Προς το περιεχόμενο

Thinkpad είναι κατάλληλα για τον προγραμματισμό?


GeorgeMar1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ss13,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα το σημερινό μου θέμα είναι αν είναι κατάλληλα μηχανήματα για προγραμματισμό, συγκεκριμένα σκέφτομαι να ξεκινήσω δειλά την python, στο κάτω της γραφής μου αρέσει και να διαβάζω και φαντάζομαι θα είναι διασκεδαστικό. Καθώς κοίταγα στο facebook μήπως βρώ απάντηση σε κανένα Forum στο ερώτημα μου, πήρε κάπου το αυτί μου για μια ομάδα που φτιαχτηκε με το όνομα Thinkpad forum greek και έχει σκόπο να μαζέψει παθιασμένους thinkpad χρήστες, αλλά ακόμα δεν έχει αναπτυχθεί. Όποτε περιμένω να μου λύσετε απορίες και να μου αναφέρετε μοντέλα. Το μπάτζετ είναι κοντά στα 500. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα laptop κανουν για προγραμματισμό. Προσωπικά θα έπαιρνα το Dell με τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, σε αυτή την τιμή. Προτεραιότητα είναι η μνήμη και ο δίσκος.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, n3a είπε

Όλα τα laptop κανουν για προγραμματισμό. Προσωπικά θα έπαιρνα το Dell με τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, σε αυτή την τιμή. Προτεραιότητα είναι η μνήμη και ο δίσκος.  

Σίγουρα είναι εξίσου αξιόπιστα πιστεύω αλλά εσύ γιατί τα προτιμάς? Έχουν κάτι παραπάνω που σε πείθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο εταιρείες έχουν ποιοτικά laptops, η Dell όμως έχει ασυναγώνιστο service στην Ελλάδα σε σχέση με τους άλλους κατασκευαστές. Μετά από Dell θα πήγαινα σε HP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, n3a είπε

Όλα τα laptop κανουν για προγραμματισμό. Προσωπικά θα έπαιρνα το Dell με τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, σε αυτή την τιμή. Προτεραιότητα είναι η μνήμη και ο δίσκος.  

σωστα και μετα η μπαταρια
αν πας σε μεταχειρισμενο και θελεις να δουλεψεις σε καφε η εξω
να κραταει η μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarama είπε

thinkpad με 500 πάντως... δύσκολο... εκτός και αν εννοείς refurbished....

 

Ναι δεν μιλάω για καινούριο αλλά μεταχειρισμένα. Καινούρια είναι λίγο ακριβά αν και καλά μηχανήματα.

1 ώρα πριν, mastrokwstas είπε

Εγώ πήρα ένα Τ14s gen1  refurbished για τη σχολή και είναι ότι πρέπει. 

Ναι το έχω δει από κοντά φοβερό μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται ότι κάποιοι γράφετε κώδικα με τη σκέψη...

Δεν εξηγείται αλλιώς ότι δεν αναφέρετε το πολύ βασικό: να είναι βολικό, πλήρες και λειτουργικό το πληκτρολόγιο. Κάτι τύπου island δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά.

Και μιας και αναφέρθηκε ο φίλος στα Thinkpad, ποιος μπορεί να ξεχάσει την αθάνατη αυτή σειρά της IBM (εδώ και χρόνια της Lenovo) με το φοβερό πληκτρολόγιο που ήταν ιδανικό για τους επαγγελματίες πληροφορικής;

Ναι αυτό με το μπλε enter !!!

Thinkpad Keyboard

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, tasanton said:

Φαίνεται ότι κάποιοι γράφετε κώδικα με τη σκέψη...

Δεν εξηγείται αλλιώς ότι δεν αναφέρετε το πολύ βασικό: να είναι βολικό, πλήρες και λειτουργικό το πληκτρολόγιο. Κάτι τύπου island δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά.

