Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/9/2024 στις 11:33 ΠΜ, virginkiller είπε

Καλησπέρα πήγα the mall και ειχε την dw .

Full στο burn in και η εικόνα δεν ήταν τίποτα το τρομερό. 

https://imgur.com/a/dPLjYng

Δεν είχαν λέει ίντερνετ και δεν μπόρεσα να βάλω κάτι να δοκιμάσω. 

Text fringing πάντως δεν ειδα. Ήταν λες και ήταν ένα απλό ips panel

Εγώ όταν είχα πάει είχε παιχνίδια και καθόλου burn in μάλιστα με άφησαν να αλλάξω πράγματα στο μενού της και να βγω στο desktop . 

Τελικά αγόρασα Samsung G8 ίδιο πάνελ έχουν.Για το θέμα burn in και τα Oled να χάνουν την φωτεινότητα τους μετά από καιρό είναι κάτι δεδομένο δεν μπορείς να το αποφύγεις κάποια στιγμή θα γίνει . Όσο έχει να κάνει με την Fullscreen Brightness λογικο είναι να μην σε εντυπωσιαζει δίπλα σε ένα IPS πάνελ ίδιας τιμής το IPS σε ένα περιεχόμενο όπως Ποδόσφαιρο η Χόκεϊ η Παραλία ουρανός κτλ σκάφος θα φαίνεται ποιο εντυπωσιακό και φωτεινό σε σχέση με ένα Oled . Αν όμως βάλεις ένα OLED panel με περιεχόμενο με μαύρο η σκούρο background τότε δεν υπάρχει σύγκριση η αντίθεση του OLED είναι η μέρα με την νύχτα , δεν εινάι τυχαίο άλλωστε που όλοι όσοι έχουν Oled panel βαζουν περιεχόμενο με μεγάλη αντίθεση για να το θαυμάσουν.Στο Mall είχαν την Alienware δίπλα σε μια Pro 4K IPS Dell και είχε ένα βίντεο με ουρανό και θάλασσα ... Η OLED φαινόταν σαν κεράκι δίπλα σε προβολέα, όμως στην πράξη στο σπίτι και με λίγο φως η καθόλου η OLED δείχνει τα δόντια της.

Πρόσφατα είδα από κοντά πάνελ Oled με matte επίστρωση και έπαθα πλακα την ημέρα με φως τα μαύρα του είναι μαύρα και όχι Μώβ, εμένα είναι Μωβ όταν ανάβω φως η έχει φως από παράθυρο επίσης έχει πολλές αντανακλάσεις καμιά σχέση με το μάτ πάνελ. Το κακό όμως που είδα στο μάτ πάνελ ειναι ότι σε σύγκριση με το δικό μου τα χρώματα μου θύμιζαν το IPS panel μου λίγο ξεθωριασμένα ( πάντα σε σύγκριση με το Samsung g8) .Το μεγαλύτερο παντός ατού για εμένα στο OLED panel ειναι η ανταπόκριση που νιώθεις ότι τα 120hz είναι 240 . 

Καλορίζικη να την απολαύσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Agony είπε

Εγώ όταν είχα πάει είχε παιχνίδια και καθόλου burn in μάλιστα με άφησαν να αλλάξω πράγματα στο μενού της και να βγω στο desktop . 

