Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, Specs said:

κ καλα κανεις καθως με τετοιες απωλειες , δεν υπαρχει περιπτωση να μην ανοιγοκλεινει το συγκεκριμενο κλιματιστικο

Εγώ το πήρα με το σκεπτικό να "δίνει" και αλλού θέρμανση, καθώς προσφέρεται ένα 30άρι τμ σπιτιού, που έχει άλλα 2 δωμάτια, όταν λείπω εγώ (λείπω πολύ τακτικά το χειμώνα, αν όχι όλον! ), να μεταδίδεται λίγη θέρμανση, όσο ακόμα το κρύο δεν είναι αρκετό για να ανάψει καλοριφέρ, ή να απαλύνει τη χρήση καλοριφέρ, όταν πλέον ανάψουν. Οπότε το χειμώνα, με σχεδόν μόνιμα ανοικτή εσωτερική πόρτα, και με 3.000 βατ απώλειες (μπορεί και 4.000, γιατί το ένα δωμάτιο είναι βορινό), θα δούμε. Αν δω πολλά ον οφφ εκεί, θα το ξανασκεφτώ.

Την ψύξη την πήρα και ως πάρεργο λίγο, και περισσότερο εγωιστικά. Είναι χρόνια τώρα που το παλιό παραμυθένιο καλοκαιρινό κλίμα της Κηφισιάς έχει αντικατασταθεί από μία αηδία, που σε ενοχλεί 30-40 μέρες κάθε καλοκαίρι, αντί 10 παλαιότερα. Οπότε είπα, δε μαμιέται, αφού το σπίτι θα χρειαστεί τη φθηνότερη θέρμανση ούτως ή άλλως, δεν το παίρνω και μια ώρα αρχύτερα, να μη με απασχολεί και τι καιρό θα κάνει; Οπότε, με 34κβ κατανάλωση τον Αύγουστο ως τώρα, δεν τίθεται ερώτημα αν θα μπω στη διαδικασία να το πειράξω για ψύξη. Ας κάνει και καμιά σοβαρότερη ζέστη να το δω κι εκεί (37-38, αντί 33-34 που έχω ακατέβατα μια βδομάδα τώρα), ας το δω και στη θέρμανση, που με "καίει" περισσότερο το steady flow ζέστης, και αποφασίζω το Δεκέμβριο, που ούτως ή άλλως οι ψυκτικοί βαρούν μύγες εν συγκρίσει με τώρα.

Ακόμα δεν κατάλαβα τι διαφοροποιεί το οφσετ πάντως και επιτρέπει τακτικότερη λειτουργία σε χαμηλό ινβερτεράρισμα αντί ον/οφφ. Δεν είναι βέλτιστη οικονομία και άνεση να είναι 5 λεπτά στα 300 βατ και 5 στα 0; Πέραν της φθοράς του συμπιεστή, ο οποία όταν γίνει, πιθανώς θα είναι ούτως ή άλλως για αλλαγή το κλίμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

βέλτιστη οικονομία και άνεση να είναι 5 λεπτά στα 300 βατ και 5 στα 0;

Τίθενται θέματα θερμικής άνεσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Εγώ το πήρα με το σκεπτικό να "δίνει" και αλλού θέρμανση, καθώς προσφέρεται ένα 30άρι τμ σπιτιού, που έχει άλλα 2 δωμάτια, όταν λείπω εγώ (λείπω πολύ τακτικά το χειμώνα, αν όχι όλον! ), να μεταδίδεται λίγη θέρμανση, όσο ακόμα το κρύο δεν είναι αρκετό για να ανάψει καλοριφέρ, ή να απαλύνει τη χρήση καλοριφέρ, όταν πλέον ανάψουν. Οπότε το χειμώνα, με σχεδόν μόνιμα ανοικτή εσωτερική πόρτα, και με 3.000 βατ απώλειες (μπορεί και 4.000, γιατί το ένα δωμάτιο είναι βορινό), θα δούμε. Αν δω πολλά ον οφφ εκεί, θα το ξανασκεφτώ.

