Προς το περιεχόμενο

Απορία για Efood-Wolt κλπ


Disrespect

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
36 λεπτά πριν, APapsda είπε

Υπάρχουν λύσεις

--Μέγιστο 8 ώρες την μέρα να έχεις δυνατότητα να δουλεύεις , μετά να μην σε αφήνει η εφαρμογή 

--Να πρέπει να τραβάς σελφι κάθε 2 ώρες και με ΑΙ να αναγνωρίζει η εφαρμογή ότι είσαι εσύ που δουλεύεις και όχι Πακιστανός 

Το 8ωρο δεν γίνεται είναι σαν να λες στους ελεύθερους επαγγελματίες ξες πλέον τα μαγαζιά σας πρέπει να τα δουλεύετε αποκλειστικά 8 ώρες τη μέρα

Το πλάνο free lancer είναι αυτό ακριβώς θέλω να δουλέψω 10-12 ώρες τόσο θα δουλέψω

Αυτό με την selfie το δοκίμασε η uber eats Αμερική και απέτυχε πλήρως κορόιδευαν το σύστημα με απλές φώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα η μόνη λύση ειναι να γράψουν στα @@ τους οι επιχειρηματίες την Wolt και την efood, να παίρνουν τις παραγγελίες απο το website τους ή με app δικό τους ή τηλεφωνικά και να προσλάβουν δικά τους άτομα με μηχανάκια για τις παραδόσεις. Δεν εχω κάνει τις πράξεις, αλλά είμαι σίγουρος οτι το συνολικό κόστος θα ειναι μικρότερο απο το χαράτσι 25 - 35% σε κάθε παραγγελία που τους παίρνει η μαφία των carriers.

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Αρα η μόνη λύση ειναι να γράψουν στα @@ τους οι επιχειρηματίες την Wolt και την efood, να παίρνουν τις παραγγελίες απο website τους ή με app δικό τους και να προσλάβουν δικά τους άτομα με μηχανάκια για τις παραδόσεις. Δεν εχω κάνει τις πράξεις, αλλά είμαι σίγουρος οτι το συνολικό κόστος θα ειναι μικρότερο απο το χαράτσι 25 - 35% σε κάθε παραγγελία που τους παίρνει η μαφία των carriers.

Ανάλογα το φόρτο εργασίας του καταστήματος και τι όρια θέλει να έχει

Αν βάλεις μεγάλα όρια, θέλεις τουλάχιστον 2 άτομα, αν μιλάμε για 5 ευρώ την ώρα (ακόμα και 0 ένσημα) και όλη μέρα πας 10 παραγγελίες δεν βγαίνει οριακά μπαίνεις και μέσα

Καλώς ή κακώς ότι και να λέμε την διαφήμιση που περνεις μέσα από efood /wolt δεν προκειτε να την πάρεις εκτός αν ρίχνεις ένα σκασμό λεφτά σε διαφήμισης, οπότε για μικρά μαγαζιά είναι μονόδρομος

Είναι σαν το skroutz όλοι το κράζουν, επαγγελματίες λένε θα φύγουν και πάλι μένουν μέσα για την προβολή που τους δίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ανάλογα το φόρτο εργασίας του καταστήματος και τι όρια θέλει να έχει

Αν βάλεις μεγάλα όρια, θέλεις τουλάχιστον 2 άτομα, αν μιλάμε για 5 ευρώ την ώρα (ακόμα και 0 ένσημα) και όλη μέρα πας 10 παραγγελίες δεν βγαίνει οριακά μπαίνεις και μέσα

Καλώς ή κακώς ότι και να λέμε την διαφήμιση που περνεις μέσα από efood /wolt δεν προκειτε να την πάρεις εκτός αν ρίχνεις ένα σκασμό λεφτά σε διαφήμισης, οπότε για μικρά μαγαζιά είναι μονόδρομος

Είναι σαν το skroutz όλοι το κράζουν, επαγγελματίες λένε θα φύγουν και πάλι μένουν μέσα για την προβολή που τους δίνει

Δεν συμφωνώ οτι είναι μονόδρομος να αποκτάς νταβατζή (γιατί περί αυτού πρόκεται. 35% είναι σαν να του χαριζεις το μισό σου μαγαζί) για μια υποτιθέμενη προβολή και μια μεταφορά που μπορείς να κανονίσεις μόνος σου. Δεν ζούμε στο 1950 πιά. Η τεχνολογία λύνει χέρια και υπάρχουν πολλοί τρόποι και κανάλια διαφήμισης και προβολής. Εγω ξέρω πολλές τοπικές επιχειρήσεις (κυρίως στον χωρό της εστίασης) που δεν εχουν "τσιμπήσει" το τυράκι των carriers και κάνουν μόνοι τους τα πάντα και είναι σε πολύ καλή κατάσταση οικονομικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Inuyasha είπε

