Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Agony είπε

Εχει η Οθονη σας μια Επιλογη που λεγεται VRR Control ??? 

H Samsung Εχει ( περα απο το VRR on or off ) μια επιλογη VRR Control , που απο Default ειναι off ...οταν την κανω Enable το VRR flicker Εξαφανιζεται σε οτι δοκιμασα  και το G sync δουλεύει κανονικα επελεξα απο Drivers να δείχνει το σημα για να ειμαι σίγουρος .  Και τα Hz ειναι ιδια και το Color bit Δεν αλλαζει , δεν φαινεται δλδ να ριχνει κατι για να φτιαχνει το Flicker ... Περιεργο που δεν ειναι απο Default on

Οχι δεν υπαρχει αυτη η επιλογη καπου απο οσο εψαξα. Τι ακριβως κανει ομως ξερουμε? Να ειναι κατι καινουργιο σε νεo firmware που προσθεσαν τωρα? Πολυ περιεργο μιας και εχουν αναφερει οτι το vrr flicker δεν ειναι θεμα software δεν λυνεται δηλαδη με firmware αλλα ειναι θεμα των oled. Να ψαξουμε τι ακριβως κανει αλλα αισιοδοξο αυτο που γραφεις οτι ισως υπαρχει λυση να λυνετε παντου με firmware update και δεν ειναι εγγενης προβλημα των oled. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δεν κανω λαθος περιοριζει το range των hz ,εχει και η asus κατι παρομοιο ,βεβαια εχει τα θεματα του ,αν βγεις εκτος range εχει tearing

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Εχει η Οθονη σας μια Επιλογη που λεγεται VRR Control ??? 

H Samsung Εχει ( περα απο το VRR on or off ) μια επιλογη VRR Control , που απο Default ειναι off ...οταν την κανω Enable το VRR flicker Εξαφανιζεται σε οτι δοκιμασα  και το G sync δουλεύει κανονικα επελεξα απο Drivers να δείχνει το σημα για να ειμαι σίγουρος .  Και τα Hz ειναι ιδια και το Color bit Δεν αλλαζει , δεν φαινεται δλδ να ριχνει κατι για να φτιαχνει το Flicker ... Περιεργο που δεν ειναι απο Default on

μακαρι να το ειχε και η dell

αποτι καταλαβαινω δουλευει καλυτερα το vrr της samsung αποτι της dell γιαυτο δεν εχει flicker

58 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

αν δεν κανω λαθος περιοριζει το range των hz ,εχει και η asus κατι παρομοιο ,βεβαια εχει τα θεματα του ,αν βγεις εκτος range εχει tearing

δεν νομιζω πως ειναι αυτο

ουσιαστικα το vrr επιστρεπει στην οθονη να ριξει τα hz της οταν πεφτουν τα Fps κατω απο τα 165, για να ειναι παντα Synced και να μην εχει το tearing που λες και εσυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

μακαρι να το ειχε και η dell

αποτι καταλαβαινω δουλευει καλυτερα το vrr της samsung αποτι της dell γιαυτο δεν εχει flicker

δεν νομιζω πως ειναι αυτο

ουσιαστικα το vrr επιστρεπει στην οθονη να ριξει τα hz της οταν πεφτουν τα Fps κατω απο τα 165, για να ειναι παντα Synced και να μην εχει το tearing που λες και εσυ

Κοιτα κατα 99% πρεπει να μικραινει το vrr range αυτη η επιλογη. Κατι σαν το CRU που μπορει να κανει ο καθενας σε 2 λεπτα. Μπορει να το ελεγξει ο agony και να δει απο το cru ποσο ειναι το vrr range με αυτη την επιλογη. Να δουμε αν οντως μικραινει το range η κρυβεται κατι αλλο απο πισω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

αν δεν κανω λαθος περιοριζει το range των hz ,εχει και η asus κατι παρομοιο ,βεβαια εχει τα θεματα του ,αν βγεις εκτος range εχει tearing

Μαλλον εννοεις περιοριζει το range Που δουλευει το Gsync ... Διοτι δεν εχω Flicker με Enable VRR  Και VRR control , αλλα εχω  Tearing ( αυτες οι γραμμες ) οταν τα FPS πεφτουν αρκετα.

