Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα mini review για την οθονη σε ταινιες/σειρες/ντοκιμαντερ. 

Η οθονη διψαει και καλης ποιοτητας περιεχομενο. ΤαΪστε στην με 4Κ HDR ατοφιου BR και απλα δειχνει τον πραγματικο της εαυτο σε καθε περιπτωση. Τα χρωματα νομιζεις θα πεταχτουν απ την οθονη ειναι ηρεμη στο ματι χωρις να κουραζει ακομα και μετα απο 10 ωρες συνεχομενης χρησης. Το SDR περιεχομενο το σωστο ειναι επισης αψογο απλα εκει δεν εχεις το peak του HDR στα πιο φωτεινα σημεια αλλα παραμενει η εικονα εξαιρετικη. 

Ξεκινησα πριν το ντοκιμαντερ Seven Worlds One Planet και αυτο που βλεπεις απλα δεν υπαρχει σαν να μπορεις να πιασεις αυτο που βλεπεις. Ειναι πραγματικα τρομερη σε χρωματα αντιθεση κινηση. 

Παρακατω μερικα screens που κρατησα ειναι τραβηγμενα απο HDR mode οποτε δεν ειναι 100% ακριβη στα πιο φωτεινα σημεια τους αλλα μια εντυπωση την περνετε. 

Μεχρι τα 800 ευρω που την πηρα πιστευω ειναι δυναμη για παραπανω ειδικα πανω απο 1000 δεν νομιζω να εδινα ομως ειναι too much εκτος αν μιλαμε για καμια 75αρα oled που εκει παμε σε αλλο πραγμα και οχι gaming monitor. 

1-1.png
1-10.png
1-2.png
1-3.png
1-4.png
1-5.png
1-6.png
1-7.png
1-8.png
1-9.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει και το LG oled demo στο YouTube αν θέλετε κάτι στα γρήγορα.

Την έβαλα δίπλα δίπλα με την παλιά μου VA Samsung Odyssey G5 και αμέσως καταλαβαίνεις διαφορά στα χρώματα και ειδικά στα black levels.

Το κυριότερο όμως πράγμα που με ενόχλησε στην Odyssey G5 ήταν που τα γράμματα γινόταν έντονα θολά όταν σκρολαρεις. Και λίγη θολούρα σε fast-paced games. Αυτό εξαλείφθηκε με την AW3423DWF. Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexaras1991 είπε

Υπάρχει και το LG oled demo στο YouTube αν θέλετε κάτι στα γρήγορα.

Την έβαλα δίπλα δίπλα με την παλιά μου VA Samsung Odyssey G5 και αμέσως καταλαβαίνεις διαφορά στα χρώματα και ειδικά στα black levels.

Το κυριότερο όμως πράγμα που με ενόχλησε στην Odyssey G5 ήταν που τα γράμματα γινόταν έντονα θολά όταν σκρολαρεις. Και λίγη θολούρα σε fast-paced games. Αυτό εξαλείφθηκε με την AW3423DWF. Τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις.

Εδω φιλε μου για τα απολυτα demo video που θα βρει κανεις στο youtube με HDR για oled. Ο τυπος εχει κανει εξαιρετικη δουλεια ολα ενα και ενα καθεσαι και τα χαζευεις. Μαζι με τα καλα 4Κ HDR ντοκιμαντερ η ταινιων τετοια monitors βγαζουν τον καλυτερο τους εαυτο. Στα παιχνιδια ειναι αλλη ιστορια λιγα εχουν καλο HDR πχ το τελευταιο Ori η το doom eternal μοιραζουν πονο σε HDR. Απο VA η διαφορα ειναι τεραστια στα χρωματα. Εδω απο WOLED matte υπαρχει μεγαλη διαφορα. Τα χρωματα μιας QD-OLED ειναι τα τοπ που υπαρχουν αυτη τη στιγμη. 

https://www.youtube.com/@EugeneBelsky/videos

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω απο WOLED matte υπαρχει μεγαλη διαφορα. Τα χρωματα μιας QD-OLED ειναι τα τοπ που υπαρχουν αυτη τη στιγμη. 

Ακριβως!! και φαντασου εμεις εχουμε την 1η γενια του πανελ. Η 3η γενια που ηδη βγηκε πρεπει να σπερνει ασχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

Ακριβως!! και φαντασου εμεις εχουμε την 1η γενια του πανελ. Η 3η γενια που ηδη βγηκε πρεπει να σπερνει ασχημα

Δεν ξερω ποσο καλυτερα μπορουν να γινουν τα χρωματα. Σε HDR ειδικα εχουν τοσο καλο vibrance με φωτεινοτητα που η διαφορα ειναι τεραστια. 