Το 8ωρο δεν γίνεται είναι σαν να λες στους ελεύθερους επαγγελματίες ξες πλέον τα μαγαζιά σας πρέπει να τα δουλεύετε αποκλειστικά 8 ώρες τη μέρα

Το πλάνο free lancer είναι αυτό ακριβώς θέλω να δουλέψω 10-12 ώρες τόσο θα δουλέψω

Αυτό με την selfie το δοκίμασε η uber eats Αμερική και απέτυχε πλήρως κορόιδευαν το σύστημα με απλές φώτο

δικαιολογιες θα υπαρχουν παντα

Η τεχνολογια που εχουμε αυτη την στιγμη ΜΠΟΡΕΙ να τελειωσει τετοια φαινομενα ανομιας.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Δεν συμφωνώ οτι είναι μονόδρομος να αποκτάς νταβατζή (γιατί περί αυτού πρόκεται. 35% είναι σαν να του χαριζεις το μισό σου μαγαζί) για μια υποτιθέμενη προβολή και μια μεταφορά που μπορείς να κανονίσεις μόνος σου. Δεν ζούμε στο 1950 πιά. Η τεχνολογία λύνει χέρια και υπάρχουν πολλοί τρόποι και κανάλια διαφήμισης και προβολής. Εγω ξέρω πολλές τοπικές επιχειρήσεις (κυρίως στον χωρό της εστίασης) που δεν εχουν "τσιμπήσει" το τυράκι των carriers και κάνουν μόνοι τους τα πάντα και είναι σε πολύ καλή κατάσταση οικονομικά.  

Τα καταστήματα που επιλέγουν να δουλέψουν με διανομή από πλατφόρμες είναι μαγαζιά που την έχουν φάει κάνα 2 φορές από ανασφαλιστους, η ατυχήματα ανασφάλιστων, οπότε σου λέει έρχεται μια η ή άλλη να πάρω κάποιον με ένσημα η να δίνω το 35%

Το ότι υπάρχουν μαγαζιά που δουλεύουν με δικό τους delivery, η ακόμα και χωρίς καθόλου delivery υπάρχουν, αλλά πλέον όπως είναι η εστίαση με 10 μαγαζιά σε κάθε τετράγωνο η ακόμα χειρότερα σε μια κουζίνα 10 τετραγωνικών 3-4 εστιατόρια τα μαγαζιά που δουλεύουν χωρίς πλατφορμες είναι η εξαίρεση, δυστηχως ο κόσμος πάντα θα κοιτάει την ευκολία, μπαίνω εφαρμογή παραγγέλνω

37 λεπτά πριν, APapsda είπε

δικαιολογιες θα υπαρχουν παντα

Η τεχνολογια που εχουμε αυτη την στιγμη ΜΠΟΡΕΙ να τελειωσει τετοια φαινομενα ανομιας.

Αν είναι τόσο εύκολο βγάλε προγραμα, καταχώρησε της πατέντες σου και πουλά το να γίνεις πλούσιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Disrespect είπε

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει καταγγελία και να φάνε τεράστιο πρόστιμο, ακόμα και να τις κλείσουν γιατί αυτό δεν κάτι που η εταιρία μπορεί να ισχυριστεί οτι δεν γνώριζε γιατί φαίνεται ξεκάθαρα στο λογιστήριο με ποιόν έχεις συνάψει σύμβαση καί πόσοι απασχολούνται. Αν δηλαδή συμβεί ενα σοβαρό ατύχημα με καποιον απο τους εργαζόμενους "φάντασμα" που εχει πάρει καποιος μαυρα με υπεργολαβία τι θα γίνει;

αυτο ειναι ο κανονας στις εταιρειες σεκιουριτι. Εκτος απο τρεις-τεσσερις μεγαλες, ολες οι υπολοιπες δινουν ψιχουλα. Παιρνουν τα λεφτα απο την εκαστωτε εταιρεια και στους φύλακες δινουν λιγοτερα απο τα νομιμα ωρομισθια, διχως αδειες, διχως δωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Disrespect είπε

