Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/4/2024 στις 12:30 ΜΜ, Alexaras1991 είπε

Αν έχεις βαθύ γραφείο δεν είναι πρόβλημα. Φυσικά υπάρχει και η εύκολη λύση, monitor arm και καθάρισες.

Εγώ το σκέφτομαι τελευταία για πιο "clean look" αν και δεν έχω θέμα με την βάση 

Ότι πρέπει η συγκεκριμένη πάνω σε arm

IMG_1638.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@akoinonitos 

Spoiler


Εντελώς αντιφατικές και φλου πληροφορίες για τις QD-OLED και γενικότερα. Πρώτα:


In the case of QD-OLED however safety needs to be exercised, since the first gen panels at least have no brightness dimming protections and will quickly overload the pixels in the right static scenario (100% brightness on pure white being the worst here), these panels should definitely not be used for work. But again, with normal usage scenarios they will likely not experience burn in unless the panel is defective.

Λίγο παρακάτω:
Following the latest RTings reports of month 6 results on the QD-OLED monitors, they appear to be even stronger and more burn in resistant than the LG C2 and MLA G3 series, making QD-OLED the most durable OLED on the market, superior to the previous most durable WOLEDs. 2nd generation QD-OLED is now also releasing quick, which promises 2x burn in resistance improvements.


και από κάτω posts με αρκετά likes:


QD-Oled Alienware lasted 7 months. Probably about 900 hours of usage in that time.

All precautions taken, pixel refresh, low brightness etc etc. Burn in where the map usually is in wow, buff bar and action bars. Refund.


Ενώ άλλοι το αρνούνται λέγοντας τα ακριβώς αντίθετα. Ο καθένας τα δικά του προσπαθώντας να δικαιολογήσει τις επιλογές του.

Δεν υπάρχει ούτε ένας που να λέει ξεκάθαρα χωρίς περιστροφές, αοριστίες και αιχμές για την νοημοσύνη των άλλων:

"Πάρε την ΧΥ OLED και χρησιμοποίησέ την για browsing και για office όπως ΑΚΡΙΒΩΣ το VA/IPS panel, 8+ ώρες με στατικά εικονίδια, σε φωτεινότητα κάτω από 200nits π.χ. και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για Χ δεκάδες χιλιάδες ώρες λειτουργίας." Χωρίς δικά σου μέτρα προστασίας όπως κρύψιμο taskbar, μαύρο φόντο, αλλαγή θέσης εικονιδίων κλπ. που πολλοί απεχθανόμαστε και θεωρούμε ηλίθια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

@akoinonitos 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου


Εντελώς αντιφατικές και φλου πληροφορίες για τις QD-OLED και γενικότερα. Πρώτα:


In the case of QD-OLED however safety needs to be exercised, since the first gen panels at least have no brightness dimming protections and will quickly overload the pixels in the right static scenario (100% brightness on pure white being the worst here), these panels should definitely not be used for work. But again, with normal usage scenarios they will likely not experience burn in unless the panel is defective.

Λίγο παρακάτω:
Following the latest RTings reports of month 6 results on the QD-OLED monitors, they appear to be even stronger and more burn in resistant than the LG C2 and MLA G3 series, making QD-OLED the most durable OLED on the market, superior to the previous most durable WOLEDs. 2nd generation QD-OLED is now also releasing quick, which promises 2x burn in resistance improvements.


και από κάτω posts με αρκετά likes:


QD-Oled Alienware lasted 7 months. Probably about 900 hours of usage in that time.

All precautions taken, pixel refresh, low brightness etc etc. Burn in where the map usually is in wow, buff bar and action bars. Refund.


Ενώ άλλοι το αρνούνται λέγοντας τα ακριβώς αντίθετα. Ο καθένας τα δικά του προσπαθώντας να δικαιολογήσει τις επιλογές του.

Δεν υπάρχει ούτε ένας που να λέει ξεκάθαρα χωρίς περιστροφές, αοριστίες και αιχμές για την νοημοσύνη των άλλων:

"Πάρε την ΧΥ OLED και χρησιμοποίησέ την για browsing και για office όπως ΑΚΡΙΒΩΣ το VA/IPS panel, 8+ ώρες με στατικά εικονίδια, σε φωτεινότητα κάτω από 200nits π.χ. και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για Χ δεκάδες χιλιάδες ώρες λειτουργίας." Χωρίς δικά σου μέτρα προστασίας όπως κρύψιμο taskbar, μαύρο φόντο, αλλαγή θέσης εικονιδίων κλπ. που πολλοί απεχθανόμαστε και θεωρούμε ηλίθια.

