Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Agony είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα απενεργοποιήσω το HDR στα Windows και θα παίζω παιχνίδια SDR έτσι , και κάθε φορά που θέλω να παίξω ένα παιχνίδι HDR θα το ανοίγω με το τρόπο που μου είπες.

Μα πω την αλήθεια μου το ποιο εντυπωσιακό της οθόνης είναι όταν έπαιξα το Tetris Effect HDR απλά απίστευτο .Γενικά ορισμένα HDR παιχνίδια είναι μαγευτικά .

Τώρα στα τις οθόνης G8 oled έχει το χειρότερο μενού που έχω δει , έχει 4 διαφορετικά μενού , επίσης σε Graphics mode  not oc 120hz δεν έχω φλικερ αλλά δεν δουλεύει το VRR Gsync. Με ανοιχτό το Game mode VRR on 175 oc έχω flicker έντονο σε ορισμένες σκηνές με γκρι φόντο , δεν χάθηκε ο κόσμος όταν υπάρχει κίνηση δεν είναι έντονο.

Επίσης τα μαύρα με εξωτερικό φως που φοβόμουν ότι θα γίνονται μόβ ... Καμιά σχέση είναι ψιλός στα άχυρα πρέπει να θες να το προσέξεις, 

Η γραμματοσειρά στα δικά μου μάτια οντος έχει θέμα , ξανά όμως όχι κάτι σπουδαίο και τρομερό έβαλα zoom 125% και πλέον είναι οκ.

Τα ηχεία απίστευτα το Tizen γρήγορο εφαρμογές σχεδόν τα πάντα είδα και Netflix ,Disney, εκεί έφτιαχνε τα προφίλ SDR ,HDR μόνη της.

Αυτά για την ώρα... Α το 1.000nits mode δεν έχω ιδέα πως ενεργοποιηται στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Ναι καποια παιχνιδια πχ doom eternal tetris που ανεφερες και ειδικα το Ori 2 ειναι μαγευτικα με HDR αλλα δεν ειναι ολα ετσι καποια χιλιδες φορες sdr. Εγω παιζω κυριως με SDR μιας και μονο ετσι βγαζω σωστες φωτο που μου αρεσει σε HDR βγαινουν παλι τελειες αλλα δεν ανεβαινουν πουθενα ειναι σε JXR format απο nvidia που ουτε convert σωστο δεν μπορουν να γινουν σε sdr για tone mapping. Οποτε sdr παλι μαγευτικη δειχνει η οθονη. 

Για το VRR στα παιχνιδια πολυ σπανια θα δεις flickering εν ωρα gameplay. Θα δεις στo loading εκει εχουν και τα περισσοτερα VA vrr flickering αλλα δεν πειραζει εκει. Και σε ταινιες καποιες φορες οταν υπαρχει μεγαλη αντιθεση σκοτιδα/μερα εκει κλεινεις το vrr και δεν εχεις καθολου οπως ειναι λογικο.

Για το μαυρο σε ειχα πει οτι ειναι χαζα αυτα που γραφονται και υπερβολες. Ουτε μωβ ουτε τιποτα σε δωματιο ακομα και με 1000lum λαμπα. Τωρα να την βαλεις σε δωματιο με 10 παραθυρα με ηλιο εκει οκ δεν περνεις oled πας σε qled και τελος. 

Για τη γραμματοσειρα πηγαινε σε cleartype η σε mactype και θα δεις το φως το αληθινο δεν θα εχεις κανενα θεμα στο 100% τα windows δεν θελει μεγεθυνση. 

HDR 1000 να βαλεις τουλαχιστον σε ταινιες μετραει ασχημα και το προτεινω αλλα δεν ξερω ουτε εγω πως το ενεργοποιεις σε αυτο το μοντελο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι καποια παιχνιδια πχ doom eternal tetris που ανεφερες και ειδικα το Ori 2 ειναι μαγευτικα με HDR αλλα δεν ειναι ολα ετσι καποια χιλιδες φορες sdr. Εγω παιζω κυριως με SDR μιας και μονο ετσι βγαζω σωστες φωτο που μου αρεσει σε HDR βγαινουν παλι τελειες αλλα δεν ανεβαινουν πουθενα ειναι σε JXR format απο nvidia που ουτε convert σωστο δεν μπορουν να γινουν σε sdr για tone mapping. Οποτε sdr παλι μαγευτικη δειχνει η οθονη. 

