Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, FLO είπε

Δεν αξίζει τα παραπάνω η dell?

Εννοείται τα αξίζει! Και μόνο την άθλια εξυπηρέτηση της Samsung να υπολογίσεις σε αντίθεση με τη 3ετη εγγύηση και στο burn in της dell αλλά και τη σωστή κάλυψη που έχουμε εδώ στην Ελλάδα αξίζει! 

Απλά σε περίπτωση που δεν έχει κάποιος τα χρήματα η Samsung είναι μια εναλλακτική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/6/2024 στις 11:44 ΠΜ, Alt3rnative είπε

Καλησπέρα παιδια.

 

Με RTX 3060 12GB θα ειμαι οκ με το συγκεκριμένο μονιτορ ή θα εχω προβληματα συμβατότητας;

Προβλημα Συμβατοτητας 100% οχι ,ειναι απολυτα Συμβατα το Μονιτορ εχει HDMI + DP και η καρτα σου μπορει να βγαλει αυτες τις αναλυσεις και HZ ,

Μαλλον εννοεις αν μπορει να τρεξει παιχνιδια συχρονα , αυτο εχει να κανει αναλογα το παιχνιδι , την αναλυση , τα Settings Κτλ κτλ . Εγω εχω 2 PC Ενα με 3080 και ενα με 1660Super και τα δυο εχουν πανω  3440x1440 monitor Πανω 120hz -175hz, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος σε αυτα που θελω να κανω, πχ τα βαρια παιχνιδια τα παιζω στην 3080 και στην 1660S απλα παω στα παιχνιδια και στο Render Resolution  βαζω 70-80 % και ολα Low settings Και ειμαι οκ. 

Με λιγα λογια απλα ρίξε αναλυση στα πολυ βαρια Games και εισαι οκ...

 

14 ώρες πριν, FLO είπε

Δεν αξίζει τα παραπάνω η dell?

Κοιτα θα σου πω την δικη μου οπτικη γιατι ειμουν αναμεσα στην Dell + Samsung 

Online αυτη την στιγμή εχουν 200 ευρο διαφορα  800 vs 1.000 , εγω την αγορασα 710 σε προσφορα οποτε μιλαμε για διαφορα 300 ευρο , που ειναι μεγαλη κατα την γνωμη μου.

Οσο εχει να κανει με χαρακτηριστηκα ειναι τα ιδια πανελ , απλα η Samsung Εχει επιπλεον , 10HZ , Ηχεια, Ενσωματομενο Tizen Os που μπορει να δουλέψει ανεξαρτητα σαν TV η να παιξεις παιχνιδια Cloud χωρις PC, απο εμφανιση η Samsung Ειναι ποιο κυριλε κατα την γνωμη μου και ποιο λεπτη .

Οσο εχει να κανει με την εγγύηση, πριν την αγορασω εστειλα mail στην Samsung και ζητησα διευκρινήσεις, εχει 3 χρονια εγγυηση , και στην ερώτηση του αν καλυπτη Burn In η απαντηση δεν ηταν ακριβης , ( ηταν οτι η Samsung καλυπτει ζημια του πανελ και οταν ειναι πανω απο 3 καμενα πιξελ  σε συγκεκριμένη αποσταση). 

Πολυ σωστα λεει ο κυριος ποιο πανω , οτι η Samsung Εχει πολυ κακο Support ...

Ουτος η αλλος το πειρα αποφαση , εχω ασχημη εμπειρια απο τις OLED TV μου , οποτε εχω δεδομενο στο μυαλο μου οτι αγορασα ενα Μονιτορ που μετα απο 2-3 χρονια υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην εχει την ιδια φωτεινοτητα , και ισως εχει και Burn in , οποτε εδωσα 700 ευρο θα την απολαυσω οσο κρατησει και εχω και καβατζα μια IPS .