Και μιας και αναφέρθηκε ο φίλος στα Thinkpad, ποιος μπορεί να ξεχάσει την αθάνατη αυτή σειρά της IBM (εδώ και χρόνια της Lenovo) με το φοβερό πληκτρολόγιο που ήταν ιδανικό για τους επαγγελματίες πληροφορικής;

Ναι αυτό με το μπλε enter !!!

Thinkpad Keyboard

 

Αν σου φαινόταν αυτό το πληκτρολόγιο φοβερό, που να έβλεπες αυτά των παλαιότερων σειρών "Τ" απο την ίδια την ΙΒΜ. Το συγκεκριμένο που δείχνεις έκανε πολύ θόρυβο και τα πλήκτρα ήταν λίγο χαλαρά. Την διαφορά την ένοιωθες κατευθείαν, αν είχες πίασει το παλαιότερο... Εχω ακόμα ένα Τ20 με Celeron στο υπόγειο... Τι πληκτρολογιάρα είναι αυτή.... 

(Κάτοχος Τ20, Τ41, T42, T420 και για πολύ λίγο Τ440s)....

 

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 500 ευρώ πλησιάζουμε entry τιμές καινούριων λαπτοπ από γνωστές εταιρείες (π.χ. HP), με μοντέρνους επεξεργαστές, 16gb ram και full εγγύηση, δεν υπάρχει λόγος για refurbished. Αν μιλούσαμε για 300-400 τότε οκ. 

Νομίζω το Τ14s gen1 που ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω έχει non-upgradable μνήμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tasanton είπε

Φαίνεται ότι κάποιοι γράφετε κώδικα με τη σκέψη...

Δεν εξηγείται αλλιώς ότι δεν αναφέρετε το πολύ βασικό: να είναι βολικό, πλήρες και λειτουργικό το πληκτρολόγιο. Κάτι τύπου island δεν κάνουν για αυτή τη δουλειά.

Και μιας και αναφέρθηκε ο φίλος στα Thinkpad, ποιος μπορεί να ξεχάσει την αθάνατη αυτή σειρά της IBM (εδώ και χρόνια της Lenovo) με το φοβερό πληκτρολόγιο που ήταν ιδανικό για τους επαγγελματίες πληροφορικής;

Ναι αυτό με το μπλε enter !!!

Thinkpad Keyboard

 

Σωστο αλλα και το Λ440 φοβερο μηχανημα και βασικα αναφερομαι στο πληκτρολογιο του αυτο το συγκεκριμενο με εκανε να αγαπησω τα thinkpad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeorgeMar1 είπε

Ναι δεν μιλάω για καινούριο αλλά μεταχειρισμένα. Καινούρια είναι λίγο ακριβά αν και καλά μηχανήματα.

Ναι το έχω δει από κοντά φοβερό μηχάνημα.

Δεν αξίζει να πας σε μεταχειρισμένο, δεν υπάρχει κάποιο μεταχειρισμένο που σε αυτό το Price range να χτυπά κάποιο καινούριο Laptop σε cpu performance.  Εκτός και αν θες να πας καρφωτός σε συγκεκριμένη σειρά όπου εκεί εσύ "φταις".

1. Στα 500 ευρώ βρίσκεις το πιο VFM Laptop με το πιο δυνατό CPU.
2. Στα Plus να έχει Type C θύρα με δυνατότητα charging μέσω αυτής (δύσκολο φυσικά να βρεις σε αυτή την τιμή να έχει αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Μαζί με ένα PD powerbank (20,000-30,000mah) έχεις μία αυτομία πάνω από 15 ώρες και δεν περιορίζεται με το να ψάχνεις πρίζες. Αν δεν σε απασχολεί το On the go φυσικά δεν το χρειάζεσαι, αλλά σίγουρα κάποια στιγμή θα το χρειαστείς. 
3. Αν τα παραπάνω τα βρεις σε Dell, πηγαίνεις σε Dell λόγω του Service, αν όχι απλά να είναι ελληνικής αντιπροσωπείας τουλάχιστον. 
4. Επίσης οθόνη λογικά θα πας σε 15,6" μιας και δύσκολα θα βρεις (όχι αδύνατον) 16"

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...