Προς το περιεχόμενο

Alienware AW3423DWF


Arkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, optimus prime είπε

To 2x25 ειναι πιο απαιτητικο και κανει λιγο πιο soft την εικονα απο 4κ π.χ για να εξαλειψει τελειως τα jaggies.

Το 1.75 κανει εξισου καλη δουλεια και με το sharpness που εχει τονιζει πιο πολλες λεπτομερειες σε σχεση με την εγγενη αναλυση..

Καλυτερα παντως που δεν πηρες κανα 4K μονιτορ γιατι εσυ θα το εβγαζες ιδιο με 1440p..

Αλλο το 4κ άλλο το 1440p dsr όμως. Τα είχα δοκιμάσει όλα με 300% ζουμ και όντως υπήρχε διαφορά κυρίως σε πινακίδες ήταν πολύ πιο καθαρό. Στο 300% ζουμ όμως σε ίδια screenshots. Σε γρήγορο gameplay που είχε το ghostwire διαφορά δεν έβλεπα όμως. Είναι ανάλογα και το παιχνίδι ήταν κρύσταλλο έτσι και αλλιώς με dlss balanced. 

44 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Το δοκίμασα στο Forbiden West που το MSAA και TAA εχει θέματα σε native,

VSR 4Κ + FSR quality, οπότε θεωρητικά ξαναέφτασα περίπου την native ανάλυση (1440p) + τα φίλτρα του FSR...

Στο συγκεκριμένο (forbiden west)  όντως είχε αξια γιατί μειώθηκαν αισθητά τα jaggies που είχαν τα MSAA/TAA και παρπάνω sharpness overall...

Φαντάζομαι ομως οτι αν είχε δυνατότητα το παιχνιδι για utra quality fsr/dlss δηλαδή να βάζει απλά antialising + native 1440p συν+ sharpness απο adrenalin, θα ηταν κατι παρόμοιο....

ΥΓ. δοκίμασα το προγραμματακι που πρότεινε @xartemporas αντι του clear type για oled και όντως το κείμενο ηταν πιο ξεκουραστο!

Οπου το native έχει πρόβλημα διαφορά θα σε κάνει απλά επειδή από μόνο του το dlss συν sharpening κάνει πολύ καλή δουλειά το dsr είναι κυρίως για πιο slow pace παιχνιδια η όπου ειναι κακό το dlss κυρίως παλιότερες εκδόσεις. 

Το δοκίμασα και εγώ το πρόγραμμα είναι όντως καλύτερο του cleartype έκλεισα 10ωρο χθες με 4 ώρες gaming αρκετά ξεκούραστη και επιτέλους κλείνεις όλα τα φώτα και παίζεις όπως πρέπει. Τα χρώματα τα περίμενα λιγο πιο έντονα αλλά τσίμπησα λιγο vibrance 65% από nvidia panel και έστρωσαν τα έφερα όπως μου αρέσουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 469
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, scorpion8283 said:

ΥΓ. δοκίμασα το προγραμματακι που πρότεινε @xartemporas αντι του clear type για oled και όντως το κείμενο ηταν πιο ξεκουραστο!

Ναι, το δοκίμασα κ εγώ, κάνει όντως δουλίτσα.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

. Τα χρώματα τα περίμενα λιγο πιο έντονα αλλά τσίμπησα λιγο vibrance 65% από nvidia panel και έστρωσαν τα έφερα όπως μου αρέσουν. 

Αυτό ειναι το πιο σημαντικό....οτι σου αρέσει!

Πχ στις ταινιές γενικά βάζω ενα πιο "calibrated" προφιλ, για να πλησιαζει σε πιο ρεαλιστική απόδοση, αλλά συγκεκριμενα σε ταινίες "φαντασιας' με εντονα στοιχεια fiction cgi , μ αρεσει να τσιμπάω λιγο τα χρώματα - το ιδιο και στα παιχνίδια

3 minutes ago, xartemporas said:

Ναι, το έκανα κ εγώ, κάνει όντως δουλίτσα.

