Προς το περιεχόμενο

Συνάφεια μεταπτυχιακού με 2ο πτυχίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Είμαι γυμνάστρια από ΤΕΦΑΑ και έχω κάνει κι ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή, πάνω στο οποίο αναγράφεται το 1ο μου πτυχίο. Σε λίγο καιρό όμως τελειώνω τη 2η σχολή μου στο Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης και θέλω να ρωτήσω το εξής. Αν κάνω τα χαρτιά μου με το καλό για αναπληρώτρια και δηλώσω το μεταπτυχιακό, πέρα από τα μόρια που θα μου δώσει, θα με εντάξει στον βασικό πίνακα της Ειδικής Αγωγής? Ή επειδή έχω κάνει το μεταπτυχιακό με το πρώτο μου πτυχίο δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως δασκάλα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει για την πρόσληψη και για την συγκεκριμμένη περίπτωση (ειδική αγωγή) θα σου πως όμως τι γίνεται μέσα στο δημόσιο σε κάποιον ήδη υπάλληλο αναφέροντας ένα παράδειγμα.

έστω λοιπόν ότι κάποιος έχει ένα πρώτο πτυχίο, πχ ΤΕ και κάνει και ένα μεταπτυχιακό το οποίο κρίνεται συναφές (συνεπώς λαμβάνει τα οφέλη από αυτό). Στη συνέχεια ο υπάλληλος τελειώνει μια σχολή ΠΕ και ζητά μετάταξη σε άλλη κατηγορία. Γίνεται η μετάταξη. Μετά ζητά και αναγνώριση του μεταπτυχιακού. Η απόφαση για αυτό το αίτημα θα είναι απορριπτική διότι το μεταπτυχιακό θα πρέπει να έχει αποκτηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο από το πτυχίο το οποίο χρησιμοποιείται για την υπηρεσιακή κατάσταση του υπαλλήλου.

Με βάση το παράδειγμα που σου περιγράφω, φοβάμαι ότι δεν θα ανγνωριστεί το μεταπτυχιακό σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Νομίζω πως η δική μου περίπτωση είναι διαφορετική σε σχέση με το παράδειγμα που έθεσες, καθότι και οι δύο σχολές που τελειώνω και έχω τελειώσει, είναι ΑΕΙ στον τομέα της Αγωγής και Εκπαίδευσης όπως επίσης και το μεταπτυχιακό το ίδιο. Δεν εργάζομαι ήδη για να ζητήσω μετάταξη...θέλω απλά να μπω πρώτη φορά στους πίνακες των αναπληρωτών με το δεύτερο πτυχίο συν το μεταπτυχιακό (το οποίο είναι συναφές και με τα δύο πτυχία απλά είναι προγενέστερο του δεύτερου). Ενδεχομένως να ρωτήσω στην Πρωτοβάθμια της περιοχής μου για διευκρινήσεις. 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις να ρωτήσεις πουθένα, είναι άσχετοι και θα σε μπλέξουν, ακόμα και αν καταλάβουν τι ρωτάς, που πολύ αμφιβάλλω. Το μεταπτυχιακό μετράει κανονικά, δεν είναι εξειδικευμένο για τη Γυμναστική, ούτε παίζει ρόλο το ότι το έκανες πριν το άλλο πτυχίο. Κανονικά θα μπεις στους πίνακες των δασκάλων ειδικής αγωγής.

Για 100% επιβεβαίωση, πες μου τον ακριβή τίτλο του μεταπτυχιακού να δούμε αν είναι πράγματι στη λίστα που σε εντάσσει στους πίνακες της ειδικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2024 στις 10:39 ΠΜ, petrachatz είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Νομίζω πως η δική μου περίπτωση είναι διαφορετική σε σχέση με το παράδειγμα που έθεσες, καθότι και οι δύο σχολές που τελειώνω και έχω τελειώσει, είναι ΑΕΙ στον τομέα της Αγωγής και Εκπαίδευσης όπως επίσης και το μεταπτυχιακό το ίδιο. Δεν εργάζομαι ήδη για να ζητήσω μετάταξη...θέλω απλά να μπω πρώτη φορά στους πίνακες των αναπληρωτών με το δεύτερο πτυχίο συν το μεταπτυχιακό (το οποίο είναι συναφές και με τα δύο πτυχία απλά είναι προγενέστερο του δεύτερου). Ενδεχομένως να ρωτήσω στην Πρωτοβάθμια της περιοχής μου για διευκρινήσεις. 

Ευχαριστώ και πάλι.

Και στις δύο προκηρύξεις του ΑΣΕΠ για τη διαδικασία κατάταξης με σειρά προτεραιότητας εκπαιδευτικών (1ΓΕ/2019 για την Α/βάθμια Εκπ/ση και 2ΓΕ/2019 για την Β/θμια Εκπ/ση), το μόνο που αναφέρεται στα κριτήρια, είναι οι μονάδες βαθμολογίας με τις οποίες αξιολογούνται. Εκεί αναφέρονται και οι μονάδες βαθμολογίας των μεταπτυχιακών τίτλων. Δεν αναφέρεται τίποτα άλλο. Δες εδώ στις σελίδες 1089 και 1090 https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/diorismoi_protovatimias.pdf

Τώρα, αν στην επόμενη προκήρυξη ισχύσει κάτι διαφορετικό, δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...