 

Υπαρχει ομως τιποτα καλυτερο all around απο το oled.? Οπως δειχνουν τα πραγματα οχι και για αυτο οι μεγαλυτερες εταιριες τεχνολογιας οθονων lg/samsung επενδυουν και εξελισσουν αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, pirmen56 said:

@akoinonitos 

  Hide contents


Εντελώς αντιφατικές και φλου πληροφορίες για τις QD-OLED και γενικότερα. Πρώτα:


In the case of QD-OLED however safety needs to be exercised, since the first gen panels at least have no brightness dimming protections and will quickly overload the pixels in the right static scenario (100% brightness on pure white being the worst here), these panels should definitely not be used for work. But again, with normal usage scenarios they will likely not experience burn in unless the panel is defective.

Λίγο παρακάτω:
Following the latest RTings reports of month 6 results on the QD-OLED monitors, they appear to be even stronger and more burn in resistant than the LG C2 and MLA G3 series, making QD-OLED the most durable OLED on the market, superior to the previous most durable WOLEDs. 2nd generation QD-OLED is now also releasing quick, which promises 2x burn in resistance improvements.


και από κάτω posts με αρκετά likes:


QD-Oled Alienware lasted 7 months. Probably about 900 hours of usage in that time.

All precautions taken, pixel refresh, low brightness etc etc. Burn in where the map usually is in wow, buff bar and action bars. Refund.


Ενώ άλλοι το αρνούνται λέγοντας τα ακριβώς αντίθετα. Ο καθένας τα δικά του προσπαθώντας να δικαιολογήσει τις επιλογές του.

Δεν υπάρχει ούτε ένας που να λέει ξεκάθαρα χωρίς περιστροφές, αοριστίες και αιχμές για την νοημοσύνη των άλλων:

"Πάρε την ΧΥ OLED και χρησιμοποίησέ την για browsing και για office όπως ΑΚΡΙΒΩΣ το VA/IPS panel, 8+ ώρες με στατικά εικονίδια, σε φωτεινότητα κάτω από 200nits π.χ. και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για Χ δεκάδες χιλιάδες ώρες λειτουργίας." Χωρίς δικά σου μέτρα προστασίας όπως κρύψιμο taskbar, μαύρο φόντο, αλλαγή θέσης εικονιδίων κλπ. που πολλοί απεχθανόμαστε και θεωρούμε ηλίθια.

 

Oσο εσυ καθεσαι και διαβαζεις αντιφασεις και μενεις με ξεπερασμενες τεχνολογιες καποιοι  ειμαστε τωρα στον 8ο χρονο συμβιωσης με Oled  πανελς τα οποια δεν εχουν παθει τιποτα.

Το να κρυψουμε ενα taskbar και να βαλουμε wallpaper engine στα pc μας δεν μας καθιστα ηλιθιους..

Ηλιθιοι ειναι αυτοι που φοβουνται να παρουν μια γιατι το Internet τους ειπε οτι θα παθει burn in το πανελ τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

@akoinonitos 

  Απόκρυψη περιεχομένων


Εντελώς αντιφατικές και φλου πληροφορίες για τις QD-OLED και γενικότερα. Πρώτα:


In the case of QD-OLED however safety needs to be exercised, since the first gen panels at least have no brightness dimming protections and will quickly overload the pixels in the right static scenario (100% brightness on pure white being the worst here), these panels should definitely not be used for work. But again, with normal usage scenarios they will likely not experience burn in unless the panel is defective.

Λίγο παρακάτω:
Following the latest RTings reports of month 6 results on the QD-OLED monitors, they appear to be even stronger and more burn in resistant than the LG C2 and MLA G3 series, making QD-OLED the most durable OLED on the market, superior to the previous most durable WOLEDs. 2nd generation QD-OLED is now also releasing quick, which promises 2x burn in resistance improvements.


και από κάτω posts με αρκετά likes:


QD-Oled Alienware lasted 7 months. Probably about 900 hours of usage in that time.

All precautions taken, pixel refresh, low brightness etc etc. Burn in where the map usually is in wow, buff bar and action bars. Refund.


