Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Μια χαρα θα εισαι ιδιο panel εχουν απλα η διαφοροποιηση στην εγγυηση. 300 ευρω διαφορα ειναι πολλα και συνετα πηγες στην G8.

Οσο για τις μπαρες ειναι μια συνηθεια χρονων για αυτο δεν ενοχλει. Δινει και την κινηματογραφικη αισθηση ενω οι πλαινες μπαρες δινουν την αισθηση τηλεορασης. Εγω ειτε ταινια ειτε σειρες τις βαζω παντα να πιανουν ολη την οθονη το κανω 7 χρονια και δεν με ενοχλει το λιγο streching στο 16:9 περιεχομενο στις σειρες στις ταινιες ενταξει εχεις το απολυτο. 

Να κανω αλλη μια ερώτηση, διαβασα καπου οτι τι συγκεκριμενο πανελ ειναι 120hz και οτι με OC παει 175 στην Samsung , μου απαντησαν λοιπον οτι ετσι ειναι και οτι πρεπει να πατησω το game mode στην Samsung για το OC, και στην alienware Ετσι ειναι ? δλδλ 120 Hz και με Factory OC παει στα 165 ? Οχι οτι δεν μου φτανουν τα 120 μια χαρα ειναι ... Just saying...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Agony είπε

Να κανω αλλη μια ερώτηση, διαβασα καπου οτι τι συγκεκριμενο πανελ ειναι 120hz και οτι με OC παει 175 στην Samsung , μου απαντησαν λοιπον οτι ετσι ειναι και οτι πρεπει να πατησω το game mode στην Samsung για το OC, και στην alienware Ετσι ειναι ? δλδλ 120 Hz και με Factory OC παει στα 165 ? Οχι οτι δεν μου φτανουν τα 120 μια χαρα ειναι ... Just saying...

Δεν το γνωριζα να πω την αληθεια αυτο για την G8 και μου φαινεται περιεργο. Στην Dell οχι ειναι native 165hz δεν υπαρχει καποιο OC δεν ξερω αν πηγαινει 180 που εχω διαβασει αλλα δεν το δοκιμασα δεν υπαρχει και λογος. Περιεργο μου φαινεται η G8 να παιζει στα 175 μονο με game mode και στα αλλα modes να παιζει 120. Δεν μου φαινεται λογικο δηλαδη ολο αυτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Agony είπε

Να κανω αλλη μια ερώτηση, διαβασα καπου οτι τι συγκεκριμενο πανελ ειναι 120hz και οτι με OC παει 175 στην Samsung , μου απαντησαν λοιπον οτι ετσι ειναι και οτι πρεπει να πατησω το game mode στην Samsung για το OC, και στην alienware Ετσι ειναι ? δλδλ 120 Hz και με Factory OC παει στα 165 ? Οχι οτι δεν μου φτανουν τα 120 μια χαρα ειναι ... Just saying...

Δεν διαβαζω  τπτ τετοιο εδω 

175hz native λεει 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/odyssey-oled-g8-g85sb-s34bg85

Μονο στη συνδεση με κονσολες εχεις 1440p/120hz 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

ο Θεε!! πως αντεχεις 😬

Α δεν εχω θεμα. Βλεπω ετσι απο το 2018 τα παντα απο σειρες σε 21:9 χωρις μπαρες αριστερα δεξια και δεν με ενοχλει. Ουτε τοτε με ενοχλουσε βασικα οταν πρωτο ξεκινησα ετσι. Ενταξει περνουν λιγα παραπανω κιλακια οι ηθοποιοι δεν πειραζει 😛 και πρακτικα ουτε το αντιλαμβανομαι μετα απο τοσα χρονια. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν το γνωριζα να πω την αληθεια αυτο για την G8 και μου φαινεται περιεργο. Στην Dell οχι ειναι native 165hz δεν υπαρχει καποιο OC δεν ξερω αν πηγαινει 180 που εχω διαβασει αλλα δεν το δοκιμασα δεν υπαρχει και λογος. Περιεργο μου φαινεται η G8 να παιζει στα 175 μονο με game mode και στα αλλα modes να παιζει 120. Δεν μου φαινεται λογικο δηλαδη ολο αυτο. 

Και εμενα μου φανηκε περιεργο, θα ερθει και θα δουμε τι ειναι .. αν με θελετε στο κλαμπ σας :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη βδομαδα, Ερώτηση...  Το HDR πρεπει να ειναι ανοιχτο και calibrated or not στα Windows ωστε να μπορει ενα παιχνιδι να τρεξει σε HDR ? Δλδ αν εχουμε Off Στα Windows το HDR , in game θα μπορει να  επιλεχθει ανεξαρτητα ? 

