Προς το περιεχόμενο

Εισιτήριο 90 λεπτών σε μέσα μεταφοράς


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς έχει ειπωθεί ότι θα γίνει κάποια στιγμή, τέλος πάντων.

Κατά δεύτερον, γιατί κάποιος που το χρησιμοποιεί μόνο για μία ή δύο στάσεις να πληρώσει το ίδιο αντίτιμο με κάποιον που θα διανύσει 15 στάσεις;

Πόσες στάσεις έπρεπε να έχουμε δηλαδή, τριψήφιο αριθμό;

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 4:32 ΜΜ, phanispal είπε

Ας αλλάξουν επιτέλους το σύστημα χρέωσης και ας χρεώνουν βάσει απόστασης/αριθμό στάσεων για να καταργηθεί το ενιαίο των 1.20€ για 90 λεπτά της ώρας.

Ας βαλουν τα μμμ στη φορολογια του καθενος ναπαλλαγουμε απτην εισητηριοδιαφυγη-ελεγκτες-προστιμα χαρτια συμβασεις κλπ κ κυριως δε θα ειναι ελλειματικα πλεον. 27 ευρω εχει η μηνιαια καρτα/5.000.000 κατοικοι στο λεκανοπεδιο βγαινουν κατι τριχες στον καθενα.

Κ μη πει καποιιος φιλε εγω δε παιρνω μετρο κλπ,κ ερτ δε βλεπεις αλλα τη πληρωνεις.

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα των ζωνών και χρέωσης κομιστρου με βάση την απόσταση. Ελπίζω να μην κάνουν ποτέ το σύστημα αυτό. Το αποτέλεσμα θα είναι εις βάρος όλων των πολιτών. Θα κρατήσουν την σημερινή τιμή ως ελάχιστη για κάποια τυπική απόσταση η αριθμό στάσεων και μετά θα αυξήσουν το κόστος. Δεν θα πέσει η τιμή δηλαδή. 

2 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Ας βαλουν τα μμμ στη φορολογια του καθενος ναπαλλαγουμε απτην εισητηριοδιαφυγη-ελεγκτες-προστιμα χαρτια συμβασεις κλπ κ κυριως δε θα ειναι ελλειματικα πλεον. 27 ευρω εχει η μηνιαια καρτα/5.000.000 κατοικοι στο λεκανοπεδιο βγαινουν κατι τριχες στον καθενα.

Κ μη πει καποιιος φιλε εγω δε παιρνω μετρο κλπ,κ ερτ δε βλεπεις αλλα τη πληρωνεις.

Η ΕΡΤ είναι 50 ευρώ το έτος, τα ΜΜΜ με τα 27 ευρώ τον μήνα το κόστος βγαίνει 320 ευρώ ανά κάτοικο Αττικής, βαλε όμως και πόσοι είναι αλλοδαποί χωρίς φορολογική, τουρίστες, άτομα από επαρχία που ήρθαν εδώ και πήραν τα ΜΜΜ, μαθητές, φοιτητές, θα κληθεί να πληρώσει το κόστος μόνο ο ενεργός φορολογούμενος που υποβάλλει φορολογική, κανένα 400-500αρι. Δεν με βρίσκει καθόλου σύμφωνο. Να έλεγες να γίνουν δημόσια όλα τα ΜΜΜ της Ελλάδας και να επωμιστουν όλοι μαζί το κόστος εκεί να το εξετάσουμε ως πιο ρεαλιστικό σενάριο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 90 λεπτά από την ώρα που επικυρώθηκε μπορείς να κάνεις όσες διαδρομές θέλεις, κατόπιν λήγει συνεπώς την επόμενη μέρα είναι άκυρο. Νομίζω υπάρχει άλλη επιλογή για τον αριθμό των διαδρομών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mhdenistis είπε

Μέσα σε 90 λεπτά από την ώρα που επικυρώθηκε μπορείς να κάνεις όσες διαδρομές θέλεις, κατόπιν λήγει συνεπώς την επόμενη μέρα είναι άκυρο. Νομίζω υπάρχει άλλη επιλογή για τον αριθμό των διαδρομών.