1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

μακαρι να το ειχε και η dell

αποτι καταλαβαινω δουλευει καλυτερα το vrr της samsung αποτι της dell γιαυτο δεν εχει flicker

δεν νομιζω πως ειναι αυτο

ουσιαστικα το vrr επιστρεπει στην οθονη να ριξει τα hz της οταν πεφτουν τα Fps κατω απο τα 165, για να ειναι παντα Synced και να μην εχει το tearing που λες και εσυ

Μπα τελικα απο οτι ειδα πρεπει να ειναι κατι αλλο . Το VRR το εχω παντα ON . Με VRR Control ON δεν εχω καθολου Flicker πουθενα ουτε σε 60 fps locker lobby game ουτε σε περισσοτερ HZ, εχω ομως tearing οταν τα FPS πεφτουν αρκετα εχω δει δλδ random tearing σε 80-90 FPS και εχω δει και σε 100-120 , πανω απο 120 δεν εχω προσεξει κατι που ειμουν 3 ωρες στο game. 

 

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Κοιτα κατα 99% πρεπει να μικραινει το vrr range αυτη η επιλογη. Κατι σαν το CRU που μπορει να κανει ο καθενας σε 2 λεπτα. Μπορει να το ελεγξει ο agony και να δει απο το cru ποσο ειναι το vrr range με αυτη την επιλογη. Να δουμε αν οντως μικραινει το range η κρυβεται κατι αλλο απο πισω. 

Μαλλον κατι τετοιο ειναι , το περιεργο ομως ειναι οτι το μονιτορ παραμενει στα 175Hz με VRR control On , απλα οταν πεφτει ( δεν ειμαι σιγουρος απλα εκει το ειδα ) κατω απο 100 Fps κανει κατι σαν Tearing , αρκετα ενοχλητικο λες και δεν δουλευει το G sync . Οποτε μαλλον αυτο που λες ειναι , καμια πατεντα της Samsung να δουλευει το G Sync σε μικροτερο ευρος .

Οποτε η πρεπει να ριξω αρκετα τα γραφικα και να ειμαι 120-175 fps και να μην εχω ουτε tearing Ουτε flicker .

Θα δοκιμασω και κατι αλλο, να βαλω την οθονη απο τα Windows στα 120hz με enable  Vrr Control ON και G sync On να δω μηπως εκει δουλευει 80 -120 Χωρις προβλημα , ουτος η αλλος τα 120 Hz σαν αισθηση στην Oled ειναι λες και παιζεις 165 Σε IPS. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Agony είπε

Μαλλον εννοεις περιοριζει το range Που δουλευει το Gsync ... Διοτι δεν εχω Flicker με Enable VRR  Και VRR control , αλλα εχω  Tearing ( αυτες οι γραμμες ) οταν τα FPS πεφτουν αρκετα.

Μπα τελικα απο οτι ειδα πρεπει να ειναι κατι αλλο . Το VRR το εχω παντα ON . Με VRR Control ON δεν εχω καθολου Flicker πουθενα ουτε σε 60 fps locker lobby game ουτε σε περισσοτερ HZ, εχω ομως tearing οταν τα FPS πεφτουν αρκετα εχω δει δλδ random tearing σε 80-90 FPS και εχω δει και σε 100-120 , πανω απο 120 δεν εχω προσεξει κατι που ειμουν 3 ωρες στο game. 

 

Μαλλον κατι τετοιο ειναι , το περιεργο ομως ειναι οτι το μονιτορ παραμενει στα 175Hz με VRR control On , απλα οταν πεφτει ( δεν ειμαι σιγουρος απλα εκει το ειδα ) κατω απο 100 Fps κανει κατι σαν Tearing , αρκετα ενοχλητικο λες και δεν δουλευει το G sync . Οποτε μαλλον αυτο που λες ειναι , καμια πατεντα της Samsung να δουλευει το G Sync σε μικροτερο ευρος .

Οποτε η πρεπει να ριξω αρκετα τα γραφικα και να ειμαι 120-175 fps και να μην εχω ουτε tearing Ουτε flicker .

Θα δοκιμασω και κατι αλλο, να βαλω την οθονη απο τα Windows στα 120hz με enable  Vrr Control ON και G sync On να δω μηπως εκει δουλευει 80 -120 Χωρις προβλημα , ουτος η αλλος τα 120 Hz σαν αισθηση στην Oled ειναι λες και παιζεις 165 Σε IPS. 

Οποτε απλα μικραινει το range του vrr οποτε χανεις το gsync οπως φαινεται κατω απο 120hz το οποιο ειναι απαγορευτικο.

