Προς το περιεχόμενο

Στύλος ΟΤΕ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωστος μου γυρισε απο διακοπες και ειχαν εγκαταστησει ενα κουτι διακλαδωσης οτε στον τοιχο του σπιτιου του οπου φευγανε και καλωδια για αλλα σπιτια. Πηγε στον ΟΤΕ τους εβαλε χερι και τους ειπε να ερθει καποιος αλλιως θα το ξηλωσει ο ιδιος και σε μια βδομαδα ηρθε εργολαβος το εβγαλε και εβαλε στιλο.

Ενας αλλος ειχε κολονα ΟΤΕ μεσα στο χωραφι του με τις ελιες, ελεγε στον ΟΤΕ να την μετακινησει αλλα δεν ερχοταν κανενας. Στο τελος εκοψε τα καλωδια με το κλαδευτηρι και ηρθαν και την μετακινησανε. Αυτο για οποιον λεει οτι πρεπει να εχει αδεια οικοδομησεως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Έχει δίκιο ο φίλος θέλει άδεια για να μετακινήσεις ένα στυλό μέσα στο οικόπεδο σου που κάποιος έβαλε χωρίς να σε ρωτήσει.. παραθέτω την δική μου άδεια σε ένα παρόμοιο θέμα που είχα

Screenshot_2024-04-02-13-07-51-642_org.mozilla.firefox-edit.jpg

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αραγε αν πλήρωνε ενοίκιο η ΔΕΔΗΕ ή ο ΟΤΕ για τον χώρο που καταλαμβάνουν οι στύλοι  θα είχαμε αυτές τις αντιδράσεις;

Αν ρωτάς εμένα ναι.. εκτός και το ποσό είναι μεγάλο...  μου χαλάει την αισθητική  στον κήπο μου για 100 200 ευρώ δεν θα τον άφηνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Αν ρωτάς εμένα ναι.. εκτός και το ποσό είναι μεγάλο...  μου χαλάει την αισθητική  στον κήπο μου για 100 200 ευρώ δεν θα τον άφηνα

Και πώς θα έχεις internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Ducatista said:

Έχει δίκιο ο φίλος θέλει άδεια για να μετακινήσεις ένα στυλό μέσα στο οικόπεδο σου που κάποιος έβαλε χωρίς να σε ρωτήσει.. παραθέτω την δική μου άδεια σε ένα παρόμοιο θέμα που είχα

Screenshot_2024-04-02-13-07-51-642_org.mozilla.firefox-edit.jpg

δεν είναι μέσα στο οικόπεδο του, μην παίρνεις θάρρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 hours ago, Ukforthemoment said:

Αραγε αν πλήρωνε ενοίκιο η ΔΕΔΗΕ ή ο ΟΤΕ για τον χώρο που καταλαμβάνουν οι στύλοι  θα είχαμε αυτές τις αντιδράσεις;

Θα τις έβγαζε εκτός οικοπέδων σε χρόνο dt. 😛

Έχω κολώνα του ΟΤΕ μέσα από το φράχτη μου, η οποία πλέον δεν χρησιμεύει σε τίποτα γιατί γύρισα σε FTTH που έρχεται από άλλο σημείο του δρόμου και γιατί δεν είναι συνδεδεμένη με άλλο σπίτι κι ούτε πρόκειται να συνδεθεί, διότι ο ΟΤΕ πλέον υποχρεώνει με το στανιό τα νεόδμητα να πηγαίνουν σε FTTH εφόσον είναι διαθέσιμο στην περιοχή.

Δεν θα με χάλαγε να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, JakeKaufman said:

δεν είναι μέσα στο οικόπεδο του, μην παίρνεις θάρρος 

Κατάλαβα ότι ήταν μέσα στο οικόπεδο του... Δεν παίρνω κανένα θάρρος φίλε μου είμαι ο λιγότερο θαρραλέος εδώ μέσα :)

39 minutes ago, Thresh said:

Θα τις έβγαζε εκτός οικοπέδων σε χρόνο dt. 😛

Έχω κολώνα του ΟΤΕ μέσα από το φράχτη μου, η οποία πλέον δεν χρησιμεύει σε τίποτα γιατί γύρισα σε FTTH που έρχεται από άλλο σημείο του δρόμου και γιατί δεν είναι συνδεδεμένη με άλλο σπίτι κι ούτε πρόκειται να συνδεθεί, διότι ο ΟΤΕ πλέον υποχρεώνει με το στανιό τα νεόδμητα να πηγαίνουν σε FTTH εφόσον είναι διαθέσιμο στην περιοχή.

Δεν θα με χάλαγε να φύγει.

Εμένα ήταν συνδεδεμένη με άλλες 2 μονοκατοικίες δίπλα μου.. τους είχα ενημερώσει αλλά κάποιος με έγραψε οπότε και εγώ την έριξα κάτω και την πέταξα έξω από το οικόπεδο μου.. φυσικά να πω ότι ήρθε συνεργείο και ήθελε να την ξαναβάλει μέσα αυτό κατάλαβα πριν βγω έξω και τους είπα που ακριβώς να την βάλουν... Ε μετά μάλλον δεν βόλευε το σημείο που τους είπα και την έβαλαν απέξω :)