Αυτο το πινακακι τα λεει ολα. Ενα QD OLED σε 1% APL στα χρωματα θα δωσει

142% πιο δυνατο κοκκινο

145% πιο δυνατο πρασινο

140% πιο δυνατο μπλε

138% πιο δυνατο cyan

142% πιο δυνατη magenta

141% πιο δυνατο κιτρινο

απο τις woled. Για αυτο και τα χρωματα στις QD σε σωστο HDR νιωθεις οτι θα πεταχτουν εξω. Εβλεπα τις προαλλες το american gangster σε καποιο σημειο με ενα κιτρινο ταξι νομιζες θα βγει εξω να σε πατησει. Ειναι δυναμη γενικα και το χρωμα παιζει πολυ μεγαλο ρολο στον εντυπωσιασμο. Οι Dell εχουν και απο τα καλυτερα delta με την καλυτερη χρωματικη ακριβεια παγκοσμιως. 

Screenshot-2.png

Screenshot-3.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Volume έχει σχέση με τη μέγιστη φωτεινότητα των επιμέρους στοιχείων (Red/Green/Blue) τα οποία είναι τόσο φωτεινά στις QD που παράγουν αυτόνομα το άσπρο, χωρίς ανάγκη για λευκό Fallback (White sub-pixel) όπως οι WOLED.

image.png.23c15df795f0a937cc398c04f0e6a2e4.png

 

Το 126% είναι μέσος όρος, τα ατόφια χρώματα είναι σχεδόν διπλάσια σε ένταση. Βέβαια σπάνια βλέπουμε ατόφια χρώματα ακόμα και σε HDR σενάρια οπότε η μέση εικόνα (που είναι λίγο πάνω από SDR επίπεδο ~350nits) έχει συνήθως χρωματικό εύρος πάνω από 72% (Rec 2020 Gamut).

image.png.924b5e42442f664bebe71d4ce0cd0cb4.png

 

Όταν όμως υπάρχει χρωματισμένη πηγή φωτός (πχ, φανάρι, αντανάκλαση, κτλ) τότε οι QD-OLED διατηρούν το χρώμα με πιστότητα, ενώ οι WOLED είτε θα ρίξουν τη φωτεινότητα ή θα προσθέσουν Λευκό. Έτσι έχουμε το παρακάτω στα Peak Colors.

image.png.1b0d2259b8fad4b846d085280d9416c8.png

 

Εικόνες από το βίντεο: Monitors Unboxed: QD-OLED vs WOLED για όποιον ενδιαφέρεται.
Παρατήρηση στις IPS και VA οθόνες που διατηρούν το Color gamut αλλά ως τεχνολογίες δεν καταφέρνουν τέλειο μαύρο. Εκεί οι QD-OLED είναι εκπληκτικές, τα συνδυάζουν όλα.

Επεξ/σία από aki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, aki είπε

Το Volume έχει σχέση με τη μέγιστη φωτεινότητα των επιμέρους στοιχείων (Red/Green/Blue) τα οποία είναι τόσο φωτεινά στις QD που παράγουν αυτόνομα το άσπρο, χωρίς ανάγκη για λευκό Fallback (White sub-pixel) όπως οι WOLED.

image.png.23c15df795f0a937cc398c04f0e6a2e4.png

 

Το 126% είναι μέσος όρος, τα αυτούσια χρώματα είναι σχεδόν διπλάσια σε ένταση. Βέβαια σπάνια βλέπουμε αυτούσια χρώματα ακόμα και σε HDR σενάρια οπότε η μέση εικόνα (που είναι λίγο πάνω από SDR επίπεδο ~350nits) έχει συνήθως χρωματικό εύρος πάνω από 72% (Rec 2020 Gamut).

image.png.924b5e42442f664bebe71d4ce0cd0cb4.png

 

Όταν όμως υπάρχει χρωματισμένη πηγή φωτός (πχ, φανάρι, αντανάκλαση, κτλ) τότε οι QD-OLED διατηρούν το χρώμα με πιστότητα, ενώ οι WOLED είτε θα ρίξουν τη φωτεινότητα ή θα προσθέσουν Λευκό. Έτσι έχουμε το παρακάτω στα Peak Colors.

image.png.1b0d2259b8fad4b846d085280d9416c8.png

 

Εικόνες από το βίντεο: Monitors Unboxed: QD-OLED vs WOLED για όποιον ενδιαφέρεται.
Παρατήρηση στις IPS και VA οθόνες που διατηρούν το Color gamut αλλά ως τεχνολογίες δεν καταφέρνουν τέλειο μαύρο. Εκεί οι QD-OLED είναι εκπληκτικές, τα συνδυάζουν όλα.