Την ψύξη την πήρα και ως πάρεργο λίγο, και περισσότερο εγωιστικά. Είναι χρόνια τώρα που το παλιό παραμυθένιο καλοκαιρινό κλίμα της Κηφισιάς έχει αντικατασταθεί από μία αηδία, που σε ενοχλεί 30-40 μέρες κάθε καλοκαίρι, αντί 10 παλαιότερα. Οπότε είπα, δε μαμιέται, αφού το σπίτι θα χρειαστεί τη φθηνότερη θέρμανση ούτως ή άλλως, δεν το παίρνω και μια ώρα αρχύτερα, να μη με απασχολεί και τι καιρό θα κάνει; Οπότε, με 34κβ κατανάλωση τον Αύγουστο ως τώρα, δεν τίθεται ερώτημα αν θα μπω στη διαδικασία να το πειράξω για ψύξη. Ας κάνει και καμιά σοβαρότερη ζέστη να το δω κι εκεί (37-38, αντί 33-34 που έχω ακατέβατα μια βδομάδα τώρα), ας το δω και στη θέρμανση, που με "καίει" περισσότερο το steady flow ζέστης, και αποφασίζω το Δεκέμβριο, που ούτως ή άλλως οι ψυκτικοί βαρούν μύγες εν συγκρίσει με τώρα.

Ακόμα δεν κατάλαβα τι διαφοροποιεί το οφσετ πάντως και επιτρέπει τακτικότερη λειτουργία σε χαμηλό ινβερτεράρισμα αντί ον/οφφ. Δεν είναι βέλτιστη οικονομία και άνεση να είναι 5 λεπτά στα 300 βατ και 5 στα 0; Πέραν της φθοράς του συμπιεστή, ο οποία όταν γίνει, πιθανώς θα είναι ούτως ή άλλως για αλλαγή το κλίμα.

 

2 σχόλια να κάνω. 

1. Στη θέρμανση οι κιλοβατώρες θα είναι πολλαπλάσιες. 

2. Στο πιο μικρό offset θα είχες επιλέξει 28 στο τηλεκοντρόλ και στον χώρο θα έπαιζε 28 με 28,5 και όχι 26,5 που παίζει τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, EchiDNA said:

2 σχόλια να κάνω. 

1. Στη θέρμανση οι κιλοβατώρες θα είναι πολλαπλάσιες. 

2. Στο πιο μικρό offset θα είχες επιλέξει 28 στο τηλεκοντρόλ και στον χώρο θα έπαιζε 28 με 28,5 και όχι 26,5 που παίζει τώρα. 

1) Το γνωρίζω, γι' αυτό θέλω να δω αν θα υπάρχει η ίδια συμπεριφορά εκεί. Τα δύσκολα σε εμάς είναι (ήταν; ) τα κρύα. Έχουμε εύκολο 7-9 το χειμώνα, όταν κέντρο παίζει εύκολα το 11-13. Ζέστες πάνω από 40,5 δεν έχω πιάσει στο μπαλκόνι της εξ. μονάδας, ακόμα κι όταν το κέντρο είχε 43+ φέτος.

2) Μισό λεπτό, τώρα το κατάλαβα. Όταν θα πετυχαίνει την 28άρα, πάλι δε θα σβήνει ο συμπιεστής; Αφού οι απώλειές μου είναι ελάχιστες, ό,τι κι αν κάνω, δε θα υπάρχει λόγος να λειτουργεί ο συμπιεστής για Χ χρονικό διάστημα! Απλά ίσως, αντί να κάνει 50 5λεπτα ονοφφ των 300 βαττ σε 10 ώρες, να κάνει 25 ονοφφ των 200 βαττ σε μεγαλύτερες χρονοαποστάσεις, δλδ 10λεπτα, ας πούμε. Αν αρχίσει πάντως να πετάει μονίμως στο δωμάτιο 180 βαττ (η ελάχιστή του), θα μου το κάνει ψυγείο. Been there, done that με αφύγρανση, ξύπνησα ένα πρωί με εξωτερική ήδη 30 και στο δωμάτιο είχα 23,6 , τη θερμοκρασία που επιτυγχάνω το χειμώνα αν ανάψω ένα παλιό κονβέκτορα που έχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MikhailBakurin

Απλά θα σου κάνει off για όσο διάστημα χρειάζεται ώστε από 28 που θα έχει πιάσει να πάει η θερμοκρασία 28,5 και να ξαναπάρει μπροστά. Ιδανικά αν έχεις κάποιες απώλειες μπορεί να μην κάνει καθόλου off και να δουλεύει σε πολύ χαμηλά watt ώστε να τις καλύπτει. 