Για το VRR στα παιχνιδια πολυ σπανια θα δεις flickering εν ωρα gameplay. Θα δεις στo loading εκει εχουν και τα περισσοτερα VA vrr flickering αλλα δεν πειραζει εκει. Και σε ταινιες καποιες φορες οταν υπαρχει μεγαλη αντιθεση σκοτιδα/μερα εκει κλεινεις το vrr και δεν εχεις καθολου οπως ειναι λογικο.

Για το μαυρο σε ειχα πει οτι ειναι χαζα αυτα που γραφονται και υπερβολες. Ουτε μωβ ουτε τιποτα σε δωματιο ακομα και με 1000lum λαμπα. Τωρα να την βαλεις σε δωματιο με 10 παραθυρα με ηλιο εκει οκ δεν περνεις oled πας σε qled και τελος. 

Για τη γραμματοσειρα πηγαινε σε cleartype η σε mactype και θα δεις το φως το αληθινο δεν θα εχεις κανενα θεμα στο 100% τα windows δεν θελει μεγεθυνση. 

HDR 1000 να βαλεις τουλαχιστον σε ταινιες μετραει ασχημα και το προτεινω αλλα δεν ξερω ουτε εγω πως το ενεργοποιεις σε αυτο το μοντελο. 

Λοιπον εκλεισα το HDR Στα Windows και επιτελους ολα εφτιαξαν 9 στα 10 Games πλεον παιζουν σωστα σε SDR , μονο το Tetris Effect και Horizon Zero Dawn δειχνουν ομορφα σε HDR ,  ( ορισμενα Games ανοιγουν το HDR μονα τους ( Assassins Creed Odyssey , AC competizione κτλ κτλ αλλα ολα δειχνουν χαλια μαυρα οποτε το κλεινω ) .

Οποτε ουσιαστικα θα ειμαι μονιμα SDR ( και οι εφαρμογες που εχω παιζουν σωστα σε SDR , ακομα και το Youtube ) .

Πρεπει με καποιο τα Windows να το φτιαξουν αυτο και να ανοιγουν κλεινουν Αυτοματα το HDR ( οπως κανουν ολες οι TV ) . 

Anyway , αυτα που με απασχολουσαν ευτυχως δεν υπαρχουν , Φωτεινοτητα ειναι Υπερβολικη Δεν ξερω τι λενε οι μετρησεις παντος στα 200nits Που το εχω ειναι Σχεδον ιδιο με τα 300 Nits του IPS Που εχω διπλα διπλα. 

Flicker Ευτυχως υπαρχει ελαχιστον και μονο σε μενου κτλ ( στην OLED TV μου ειχα παντου ) , ABL ειναι Ανυπαρκτο ... ανοιγω κλεινω παραθυρα ( SDR ) και τιποτα 0 δεν αλλαζει η φωτεινοτητα .

Αντανακλασεις που λογο Glossy panel ετρεμα , μπα οκ τιποτα σπουδαιο μονο ελαχιστα αν ειναι το παραθυρο διπλα ανοιχτο τερμα , και το μαυρο που γινεται μοβ οπως σου ειπα και αυτο υπερβολη, Τα γραμματα και αυτα κομπλε τα εφτιαξα ...

Το Motion Ειναι απο αλλο κοσμο σουπερ σμουθ , οκ τα μαυρα HDR κτλ εχω περασει αυτο το σταδιο με την TV Οποτε οκ σουπερ. 

Οι ταινιες στο Tizen λειτουργικο του ειναι Εκπληκτικες φοβερα χρωματα καλυτερα απο την LG Oled .

Ουσιαστικα δεν μπορω να βρω κατι κακο , ισως μονο αυτο το θεμα με το HDR που ουσιαστικα ειναι θεμα των Windows.

Εχει δοκιμασει κανεις να την βαλει πανω σε Gaming Console Με HDR ? 

Στο συγκεκριμενο μοντελο οταν ειναι σε HDR mode επιλεγεις εκει που λεει High peak brightness , High αντι για Off και παει στα 1.000 ανουσιο για εμενα τοσο κοντα που καθομαι , και τα 400 ειναι οκ . 