Σε 1440 ειναι ακομα καλυτερο!

cudos απο μενα, Νίκο Κούκο επι του διαθαλασσέως  και νίκο Ματσαμπλόκο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Αλλο το 4κ άλλο το 1440p dsr όμως. Τα είχα δοκιμάσει όλα με 300% ζουμ και όντως υπήρχε διαφορά κυρίως σε πινακίδες ήταν πολύ πιο καθαρό. Στο 300% ζουμ όμως σε ίδια screenshots. Σε γρήγορο gameplay που είχε το ghostwire διαφορά δεν έβλεπα όμως. Είναι ανάλογα και το παιχνίδι ήταν κρύσταλλο έτσι και αλλιώς με dlss balanced. 

Moυ φαινεται εχεις συνηθισει σε αυτη την αναλυση τοσο καιρο που την χρησιμοποεις και νμζεις οτι ειναι κρυσταλλο αυτο που βλεπεις.

Ελα ομως ομως που δεν ειναι,οσο καλο και εαν ειναι το dlss ακομα και σε quality....

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, scorpion8283 said:

cudos απο μενα, Νίκο Κούκο επι του διαθαλασσέως  και νίκο Ματσαμπλόκο

Να σαι καλα, το μονο που θα ηθελα ειναι 2 και 2 σκορδοψωμα!

1 hour ago, Arkin said:

α χρώματα τα περίμενα λιγο πιο έντονα αλλά τσίμπησα λιγο vibrance 65% από nvidia panel και έστρωσαν τα έφερα όπως μου αρέσουν.

Το χρωμα κ εγω το εχω βαλει στο 65 απο τις ρυθμισεις της TV και στο SDR και στο HDR.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Moυ φαινεται εχεις συνηθισει σε αυτη την αναλυση τοσο καιρο που την χρησιμοποεις και νμζεις οτι ειναι κρυσταλλο αυτο που βλεπεις.

Ελα ομως ομως που δεν ειναι,οσο καλο και εαν ειναι το dlss ακομα και σε quality....

 

Μπα έχω παίξει και σε 4Κ και η διαφορά ειναι μεγάλη από 1440 ειδικά αν κάθεσαι κοντά το πρόβλημα είναι η οδήγηση τους όμως για υψηλά fps άσε που δεν υπάρχει ακόμα 4Κ UW με πάνω από 60hz. Απλά αλλo το καθαρό 4K αλλο το dsr 4k σε 1440p monitor ναι είναι πιο crispy απλά δεν σου αλλάζει την εμπειρία και είναι λογικό μιας και το ppi παραμένει 110.

21 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Αυτό ειναι το πιο σημαντικό....οτι σου αρέσει!

Πχ στις ταινιές γενικά βάζω ενα πιο "calibrated" προφιλ, για να πλησιαζει σε πιο ρεαλιστική απόδοση, αλλά συγκεκριμενα σε ταινίες "φαντασιας' με εντονα στοιχεια fiction cgi , μ αρεσει να τσιμπάω λιγο τα χρώματα - το ιδιο και στα παιχνίδια

Σε 1440 ειναι ακομα καλυτερο!

cudos απο μενα, Νίκο Κούκο επι του διαθαλασσέως  και νίκο Ματσαμπλόκο

Έτσι δοκίμασα χθες Guardians of the Galaxy 3 4Κ HDR 60GB αρχείο σε απόλυτο σκοτάδι. Τα χρώματα ξεπροβάλουν με το hdr. Σε creator mode ειναι τα πιο ρεαλιστικά χρώματα απλά σε Gaming τα θες να είναι έντονα και sparky. 

15 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Να σαι καλα, το μονο που θα ηθελα ειναι 2 και 2 σκορδοψωμα!

Το χρωμα κ εγω το εχω βαλει στο 65 απο τις ρυθμισεις της TV , και στο SDR και στο HDR.