Αν λήξει το 90λεπτο ενώ είσαι εντός του πχ. μετρό σε αφήνει να βγείς απο τον σταθμό? Η το μηχάνημα δεν σου ανοίγει τα πορτάκια?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Αν λήξει το 90λεπτο ενώ είσαι εντός του πχ. μετρό σε αφήνει να βγείς απο τον σταθμό? Η το μηχάνημα δεν σου ανοίγει τα πορτάκια?

Μάλλον σε αφήνει, να χτυπήσεις για να μπεις δεν ,μπορείς αλλά δεν μου έχει τύχει η περίπτωση, ας το επιβεβαιώσει κανένας άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα των ζωνών και χρέωσης κομιστρου με βάση την απόσταση. Ελπίζω να μην κάνουν ποτέ το σύστημα αυτό. Το αποτέλεσμα θα είναι εις βάρος όλων των πολιτών. Θα κρατήσουν την σημερινή τιμή ως ελάχιστη για κάποια τυπική απόσταση η αριθμό στάσεων και μετά θα αυξήσουν το κόστος. Δεν θα πέσει η τιμή δηλαδή. 

Αυτό αποτελεί εικασία νομίζω. Αν γινόταν έτσι προφανώς και δε θα συνέφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Ας βαλουν τα μμμ στη φορολογια του καθενος ναπαλλαγουμε απτην εισητηριοδιαφυγη-ελεγκτες-προστιμα χαρτια συμβασεις κλπ κ κυριως δε θα ειναι ελλειματικα πλεον. 27 ευρω εχει η μηνιαια καρτα/5.000.000 κατοικοι στο λεκανοπεδιο βγαινουν κατι τριχες στον καθενα.

Κ μη πει καποιιος φιλε εγω δε παιρνω μετρο κλπ,κ ερτ δε βλεπεις αλλα τη πληρωνεις.

 

5 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Να έλεγες να γίνουν δημόσια όλα τα ΜΜΜ της Ελλάδας και να επωμιστουν όλοι μαζί το κόστος εκεί να το εξετάσουμε ως πιο ρεαλιστικό σενάριο. 

Κάτι τέτοια διαβάζω και ενισχύετε η πεποίθηση μου ότι ο μέσος πολίτης δεν είναι σε θέση να καταλάβει τα βασικά και οποίοι σύστημα βασίζεται σε αποφάσεις του είναι εκ των προτέρων προβληματικό 

1 ώρα πριν, bad_freddy είπε

Αν λήξει το 90λεπτο ενώ είσαι εντός του πχ. μετρό σε αφήνει να βγείς απο τον σταθμό? Η το μηχάνημα δεν σου ανοίγει τα πορτάκια?

Προφανώς σε αφήνει.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bad_freddy είπε

Αν λήξει το 90λεπτο ενώ είσαι εντός του πχ. μετρό σε αφήνει να βγείς απο τον σταθμό? Η το μηχάνημα δεν σου ανοίγει τα πορτάκια?

Δεν σε αφήνει. Για να ανοίξει η μπάρα στην έξοδο, πρέπει να έχεις υπόλοιπο χρόνο. 

Αν λήξει ενόσω είσαι στο μετρό, δεν σε αφήνει. 

7 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

Κάτι τέτοια διαβάζω και ενισχύετε η πεποίθηση μου ότι ο μέσος πολίτης δεν είναι σε θέση να καταλάβει τα βασικά και οποίοι σύστημα βασίζεται σε αποφάσεις του είναι εκ των προτέρων προβληματικό 

Προφανώς σε αφήνει.

Είσαι λάθος, δεν σε αφήνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, nvel είπε

Δεν σε αφήνει αλλά αν έχεις άλλες διαδρομές στο εισιτήριο σου την αφαιρεί με την έξοδο 

Αυτό είναι άλλο, δεν ρώτησε αυτό ο φίλος. 

Με ένα εισιτήριο στην κάρτα, σε χάρτινη μορφή, σε όποια μορφή και αν είναι, αν παρέλθει ο  υπολειπόμενος χρόνος πριν προλάβεις να το χτυπήσεις στην μπάρα της εξόδου, δεν ανοίγει η μπάρα. 