Τελικά αγόρασα Samsung G8 ίδιο πάνελ έχουν.Για το θέμα burn in και τα Oled να χάνουν την φωτεινότητα τους μετά από καιρό είναι κάτι δεδομένο δεν μπορείς να το αποφύγεις κάποια στιγμή θα γίνει . Όσο έχει να κάνει με την Fullscreen Brightness λογικο είναι να μην σε εντυπωσιαζει δίπλα σε ένα IPS πάνελ ίδιας τιμής το IPS σε ένα περιεχόμενο όπως Ποδόσφαιρο η Χόκεϊ η Παραλία ουρανός κτλ σκάφος θα φαίνεται ποιο εντυπωσιακό και φωτεινό σε σχέση με ένα Oled . Αν όμως βάλεις ένα OLED panel με περιεχόμενο με μαύρο η σκούρο background τότε δεν υπάρχει σύγκριση η αντίθεση του OLED είναι η μέρα με την νύχτα , δεν εινάι τυχαίο άλλωστε που όλοι όσοι έχουν Oled panel βαζουν περιεχόμενο με μεγάλη αντίθεση για να το θαυμάσουν.Στο Mall είχαν την Alienware δίπλα σε μια Pro 4K IPS Dell και είχε ένα βίντεο με ουρανό και θάλασσα ... Η OLED φαινόταν σαν κεράκι δίπλα σε προβολέα, όμως στην πράξη στο σπίτι και με λίγο φως η καθόλου η OLED δείχνει τα δόντια της.

Πρόσφατα είδα από κοντά πάνελ Oled με matte επίστρωση και έπαθα πλακα την ημέρα με φως τα μαύρα του είναι μαύρα και όχι Μώβ, εμένα είναι Μωβ όταν ανάβω φως η έχει φως από παράθυρο επίσης έχει πολλές αντανακλάσεις καμιά σχέση με το μάτ πάνελ. Το κακό όμως που είδα στο μάτ πάνελ ειναι ότι σε σύγκριση με το δικό μου τα χρώματα μου θύμιζαν το IPS panel μου λίγο ξεθωριασμένα ( πάντα σε σύγκριση με το Samsung g8) .Το μεγαλύτερο παντός ατού για εμένα στο OLED panel ειναι η ανταπόκριση που νιώθεις ότι τα 120hz είναι 240 . 

Καλορίζικη να την απολαύσεις 

Αυτο το θεμα εχει το ματ πανελ ναι οτι τα χρωματα δεν ειναι τοσο pop out οπως σε ενα glossy. Εχουν αλλα θετικα ομως και αυτα. Εγω σε οποιον εχω βαλει καλο HDR περιεχομενο απλα ριχνει σαγονια ειδικα χρωματα η αντιθεση σε απολυτα σκοτεινο περιβαλλον ειναι κοσμημα. Τωρα αν καποιος εχει θεμα με αντανακλασεις η με πολλα φωτα τοτε κοιταει προς ματ η προς woled και ξενοιαζει η ακομα και σε ips εφοσον μιλαμε για παρα πολυ φωτεινο χωρο μιας και κρατανε τη φωτεινοτητα τους σε καθε περιπτωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Agony said:

Εγώ όταν είχα πάει είχε παιχνίδια και καθόλου burn in μάλιστα με άφησαν να αλλάξω πράγματα στο μενού της και να βγω στο desktop . 

Τελικά αγόρασα Samsung G8 ίδιο πάνελ έχουν.Για το θέμα burn in και τα Oled να χάνουν την φωτεινότητα τους μετά από καιρό είναι κάτι δεδομένο δεν μπορείς να το αποφύγεις κάποια στιγμή θα γίνει . Όσο έχει να κάνει με την Fullscreen Brightness λογικο είναι να μην σε εντυπωσιαζει δίπλα σε ένα IPS πάνελ ίδιας τιμής το IPS σε ένα περιεχόμενο όπως Ποδόσφαιρο η Χόκεϊ η Παραλία ουρανός κτλ σκάφος θα φαίνεται ποιο εντυπωσιακό και φωτεινό σε σχέση με ένα Oled . Αν όμως βάλεις ένα OLED panel με περιεχόμενο με μαύρο η σκούρο background τότε δεν υπάρχει σύγκριση η αντίθεση του OLED είναι η μέρα με την νύχτα , δεν εινάι τυχαίο άλλωστε που όλοι όσοι έχουν Oled panel βαζουν περιεχόμενο με μεγάλη αντίθεση για να το θαυμάσουν.Στο Mall είχαν την Alienware δίπλα σε μια Pro 4K IPS Dell και είχε ένα βίντεο με ουρανό και θάλασσα ... Η OLED φαινόταν σαν κεράκι δίπλα σε προβολέα, όμως στην πράξη στο σπίτι και με λίγο φως η καθόλου η OLED δείχνει τα δόντια της.