Η απλα ειναι θεμα Game ορισμενα διαβαζουν το Setting στα windows και ορισμενα διαβαζουν οθόνη ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Agony είπε

Καλη βδομαδα, Ερώτηση...  Το HDR πρεπει να ειναι ανοιχτο και calibrated or not στα Windows ωστε να μπορει ενα παιχνιδι να τρεξει σε HDR ? Δλδ αν εχουμε Off Στα Windows το HDR , in game θα μπορει να  επιλεχθει ανεξαρτητα ? 

Η απλα ειναι θεμα Game ορισμενα διαβαζουν το Setting στα windows και ορισμενα διαβαζουν οθόνη ? 

Καλή βδομάδα λογικά παρέλαβες καλορίζικη να τη χαρείς. 

Πάντα τρέχουμε hdr calibrate των windows μετά από κάθε αναβάθμιση του firmware. Πρέπει ειναι on το hdr στα windows και έπειτα ανοίγει και στο παιχνίδι. Αν είναι off μόνο στις ταινίες σειρές με mpc ανοίγει αυτόματα το hdr ώστε να δεις την ταινία. Δεν ξέρω αν γίνεται και στα παιχνίδια πάντως αν τρέξω hdr παιχνίδι με off από τα windows δεν μπορώ να το ανοίξω από το παιχνίδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειαζεται να κανετε το καλιμπραρισμα,μπορειτε και χωρις αυτο.

Δεν αλλαζει τπτ ως προς την ποιοτητα της εικονας,απλα βοηθαει στο να μην βαζετε εσεις χειροκινητα τις ρυθμισεις in game σε αυτα τα παιχνιδια τα οποια χρησιμοποιουν το προφιλ των windows.

Ετσι και αλλιως επειδη το gamma των windows δεν ειναι το σωστο 2.2,στα παιχνιδια τα οποια ειναι auto hdr compatible παντα θα εχουμε ανεβασμενα μαυρα ακομα και το calibration να γινει.

Ευκολια χρησης προσφερει τπτ παραπανω..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους... Βοήθεια...

Παρέλαβα εδώ και λίγες μέρες.

Λοιπόν..Σε όσα παιχνίδια δοκίμασα το HDR ήταν κλειστό εφόσον στα windows ήταν κλειστό, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να έχω ανοιχτό το Windows HDR , με το που το άνοιξα μου έβγαλε 400nits .

Με κλειστό HDR η ένταση του Oled είναι 30 και με ανοιχτο στο τέρμα του 50 ( έτσι είναι η βαθμίδα στην Samsung χαλιά μενού)

Το πρόβλημα μου είναι ότι με ανοιχτό το HDR είναι αδύνατο να σταθώ μπροστά στην οθόνη υπερβολικά φωτεινή οπότε το κατεβάζω στο 30, το πρόβλημα είναι ότι ενώ στα SDR games είναι μια χαρά στα HDR είναι πολύ σκοτεινό... Τι στο καλό να κάνω ? Περίμενα ότι αυτόματα η Οθόνη θα κράταγε άλλο προφίλ για SDR και άλλο για HDR όμως από ότι φαίνεται όταν βάζεις HDR on στα Windows τοτε η οθόνη είναιονα σε HDR.

Υπάρχει κάποια λύση ? 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Agony είπε

Καλησπέρα σε όλους... Βοήθεια...

Παρέλαβα εδώ και λίγες μέρες.

Λοιπόν..Σε όσα παιχνίδια δοκίμασα το HDR ήταν κλειστό εφόσον στα windows ήταν κλειστό, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να έχω ανοιχτό το Windows HDR , με το που το άνοιξα μου έβγαλε 400nits .

Με κλειστό HDR η ένταση του Oled είναι 30 και με ανοιχτο στο τέρμα του 50 ( έτσι είναι η βαθμίδα στην Samsung χαλιά μενού)

Το πρόβλημα μου είναι ότι με ανοιχτό το HDR είναι αδύνατο να σταθώ μπροστά στην οθόνη υπερβολικά φωτεινή οπότε το κατεβάζω στο 30, το πρόβλημα είναι ότι ενώ στα SDR games είναι μια χαρά στα HDR είναι πολύ σκοτεινό... Τι στο καλό να κάνω ? Περίμενα ότι αυτόματα η Οθόνη θα κράταγε άλλο προφίλ για SDR και άλλο για HDR όμως από ότι φαίνεται όταν βάζεις HDR on στα Windows τοτε η οθόνη είναιονα σε HDR.

Υπάρχει κάποια λύση ? 

Ευχαριστώ.