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση; 

Είτε περνάς πίσω από κάποιον άλλον, είτε το λες σε κάποιον υπάλληλο που βρίσκεται εκεί κοντά να σου ανοίξει την μπάρα. 

Επίσης, σε περίπτωση ελέγχου από ελεγκτή, το βλέπει αυτός στο μηχάνημα του ότι έχει χτυπηθεί στην είσοδο και έληξε και προφανώς, δεν σε θεωρεί παραβάτη και δεν σου κόβει πρόστιμο. 

Αυτά ισχύουν, τίποτα άλλο πέραν αυτών. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Αυτό είναι άλλο, δεν ρώτησε αυτό ο φίλος. 

Με ένα εισιτήριο στην κάρτα, σε χάρτινη μορφή, σε όποια μορφή και αν είναι, αν παρέλθει ο  υπολειπόμενος χρόνος πριν προλάβεις να το χτυπήσεις στην μπάρα της εξόδου, δεν ανοίγει η μπάρα. 

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση; 

Είτε περνάς πίσω από κάποιον άλλον, είτε το λες σε κάποιον υπάλληλο που βρίσκεται εκεί κοντά να σου ανοίξει την μπάρα. 

Επίσης, σε περίπτωση ελέγχου από ελεγκτή, το βλέπει αυτός στο μηχάνημα του ότι έχει χτυπηθεί στην είσοδο και έληξε και προφανώς, δεν σε θεωρεί παραβάτη και δεν σου κόβει πρόστιμο. 

Αυτά ισχύουν, τίποτα άλλο πέραν αυτών. 

Έχω την εντύπωση ότι ακόμη και να έχει λήξει ο χρόνος των 90 λεπτών, εφόσων στο εισιτήριο έχει επικυρώθει είσοδος χωρίς έξοδο, ανοίγει κανονικά την πόρτα.

Μου έχει συμβεί πολλές φορές να παίρνω μέτρο για δουλειά στο κέντρο, να κάνω τη δουλειά μου και μετά να επιστρέφω με το ίδιο εισιτήριο. Δεν το έχω τσεκάρει αλλά πιστεύω ότι ότι στατιστικά κάποιες φορές πρέπει όταν επέστρεψα να είχε παρέλθει το 90λεπτό. Η πόρτα άνοιξε πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gx2 είπε

Έχω την εντύπωση ότι ακόμη και να έχει λήξει ο χρόνος των 90 λεπτών, εφόσων στο εισιτήριο έχει επικυρώθει είσοδος χωρίς έξοδο, ανοίγει κανονικά την πόρτα.

Μου έχει συμβεί πολλές φορές να παίρνω μέτρο για δουλειά στο κέντρο, να κάνω τη δουλειά μου και μετά να επιστρέφω με το ίδιο εισιτήριο. Δεν το έχω τσεκάρει αλλά πιστεύω ότι ότι στατιστικά κάποιες φορές πρέπει όταν επέστρεψα να είχε παρέλθει το 90λεπτό. Η πόρτα άνοιξε πάντα.

Αυτό δεν ίσχυε ποτέ. 

Αν άλλαξε κάτι το τελευταίο διάστημα δεν το γνωρίζω. 

Μήπως είχες και άλλο εισιτήριο μέσα; Γιατί σε αυτή την περίπτωση, επικυρώνει το νέο εισιτήριο. 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Rebelos2018 είπε

Αυτό δεν ίσχυε ποτέ. 

Αν άλλαξε κάτι το τελευταίο διάστημα δεν το γνωρίζω. 

Μήπως είχες και άλλο εισιτήριο μέσα; Γιατί σε αυτή την περίπτωση, επικυρώνει το νέο εισιτήριο. 

Όχι, μιλάω για απλό, μονό εισιτήριο 90 λεπτών. Όταν ξαναπάω θα περιμένω να λήξει σίγουρα το 90λεπτό και να βγω μετά.

Υπάρχει εφαρμογή (Athena ticket scanner) που διαβάζει πόσες διαδρομές έχει διαθέσιμες το εισιτήριο, καθώς και σε πόσα λεπτά λήγει το ήδη ενεργοποιημένο εισιτήριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...