Τελικα ισως τα OLED ειναι καλυτερα για χρηση Monitor , απο οτι ειναι για TV ... Μιας και η φωτεινοτητα τους για τοσο κοντα ειναι μια χαρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Agony είπε

Λοιπον εκλεισα το HDR Στα Windows και επιτελους ολα εφτιαξαν 9 στα 10 Games πλεον παιζουν σωστα σε SDR , μονο το Tetris Effect και Horizon Zero Dawn δειχνουν ομορφα σε HDR ,  ( ορισμενα Games ανοιγουν το HDR μονα τους ( Assassins Creed Odyssey , AC competizione κτλ κτλ αλλα ολα δειχνουν χαλια μαυρα οποτε το κλεινω ) .

Οποτε ουσιαστικα θα ειμαι μονιμα SDR ( και οι εφαρμογες που εχω παιζουν σωστα σε SDR , ακομα και το Youtube ) .

Πρεπει με καποιο τα Windows να το φτιαξουν αυτο και να ανοιγουν κλεινουν Αυτοματα το HDR ( οπως κανουν ολες οι TV ) . 

Anyway , αυτα που με απασχολουσαν ευτυχως δεν υπαρχουν , Φωτεινοτητα ειναι Υπερβολικη Δεν ξερω τι λενε οι μετρησεις παντος στα 200nits Που το εχω ειναι Σχεδον ιδιο με τα 300 Nits του IPS Που εχω διπλα διπλα. 

Flicker Ευτυχως υπαρχει ελαχιστον και μονο σε μενου κτλ ( στην OLED TV μου ειχα παντου ) , ABL ειναι Ανυπαρκτο ... ανοιγω κλεινω παραθυρα ( SDR ) και τιποτα 0 δεν αλλαζει η φωτεινοτητα .

Αντανακλασεις που λογο Glossy panel ετρεμα , μπα οκ τιποτα σπουδαιο μονο ελαχιστα αν ειναι το παραθυρο διπλα ανοιχτο τερμα , και το μαυρο που γινεται μοβ οπως σου ειπα και αυτο υπερβολη, Τα γραμματα και αυτα κομπλε τα εφτιαξα ...

Το Motion Ειναι απο αλλο κοσμο σουπερ σμουθ , οκ τα μαυρα HDR κτλ εχω περασει αυτο το σταδιο με την TV Οποτε οκ σουπερ. 

Οι ταινιες στο Tizen λειτουργικο του ειναι Εκπληκτικες φοβερα χρωματα καλυτερα απο την LG Oled .

Ουσιαστικα δεν μπορω να βρω κατι κακο , ισως μονο αυτο το θεμα με το HDR που ουσιαστικα ειναι θεμα των Windows.

Εχει δοκιμασει κανεις να την βαλει πανω σε Gaming Console Με HDR ? 

Στο συγκεκριμενο μοντελο οταν ειναι σε HDR mode επιλεγεις εκει που λεει High peak brightness , High αντι για Off και παει στα 1.000 ανουσιο για εμενα τοσο κοντα που καθομαι , και τα 400 ειναι οκ . 

Τελικα ισως τα OLED ειναι καλυτερα για χρηση Monitor , απο οτι ειναι για TV ... Μιας και η φωτεινοτητα τους για τοσο κοντα ειναι μια χαρα. 

 

Αψογα οντως σε SDR ειναι κουκλες οι oled και εννοειται σε dci-p3 color mode δειχνουν τα δοντια τους. Το HDR ανοιγει αυτοματα σε ταινιες και σε ελαχιστα παιχνιδια οχι παντου για την ωρα αλλα θα το στρωσουν τα ιδια παιχνιδια δεν θα ανοιξουν το HDR σε μια τηλεοραση γιατι παιζουν ρολο τα windows εδω οχι το monitor. 

Το ABL υπαρχει σε HDR κυριως. Σε SDR δεν θα δεις διαφορα. Ενω πχ σε HDR 1000 σε desktop το βλεπεις αμεσως. Εκει που θα δεις 500 nits σε 10% λευκο θα πεσει στα 240 μολις ανοιξεις το παραθυρο ενω σε SDR ειναι μονιμα στα ιδια nits. 

Ειναι φωτεινες οι oled ειδικα σε σκοτεινο δωματιο δεν θελει πολυ το brightness. Και σε HDR ανεβαινουν τα nits μονο σε σημεια που πρεπει σε καμια εκρηξη σε σκηνες με ηλιο η σε καποιο φακο σε σκοτεινη σκηνη που μετραει ασχημα.