Πολυ ωραια αναλυση μπραβο. Και οι IPS ειναι πολυ δυνατες στα χρωματα το προβλημα ειναι οτι το 1000:1 αντιθεση απλα θα καταστρεψει καθε σκοτεινη σκηνη. Το VA ειναι κατι αναμεσα σε αυτα τα 2 και η πιο φθηνη σαν τεχνολογια αλλα εχει αλλα θεματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Agony είπε

10 Μερουλες ακομα  ... αντε να δω το QD oled panel :)  σε 21:9 ταινια 

Με γεια! Btw δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα σε settings, έτσι όπως είναι είναι τέλεια (για το μάτι μου τουλάχιστον). Αν δεν κάνω λάθος είναι ήδη factory calibrated.

Μόνο update στο τελευταίο firmware και είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Αν δεν κάνω λάθος είναι ήδη factory calibrated.

Δεν κανεις λαθος. Και μαλιστα εχουν κανει πολυ καλη δουλεια στο καλιμπραρισμα. Υπαρχει και χαρτι με callibration report που ερχεται μαζι με ολες τις; οθονες. Στο review των tftcentral οι διαφορες πριν και μετα το callibration που κανανε αυτοι ειναι πολυ μικρες. Εν ολίγοις δεν αξιζει να ασχοληθούμε και να την καλιμπραρουμε. Αν δεν ηταν κυρτη θα την μετραγα μια με  το spider, αλλα ειναι κυρτή και δεν μπορει να ακουμπησει πανω στο πανελ λογω κυρτότητας 

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να ειναι η μονη οθονη που ειναι καλυτερη pre calibrated απο μετα. Εδω απο rtings

Screenshot-2.png

2 ώρες πριν, Agony είπε

10 Μερουλες ακομα  ... αντε να δω το QD oled panel :)  σε 21:9 ταινια 

Θα εκπλαγεις. Μονο ετσι βλεπω ταινιες και εγω και απλα αποκτα αλλο νοημα η θεαση ταινιας οχι μονο για το 21:9 αλλα και λογο oled. Αναμενουμε εντυπωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Παιζει να ειναι η μονη οθονη που ειναι καλυτερη pre calibrated απο μετα. Εδω απο rtings

Screenshot-2.png

Θα εκπλαγεις. Μονο ετσι βλεπω ταινιες και εγω και απλα αποκτα αλλο νοημα η θεαση ταινιας οχι μονο για το 21:9 αλλα και λογο oled. Αναμενουμε εντυπωσεις.

Ειχα , εχω 3 μοντελα Oled LG + Sony , απο τα πρωτα πρωτα πανελ πανω απο 5 χρονια θυμαμαι οταν την εβγαλα απο το κουτι και την αναψα πανω στο κρεβατι επαθα σοκ με το μαυρο . 

Δυστυχώς η Ultrawide QD oled Που περιμενω δεν θα ειναι Calibrated ουτε θα εχει 3 χρονια Burn in εγγύηση , απο την αλλη ομως τα 300 ευρο διαφορα , 736 Vs 1.030 ηταν αρκετα , λενε οτι εχει το ιδιο πανελ η G8 oled.  Δεν ξερω πως ανταποκρινονται στο χρονο ( και απο οτι μου εγραψαν και εδω τα παιδια κανεις δεν ξερει ειναι νεα πανελ ) . Αν κρινω ομως απο τα Oled Που ειχα  ουτος η αλλος θα βγαλουν 3-4 αντε το πολυ 5  χρονια μεχρι να παθουν κατι , οποτε θα το απολαυσω οσο κρατησει . Αυτα ομως ειναι σχετικα μιας και ουσιαστικα δεν ξερει καποιος τα νεα Oled Qoled panels τι ζημιες βγαζουν. Μια χαρα ειναι να κρατησει 3-4 χρονια, τωρα αν χαλασει πριν τα 3 χρονια , ειναι το ρισκο που πηρα για τα 300 ευρο διαφορα. Εστειλα και mail στην Samsung μου απαντησαν ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ καλυπτουν Burn in, Low brightness after time, Dead pixels απο 5 και πανω και μονο αν ειναι μαζεμενα σε ενα σημείο . 

Αν μπορουσα να βρω την alienware Στα ιδια λεφτα η εστω 50-100 ευρο επιπλεον σιγουρα θα επελεγα Dell, ειναι δοκιμασμενο το Support τους , πριν 2 χρονια ειχα παρει μια Dell G27 και σε 3-4 μηνες αναβοσβηνε  , μεσα σε μια βδομαδα ηρθαν πηραν την δικη μου και μου εφεραν μια ιδια ( ανοιχτο κουτι χωρις ζελατινες κτλ κτλ ) αλλα δουλεύει μια χαρα μεχρι σημερα . 

