Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Arkin είπε

Να σου πω ότι ακόμα δεν το έχω παρατηρήσει? Μήνες μετά με ατελείωτες ώρες μηδέν fringing έχω προσπαθήσει να το δω αλλά μάταια. Το 4Κ είναι καλύτερο σε ευκρινεια αλλά έχω 4080super και είμαι οριακά με path tracing σε όλα τα παιχνίδια. Οπότε μόνο αν έχεις 4090 πας για 4Κ και πάλι αν θες να παίξεις τα πιο βαριά παιχνίδια σε φουλ γραφικά θα γονατίσει. 

Εγώ πάντα είμαι της άποψης 

UW>>>>>>4K. 

Το 16:9 το θεωρώ αρχαίο πια. 

Για το 4k σκεφτομουν οτι πλεον με DLSS Quality/Performance μια 4080Super θα έτρεχε καλά, αλλά δεν είμαι σίγουρος να πώ την αλήθεια. Το Ultrawide 1440p 34" το έχω τα τελευταία 4 χρόνια και είναι πολύ δυνατό για non-gaming. Σε gaming να πώ την αλήθεια εμένα δεν με πολυτρέλανε. Δεν ένιωσα αυτό το immersion που αρέσει σε πολλούς. Μου φάνηκαν μακρυά μου πολλά από τα UI του κάθε παιχνιδιού και ένιωθα ότι παραήταν μεγάλο για εμένα. Ειδικά όταν έρχεται στο κόστος fps ή ποιότητας γραφικών. Κατέληξα να παίζω πολλές φορές σε windowed mode (τουλάχιστον κάποια παιχνίδια) σαν να παίζω σε 27". Για τη δουλειά το Ultrawide είναι φοβερό. 

Απ' την άλλη το να πάω από 34" 1440p σε 27" 1440p είναι λογικά αμαρτία. 

Δεν ξέρω. Αρχίζω και αμφιταλαντεύομαι. Και στο μέγεθος και στην QD OLED γιατί θα δουλεύω και 2 φορές την εβδομάδα απ' το σπίτι. Ίσως αρχίσω να κοιτάζω και mini LED... Έχω χαθεί. 

 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2024 στις 11:19 ΠΜ, Babis_allos είπε

Φαντάζομαι τα έχετε ξαναπεί αλλά 27 σελίδες είναι αυτές... Με την QD OLED πέρα από gaming για καθημερινή χρήση, ειδικά με text fringing κλπ πως σας φαίνεται; 

Είμαι μεταξύ QD oled 27αρα 1440p, 32αρα 4κ ή την 34αρα 1440p UW. 

Aπ' ότι κατάλαβα το fringing στην 32αρα δεν πολυφαίνεται λόγω ppi. Τις άλλες τις φοβάμαι πιο πολύ. Απ' την άλλη 4k για gaming ακόμη και μετά από αναβάθμιση θα είμαι περιορισμένος στα fps ή θα αναγκάζομαι να παίζω με upscaling από 1080p/DLSS κλπ. 

Το fringing σε 1440p qdoled ειναι ενοχλητικο τις πρωτες μερες ,γενικα εμενα το πανελ τις πρωτες μερες με ενοχλουσε απιστευτα στα ματια σε φαση πονοκεφαλου προερχομενος απο ips. Μετα απο κανα μηνα σχεδον συνηθισαν τα ματια μου και πλεον δεν εχω κανενα θεμα. Το fringing υπαρχει ακομα εννοειται απλα το συνηθιζεις και δεν το πρατηρεις (δεν σε ενοχλει πια).

16 ώρες πριν, Arkin είπε

Να σου πω ότι ακόμα δεν το έχω παρατηρήσει? Μήνες μετά με ατελείωτες ώρες μηδέν fringing έχω προσπαθήσει να το δω αλλά μάταια.