Αντανακλασεις θα δεις μονο με απεναντι παραθυρο με φως ηλιου και μαυρο φοντο εκει κατι θα δεις οπως ειναι λογικο. 

Motion μονο το panning δεν θα σου αρεσει σε ταινιες εκει δεν εχω βρει λυση δεν εχει και motion plus τεχνολογιες που εχουν οι τηλεορασεις οποτε στο panning θα υπαρχει καποιο stuttering δεν φταιει το monitor απλα ειναι τοσο γρηγορο το panel και σε 24p περιεχομενο δεν γινεται αλλιως δεν εχω ψαξει και πολλα στις ρυθμισεις ισως υπαρχει κατι που το στρωνει και δεν φαινεται τοσο.

Τα χρωματα αστο θα εκπλαγεις ηδη εχεις εκπλαγει qd oled ειναι λες και θελουν να βγουν εξω απο την οθονη. Ενα σωστο κιτρινο κοκκινο πορτοκαλι σε HDR απλα θα νομιζεις οτι μπορεις να το ακουμπησεις δεν υπαρχει. 

Το HDR 1000 μετραει ασχημα σε ταινιες που εχουν σωστο mastered σε HDR 1000.

Δοκιμασε Alien DC το πρωτο σε 4Κ HDR Bluray με HDR 1000 και μετα με HDR 400 και θα εκπλαγεις. Η βαλε Godzilla το 2 εχει HDR2000 και απλα οι σκηνες που βαρανε τις αχτιδες τα τερατα μετραει ασχημα και εκει θα δειξει τα δοντια του το HDR 1000. 

Γενικα οσο τη δουλευεις θα δεις οτι οσο πιο καλη θα σε φαινεται ειδικα χρωματα κινηση σε παιχνιδια HDR σωστο με ταινιες θα εκπλαγεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2024 στις 2:52 ΜΜ, Arkin είπε

Τα ειχαμε ξανα πει παλιοτερα και σε PM και εσυ λατρεις των ultrawide απο παλια δεν υπαρχει γυρισμος στην αρχαια 16:9 αναλογια μετα απο αυτο και χαρα μου να βοηθησω. 

Σε χρηση SDR δεν υπαρχει κανενα θεμα με ABL η αυξομειωση του λευκου χρωματος ουτε καν στο HDR TRUE BLACK 400 θα δεις καποιο θεμα αλλα στο HDR 1000 ειναι λογικο να υπαρχει αυτο. 

Εννοειται μπορεις απο το προγραμμα της Dell να βαλεις per app ρυθμιση και του desktop προφανως τη χρηση θελεις οποτε λυνεις τα παντα με αυτο. Υπαρχει και αυτοματο γυρισμα του monitor sdr/hdr με ενα combo κουμπιων αλλα πιστευω ειναι πιο ευχρηστο αυτο στο προγραμμα. Στο gsync δεν θα εχεις κανενα θεμα κατω απο τα 48 μπαινει το LFC και διπλασιαζει τα frames απο οσο γνωριζω ωστε να μην εχουμε tearing. Το coil whine δεν ειναι το τσιριχτο που θα δουμε σε καποιες καρτες γραφικων. Ειναι ενας υπερβολικα υψηλος high pitch ηχος που πρεπει να τον προσεξεις και να υπαρχει απολυτη ησυχια στο δωματιο. Σκεψου με το ενα αυτι δεν μπορω να τον ακουσω με το αλλο το ακουω. Ειναι σε πολυ υψηλα KHZ δηλαδη κατι παρομοιο εχει και το τροφοδοτικο που εχω αν βαλω διπλα το δεξι αυτι θα ακουσω εναν πολυ υψηλο ηχο με το αριστερο δεν ακουγετε καθολου. Οσο μεγαλωνουμε ακουμε ολο και λιγοτερο τετοιους ηχους σε παρα πολυ υψηλα KHZ. 

Για τον ανεμιστηρα δεν εχω ιδεα δεν εχω ακουσει τιποτα εχω παιξει 5 ωρες σερι χωρις να ακουσω κατι. Τωρα καλοκαιρι θα δουμε βασικο ρολο παιζει το ambient αλλα οταν παιζεις ειτε θα φορας ακουστικα ειτε θα εχεις ανοιξει την ενταση στα ηχεια οποτε και να δουλευει δεν τον ακους οπως δεν ακους και τα ανεμιστηρια απο καρτα γραφικων ψυκτρα cpu κτλ. 