 

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Μονο ετσι βλεπω ταινιες και εγω και απλα αποκτα αλλο νοημα

Αυτο ειναι δικο μου κολλημα μου αρεσει να βλεπω ταινιες και οι περισσοτερες ειναι 21:9 οποτε τι ποιο σωστο απο ενα Ultrawide Panel , Κριμα που οι 21:9 TVs δεν τα καταφεραν ...Για αυτο οπου εχω δει Projector λεω ποπο ρε φιλε τι απολαυση ειναι αυτη ... Σε παιχνιδια δεν εχω προβλημα με το 16:9 , αλλα οκ Να βαλεις τωρα να δεις Ταινια στην TV σου  και να βλεπεις πανω κατω 2 Τεραστιες λωρίδες ... εγω ξενερώνω .  Το αστειο τις υποθεσης ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν ενοχλειται απο τις μπαρες πανω κατω , αλλα απο τις μπαρες δεξια αριστερα ... Η δυναμη της συνηθειας υποθετω ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Agony είπε

Ειχα , εχω 3 μοντελα Oled LG + Sony , απο τα πρωτα πρωτα πανελ πανω απο 5 χρονια θυμαμαι οταν την εβγαλα απο το κουτι και την αναψα πανω στο κρεβατι επαθα σοκ με το μαυρο . 

Δυστυχώς η Ultrawide QD oled Που περιμενω δεν θα ειναι Calibrated ουτε θα εχει 3 χρονια Burn in εγγύηση , απο την αλλη ομως τα 300 ευρο διαφορα , 736 Vs 1.030 ηταν αρκετα , λενε οτι εχει το ιδιο πανελ η G8 oled.  Δεν ξερω πως ανταποκρινονται στο χρονο ( και απο οτι μου εγραψαν και εδω τα παιδια κανεις δεν ξερει ειναι νεα πανελ ) . Αν κρινω ομως απο τα Oled Που ειχα  ουτος η αλλος θα βγαλουν 3-4 αντε το πολυ 5  χρονια μεχρι να παθουν κατι , οποτε θα το απολαυσω οσο κρατησει . Αυτα ομως ειναι σχετικα μιας και ουσιαστικα δεν ξερει καποιος τα νεα Oled Qoled panels τι ζημιες βγαζουν. Μια χαρα ειναι να κρατησει 3-4 χρονια, τωρα αν χαλασει πριν τα 3 χρονια , ειναι το ρισκο που πηρα για τα 300 ευρο διαφορα. Εστειλα και mail στην Samsung μου απαντησαν ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ καλυπτουν Burn in, Low brightness after time, Dead pixels απο 5 και πανω και μονο αν ειναι μαζεμενα σε ενα σημείο . 

Αν μπορουσα να βρω την alienware Στα ιδια λεφτα η εστω 50-100 ευρο επιπλεον σιγουρα θα επελεγα Dell, ειναι δοκιμασμενο το Support τους , πριν 2 χρονια ειχα παρει μια Dell G27 και σε 3-4 μηνες αναβοσβηνε  , μεσα σε μια βδομαδα ηρθαν πηραν την δικη μου και μου εφεραν μια ιδια ( ανοιχτο κουτι χωρις ζελατινες κτλ κτλ ) αλλα δουλεύει μια χαρα μεχρι σημερα . 

 

Αυτο ειναι δικο μου κολλημα μου αρεσει να βλεπω ταινιες και οι περισσοτερες ειναι 21:9 οποτε τι ποιο σωστο απο ενα Ultrawide Panel , Κριμα που οι 21:9 TVs δεν τα καταφεραν ...Για αυτο οπου εχω δει Projector λεω ποπο ρε φιλε τι απολαυση ειναι αυτη ... Σε παιχνιδια δεν εχω προβλημα με το 16:9 , αλλα οκ Να βαλεις τωρα να δεις Ταινια στην TV σου  και να βλεπεις πανω κατω 2 Τεραστιες λωρίδες ... εγω ξενερώνω .  Το αστειο τις υποθεσης ειναι οτι ο περισσοτερος κοσμος δεν ενοχλειται απο τις μπαρες πανω κατω , αλλα απο τις μπαρες δεξια αριστερα ... Η δυναμη της συνηθειας υποθετω ?

Μια χαρα θα εισαι ιδιο panel εχουν απλα η διαφοροποιηση στην εγγυηση. 300 ευρω διαφορα ειναι πολλα και συνετα πηγες στην G8.

Οσο για τις μπαρες ειναι μια συνηθεια χρονων για αυτο δεν ενοχλει. Δινει και την κινηματογραφικη αισθηση ενω οι πλαινες μπαρες δινουν την αισθηση τηλεορασης. Εγω ειτε ταινια ειτε σειρες τις βαζω παντα να πιανουν ολη την οθονη το κανω 7 χρονια και δεν με ενοχλει το λιγο streching στο 16:9 περιεχομενο στις σειρες στις ταινιες ενταξει εχεις το απολυτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...