Οσο εχει να κανει με την Εγγύηση της Dell μπορω να πω οτι σιγουρα ειναι καλυτερη απο της Samsung μου απαντουν αμεσα και παντα εχουν την θετικη διαθεση . Ομως μεχρι εκει ... Αν παθει ζημια το Μονιτορ το λεγομενο BURN IN που καλυπτει 100% τοτε σου δίνουν Refurbished Μονιτορ και οχι καινουργιο , θα μου πεις και τι εγινε ? Οκ Just saying.

Η αληθεια ειναι οτι αν ειχαν την ιδια τιμη θα αγοραζα Alienware διοτι τοσα χρονια μονο Alienware + Dell monitor Ειχα και ειμουν οκ. Ομως με 200-300 ευρο διαφορα  αποφασισα οτι αξιζει το Samsung. 

Ασε που κατα την γνωμη μου μετα απο 2-3 χρονια οι αγγελιες θα ειναι γεματες με OLED panels που ο κοσμος θα φοβαται να αγορασει και θα εχουν τιμη χωμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανησυχητικό στην όλη φάση είναι ότι η εταιρία που κατασκευάζει τα συγκεκριμένα panels δεν δίνει εγγύηση για burn in ενώ ένας τρίτος κατασκευαστής, η Dell δίνει 3 έτη. Αυτό από μόνο του σε βάζει σε σκέψεις..δεν εμπιστεύεται η Samsung τα panel που κατασκευάζει? Είναι ένα μεγάλο test product το οποίο θα βελτιωθεί σε επόμενη γενιά? Δεν είναι να το παίρνεις και αψήφιστα πάντως γιατί μιλάμε για προϊόντα 1000€+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, music_lover είπε

Το ανησυχητικό στην όλη φάση είναι ότι η εταιρία που κατασκευάζει τα συγκεκριμένα panels δεν δίνει εγγύηση για burn in ενώ ένας τρίτος κατασκευαστής, η Dell δίνει 3 έτη. Αυτό από μόνο του σε βάζει σε σκέψεις..δεν εμπιστεύεται η Samsung τα panel που κατασκευάζει? Είναι ένα μεγάλο test product το οποίο θα βελτιωθεί σε επόμενη γενιά? Δεν είναι να το παίρνεις και αψήφιστα πάντως γιατί μιλάμε για προϊόντα 1000€+

ουτε η lg δινει που ειναι η αντιπερα οχθη

αν μπεις και δεις το review των Rtings θα δεις οτι εχουν και ενα burn in longevity test. Η οθονη μας τα παει παρα πολυ καλα. προσωπικα δεν ανησυχω καθολου πανω σε αυτο το θεμα καθως εχω παρει και ολα τα γνωστα πλεον σε ολους μετρα για το burn in

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η οθόνη σε προσφορά μέσω Amazon.Uk στα 806€ - πληρώνετε με Revolut σε λίρες για καλύτερη ισοτιμία.

Με ελληνική κάρτα (ευρώ) βγαίνει 819€.

IMG_20240708_041558.jpg.504f94ae99d94aa1971c5ce6991dcda0.jpg

 

link:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0BHTDDMDN/

 

🆚Ελλάδα skroutz από €990+ με ιστορικό χαμηλό γύρω στα €950 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Η οθόνη σε προσφορά μέσω Amazon.Uk στα 806€ - πληρώνετε με Revolut σε λίρες για καλύτερη ισοτιμία.

Με ελληνική κάρτα (ευρώ) βγαίνει 819€.

IMG_20240708_041558.jpg.504f94ae99d94aa1971c5ce6991dcda0.jpg

 

link:

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0BHTDDMDN/

 

🆚Ελλάδα skroutz από €990+ με ιστορικό χαμηλό γύρω στα €950 

το τελωνείο ξεχασες, αν το υπολογίσεις και αυτο θα ξεπερναει τα 1000ε στο συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mandragoraSCR said:

το τελωνείο ξεχασες, αν το υπολογίσεις και αυτο θα ξεπερναει τα 1000ε στο συνολο

Είναι μέσα τύπε μου. 