Δεν γινεται αυτο που λες ,εκτος αν εχεις θεμα με τα ματια σου

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Babis_allos είπε

Για το 4k σκεφτομουν οτι πλεον με DLSS Quality/Performance μια 4080Super θα έτρεχε καλά, αλλά δεν είμαι σίγουρος να πώ την αλήθεια. Το Ultrawide 1440p 34" το έχω τα τελευταία 4 χρόνια και είναι πολύ δυνατό για non-gaming. Σε gaming να πώ την αλήθεια εμένα δεν με πολυτρέλανε. Δεν ένιωσα αυτό το immersion που αρέσει σε πολλούς. Μου φάνηκαν μακρυά μου πολλά από τα UI του κάθε παιχνιδιού και ένιωθα ότι παραήταν μεγάλο για εμένα. Ειδικά όταν έρχεται στο κόστος fps ή ποιότητας γραφικών. Κατέληξα να παίζω πολλές φορές σε windowed mode (τουλάχιστον κάποια παιχνίδια) σαν να παίζω σε 27". Για τη δουλειά το Ultrawide είναι φοβερό. 

Απ' την άλλη το να πάω από 34" 1440p σε 27" 1440p είναι λογικά αμαρτία. 

Δεν ξέρω. Αρχίζω και αμφιταλαντεύομαι. Και στο μέγεθος και στην QD OLED γιατί θα δουλεύω και 2 φορές την εβδομάδα απ' το σπίτι. Ίσως αρχίσω να κοιτάζω και mini LED... Έχω χαθεί. 

 

Εφοσον δεν σου αρεσει στο gaming το 21:9 τοτε μονοδρομος 4Κ και το πολυ πολυ να πηγαινεις προς dlss performance και θα εισαι κομπλε. Για monitor qd-oled για μενα λογο των χρωματων και ας μην εχουν τοσο μεγαλο peak bright σε μεγαλη επιφανεια παλι ειναι μια χαρα. Οι mini led εχουν αρκετα μεγαλυτερη φωτεινοτητα αλλα εκτος αν δεν εισαι μονιμα σε μερος να βαραει ο ηλιος απο πισω δεν υπαρχει λογος να πας εκει. Και για βραδυ ειναι απαγορευτικη τοση φωτεινοτητα απλα σε τυφλωνει εδω σε HDR ταινιες και με το HDR της qd-oled και παλι αρκετες φορες με βαραει στα ματια και ανεβαζω το night mode απο τα windows. 

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το fringing σε 1440p qdoled ειναι ενοχλητικο τις πρωτες μερες ,γενικα εμενα το πανελ τις πρωτες μερες με ενοχλουσε απιστευτα στα ματια σε φαση πονοκεφαλου προερχομενος απο ips. Μετα απο κανα μηνα σχεδον συνηθισαν τα ματια μου και πλεον δεν εχω κανενα θεμα. Το fringing υπαρχει ακομα εννοειται απλα το συνηθιζεις και δεν το πρατηρεις (δεν σε ενοχλει πια).

Δεν γινεται αυτο που λες ,εκτος αν εχεις θεμα με τα ματια σου

Iσως να μην εχω καταλαβει ακομα 100% τι ειναι το fringing δεν ξερω. Οπως διαβαζα δηλαδη στην VA ετσι διαβαζω και εδω απο την πρωτη μερα δεν ξερω τι πρεπει να παρατηρησω για αυτο το προβλημα στο διαβασμα δηλαδη κατα το browsing. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Εφοσον δεν σου αρεσει στο gaming το 21:9 τοτε μονοδρομος 4Κ και το πολυ πολυ να πηγαινεις προς dlss performance και θα εισαι κομπλε. Για monitor qd-oled για μενα λογο των χρωματων και ας μην εχουν τοσο μεγαλο peak bright σε μεγαλη επιφανεια παλι ειναι μια χαρα. Οι mini led εχουν αρκετα μεγαλυτερη φωτεινοτητα αλλα εκτος αν δεν εισαι μονιμα σε μερος να βαραει ο ηλιος απο πισω δεν υπαρχει λογος να πας εκει. Και για βραδυ ειναι απαγορευτικη τοση φωτεινοτητα απλα σε τυφλωνει εδω σε HDR ταινιες και με το HDR της qd-oled και παλι αρκετες φορες με βαραει στα ματια και ανεβαζω το night mode απο τα windows. 