Για τις σκιες που ανεφερες χθες ειδα το Alien σε HDR 1000 και καταλαβα πως θελει ο καθε σκηνοθετης να βλεπουμε τις ταινιες. Εχοντας το απολυτο μαυρο σε σκοτεινο δωματιο μπορει να μην δεις καποιες λεπτομερειες που θα εβλεπες με ενα IPS οχι γιατι φταιει το oled αλλα γιατι ετσι ειναι το σωστο. Πχ σε μια σκοτεινη σκηνη που εμφανιζεται το Alien δεν ειναι λογικο να διακρινεις τα σημεια που ειναι τελειως σκοτεινα και δεν πεφτει φως στην ταινια σε μια oled. Σε ενα IPS θα διακρινεις λεπτομερειες εκει γιατι το μαυρο ειναι γκρι οποτε θα υπαρχει ψευτικο φως απο το panel που θα τονιζει αυτα τα σημεια. Στο Oled θα δεις αυτο που πραγματικα δειχνει μια σκηνη. Αντιστοιχα σε μια εντονη σε φως σκηνη θα σε τονισει το φως το HDR 1000 οπως πρεπει. Πχ στη σκηνη με το φλογοβολο μεσα στους αεραγωγους ο φωτισμος της φωτιας δινει ολο το φωτισμο των σκηνων μιας και δεν υπαρχει αλλη πηγη φωτος. Σε ενα IPS ολη η σκηνη θα ειναι γκρι με κακη αντιθεση οποτε δεν βλεπεις αυτο που ηθελε ο σκηνοθετης εναν ανθρωπο εγκλωβισμενο σε τελειως σκοτεινο περιβαλλον. Παρομοια και στα παιχνιδια οπου υπαρχει φωτισμος με σωστο HDR θα σε τονισει ολη τη σκηνη οπου υπαρχει σκοτεινη σκηνη θα τονιστουν τα μερη που παει το φως εκει που δεν υπαρχει φως θα ειναι αρκετα πιο σκοτεινο. 

Screenshot-2.png

Μια 32αρα 1440p δινει 91.79ppi μια 34αρα 1440p δινει 110ppi οποτε απολυτα λογικο να ειναι αρκετα καθαροτερη σε ευκρινεια η 34αρα. Αντιστοιχα θες μια 27αρα για ιδιο ppi με αυτο της 34αρας 1440p. Δεν υπαρχει επιστροφη απο ultrawide και οπως καταλαβαινω μερα με τη μερα και απο Oled. Βαζεις black θεμα στο chrome με το dark reader και ταινιες σειρες παιχνιδια που δεν εχουν native HDR παιζεις με το rtx hdr των nvidia και η διαφορα ειναι τεραστια απο το sdr. 

Ψυκτρα δεν εχει η οθονη εχει περιμετρικα οπες ομως για να βγαινει η θερμοτητα. 

Εδω στην φωτο με τα προγραμματα που επιλεγεις αν θα εχουν χρηση SDR , HDR κτλ κτλ ειναι προγραμα της Alienware απο οτι ειδα ... υπαρχει κατι παρομοιο για windows ? Οσοι δεν εχουν το Alienware ?

Επεξ/σία από Agony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Agony είπε

Εδω στην φωτο με τα προγραμματα που επιλεγεις αν θα εχουν χρηση SDR , HDR κτλ κτλ ειναι προγραμα της Alienware απο οτι ειδα ... υπαρχει κατι παρομοιο για windows ? Οσοι δεν εχουν το Alienware ?

Με πιανεις αδιαβαστο εδω. Κατεβασες το προγραμμα της samsung για την οθονη και δεν εχει κατι παρομοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με πιανεις αδιαβαστο εδω. Κατεβασες το προγραμμα της samsung για την οθονη και δεν εχει κατι παρομοιο? 

Δεν εχει καποιο προγραμα η Samsung Για την οθονη, μονο εναν τυπου Driver που στην ουσια ειναι προφιλ , Και κλασικα firmware αν θελει καποιος μεσο USB .

Δεν μπορει θα υπαρχει καποιο προγραμα που θα μπορεις να επιλεγεις να ανοιγει το HDR. 