Έχω πάρει αρκετές φορές έτσι και ήταν τελωνείο free γιατί το προπληρώνεις. Στην σπάνια της σπάνιας περίπτωση στα επιστρέφει το Αμαζον.

Διάβασε καλά τη φωτογραφία 'import fees deposit' (+ ένδειξη Amazon.EU σας το επισήμανα κιόλας)

 

Διαφορετικά αν υπάρχει και πάλι φόβος , Ελλαδίτσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είναι μέσα τύπε μου. 

Έχω πάρει αρκετές φορές έτσι και ήταν τελωνείο free γιατί το προπληρώνεις. Στην σπάνια της σπάνιας περίπτωση στα επιστρέφει το Αμαζον.

Διάβασε καλά τη φωτογραφία 'import fees deposit' (+ ένδειξη Amazon.EU σας το επισήμανα κιόλας)

 

Διαφορετικά αν υπάρχει και πάλι φόβος , Ελλαδίτσα.

Εχεις δικιο ρε φιλε. το ειδα το πρωι χωρις να εχω πιει καφε και δεν το παρατηρησα

Το τσιμπησες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, τελευταία παίζω αρκετά το Hearts of Iron IV και αν γνωρίζετε το παιχνίδι έχει πολύ στατική εικόνα ειδικά το UI του. Καμιά φορά παίζω 4 ώρες σερί, τόσο κόλλημα είναι αυτό το παιχνίδι.

Φυσικά πάντα κάνω refresh όταν μου πετάει το μήνυμα και κάνω alt tab αρκετές φορές να τσεκάρω κάνα mail κτλ. Δουλέυω το κλιματιστικό να έχουμε πιο υγιεινή θερμοκρασία για το μόνιτορ (αλλά και για μένα) γιατί τα 40αρια δεν παλεύονται. Πρέπει να ανησυχώ για burn in ή είμαι απλά παρανοϊκός; 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Alexaras1991 είπε

Καλησπέρα, τελευταία παίζω αρκετά το Hearts of Iron IV και αν γνωρίζετε το παιχνίδι έχει πολύ στατική εικόνα ειδικά το UI του. Καμιά φορά παίζω 4 ώρες σερί, τόσο κόλλημα είναι αυτό το παιχνίδι.

Φυσικά πάντα κάνω refresh όταν μου πετάει το μήνυμα και κάνω alt tab αρκετές φορές να τσεκάρω κάνα mail κτλ. Δουλέυω το κλιματιστικό να έχουμε πιο υγιεινή θερμοκρασία για το μόνιτορ (αλλά και για μένα) γιατί τα 40αρια δεν παλεύονται. Πρέπει να ανησυχώ για burn in ή είμαι απλά παρανοϊκός; 😁

Ισως υπερβολη μιας και κανεις το refresh καθε 4 ωρες. Δεν ειναι τοσο επιρρεπη το monitor σε burn in. Και εγω μπορει να παιξω 5-6 ωρες σερι και δεν βλεπω καν image retention που εβλεπα παλιοτερα στην plasma. Την εχω μονο να μπαινει σε stand by μετα απο 1 λεπτο που φυγω και κρυμμενη τη μπαρα του desktop. Ας χαρουμε το monitor και μην το ξεψαχνιζουμε τοσο. Εγω ακομα δεν εχω βαλει καν swiffer να την καθαρισω δεν εχει καθολου σκονη οπως βλεπω αλλα καποια σημαδια πχ απο κανα ζωυφιο κανα 2 δηλαδη τα οποια οποτε παει εκει το ματι τα προσεχω 1-2 φορες τη βδομαδα. Εσεις την καθαριζετε με πανακι και νερο η κανα απαλο swiffer και τελος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Εγω ακομα δεν εχω βαλει καν swiffer να την καθαρισω δεν εχει καθολου σκονη οπως βλεπω αλλα καποια σημαδια πχ απο κανα ζωυφιο κανα 2 δηλαδη τα οποια οποτε παει εκει το ματι τα προσεχω 1-2 φορες τη βδομαδα. Εσεις την καθαριζετε με πανακι και νερο η κανα απαλο swiffer και τελος? 