Ενώ άλλοι το αρνούνται λέγοντας τα ακριβώς αντίθετα. Ο καθένας τα δικά του προσπαθώντας να δικαιολογήσει τις επιλογές του.

Δεν υπάρχει ούτε ένας που να λέει ξεκάθαρα χωρίς περιστροφές, αοριστίες και αιχμές για την νοημοσύνη των άλλων:

"Πάρε την ΧΥ OLED και χρησιμοποίησέ την για browsing και για office όπως ΑΚΡΙΒΩΣ το VA/IPS panel, 8+ ώρες με στατικά εικονίδια, σε φωτεινότητα κάτω από 200nits π.χ. και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για Χ δεκάδες χιλιάδες ώρες λειτουργίας." Χωρίς δικά σου μέτρα προστασίας όπως κρύψιμο taskbar, μαύρο φόντο, αλλαγή θέσης εικονιδίων κλπ. που πολλοί απεχθανόμαστε και θεωρούμε ηλίθια.

 

Σιγουρα παιζουν πολλα ρολο για το  burn in και σιγουρσ δεν θα πει καποιος οτι το πανελ αυτο δεν θα εχει ποτε burn in. Οι εταιριες εκαναν κατα καποιο τροπο αυτο που επρεπε ,εδωσαν εγυηση τουλαχιστον 3 χρονια.

Απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο για την χρηση  που κανει. Εγω πχ την εχω βαλει να κλεινει στα 5 λεπτα περαν των αλλων προστασιων που εχει και προσπαθω να μην αφηνω τον browser full screen ,το εχω σε παραθυρο λιγο πιο μικρο απο την οθονη και το μετακινω ελαχιστα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Εγω πχ την εχω βαλει να κλεινει στα 5 λεπτα περαν των αλλων προστασιων που εχει και προσπαθω να μην αφηνω τον browser full screen ,το εχω σε παραθυρο λιγο πιο μικρο απο την οθονη και το μετακινω ελαχιστα. 

Με γεια ρε.

Τη δικιά μου την έχω 1.5 χρόνο, έχει κάνει ήδη 3 panel refresh (4500hr+). Full χρήση, games, ταινίες, δουλειά.

Μη τρελαίνεσαι, απόλαυσε την.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Σιγουρα παιζουν πολλα ρολο για το  burn in και σιγουρσ δεν θα πει καποιος οτι το πανελ αυτο δεν θα εχει ποτε burn in. Οι εταιριες εκαναν κατα καποιο τροπο αυτο που επρεπε ,εδωσαν εγυηση τουλαχιστον 3 χρονια.

Απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι θεωρει σωστο για την χρηση  που κανει. Εγω πχ την εχω βαλει να κλεινει στα 5 λεπτα περαν των αλλων προστασιων που εχει και προσπαθω να μην αφηνω τον browser full screen ,το εχω σε παραθυρο λιγο πιο μικρο απο την οθονη και το μετακινω ελαχιστα. 

Για χρήση χωρίς τα bold(ώρες ξεχασμένη ανοικτή με taskbar και ό,τι άλλο σταθερό), με μοναδικές παραχωρήσεις τη φωτεινότητα(όχι κάτω από ~120cd/m2) και κάποιες ολιγόλεπτες "συντηρήσεις"(όπως το pixel refresh) έχουμε καθόλου δεδομένα αν υπάρχουν θέματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Για χρήση χωρίς τα bold(ώρες ξεχασμένη ανοικτή με taskbar και ό,τι άλλο σταθερό), με μοναδικές παραχωρήσεις τη φωτεινότητα(όχι κάτω από ~120cd/m2) και κάποιες ολιγόλεπτες "συντηρήσεις"(όπως το pixel refresh) έχουμε καθόλου δεδομένα αν υπάρχουν θέματα;

Ρε συ τα πανελ αυτα ειναι καινουρια ,δεν εχουν δοκιμαστει ακομα , ειναι λιγο δυσκολο να πει καποιος κατι τοσο νωρις. Παρακολουθα το rtings που κανει burn in tests με cnn 24/7, λογικα καποια στιγμη κατι θα βγαλουν και για τα 3rd gen