Αν καταλαβα καλα αυτο δεν κανει το Alienware ? Δλδ αντι να καθεσαι να ανοιγοκλεινεις το HDR , πας στα παιχνιδια και επιλεγεις να ανοιγει το HDR αυτοματα οταν ανοιγεις το παιχνιδι ?

Παντος Χαζομαρα ορισμενα  παιχνιδια απο το μενου τους να μην εχουν επιλογη για το HDR , παρα μονο αν το εχεις μονιμα ανοιχτο στα Windows . 

Σε SDR τι Brightness Εχεις ? 60-70 % ? 100 δεν ειναι τερμα στις Alienware ? Ετσι ηταν στην δικη μου IPS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Agony είπε

Δεν εχει καποιο προγραμα η Samsung Για την οθονη, μονο εναν τυπου Driver που στην ουσια ειναι προφιλ , Και κλασικα firmware αν θελει καποιος μεσο USB .

Δεν μπορει θα υπαρχει καποιο προγραμα που θα μπορεις να επιλεγεις να ανοιγει το HDR. 

Αν καταλαβα καλα αυτο δεν κανει το Alienware ? Δλδ αντι να καθεσαι να ανοιγοκλεινεις το HDR , πας στα παιχνιδια και επιλεγεις να ανοιγει το HDR αυτοματα οταν ανοιγεις το παιχνιδι ?

Παντος Χαζομαρα ορισμενα  παιχνιδια απο το μενου τους να μην εχουν επιλογη για το HDR , παρα μονο αν το εχεις μονιμα ανοιχτο στα Windows . 

Σε SDR τι Brightness Εχεις ? 60-70 % ? 100 δεν ειναι τερμα στις Alienware ? Ετσι ηταν στην δικη μου IPS. 

Κοιτα στην εφαρμογη που μπορεις per app να βαλεις σε τι mode θες καθε εφαρμογη δεν με βγαζει τα παιχνιδια. Μονο τις εφαρμογες που εχω απο παιχνιδια δεν βγαζει κανενα για να προσθεσω δεν ξερω γιατι. 

Το SDR brightness το ειχα στο 0% οταν την δουλευα και σε HDR στο desktop και παλι μου φαινοταν φωτεινη αλλα μιας και την δουλευω κανονικα σε SDR μονιμα σε desktop κτλ εφαρμογες εχω την οθονη μονιμα εδω στο 66% brightness και contrast μαζι με το DCI P3 για χρωματα. Και απλα οταν τρεχω HDR ταινια/σειρα γυρναει αυτοματα σε HDR 1000 το monitor και σε παιχνιδια παιζω μονιμα SDR μιας και οπως ειπα δεν γινεται να τραβηξω σωστα screenshots με HDR που να παιζουν παντου οποτε το εχω κλειστο το HDR στα παιχνιδια. 

Στο sdr brightness απο τα windows οταν το εβαζα πανω απο 10% δεν μπορουσα να κατσω μπροστα στην οθονη μονο στο 0% ημουν οκ. Σκοτεινο δωματιο οποτε καταλαβαινεις. Και σε ταινιες αν εχει πολυωρη σκηνη με δυνατο HDR 1000 απλα δακρυζουν τα ματια δεν το αντεχεις ευκολα. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ Τελικα καταφερα να βρω αυτο που εψαχνα , και θα επρεπε να ειχαν τα Windows Build in .

Εφαρμογη που βαζεις  οτι app - game θες διαλεγεις αν θα ανοιγει με HDR η SDR και αυτο ειναι ολο .

Δεν βαζω λινκ , λεγεται Autoactions απο Github ,Free.

Επιτελους !!!  

68747470733a2f2f7261772e6769746875622e636f6d2f436f646563746f72792f4175746f416374696f6e732f6d61696e2f53637265656e73686f74732f4170706c69636174696f6e735f312d392d362e706e67.png

68747470733a2f2f7261772e6769746875622e636f6d2f436f646563746f72792f4175746f416374696f6e732f6d61696e2f53637265656e73686f74732f50726f66696c65735f312d392d362e706e67.png

68747470733a2f2f7261772e6769746875622e636f6d2f436f646563746f72792f4175746f416374696f6e732f6d61696e2f53637265656e73686f74732f5374617475735f312d392d362e706e67.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εφαρμογη τελεια που υπαρχει και βλεπω κανει και τα παντα. Θα σε βολεψει σιγουρα αρκετα μιας και θες να παιζεις και σε HDR καποια παιχνιδια ενω αλλα σε SDR. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ωραια εφαρμογη τελεια που υπαρχει και βλεπω κανει και τα παντα. Θα σε βολεψει σιγουρα αρκετα μιας και θες να παιζεις και σε HDR καποια παιχνιδια ενω αλλα σε SDR. 