Έχω με hdr 1000 δεν αφήνει να αλλάξω το χρώμα νομίζω. Αλλά με το vibrance από το panel απλα τα τονίζεις οσο θέλεις μεχρι να μην υπάρχει clipping προφανως. 

Το hdr όπου δουλεύει σωστά είναι δυνατό στο hogwarts τεράστια διαφορά στο forza 4 μου έχει μόνο το brightness να πειράξω και δεν μου άρεσε. Δεν έχει να αλλάξω το black point in game για κάποιο λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Μπα έχω παίξει και σε 4Κ και η διαφορά ειναι μεγάλη από 1440 ειδικά αν κάθεσαι κοντά το πρόβλημα είναι η οδήγηση τους όμως για υψηλά fps άσε που δεν υπάρχει ακόμα 4Κ UW με πάνω από 60hz. Απλά αλλo το καθαρό 4K αλλο το dsr 4k σε 1440p monitor ναι είναι πιο crispy απλά δεν σου αλλάζει την εμπειρία και είναι λογικό μιας και το ppi παραμένει 110.

Eγω παντως το μονιτορ αυτο δεν θα το αγοραζα εαν δεν μπορουσε να κανει dldsr.

Καταφερα και εζησα μαζι του 1 χρονο τωρα επειδη σωθηκε η κατασταση με αυτο.

Δεν πηγαινε αλλο ομως,ενταξει ωραια τα χρωματα του qd oled,τρομερο hdr αλλα ευτυχως που βγηκαν τα 32αρια και επεστρεψα σε 4k.

Τωρα το Αllienware εχει μεινει σβηστο απο τοτε που ηρθε το Asus..

Οταν θα βγουν σε 2 χρονια τα 39αρια και τα 45αρια qd oled ultrawide με 4k/5k αναλυση τοτε ισως κανω αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Eγω παντως το μονιτορ αυτο δεν θα το αγοραζα εαν δεν μπορουσε να κανει dldsr.

Καταφερα και εζησα μαζι του 1 χρονο τωρα επειδη σωθηκε η κατασταση με αυτο.

Δεν πηγαινε αλλο ομως,ενταξει ωραια τα χρωματα του qd oled,τρομερο hdr αλλα ευτυχως που βγηκαν τα 32αρια και επεστρεψα σε 4k.

Τωρα το Αllienware εχει μεινει σβηστο απο τοτε που ηρθε το Asus..

Οταν θα βγουν σε 2 χρονια τα 39αρια και τα 45αρια qd oled ultrawide με 4k/5k αναλυση τοτε ισως κανω αλλαγη.

16:9 όμως το οποίο δεν παλεύετε δυστυχώς δεν μπα να ειναι 8Κ μακριά από μένα εδώ και 7 χρόνια. Συν όπως είπα θες 4090 για 4Κ οριακά είμαι με 4080 super για path tracing σε 2077 Alan wake 2 σε αυτή την ανάλυση με dlss. Σε 4Κ γίνεται σφαγή δυστυχώς ακόμα. Ούτε γίνεται να γυρίσουμε σε 60fps και 16:9 hertz και aspect 10ετιας. 

Γούστα προφανώς αλλά για μένα 21:9 1440p>>>>>>>16:9 4K. Δεν υπάρχει γυρισμός. Αλλά βλέπουμε μακάρι μέχρι 2030 σε κάποιο 38αρι 4Κ UW ειναι το αμέσως καλύτερο από 21:9 1440p αυτή τη στιγμή για μένα. Και να έχουμε και κάρτες προφανώς που θα τα βγάζουν πέρα με 80 90fps όχι 60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Arkin said:

16:9 όμως το οποίο δεν παλεύετε δυστυχώς δεν μπα να ειναι 8Κ μακριά από μένα εδώ και 7 χρόνια. Συν όπως είπα θες 4090 για 4Κ οριακά είμαι με 4080 super για path tracing σε 2077 Alan wake 2 σε αυτή την ανάλυση με dlss. Σε 4Κ γίνεται σφαγή δυστυχώς ακόμα. Ούτε γίνεται να γυρίσουμε σε 60fps και 16:9 hertz και aspect 10ετιας. 