Καλοριζικη και παλι. Σε desktop και γενικα μη HDR native περιεχομενο θα δουλευεις την οθονη σε SDR οπως πρεπει. Σε ταινιες εγω που δουλευω το MPC μολις τρεχω την ταινια γυρναει αυτοματα η οθονη σε HDR και βλεπω και μολις την κλεινω ξανα γυρναει σε SDR. 

Για παιχνιδια τωρα πριν ξεκινησεις ενα παιχνιδι που εχει HDR πατας windows key+alt+b και γυρνανε αυτοματα μεταξυ sdr/hdr τα windows οποτε δεν χρειαζεται να πηγαινεις καθε φορα στις ρυθμισεις να το ανοιγεις. Το κανεις και ενα macro και εισαι κυριος. Το HDR το ρυθμιζεις per game. Δηλαδη καθε παιχνιδι εχει ρυθμιση για HDR βαζεις παντα 1000/400 peak brightness αναλογα σε τι mode εχεις την οθονη hdr 1000 η hdr 400 και το min black στο 0. Και εισαι ετοιμος απο εκει και περα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Δεν πρέπει να γίνει και το HDR calibration στα windows?

Και αυτο μετα απο καθε monitor firmware update σβηνουμε το παλιο ICC profile και γινεται save το νεο. Και παντα με night mode off γιατι αν ειναι on δεν θα δωσει σωστα αποτελεσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλοριζικη και παλι. Σε desktop και γενικα μη HDR native περιεχομενο θα δουλευεις την οθονη σε SDR οπως πρεπει. Σε ταινιες εγω που δουλευω το MPC μολις τρεχω την ταινια γυρναει αυτοματα η οθονη σε HDR και βλεπω και μολις την κλεινω ξανα γυρναει σε SDR. 

Για παιχνιδια τωρα πριν ξεκινησεις ενα παιχνιδι που εχει HDR πατας windows key+alt+b και γυρνανε αυτοματα μεταξυ sdr/hdr τα windows οποτε δεν χρειαζεται να πηγαινεις καθε φορα στις ρυθμισεις να το ανοιγεις. Το κανεις και ενα macro και εισαι κυριος. Το HDR το ρυθμιζεις per game. Δηλαδη καθε παιχνιδι εχει ρυθμιση για HDR βαζεις παντα 1000/400 peak brightness αναλογα σε τι mode εχεις την οθονη hdr 1000 η hdr 400 και το min black στο 0. Και εισαι ετοιμος απο εκει και περα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα απενεργοποιήσω το HDR στα Windows και θα παίζω παιχνίδια SDR έτσι , και κάθε φορά που θέλω να παίξω ένα παιχνίδι HDR θα το ανοίγω με το τρόπο που μου είπες.

Μα πω την αλήθεια μου το ποιο εντυπωσιακό της οθόνης είναι όταν έπαιξα το Tetris Effect HDR απλά απίστευτο .Γενικά ορισμένα HDR παιχνίδια είναι μαγευτικά .

Τώρα στα τις οθόνης G8 oled έχει το χειρότερο μενού που έχω δει , έχει 4 διαφορετικά μενού , επίσης σε Graphics mode  not oc 120hz δεν έχω φλικερ αλλά δεν δουλεύει το VRR Gsync. Με ανοιχτό το Game mode VRR on 175 oc έχω flicker έντονο σε ορισμένες σκηνές με γκρι φόντο , δεν χάθηκε ο κόσμος όταν υπάρχει κίνηση δεν είναι έντονο.

Επίσης τα μαύρα με εξωτερικό φως που φοβόμουν ότι θα γίνονται μόβ ... Καμιά σχέση είναι ψιλός στα άχυρα πρέπει να θες να το προσέξεις, 

Η γραμματοσειρά στα δικά μου μάτια οντος έχει θέμα , ξανά όμως όχι κάτι σπουδαίο και τρομερό έβαλα zoom 125% και πλέον είναι οκ.

Τα ηχεία απίστευτα το Tizen γρήγορο εφαρμογές σχεδόν τα πάντα είδα και Netflix ,Disney, εκεί έφτιαχνε τα προφίλ SDR ,HDR μόνη της.

Αυτά για την ώρα... Α το 1.000nits mode δεν έχω ιδέα πως ενεργοποιηται στο συγκεκριμένο μοντέλο.

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Και αυτο μετα απο καθε monitor firmware update σβηνουμε το παλιο ICC profile και γινεται save το νεο. Και παντα με night mode off γιατι αν ειναι on δεν θα δωσει σωστα αποτελεσματα. 

Το έκανα το Calibration HDR είναι η εφαρμογή που κατεβάζουμε από το store σωστά ?  Όταν το κάνω πρέπει να έχω φωτεινότητα OLED τέρμα ? Γιατί όταν το έκανα το είχα σχεδόν στην μέση δλδ 30 , αντί για 50 που είναι τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...