Κατεβασε αυτο

https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

και μολις το τρεξεις θα σε πει το range. Λογικα θα ειναι 120-175 στο vrr που το εχεις τωρα ενω οταν ειναι στο on λογικα θα ειναι 48-175. Ειναι η λυση που ειχα προτεινει πριν αρκετες σελιδες για να διωξουμε το flickering το προβλημα ειναι οτι πρεπει αναγκαστικα στα παιχνιδια να ειμαστε μονιμα σε πολυ υψηλα fps οσο κλειστο ειναι το vrr range δηλαδη αλλιως εχουμε tearing μιας και δεν δουλευει το gsync αλλα μπαινει το vsync εκει. Για μενα βαλτο στο on σκετο δες μια με το cru τι range δινει και επειτα με το cru βαλτο λιγο παρακατω. Δηλαδη οχι 48-175 αλλα 85-175 παλι δεν θα εχεις gsync κατω απο τα 85 αλλα πιο σπανια να πεσεις κατω απο αυτα ενω απο τα 120 θα πεφτεις πολυ περισσοτερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Οποτε απλα μικραινει το range του vrr οποτε χανεις το gsync οπως φαινεται κατω απο 120hz το οποιο ειναι απαγορευτικο.

Κατεβασε αυτο

https://www.monitortests.com/forum/Thread-Custom-Resolution-Utility-CRU

και μολις το τρεξεις θα σε πει το range. Λογικα θα ειναι 120-175 στο vrr που το εχεις τωρα ενω οταν ειναι στο on λογικα θα ειναι 48-175. Ειναι η λυση που ειχα προτεινει πριν αρκετες σελιδες για να διωξουμε το flickering το προβλημα ειναι οτι πρεπει αναγκαστικα στα παιχνιδια να ειμαστε μονιμα σε πολυ υψηλα fps οσο κλειστο ειναι το vrr range δηλαδη αλλιως εχουμε tearing μιας και δεν δουλευει το gsync αλλα μπαινει το vsync εκει. Για μενα βαλτο στο on σκετο δες μια με το cru τι range δινει και επειτα με το cru βαλτο λιγο παρακατω. Δηλαδη οχι 48-175 αλλα 85-175 παλι δεν θα εχεις gsync κατω απο τα 85 αλλα πιο σπανια να πεσεις κατω απο αυτα ενω απο τα 120 θα πεφτεις πολυ περισσοτερο. 

Ωραίος θά το δοκιμάσω αύριο...

Παντός οκ το Φλικερ μέσα στα παιχνίδια είναι σπάνιο , δεν είναι κάτι τρομερό και δεν είναι σε όλη την οθόνη. Κάνω την τρίχα τριχιά.

Αυτό παντός που εχω πάθει πλάκα είναι η αμεσότητα στα competitive παιχνίδια , όταν παίζω στην IPS που υποτίθεται είναι γρήγορη, φαίνεται λες και παίζω σε slow motion. 

Από Firmware η Δικιά σας Alienware ποτέ έβγαλε το τελευταίο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agony είπε

Ωραίος θά το δοκιμάσω αύριο...

Παντός οκ το Φλικερ μέσα στα παιχνίδια είναι σπάνιο , δεν είναι κάτι τρομερό και δεν είναι σε όλη την οθόνη. Κάνω την τρίχα τριχιά.

Αυτό παντός που εχω πάθει πλάκα είναι η αμεσότητα στα competitive παιχνίδια , όταν παίζω στην IPS που υποτίθεται είναι γρήγορη, φαίνεται λες και παίζω σε slow motion. 

Από Firmware η Δικιά σας Alienware ποτέ έβγαλε το τελευταίο? 

Εννοειται γενικα flicker σε παιχνιδια πολυ σπανια θα δεις εγω μονο σε ταινεις εβλεπα σε παιχνιδια μια φορα στις 500 φορες που εχω παιξει οπο οντως την τριχα τριχια λιγακι. 

Τα 175hz σε oled ειναι στα 300+ σε IPS. Ειναι τα παντα ακαριαια και με πολλα fps απλα δειχνει τα δοντια της. 

Firmware τελευταια φορα Απριλιο 2024 η DWF περνει βλεπω ανα 4-5 μηνες η μπορει και πιο κοντα καποιες φορες. Το θεμα ειναι αν εχει καποιο θεμα ωστε να το λυσουν γιατι για Monitor μιλαμε αν δεν εχει καποιο θεμα δεν χρειαζεται και firmware update. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Alt3rnative είπε

Καλησπέρα παιδια.

 

Με RTX 3060 12GB θα ειμαι οκ με το συγκεκριμένο μονιτορ ή θα εχω προβληματα συμβατότητας;

φυσικα δεν θα εχεις θεμα συμβατοτητας

αλλα η καρτα αυτη ειναι αδυναμη να οδηγησει την οθονη αυτη (αναλυση/Hz)

και γω με την 3070 ειμαι αριακα, τι οριακα δλδ θελω πιο δυνατη καρτα, βεβα δεν παιζω 3Α παιχνιδια οποτε την παλευω καπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή δεν έχω δουλέψει/παιξει ποτε σε ultra wide . Και είμαι σε φάση αγοράς οθόνης τώρα είμαι με ένα 27αρι va, 

τεινω προς το 34αρι   Θα βολέψει όμως ; ( ταινίες παιχνίδια YouTube κτλ )

η να στραφώ σε 32 

Από άποψη σχήματος μ αρέσει το 34 πιο πολύ  αλλά και πάλι δεν ξέρω 

και κάτι ακόμα τα 1440 είναι αρκετά για τις 34 ίντσες η τα 4κ είναι μονόδρομος με ότι αυτό συνεπάγεται από απαιτήσεις vga .