Γούστα προφανώς αλλά για μένα 21:9 1440p>>>>>>>16:9 4K. Δεν υπάρχει γυρισμός. Αλλά βλέπουμε μακάρι μέχρι 2030 σε κάποιο 38αρι 4Κ UW ειναι το αμέσως καλύτερο από 21:9 1440p αυτή τη στιγμή για μένα. Και να έχουμε και κάρτες προφανώς που θα τα βγάζουν πέρα με 80 90fps όχι 60. 

Δεν ξερω για τι 60αρια μιλας,εγω με την 4080 την απλη κιολας σε 4k αξιοποιωντας παντα dlss εχω 100αρια plus.

Τωρα εαν μιλας για μερικα παιχνιδια που γονατιζουν οποια καρτα υπαρχει εκει γυρνας το dlss σε balanced..

Και δεν σου βαζω μεσα πιο παλιους τιτλους που χτυπανε μεχρι και 200 fps..

Εσυ νμζεις οτι αυτοι που ειναι σε 4k παιζουν με 60 fps η νμζεις οτι χρειαζεσαι μονο 4090?

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, optimus prime είπε

Καλυτερα παντως που δεν πηρες κανα 4K μονιτορ γιατι εσυ θα το εβγαζες ιδιο με 1440p..

Δε βλέπει καλα το παιδί τι να κάνουνε τώρα … εγώ με τα χαλασμένα μάτια που έχω τα βλέπω κρύσταλλο και σε 720p 

οριστε υπάρχει και άρθρο είναι για τα hz σίγουρα πιάνει και σε ανάλυση 

https://unboxholics.com/news/tech/113152-orismenoi-anthropoi-vlepoun-ton-kosmo-me-ypsilotera-frame-rates?fbclid=IwAR0q-BIuzJEZwgBp1uukN4rVpeTCtLdozNAIYwmYtdjsfIowW6wXqTqpEeg_aem_AZSrMjtnTSHlVQLYAt82oT6RegXYEYKrPtJDPtMFirjr9e428EMCxX192BEo5xba4T0

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον οφθαλμιατρο ολοταχως παιδια....

Μπορειτε να του ζητησετε φακους επαφης με digital vibrance,θα σας φτιαξει πιστευω..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα η δίκια μου έχει τα πιο βαθιά μαύρα και αναδεικνύει καλύτερα τα highlights από όλες τις άλλες oled και χωρίς ψύκτρα.. εντάξει optimus? 

Thick glasses Blank Template - Imgflip

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να απολαυσει ο καθενας οτι του αρεσει σε οτι αναλογια θελει και αναλυση και hertz τα αλλα καλο ειναι να λειπουν ωστε να μην χαλασει το ωραιο θεμα που εχουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostiger είπε

Παρτον(ε) στο γαμο σου να σου πει και του χρονου...

Arkin μεγειες να το χαρεις!

Nα εισαι καλα φιλε μου οσο το μαθαινω τοσο πιο πολυ μου αρεσει. Βλεπω κατι HDR ταινιες τωρα τρομερα πραγματα και ακομα εχει πολλα κολπα που δεν ξερω. Το μονο που περιμενα καλυτερο τα περισσοτερα hertz αλλα ειτε 100 ειτε 165 νομιζω το ιδιο το εκλαμβανω οταν παιζω. 

Ο optimus εχει τα δικα του στανταρντ θελει το 4Κ το προβλημα ειναι οτι χανεις το immersion του 21:9 οποτε ειναι μια η αλλη στο τελος στις προτιμησεις του καθενα. Ουτε γινεται πχ να εχουμε 42αρα 4Κ στα 80 εκατοστα και να παιζουμε μια με custom resolution 21:9 μια 16:9 ειναι ανεφικτο για τους περισσοτερους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...