Προς το περιεχόμενο

προιοντα για μια ζωη (θεωρητικα)


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Η γιαγιά μου είχε μια μηχανή κουζίνας, κυριολεκτικά 40 χρόνια. Όταν πέθανε, η μαμά μου είπε στα αδέρφια της πάρτε απο το σπίτι ό,τι θέλετε, αυτή την μηχανή την θέλω, οχι για να την χρησιμοποιεί, αλλά επειδή ήταν το αγαπημένο της εξάρτημα. Θυμάται κάθε Πάσχα που έφτιαχνε κουλούρια και τσουρέκια, μέχρι τούρτες για τα πρώτα μας γενέθλια (επειδή μέναμε διπλα διπλα τότε).

Δεν ξέρω, νομίζω είδικά σε ηλεκτρικές συσκευές, τα παλιά κρατούσαν τώρα χαλάνε πολύ εύκολα. Ο παππούς μου είχε ένα ψυγείο 35 χρόνια, ενώ εμείς αλλάζουμε κάτω απο 10 έτη. Και δεν το άλλαζε οχι για οικονομικούς λόγους, απλά δεν το άλλαζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, m3ltd0wn said:

Το αφήνω εδώ...

 

σκέψου όλα τα προϊόντα να διαρκούσαν σαν αυτή η λάμπα........ ποσα εργοστάσια θα έκλειναν πόσα άτομα χωρίς δουλειά σαν συνέπεια άλλα άτομα με άλλες δουλειές θα έχαναν πελατεία κλπ κλπ θα έσπαγε ο κύκλος του χρήματος

κανεναν δεν συμφέρει να δουλευει κατι για παντα....... προφανώς μηλαμε για καταναλωτικά προιοντα αλλου εχει νοημα και γινεται πρακτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gatz1983 είπε

Αγορασμενη το 1997 είναι σαν καινούρια ακόμα(1000 φορεμένη κιόλας)..κ βλέπω να αντέχει άλλα 50 χρονια😛

IMG_2454.jpeg

η μπλούζα άντεξε, δυστυχώς ο chuck schuldiner όχι :(

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, elgol είπε

Ενα Levi's απο τα 18 μου το χρυσοπληρωσα κραταει ακομη αλλα εχω αλλαξει 12 νουμερα απο τοτε και βγηκε αχρηστο

Λοιπόν. 

Levi's 501 μαύρο, αγορασμένο το 2004, από συνοικιακό μαγαζί, μέχρι και σήμερα δεν έχει υποστεί καμία φθορά. Για μία δεκαετία το φορούσα όλη την ώρα. 

Levi's 501 μπλε αγορασμένο το 2021, από το δεύτερο πιο γνωστό πολυκατάστημα του κέντρου. Αποτέλεσμα, τρύπα στο ύψος των κουμπιών. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

000000117058727-00-500x500.webp.41a95e8b32e70053236f2f30aa3e9ba6.webp

Ολοι τα εκραζαν αλλα παιζουν καθημερινα εδω και 20 χρονια, χιλιαδες ωρες στην πλατη, μαζι με το 10ιντσο sub τους.

Μεχρι και σε παρτυ εχουν παιξει (yikes), πολλες ωρες στο φουλ, εβραζες αυγο στην πισω μερια τους αλλα δεν μασησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Honda steed..του 1993.μονο λαδια και καποιες εποχες ουτε αυτο μηπως κολλησει να παρω αλλο μηχανακι...αλλα απο οτι καταλαβα θα την παρω μαζι μου..

Honda Steed '93 400 VLX Άριστο Σαν Καινούριο!!!

Επεξ/σία από Αλκης K.
  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Haldol είπε

Επ' ευκαιρίας αυτό τον καιρό σκέφτομαι μήπως σουτάρω το (πλήρως λειτουργικό) πλυντήριό μου, για να πάρω κανένα με .

 

Αυτη τη νοοτροπια εχουν και οσοι αγοραζουν iphone, αν και το "πιο πολλά φίτσουρς (και πιο όμορφο)" ελεγχεται ως πιθανως ψευδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, m3ltd0wn said:

Και εμένα μου αρέσει να αγοράζω πράγματα ποιοτικά και με μεγάλη διάρκεια ζωής. Σιχαίνομαι τα jumbo και τα κινέζικα τους αλλά δυστυχώς αυτό που θεωρείς ότι έχεις βρει προϊόν για πάντα δεν υπάρχει. Μόνο ίσως σε επαγγελματικά προϊόντα στα οποία όμως θα κάνεις ερασιτεχνική χρήση. Θα ξαναγόραζα stanley πάντως. Να το προσέχεις και να το καθαρίζεις καλά και έξω και μέσα.

Δεν μπορείς να γνωρίζεις αν κάποιο προϊόν θα κρατήσει καιρό. Το ότι κάτι είναι ακριβό, δεν σημαίνει ότι είναι και γερό. Εγώ έχω θερμό των 10ε από το καρφουρ τέλη του 2000 αγορά και το έχω μέχρι κ σήμερα, καθημερινή χρήση μιας και πίνω ζωή ζεστό καφέ χειμώνα καλοκαίρι. Έχω επίσης ηλεκτρικό κατσαβίδι από τα 90s ακόμη κ σήμερα δουλεύει σκυλί, όπως κ μια LG τηλεόραση από το '08, η οποία έχει "λιώσει" σαν 2η για τις κονσόλες. Και όλα αυτά τα πήρα σαν "φθηνά", τα οποία ωστόσο μου κράτησαν περισσότερο από άλλα που τα έπαιρνα για "καλά" κ χαλούσαν στα 3 χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, tutuyo said:

 

εχω πηρουνι stainless steel καμια 20αρια χρονια, δεν εχει παθει τιποτα. Απο μπαμιες μεχρι κοκκορα κρασατο

 

 

18 hours ago, *nenya* said:

Κατσαρολα Blue Dream της Fissler. Πιστευω πρώτα θα πεθανω εγώ και μετα αυτη.

 

Δεκαετία 90s θυμάμαι που μαζεύονταν οι μαμάδες σ'ένα σπίτι... ντύνονταν, βάφονταν... κι έρχονταν πωλητές για επίδειξη προϊόντων.

Όντως ό,τι αγοράστηκε τότε... είτε χύτρες της fissler, είτε κουταλοπήρουνα, υπάρχουν ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χύτρα ταχύτητας SEB, αγορασμένη το 1983 από την μητέρα μου. Τα τελευταία 10 χρόνια είναι το κυρίως σκεύος μαγειρικής της δικής μου 6μελούς οικογένειας. Μόνο την φλάντζα στο καπάκι άλλαξα όταν μου την έδωσε και αυτό προληπτικά.

fixedratio_20210330145331_seb_authentic_chytra_tachytitas_10lt.jpeg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...