Το brightness δεν με απασχολει καθολου γιατι οταν δουλευω ουτως η αλλως θελω χαμηλο brightness και ξεκουραστο vision (δεν ειμαι αρτιστας δουλευω κυριως με data/programming/excel/email/word/powerpoint). Και οταν παιζω games ειμαι κυριως σε σκοταδι ή χαμηλο φωτισμο. Εκει ειναι που οταν αρχισα να παιζω με την 34αρα IPS εφριξα (γιατι στις κονσολες εχω oled tv) με τα γκρι «μαυρα» και το backlight bleed. Ειδικα σε παιχνιδια που δεν υποστηριζαν ultra wide και ηταν και σκοτεινα παιχνιδια (πχ resident evil 2) με τα vertical μαυρα στα πλαινα τα οποια ηταν κι αυτα γκρι απλα δεν μ αρεσε καθολου το μονιτορ μου. 

Το text clarity/fringing με φοβιζει (το οποιο στην 4k απ οτι καταλαβα λογω αυξανομενου ppi ειναι αρκετα καλυτερο) και οκ, το burn in λογω office work. Γενικα δεν ξερω τι προτιμω με λιγα λογια. Και δεν εχω καταστηματα κοντα μου να πεις οτι παω και τα βλεπω και τα συγκρινω. Ακομη κι αυτα που εχουν καποιες qd oled τις εχουν και παιζουν καποιο demo video σε αγνωστο resolution. Δεν ειναι συνδεδεμενα σε PC να μπορεις να πας να παιξεις λιγο με το text, με τα προγραμματα κλπ. Ισως δοκιμασω να συνδεσω ενα λαπτοπ στην oled τηλεοραση και να κατσω σε μια αποσταση που να αντιστοιχει για 65αρα 4k σε 32αρα 4k σε αποσταση μονιτορ να καταλαβω λιγο τι παιζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Το brightness δεν με απασχολει καθολου γιατι οταν δουλευω ουτως η αλλως θελω χαμηλο brightness και ξεκουραστο vision (δεν ειμαι αρτιστας δουλευω κυριως με data/programming/excel/email/word/powerpoint). Και οταν παιζω games ειμαι κυριως σε σκοταδι ή χαμηλο φωτισμο. Εκει ειναι που οταν αρχισα να παιζω με την 34αρα IPS εφριξα (γιατι στις κονσολες εχω oled tv) με τα γκρι «μαυρα» και το backlight bleed. Ειδικα σε παιχνιδια που δεν υποστηριζαν ultra wide και ηταν και σκοτεινα παιχνιδια (πχ resident evil 2) με τα vertical μαυρα στα πλαινα τα οποια ηταν κι αυτα γκρι απλα δεν μ αρεσε καθολου το μονιτορ μου. 

Το text clarity/fringing με φοβιζει (το οποιο στην 4k απ οτι καταλαβα λογω αυξανομενου ppi ειναι αρκετα καλυτερο) και οκ, το burn in λογω office work. Γενικα δεν ξερω τι προτιμω με λιγα λογια. Και δεν εχω καταστηματα κοντα μου να πεις οτι παω και τα βλεπω και τα συγκρινω. Ακομη κι αυτα που εχουν καποιες qd oled τις εχουν και παιζουν καποιο demo video σε αγνωστο resolution. Δεν ειναι συνδεδεμενα σε PC να μπορεις να πας να παιξεις λιγο με το text, με τα προγραμματα κλπ. Ισως δοκιμασω να συνδεσω ενα λαπτοπ στην oled τηλεοραση και να κατσω σε μια αποσταση που να αντιστοιχει για 65αρα 4k σε 32αρα 4k σε αποσταση μονιτορ να καταλαβω λιγο τι παιζει. 