 

 

το ξέρω τα είπα μπερδεμένα αρκετά  αλλά έτσι τα εζω στο μυαλό μ.

 

καθε άποψη δεκτή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, FLO είπε

Επειδή δεν έχω δουλέψει/παιξει ποτε σε ultra wide . Και είμαι σε φάση αγοράς οθόνης τώρα είμαι με ένα 27αρι va, 

τεινω προς το 34αρι   Θα βολέψει όμως ; ( ταινίες παιχνίδια YouTube κτλ )

η να στραφώ σε 32 

Από άποψη σχήματος μ αρέσει το 34 πιο πολύ  αλλά και πάλι δεν ξέρω 

και κάτι ακόμα τα 1440 είναι αρκετά για τις 34 ίντσες η τα 4κ είναι μονόδρομος με ότι αυτό συνεπάγεται από απαιτήσεις vga .

 

 

το ξέρω τα είπα μπερδεμένα αρκετά  αλλά έτσι τα εζω στο μυαλό μ.

 

καθε άποψη δεκτή 

ιμουν ακριβως στην ιδια φαση με εσενα και πηρα τελικα την Dell, δεν το μετανιωσα στιγμη!

EDIT1: η επομενη επιλογη σου πολυ σωστα οπως ειπες ειναι μια 32αρα 4κ. αλλα η μοναδικη που παιζει αυτη τη στιγμη ελλαδα ειναι η gigabyte στην οποια δεν θα εδινα ποτε λεφτα. και παιζει 1600ε. Στη θεση σου θα πηγαινα σε 4κ μονο αν ειχα 4090 η αν σκοπευα να παρω μια απο τις επερχομενες 5080/90

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FLO είπε

Επειδή δεν έχω δουλέψει/παιξει ποτε σε ultra wide . Και είμαι σε φάση αγοράς οθόνης τώρα είμαι με ένα 27αρι va, 

τεινω προς το 34αρι   Θα βολέψει όμως ; ( ταινίες παιχνίδια YouTube κτλ )

η να στραφώ σε 32 

Από άποψη σχήματος μ αρέσει το 34 πιο πολύ  αλλά και πάλι δεν ξέρω 

και κάτι ακόμα τα 1440 είναι αρκετά για τις 34 ίντσες η τα 4κ είναι μονόδρομος με ότι αυτό συνεπάγεται από απαιτήσεις vga .

 

 

το ξέρω τα είπα μπερδεμένα αρκετά  αλλά έτσι τα εζω στο μυαλό μ.

 

καθε άποψη δεκτή 

Κοιτα αν πας ultrawide απλα δεν υπαρχει γυρισμος για μενα. Ταινιες παιχνιδια ολα δειχνουν υπεροχα. Στο youtube σε 16:9 περιεχομενο μπορεις να το κανεις stretch με προγραμμα η αντι για μπαρες να βαλεις το ambient light for youtube και ειναι κορυφη στο να βλεπεις 16:9. Εγω παντα εχω 2 παραθυρα chrome η 2+discord/αλλη εφαρμογη και κατι παιζει στο ενα παραθυρο πχ cosmote tv/youtube/ξενη σειρα sitcom και εχω βρει την υγεια μου. Καταλληλο υψος για μια αποσταση 70-80 εκατοστα ουτε να σηκωνεις το κεφαλι πανω κατω ουτε τιποτα απλα δεξια αριστερα ειναι ακριβως στο οπτικο μας περιφερειακο πεδιο. Δεν υπαρχει επιστροφη κανε τη μεταβαση και δεν θα το μετανιωσεις. 

Για την αναλυση το 1440p σε 34αρα δινει 110ppi που δεν ειναι λιγο σιγουρα οχι οσο το 4Κ σε ενα 32αρι αλλα ακομα δεν εχουμε 34αρια με 4Κ αναλυση η μαλλον εχουμε αλλα μολις 2-3 και αυτα μεχρι 60hz δεν ειναι για gaming. Θα βγουν το 2025 4Κ 34αρια που εκει θα ειναι το απολυτο ειδικα σε oled. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...