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

7200 ωρες desktop χρηση η LG42 C2 με ουτε ιχνος burn in so far,
ουτε screensaver ουτε μπαρες να κρυβονται ουτε τιποτα, μονο με το δικο της pixel refresher καθε φορα στο κλεισιμο

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

7200 ωρες desktop χρηση η LG42 C2 με ουτε ιχνος burn in so far,
ουτε screensaver ουτε μπαρες να κρυβονται ουτε τιποτα, μονο με το δικο της pixel refresher καθε φορα στο κλεισιμο

Πλέον έχουν βελτιωθεί κατά πολύ τα panel OLED σε σημείο που δεν πρέπει να ανησυχείς για burn in, απλά ενεργοποιείς την αντίστοιχη επιλογή από το μενού ( πχ. pixel refresher όπως γράφεις) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, aetos1988 said:

Πλέον έχουν βελτιωθεί κατά πολύ τα panel OLED σε σημείο που δεν πρέπει να ανησυχείς για burn in, απλά ενεργοποιείς την αντίστοιχη επιλογή από το μενού ( πχ. pixel refresher όπως γράφεις) και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 


ετσι ειναι, προσφατα αναθαρρησα και ενεργοποιησα και το fancy zones των powertoys οπου εχω τα παραθυρα σε συγκεκριμενο μεγεθος και σε συγκεκριμενα σημεια καθε φορα

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Odyss3us said:

7200 ωρες desktop χρηση η LG42 C2 με ουτε ιχνος burn in so far,
ουτε screensaver ουτε μπαρες να κρυβονται ουτε τιποτα, μονο με το δικο της pixel refresher καθε φορα στο κλεισιμο

Μα....παμε καλα...οι Oled ειναι ευαισθητες....και χαλανε....

Και 42 ιντσες...σε γραφειο???

.....

( a few moments later...)

🫣

 

20240414_200913.jpg.1000e17a3d168349b07985d0512b5dcc.jpg

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, totomis είπε

Βγήκε καινούριο firmware...

Το έβαλε κανείς να μας πει διάφορες;

Δεν εχει ερθει ακομα ΟΤΑ με βγαζει αυτο και εχω το τελευταιο 106. 

 

Screenshot_1.png

 

Το κατεβαζω τωρα απο εδω.

https://www.dell.com/support/home/en-uk/drivers/driversdetails?driverid=892hj&oscode=w2021&productcode=aw3423dwf-monitor

 

Εδω τα fixes

Fixes & Enhancements

1. Fix synchronization issue between DDM and OSD
2. Update HDR behavior
3. Fix issue of monitor shows different sharpness effect between left and right side of screen.
4. Clarify warning message due to thermal behavior

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και καθυστερημένα αλλά ανακάλυψα το thread 😅

Μεγεια στον @Arkin και σε οσους την τσίμπησαν! 

Εγω την εχω απο τον Δεκέμβρη του 23. Αγορα απο DELL Store στο Mall. Αποτι βλεπω ακομα και σημερα δεν εχει αντιπαλο στα λεφτα που παιζει. Οταν την αγορασα εγω ηθελα να παω σε 27αρα 1440p αλλα παιζανε στην ιδια τιμη η και πιο πανω.

Την εχω σε arm και μπορώ να πω οτι εχει μεγαλη διαφορα σου ελευθερώνει πολυ χωρο στο γραφειο απο την βαση

Και επειδη εκατσα και διαβασα ολο το θεμα (χαχαχαχ) με βαλατε σε σκεψεις με το dsr γιατι απο την πρωτη μερα την εχω στα 10bit. Βεβαια η καρτα μου ειναι πολυ αδυναμη η οποια ειναι η επομενη αναβάθμιση. οπότε δεν ξερω αν αξιζει να την ρίξω στα 8bit και να παίξω με dsr

Λεω σημερα να κατσω να κατεβασω το νεο firmware και να τρεξω παλι το hrd callibration

Και για οσους φοβούνται με burn in κλπ εχουν αναφερθει πιο πανω τα βήματα (wallpaper engine, screen saver, hide taskbar), επισης θα βοηθησει πολυ αν εχετε και 2η οθονη οπου μπορειτε να πεταξετε οτιδηποτε στατικο θελετε πχ συντομευσεις κλπ. εμενα με εχει βολεψει πολυ αυτο. Τα σεταρεις μια φορα και τελος, δεν χρειάζεται να ασχοληθείς μετα.

20240228_182117.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...