Πρόσφατα είδα από κοντά πάνελ Oled με matte επίστρωση και έπαθα πλακα την ημέρα με φως τα μαύρα του είναι μαύρα και όχι Μώβ, εμένα είναι Μωβ όταν ανάβω φως η έχει φως από παράθυρο επίσης έχει πολλές αντανακλάσεις καμιά σχέση με το μάτ πάνελ. Το κακό όμως που είδα στο μάτ πάνελ ειναι ότι σε σύγκριση με το δικό μου τα χρώματα μου θύμιζαν το IPS panel μου λίγο ξεθωριασμένα ( πάντα σε σύγκριση με το Samsung g8) .Το μεγαλύτερο παντός ατού για εμένα στο OLED panel ειναι η ανταπόκριση που νιώθεις ότι τα 120hz είναι 240 . 

Καλορίζικη να την απολαύσεις 

Πότε πήγες;  Με άφησαν να αγγίξω αλλά με γκρίνια και χωρίς ίντερνετ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτο το θεμα εχει το ματ πανελ ναι οτι τα χρωματα δεν ειναι τοσο pop out οπως σε ενα glossy. Εχουν αλλα θετικα ομως και αυτα. Εγω σε οποιον εχω βαλει καλο HDR περιεχομενο απλα ριχνει σαγονια ειδικα χρωματα η αντιθεση σε απολυτα σκοτεινο περιβαλλον ειναι κοσμημα. Τωρα αν καποιος εχει θεμα με αντανακλασεις η με πολλα φωτα τοτε κοιταει προς ματ η προς woled και ξενοιαζει η ακομα και σε ips εφοσον μιλαμε για παρα πολυ φωτεινο χωρο μιας και κρατανε τη φωτεινοτητα τους σε καθε περιπτωση. 

Με λίγα λόγια είπες ακριβώς ότι πρέπει να κάνει ο καθένας ανάλογα την περίπτωση του.Εγω πχ ο κύριος λόγος που αγόρασα 21:9 glossy Oled είναι ταινίες βλέπω κάθε μέρα και από μια... Βλέπω λοιπόν το βράδυ μετά την δουλειά με κλειστά φώτα στην Glossy Oled 21:9 και κατα την γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή για ταινίες μιας και ότι μειονεκτήμα υπάρχει απλά εξαφανίζεται σε αυτή την χρήση, Στην δουλειά μου όπως έχω IPS αλλά σκέφτομαι σοβαρά για μια λύση OLED matte panel πιστεύω για δουλειά θα είναι ότι πρέπει μιας και στο γραφείο πάντα υπάρχει φως , τώρα.για την φωτεινότητα σε τόσο μικρή απόσταση τα 200-300 nits Fullscreen είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Agony είπε

Με λίγα λόγια είπες ακριβώς ότι πρέπει να κάνει ο καθένας ανάλογα την περίπτωση του.Εγω πχ ο κύριος λόγος που αγόρασα 21:9 glossy Oled είναι ταινίες βλέπω κάθε μέρα και από μια... Βλέπω λοιπόν το βράδυ μετά την δουλειά με κλειστά φώτα στην Glossy Oled 21:9 και κατα την γνώμη μου είναι η καλύτερη επιλογή για ταινίες μιας και ότι μειονεκτήμα υπάρχει απλά εξαφανίζεται σε αυτή την χρήση, Στην δουλειά μου όπως έχω IPS αλλά σκέφτομαι σοβαρά για μια λύση OLED matte panel πιστεύω για δουλειά θα είναι ότι πρέπει μιας και στο γραφείο πάντα υπάρχει φως , τώρα.για την φωτεινότητα σε τόσο μικρή απόσταση τα 200-300 nits Fullscreen είναι μια χαρά κατά την γνώμη μου.