Μονοδρομος 4Κ 16:9 με αυτα QD-OLED 32 ιντσες θα πηγαινα και θα ξενοιαζα για monitor σε γραφειο. Αρκει να εχεις μια αποσταση 80-90 εκατοστα. Σε 27αρη καθεσαι και πιο κοντα αν ειναι στενο το γραφειο σε πλατος. 34αρη μην πας εγω σε οσα παιχνιδια δεν υποστηριζουν native 21:9 βαζεις mod η hex edit και ειναι κομπλε χωρις streching δεν χρειαζεται μπαρες δηλαδη. Αλλα αφου δεν σε καλυψε μην τα βλεπεις καθολου για μενα. 

Το fringing μην το φοβασαι. 10ωρα βαραω ολη μερα ποτε δεν με επιασε το κεφαλι περα απο την φυσιολογικη κουραση των ματιων και διαβαζω πολλα θεματα παντου συν gaming. Κυριως με λιγο φως απο πανω η τελειως σκοτεινα με night mode στο 20-25%. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2024 στις 4:58 ΜΜ, Arkin είπε

Iσως να μην εχω καταλαβει ακομα 100% τι ειναι το fringing δεν ξερω. Οπως διαβαζα δηλαδη στην VA ετσι διαβαζω και εδω απο την πρωτη μερα δεν ξερω τι πρεπει να παρατηρησω για αυτο το προβλημα στο διαβασμα δηλαδη κατα το browsing. 

Δε ξέρω... Μήπως να μην σου πούμε καλύτερα τι είναι το Fringing; Ίσως αρχίσεις να το βλέπεις και μετά να σε ενοχλεί.

Αυτό είναι στις QD-OLED

Spoiler

Έντονο Φούξια πάνω, έντονο πράσινο κάτω εξαιτίας του Sub-Pixel Arrangement

image.png.197a94c0d90b3a33b4ccfb026eae7d3c.png

Επίσης υπάρχει παντού και πάντα και όχι μόνο σε κείμενο, σε Web-Designs με οριζόντιες γραμμές πχ, κτλ. Με κείμενο φαίνεται έντονα επειδή βλέπεις συνήθως μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο. Στις 32"/4Κ οθόνες λένε ότι είναι μικρό πρόβλημα λόγω μεγαλύτερου PPI, ελάχιστα βελτιωμένου Sub-Pixel Layout και άνετα αυξάνεις το Scaling των Windows σε 125% αν θέλεις.

Ως dev που κοιτάζει κυρίως κείμενο θα έπαιρνα μόνο τις καινούριες 32" QD-OLED.

Επεξ/σία από aki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. ειμαι ενα κλικ πριν παρω το μονιτορ. 
απο exclusiv stores παιζει στα 911

απο αμαζον γερμανιας τωρα που δεν εχει μεταφορικα παει 854.43 

υποθέτω αμαζον τυφλά και για εγγ΄θηση και τα χρήματα , σωστα? 

 

κατι τελευταίο. έρχομαι απο va Ultrawide κάτι που πρέπει να έχω υπόψιν πέρα απο text fringing? το έψαξα και δεν φαίνεται σαν κάτι που θα με ενοχλούσε..  θέλω να παω και να δω απο κοτνα καπου την οθόνη η κάποιο παρόμοιο πάνελ αλλα δεν φαίνεται να το έχει κάποιος σε προβολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, virginkiller είπε

Καλησπερα. ειμαι ενα κλικ πριν παρω το μονιτορ. 
απο exclusiv stores παιζει στα 911

απο αμαζον γερμανιας τωρα που δεν εχει μεταφορικα παει 854.43 

υποθέτω αμαζον τυφλά και για εγγ΄θηση και τα χρήματα , σωστα? 