Με μεγάλο οφσετ θα σου κάνει off για πολύ μεγαλύτερα διαστήματα, αφού για παράδειγμα θα σου ρίχνει τη θερμοκρασία στους 26,5 θα πρέπει να περιμένει το μηχάνημα να πιάσει ο χώρος 28,5 για να ξεκινήσει ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, dimostr said:

Τίθενται θέματα θερμικής άνεσης 

τι αποκλισεις ειχες με παλια κ τι με νεα πλακετα ? πχ χειμωνα απο ζητουμενη αν ειχες 22 μεχρι ποσο ανεβαινε κ ποσο κατεβαινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που τρέχω ρουτίνα τύπου toshiba στο asyg24kmta μέσω rm4 mini με στέγνωμα για 15' σε medium ταχύτητα, δεν επαρκεί για να στεγνώσει το εσωτερικό στοιχείο. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να διπλασιάσω τον χρόνο (όπως η toshiba που το έχει μισή ώρα, αν και εγώ το έχω σε υψηλότερη ταχύτητα)  ή αν αξίζει τον κόπο να το βάζω πχ 5' σε θέρμανση.

viber_image_2023-08-22_23-50-10-930.jpg.30809b8e2750842e3075e3bb50fe0d57.jpgviber_image_2023-08-22_23-50-08-965.jpg.25f02e51523a62cdbcae9fbf32dbbbcc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakjim said:

toshiba που το έχει μισή ώρα, αν και εγώ το έχω σε υψηλότερη ταχύτητα

δοκιμασε το με διπλασιασμο χρονου κ ισως να αφηνες την χαμηλη ταχυτητα αλα Toshiba , μηπως υπαρχει λογος περαν της ησυχιας που το εχουν χαμηλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Παρόλο που τρέχω ρουτίνα τύπου toshiba στο asyg24kmta μέσω rm4 mini με στέγνωμα για 15' σε medium ταχύτητα, δεν επαρκεί για να στεγνώσει το εσωτερικό στοιχείο. Αναρωτιέμαι αν πρέπει να διπλασιάσω τον χρόνο (όπως η toshiba που το έχει μισή ώρα, αν και εγώ το έχω σε υψηλότερη ταχύτητα)  ή αν αξίζει τον κόπο να το βάζω πχ 5' σε θέρμανση.

viber_image_2023-08-22_23-50-10-930.jpg.30809b8e2750842e3075e3bb50fe0d57.jpgviber_image_2023-08-22_23-50-08-965.jpg.25f02e51523a62cdbcae9fbf32dbbbcc.jpg

Δοκίμασε high speed, θέρμανση δεν θα το πρότεινα. Αν δεν βάζει high speed στην Fan λειτουργία το βάζεις cool 30 βαθμούς.

Αλλιώς διπλό χρόνο.

Το στοιχείο θα στεγνώσει γρήγορα αφού περνάει ο αέρας, αυτό το πλαστικό διαχωριστικό δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, μέσα σε 5΄ σε θέρμανση με ζήτηση 30C και στέγνωσε τελείως, ακόμα και το πλαστικό  (έφτασε κοντά 2000W):

 

image.png.8395f14410c2f811ce7ed7a217ee2222.png

viber_image_2023-08-23_00-05-23-305.jpg.de067e7f4a33c743cb317210e5db4a43.jpg

4 λεπτά πριν, Klausx είπε

θέρμανση δεν θα το πρότεινα

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

μηπως για να μην παιζει η τετραοδη τετοιες συχνες εναλλαγες?

Ε καλά, μια την ημέρα θα είναι. Εδώ τον χειμώνα μπορεί να κάνει δύο εναλλαγές την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...