Ετσι και εγω ταινιες ετσι βλεπω HDR 4K παντα και απλα ριχνει σαγονια σε απολυτα σκοτεινο περιβαλλον. Το HDR αψογο και μην πω οτι μερικες φορες εχει και υπερβολικο φως με HDR. Matte να παρεις αλλα αν μιλαμε για παρα πολυ φως η IPS ειναι προτιμοτερη αναλογα και τι ακριβως κανεις. Πχ αν θες πιστοτητα χρωματων η πολυ static εικονα πιστευω η ips ειναι καλυτερη σε αυτο το κομματι. Τωρα gaming σειρες ταινιες βιντεο δεν εχει αντιπαλο μια oled σε σκοτεινο περιβαλλον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς την μλκια εεεε το φως που μπαίνει πάνω από την οθόνη ναι θεωρώ πως είναι το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις στην οθόνη σου. Τα χαλάει όλα. Χρώματα φωτεινότητας όλα όλα 

Και αυτό ισχύει για όλες τις οθόνες όχι μόνο για τη δική μας. Είναι όλο λάθος να ξέρεις 

Αν θέλεις φως και το έχεις ήδη αυτό το........... Ναι κατάλαβες, κάνε μια μικρή πατέντα και βάλτο πίσω από την οθόνη 

  • Like 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AW3423DWF : μπορεις να κανεις firmware update μονος σου
αλλα δεν εχει native gsync support

AW3423DW: δεν μπορεις να κανει Firmware update (πρεπει να το πας στην dell για να σου κανουν εκεινοι)
εχει native gsync support

EDIT επισης η AW3423DWF  ειναι μεταγενεστερο μοντελο απο την DW αρα θεωρητικά καλυτερο πανελ

Επεξ/σία από mandragoraSCR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, mandragoraSCR said:

AW3423DW: δεν μπορεις να κανει Firmware update (πρεπει να το πας στην dell για να σου κανουν εκεινοι)
εχει native gsync support

Kαι βεβαια μπορει να κανει firmware update,μην γραφεις ανακριβειες.

Εχει βγει μαλιστα εδω και καιρο και το εχω περασει στο δικο μου.

Δεν ειναι καλυτερο πανελ,ιδιο ακριβως ειναι.

Το software εχει αλλαξει και εχουν προσθεσει μερικα παραπανω modes,αυτο μονο.

Εχουν κανει και λιγο tuning τον ανεμιστηρα να ειναι πιο αθορυβος.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, optimus prime said:

Kαι βεβαια μπορει να κανει firmware update,μην γραφεις ανακριβειες.

Εχει βγει μαλιστα εδω και καιρο και το εχω περασει στο δικο μου.

Δεν ειναι καλυτερο πανελ,ιδιο ακριβως ειναι.

Το software εχει αλλαξει και εχουν προσθεσει μερικα παραπανω modes,αυτο μονο.

Εχουν κανει και λιγο tuning τον ανεμιστηρα να ειναι πιο αθορυβος.

Στην ουσία η διαφορά τους είναι το gsync module. Ο έξτρα θόρυβος του ανεμιστήρα λένε ότι από εκεί ήταν . Βασικά παίρνεις ότι βρεις φτηνότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, virginkiller said:

Στην ουσία η διαφορά τους είναι το gsync module. Ο έξτρα θόρυβος του ανεμιστήρα λένε ότι από εκεί ήταν . Βασικά παίρνεις ότι βρεις φτηνότερα 

Aυτο για οποιον θελει να γλυτωσει χρηματα..

Aλλα την smooθιλα που δινει το τσιπακι δεν θα την εχεις αφοσον παρεις το dwf.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το ενα εχει τσιπακι Nvidia και το αλλο οχι αρα ενας που εχει καρτα RTX παει στο πρωτο.

Ανεμιστηρα; Ανεμιστηρες ειχε η Panasonic 50GT30 που ειχα παρει πριν σχεδον 13 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...