 

κατι τελευταίο. έρχομαι απο va Ultrawide κάτι που πρέπει να έχω υπόψιν πέρα απο text fringing? το έψαξα και δεν φαίνεται σαν κάτι που θα με ενοχλούσε..  θέλω να παω και να δω απο κοτνα καπου την οθόνη η κάποιο παρόμοιο πάνελ αλλα δεν φαίνεται να το έχει κάποιος σε προβολή 

Κοιτα ειχα VA UW 4 χρονια και πριν απο αυτο IPS UW 2-3 χρονια και δεν με ενοχλησε καθολου αυτο το fringing που εχει αναφερθει διαβαζω αρκετα θεματα σε αρκετα site και δεν εχω καταλαβει κατι να με ενοχλει. Με σωστο υλικο η οθονη απλα δειχνει τα δοντια της. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, mandragoraSCR said:

Αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη το έχουν στα Dell exclusive store. Αλλά καλού κακού κάνε τους ένα τηλ να το επιβεβαιωσεις 

θα ειμαι το σκδ αν ειναι σε ευκολο μέρος ισως περάσω ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πήγα the mall και ειχε την dw .

Full στο burn in και η εικόνα δεν ήταν τίποτα το τρομερό. 

https://imgur.com/a/dPLjYng

Δεν είχαν λέει ίντερνετ και δεν μπόρεσα να βάλω κάτι να δοκιμάσω. 

Text fringing πάντως δεν ειδα. Ήταν λες και ήταν ένα απλό ips panel

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, virginkiller said:

Καλησπέρα πήγα the mall και ειχε την dw .

Full στο burn in και η εικόνα δεν ήταν τίποτα το τρομερό. 

https://imgur.com/a/dPLjYng

Δεν είχαν λέει ίντερνετ και δεν μπόρεσα να βάλω κάτι να δοκιμάσω. 

Text fringing πάντως δεν ειδα. Ήταν λες και ήταν ένα απλό ips panel

Αφου ειναι εκθεσιακο,τι περιμενες και εσυ..

Μερα νυχτα παιζουν τα ιδια και τα ιδια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, virginkiller είπε

Καλησπέρα πήγα the mall και ειχε την dw .

Full στο burn in και η εικόνα δεν ήταν τίποτα το τρομερό. 

https://imgur.com/a/dPLjYng

Δεν είχαν λέει ίντερνετ και δεν μπόρεσα να βάλω κάτι να δοκιμάσω. 

Text fringing πάντως δεν ειδα. Ήταν λες και ήταν ένα απλό ips panel

Τext fringing δεν παρατηρησες  γιατι ηταν σε Light mode τα windows και θα πρεπει να ανεβασεις και αρκετα την φωτεινοτητα , οταν εχεις μαυρο φοντο και λευκα γραμματα ειναι πιο ορατο. Αν δεν εκανες τπτ αλλο περαν να κοιτας αυτο που βλεπουμε στις φωτο δλδ να βλεπεις το desktop μου φαινεται λογικο να μην σου φανηκε κατι ιδιαιτερο η εικονα .

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, akoinonitos said:

Τext fringing δεν παρατηρησες  γιατι ηταν σε Light mode τα windows και θα πρεπει να ανεβασεις και αρκετα την φωτεινοτητα , οταν εχεις μαυρο φοντο και λευκα γραμματα ειναι πιο ορατο. Αν δεν εκανες τπτ αλλο περαν να κοιτας αυτο που βλεπουμε στις φωτο δλδ να βλεπεις το desktop μου φαινεται λογικο να μην σου φανηκε κατι ιδιαιτερο η εικονα .

Δεν εννοώ ότι το μόνιτορ δεν έχει κάτι να δώσει. Εννοώ ότι στην κατάσταση και όπως το είδα δεν μπορούσα να το δω πραγματικά.  Ένα demo  δεν μπορούσα να βάλω στην σωστή ανάλυση. Έχουν ένα vlc εκεί σε 1080 και κάνει stretching 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, virginkiller είπε

Δεν εννοώ ότι το μόνιτορ δεν έχει κάτι να δώσει. Εννοώ ότι στην κατάσταση και όπως το είδα δεν μπορούσα να το δω πραγματικά.  Ένα demo  δεν μπορούσα να βάλω στην σωστή ανάλυση. Έχουν ένα vlc εκεί σε 1080 και κάνει stretching 

Θα σε βγάλω και εγώ αργότερα φώτο να δεις σε σωστές συνθήκες με σωστό υλικό με μηδέν burning να δεις πως φαίνεται σωστά μια oled. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...