Πολυ βολικο εχω τα παντα σε SDR και εβαλα 3 παιχνιδια σε HDR . Και αυτο ηταν ολο... Το MPC οτι ταινια βαζω και ειναι HDR γυρναει αυτοματα η Οθονη σε HDR , Επισης πολυ βολικο ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Agony είπε

Πολυ βολικο εχω τα παντα σε SDR και εβαλα 3 παιχνιδια σε HDR . Και αυτο ηταν ολο... Το MPC οτι ταινια βαζω και ειναι HDR γυρναει αυτοματα η Οθονη σε HDR , Επισης πολυ βολικο ... 

Ναι το MPC ειναι αψογο γυρναει αυτοματα παντα σε HDR ταινια και οταν το κλεινεις γυρναει παλι σε SDR με εχει καταβολεψει. Βαλε κανα καλο HDR mastered ταινια και συγκρινε με την OLED οθονη που εχεις κυριως σε χρωματα. Και στα παιχνιδια βαλε το Ori 2 εχει το καλυτερο HDR που υπαρχει σε παιχνιδι εκει εξω μαζι με doom eternal και death stranding. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι το MPC ειναι αψογο γυρναει αυτοματα παντα σε HDR ταινια και οταν το κλεινεις γυρναει παλι σε SDR με εχει καταβολεψει. Βαλε κανα καλο HDR mastered ταινια και συγκρινε με την OLED οθονη που εχεις κυριως σε χρωματα. Και στα παιχνιδια βαλε το Ori 2 εχει το καλυτερο HDR που υπαρχει σε παιχνιδι εκει εξω μαζι με doom eternal και death stranding. 

Προσωπικα λατρευω να βλεπω ταινιες σε Ultrawide 21:9 panel και σε τετοια αποσταση η καμπυλη βοηθα παρα πολυ , σε ταινιες δεν εχει αντιπαλο σε σχεση με VA Και IPS σε τοσο μικρη αποσταση . Ειναι υπεροχο δεν μπορω να πω ... αλλα δεν ειναι τελειο.

Σε σχεση με την LG oled C9 τα χρωματα στην QDoled Ειναι pop up ποιο ζωντανα ( δεν ξερω αν ετσι πρεπει να ειναι , αλλα ειναι ποιο εντυπωσιακα)  Ισως παιζει ρολο και το Coating Στην LG δεν ειναι τοσο Glossy . 

Κατι που δεν μου καθεται καλα ειναι το Motion και Flickering και η LG Oled Εχει flicker Σε gray το ιδιο και η Qdoled μαλλον ειναι θεμα που εχουν ολες οι Oled , επισης η κίνηση σε ταινια που ειναι 24 καρε Στα Oled ειναι μετρια εως κακη , σε σχεση πχ με την Sony XH95 που ειναι βουτυρο , αν δεν το δεις διπλα διπλα δεν το καταλαβαινεις.  Δοκιμασα 2 ταινιες που εχω στα 60 καρε Αρχοντα και Gemini man και ηταν πολυ καλυτερα στις Oled , δοκιμασα και BFI Στην TV , τιποτα μαπα το καρπουζι εκει υπαρχει προβλημα .  

Πλεον να πω την αληθεια μου βλεπω και το Flicker Και το Stutter Στα 24 καρε και δεν δίνω σημασια , ισως μελοντικα να το φτιαξουν, αν βρουν τροπο να μην ειναι τοσο αμεσο το πανελ στα 24 καρε χωρις την χρηση BFI .

Σημερα θα βαλω Dune Part 2 σε HDR :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Agony είπε

Προσωπικα λατρευω να βλεπω ταινιες σε Ultrawide 21:9 panel και σε τετοια αποσταση η καμπυλη βοηθα παρα πολυ , σε ταινιες δεν εχει αντιπαλο σε σχεση με VA Και IPS σε τοσο μικρη αποσταση . Ειναι υπεροχο δεν μπορω να πω ... αλλα δεν ειναι τελειο.