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο δικο μου ακριανο εξωτερικο τοιχο του κτιριου εχουν ανεβασει ενα κουτι, μαλιστα τα μαστορια εχουν κανει 5-6 ασχετες τρυπες που εμειναν ετσι, μεχρι να βρουν αυτη που τους κανει... Δεν ειναι και οτι με ενοχλει ιδιαιτερα, εχω σοβαροτερα προβληματα στη ζωη μου να λυσω, αλλα αναρωτιεμαι μηπως θα πρεπε να δωσει λογο καποιος για αυτο, ποσο μαλλον οταν δε με ρωτησε κανεις αν δεχομαι να ερχονται να μου τρυπανε τους τοιχους και να κρεμανε κουτια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου σπίτι υπήρχε κολώνα του ΟΤΕ σε απόσταση μισό μέτρο από την μία προσοψη του κτιρίου, τα καλώδια περνουσαν εναέρια και πήγαιναν πάνω στην προσοψη. Κάπου το 90 ξηλωθηκε η κολώνα και οι γραμμές περάστηκαν μέσα σε μεταλλικη σωλήνα η οποία ξεκινούσε από το πεζοδρόμιο, τοποθετήθηκε επάνω στην προσοψη και έφτανε μέχρι ένα σημείο του κτιρίου όπου διακλαδιζονται στα υπόλοιπα διαμερίσματα. Εχουμε και ένα κουτί το οποίο δεν ξέρω τι κάνει απλά έτσι τα θυμάμαι απο μικρός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Και πώς θα έχεις internet?

Εγώ προσωπικά έχω περάσει καλώδιο άμεσης ταφής η όπως λέγεται μετά την επανατοποθέτηση της κολώνας έξω από το οικόπεδο  γιατί πριν ήταν εναέριο μαζί με τα υπόλοιπα των 2 μονοκατοικιών! φυσικά εννοείται ότι μου την έσπαγε και το δικό μου  καλώδιο που ερχόταν από την κολώνα κατευθείαν πάνω σε τοίχο του σπιτιού λες και ζούμε στο 80 οπότε με την εξωτερική ανακαίνιση έφτιαξα και μερικά τέτοια παρατράγουδα ... Πάντως παιδιά δεν είναι λογικό να λέμε πως θα έχουμε ίντερνετ κλπ και να αφήνουμε τον καθένα να κάνει ότι καταλαβαίνει αφού λύσεις υπάρχουν αλλά ψάχνουν την πιο εύκολη όλοι αυτοί..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευα παλαιοτερα σε υπεργολαβο του ΟΤΕ και ασχολουμουν με βλαβες χαλκου ειτε υπογεια ειτε εναερια. Η μετακινηση στυλου εκτός οικοπεδου ειναι ευκολη δουλειά μεν αλλά δεν είναι προτεραιοτητα καθότι δεν είναι βλάβη και θεωρείται Μικροεπέκταση. θεωρητικά θα αργήσει σίγουρα 1-2 μήνες εκτός αν μενεις σε περιοχή που βολεύει η ομαδοποιήση και σε συνδυασμό με κάποια βλάβη να έρθουν να στο κάνουν, αλλά πρέπει να βολεύει και το σημείο καθότι αν ο στύλος δεν ειναι σε καλή κατάσταση τον κάνουν αντικατάσταση. Απο την στιγμή που καταχωρήθηκε το αίτημα πάει εντός ολίγον ημερών στον υπεργολάβο και εκείνος αναθέτει την δουλειά σε συνεργείο. Περισσότερες λεπτομέρειες για την διαδικασία δεν μπορώ να δώσω δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, vaggos231 είπε

δουλευα παλαιοτερα σε υπεργολαβο του ΟΤΕ και ασχολουμουν με βλαβες χαλκου ειτε υπογεια ειτε εναερια. Η μετακινηση στυλου εκτός οικοπεδου ειναι ευκολη δουλειά μεν αλλά δεν είναι προτεραιοτητα καθότι δεν είναι βλάβη και θεωρείται Μικροεπέκταση. θεωρητικά θα αργήσει σίγουρα 1-2 μήνες εκτός αν μενεις σε περιοχή που βολεύει η ομαδοποιήση και σε συνδυασμό με κάποια βλάβη να έρθουν να στο κάνουν, αλλά πρέπει να βολεύει και το σημείο καθότι αν ο στύλος δεν ειναι σε καλή κατάσταση τον κάνουν αντικατάσταση. Απο την στιγμή που καταχωρήθηκε το αίτημα πάει εντός ολίγον ημερών στον υπεργολάβο και εκείνος αναθέτει την δουλειά σε συνεργείο. Περισσότερες λεπτομέρειες για την διαδικασία δεν μπορώ να δώσω δυστυχώς.

Με καλύπτει.

ΑΥΤΑ ακριβώς πιστεύω και ΕΓΩ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, lector είπε

Και στο δικο μου ακριανο εξωτερικο τοιχο του κτιριου εχουν ανεβασει ενα κουτι, μαλιστα τα μαστορια εχουν κανει 5-6 ασχετες τρυπες που εμειναν ετσι, μεχρι να βρουν αυτη που τους κανει... Δεν ειναι και οτι με ενοχλει ιδιαιτερα, εχω σοβαροτερα προβληματα στη ζωη μου να λυσω, αλλα αναρωτιεμαι μηπως θα πρεπε να δωσει λογο καποιος για αυτο, ποσο μαλλον οταν δε με ρωτησε κανεις αν δεχομαι να ερχονται να μου τρυπανε τους τοιχους και να κρεμανε κουτια.

 

Δυστυχως αλλα δεν χρειαζετε να σε ρωτησουν Εσυ μπορει να χτισεις ενα σπιτι και να το επενδυσεις με μαρμαρο   αξιας 105487512854152  ευρω το τετραγωνικο😁 και μολις το τελειωσεις να ερθουν οι ΔΕΗ-ΟΤΕ-VODAFON κλπ...κλπ και να σου κοτσαρουν ενα κουτι ...ενα γαντζο ...η οτι δηποτε κρινουν αυτοι οτι χρειαζετε για εργο κοινης ωφελειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...