οντως δεν μαζευει σκονη, αλλα και εμενα ειχε κατι σιμαδακια απο 2-3 καλα φτερνισματα που μου φυγανε χαχαχαχ

πανακι μικροϊνα και νερακι, εγω ετσι την καθαρισα και εγινε μπομπα. απλα μην την τριψεις πολυ. θελει πολυ απαλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mandragoraSCR είπε

οντως δεν μαζευει σκονη, αλλα και εμενα ειχε κατι σιμαδακια απο 2-3 καλα φτερνισματα που μου φυγανε χαχαχαχ

πανακι μικροϊνα και νερακι, εγω ετσι την καθαρισα και εγινε μπομπα. απλα μην την τριψεις πολυ. θελει πολυ απαλα

Απαλα απαλα ετσι σαν τη γυναικα ενα πραγμα. Εγω προσεχω με το φτερνισμα αλλα κανα μικρο μυγακι κανα κουνουπι απο τοτε που την εχω κανα 2 σημαδακια υπαρχουν. Παλι καλα που δεν μαζευει σκονη παντως δεν το περιμενα αντιστοιχα αλλες μαζευουν σε λιγες μερες δεν ξερω γιατι γινεται αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φαντάζομαι τα έχετε ξαναπεί αλλά 27 σελίδες είναι αυτές... Με την QD OLED πέρα από gaming για καθημερινή χρήση, ειδικά με text fringing κλπ πως σας φαίνεται; 

Είμαι μεταξύ QD oled 27αρα 1440p, 32αρα 4κ ή την 34αρα 1440p UW. 

Aπ' ότι κατάλαβα το fringing στην 32αρα δεν πολυφαίνεται λόγω ppi. Τις άλλες τις φοβάμαι πιο πολύ. Απ' την άλλη 4k για gaming ακόμη και μετά από αναβάθμιση θα είμαι περιορισμένος στα fps ή θα αναγκάζομαι να παίζω με upscaling από 1080p/DLSS κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2024 στις 11:19 ΠΜ, Babis_allos είπε

Φαντάζομαι τα έχετε ξαναπεί αλλά 27 σελίδες είναι αυτές... Με την QD OLED πέρα από gaming για καθημερινή χρήση, ειδικά με text fringing κλπ πως σας φαίνεται; 

Είμαι μεταξύ QD oled 27αρα 1440p, 32αρα 4κ ή την 34αρα 1440p UW. 

Aπ' ότι κατάλαβα το fringing στην 32αρα δεν πολυφαίνεται λόγω ppi. Τις άλλες τις φοβάμαι πιο πολύ. Απ' την άλλη 4k για gaming ακόμη και μετά από αναβάθμιση θα είμαι περιορισμένος στα fps ή θα αναγκάζομαι να παίζω με upscaling από 1080p/DLSS κλπ. 

Να σου πω ότι ακόμα δεν το έχω παρατηρήσει? Μήνες μετά με ατελείωτες ώρες μηδέν fringing έχω προσπαθήσει να το δω αλλά μάταια. Το 4Κ είναι καλύτερο σε ευκρινεια αλλά έχω 4080super και είμαι οριακά με path tracing σε όλα τα παιχνίδια. Οπότε μόνο αν έχεις 4090 πας για 4Κ και πάλι αν θες να παίξεις τα πιο βαριά παιχνίδια σε φουλ γραφικά θα γονατίσει. 

Εγώ πάντα είμαι της άποψης 

UW>>>>>>4K. 

Το 16:9 το θεωρώ αρχαίο πια. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...