Δεν συμφωνώ οτι είναι μονόδρομος να αποκτάς νταβατζή (γιατί περί αυτού πρόκεται. 35% είναι σαν να του χαριζεις το μισό σου μαγαζί) για μια υποτιθέμενη προβολή και μια μεταφορά που μπορείς να κανονίσεις μόνος σου. Δεν ζούμε στο 1950 πιά. Η τεχνολογία λύνει χέρια και υπάρχουν πολλοί τρόποι και κανάλια διαφήμισης και προβολής. Εγω ξέρω πολλές τοπικές επιχειρήσεις (κυρίως στον χωρό της εστίασης) που δεν εχουν "τσιμπήσει" το τυράκι των carriers και κάνουν μόνοι τους τα πάντα και είναι σε πολύ καλή κατάσταση οικονομικά.  

συμφωνω αλλα ειναι πολυ λιγοι αυτοι που μπορουν να το κανουν.

Εχω παραδειγμα στο Καματερο που μενω απο σουβλατζιδικο,που ουτε e food ουτε wolt εχει αναγκη.

Εχει πολυ δυνατο σουβλακι/γυρο και δεν προλαβαινει.Το καλοκαιρι 1 μηνα κλειστος για διακοπες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τόσο καιρό είχα απορία αν από την χρέωση dilevery παίρνει κάτι ο ντιλιβερας ή πρέπει να δώσει κάτι επιπλέον για τιπς. Για box και efood δεν έχω βγάλει άκρη... 

Στο wolt τώρα είδα ότι είναι επιπλέον. Το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι βάζει και χρέωση ανά χιλιόμετρο πάρα το ότι είναι απλά υπηρεσία και τα τιπς είναι επιπλέον!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wolt σου δίνει την δυνατότητα να δώσεις φιλοδώρημα μετά την παραλαβή της παραγγελίας. Όποια φυλή του κόσμου έρχεται και δεν λέει ούτε γεια σας, δεν βλεπει σεντ από εμένα. Συνήθως τα παιδιά του efood ήταν Έλληνες και μάλιστα ευγενικότατα. Εσχάτως έχουν αρχίσει να εμφανίζονται διάφοροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, fasttam said:

Το wolt σου δίνει την δυνατότητα να δώσεις φιλοδώρημα μετά την παραλαβή της παραγγελίας. Όποια φυλή του κόσμου έρχεται και δεν λέει ούτε γεια σας, δεν βλεπει σεντ από εμένα. Συνήθως τα παιδιά του efood ήταν Έλληνες και μάλιστα ευγενικότατα. Εσχάτως έχουν αρχίσει να εμφανίζονται διάφοροι. 

Πες τα… μόνο οι Έλληνες χαιρετάνε, οι βάρβαροι δεν έχουν μάθει να λένε γεια 

είμαστε ο πιο ευγενικός λαός του κόσμου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, JakeKaufman είπε

Πες τα… μόνο οι Έλληνες χαιρετάνε, οι βάρβαροι δεν έχουν μάθει να λένε γεια 

είμαστε ο πιο ευγενικός & καθαρός & τίμιος & πρόσχαρος λαός του κόσμου 

FIXXED.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JakeKaufman είπε

Πες τα… μόνο οι Έλληνες χαιρετάνε, οι βάρβαροι δεν έχουν μάθει να λένε γεια 

είμαστε ήμασταν ο πιο ευγενικός λαός του κόσμου 

fixed again

Σίγουρα ήμασταν αλλά πλέον έρχομαι (σε διάφορους τομείς) σε επαφή με πολλούς "τσοπαναραίους" (ελπίζω να είναι κατανοητή η διαφορά με τους κατ' επάγγελμα τσοπάνηδες που ουδεμία σχέση έχουν με αυτό που περιγράφω) που αισθάνονται ότι σου κάνουν χάρη που "ασχολούνται" μαζί σου.

Έχω εργαστεί πολλά χρόνια σε πόστα που έρχονται σε επαφή με κόσμο και θεωρώ (πρώτα για μένα και μετά ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους) ότι η ευγένεια και το χαμόγελο, ακόμα και αν δεν σου βγαίνουν φυσικά, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. Κάτι σαν "στολή εργασίας" ένα πράγμα. Και κανένας κακός μισθός, απογοήτευση από τη ζωή σου ή τσακωμός με το έτερόν σου ήμισυ δεν μπορεί να δικαιολογήσει κάτι διαφορετικό.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...