Σε σχεση με την LG oled C9 τα χρωματα στην QDoled Ειναι pop up ποιο ζωντανα ( δεν ξερω αν ετσι πρεπει να ειναι , αλλα ειναι ποιο εντυπωσιακα)  Ισως παιζει ρολο και το Coating Στην LG δεν ειναι τοσο Glossy . 

Κατι που δεν μου καθεται καλα ειναι το Motion και Flickering και η LG Oled Εχει flicker Σε gray το ιδιο και η Qdoled μαλλον ειναι θεμα που εχουν ολες οι Oled , επισης η κίνηση σε ταινια που ειναι 24 καρε Στα Oled ειναι μετρια εως κακη , σε σχεση πχ με την Sony XH95 που ειναι βουτυρο , αν δεν το δεις διπλα διπλα δεν το καταλαβαινεις.  Δοκιμασα 2 ταινιες που εχω στα 60 καρε Αρχοντα και Gemini man και ηταν πολυ καλυτερα στις Oled , δοκιμασα και BFI Στην TV , τιποτα μαπα το καρπουζι εκει υπαρχει προβλημα .  

Πλεον να πω την αληθεια μου βλεπω και το Flicker Και το Stutter Στα 24 καρε και δεν δίνω σημασια , ισως μελοντικα να το φτιαξουν, αν βρουν τροπο να μην ειναι τοσο αμεσο το πανελ στα 24 καρε χωρις την χρηση BFI .

Σημερα θα βαλω Dune Part 2 σε HDR :) 

Κοιτα το flicker λυνετε τελειως οπως σου ειπα. Κλεινεις απο gsync απο control panel η freesync αναλογα τη gpu εχεις και δεν θα ξανα δεις flickering σε ταινια ποτε στα παιχνιδια ειναι πολυ λιγοτερο και πρεπει να το παρατηρησεις απο πολυ κοντα και παλι δυσκολα ενω στις ταινιες ειναι πιο εμφανες. Για το stutter στα 24 καρε στο ειχα αναφερει οι τηλεορασεις εχουν motion plus τεχνολογιες που που κρυβουν πολυ καλα αυτο σε monitor oled δεν εχω βρει ακομα κατι δεν το εχω ψαξει και παρα πολυ βεβαια αλλα στο panning βλεπεις οτι δεν ειναι ομαλο. Ειναι τοσο γρηγορη η oled και για αυτο φαινονται ετσι τα 24 καρε ταινιων σειρων στο panning. Δοκιμασα και λιγοτερα fps αλλα δεν ειδα διαφορα πχ 100 η 60 η 120 οποτε το αφησα 165 μονιμα. 60fps περιεχομενο δειχνει αψογο εννοειται και απολυτα smooth. Το glossy βοηθαει για τα χρωματα αλλα και η τεχνολογια συγκριτικα με woled και ματ coating. 

Εχω διαβασει οτι με potplayer παιζεις αψογα ταινιες και sdr και hdr και δεν υπαρχει κανενα θεμα στο panning καθολου stutter αλλα δεν το εχω ψαξει παραπανω πρεπει ομως αν οντως εξαλειφθει μιας και ειναι απο τα λιγα θεματα των oled monitors που δεν μπορουν να λυσουν πολλοι. 

Και στις τηλεορασεις oled θελει προσοχη γιατι υπαρχει και το soap opera effect που οκ κανει τα παντα smooth σε χαμηλων fps περιεχομενο αλλα νιωθεις οτι βλεπεις σαπουνοπερα και οχι ταινια λειπει αυτο το κινηματογραφικο κλιμα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει η Οθονη σας μια Επιλογη που λεγεται VRR Control ??? 

H Samsung Εχει ( περα απο το VRR on or off ) μια επιλογη VRR Control , που απο Default ειναι off ...οταν την κανω Enable το VRR flicker Εξαφανιζεται σε οτι δοκιμασα  και το G sync δουλεύει κανονικα επελεξα απο Drivers να δείχνει το σημα για να ειμαι σίγουρος .  Και τα Hz ειναι ιδια και το Color bit Δεν αλλαζει , δεν φαινεται δλδ να ριχνει κατι για να φτιαχνει το Flicker ... Περιεργο που δεν ειναι απο Default on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...