Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παράθυρο αλουμινίου


bad_freddy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σήμερα αποφάσισε το παραθυράκι του μπάνιου, το οποίο χρησιμοποιούμε καθημερινά, να μην ανοίγει.

Πιο συγκεκριμμένα το χερούλι περιστρέφεται μέχρι το σημείο που θα άνοιγε (αν και μου φαίνεται ελαφρώς πιο χαλαρό απο συνήθως) αλλά το παράθυρο δεν ξεκλειδώνει/ανοίγει.

Φυσικά αυτό θα μπορούσε να συμβεί μόνο Σάββατο, αρχή τριήμερου... Καμία ιδέα αν μπορώ να το ανοίξω και να το φτιάξω μόνος μου?

Ευχαριστώ.

aaa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Καλησπέρα,

Σήμερα αποφάσισε το παραθυράκι του μπάνιου, το οποίο χρησιμοποιούμε καθημερινά, να μην ανοίγει.

Πιο συγκεκριμμένα το χερούλι περιστρέφεται μέχρι το σημείο που θα άνοιγε (αν και μου φαίνεται ελαφρώς πιο χαλαρό απο συνήθως) αλλά το παράθυρο δεν ξεκλειδώνει/ανοίγει.

Φυσικά αυτό θα μπορούσε να συμβεί μόνο Σάββατο, αρχή τριήμερου... Καμία ιδέα αν μπορώ να το ανοίξω και να το φτιάξω μόνος μου?

Ευχαριστώ.

,aaa.jpg

Μηχανισμός και μεντεσέδες δεν ανοίγουν αν δεν ανοίξει το φύλλο.

Φαίνεται πιο χαμηλά το δεξιό από  το αριστερό φύλλο (έχει καθίσει κανένα εκατοστό)..Βάλε το χερούλι στη θέση ανοίγματος με κάποιο μοχλό προσπάθησε να σηκώσεις το δεξιό τραβώντας με δύναμη το φύλλο μήπως ανοίξει. Μου κάνει και μένα ένα το ίδιο ανασηκώνω γυρνώντας το χερούλι τραβάω με δύναμη και ανοίγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να έχει σπάσει το χερούλι εσωτερικά;Και να μην κουνάει την γλώσσα;

Σε τέτοια περίπτωση μπορείς να βγάλεις τους πύρους(μίλια; )  απο τους μεντεσέδες ώστε να βγάλεις όλο το φύλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μηχανισμός και μεντεσέδες δεν ανοίγουν αν δεν ανοίξει το φύλλο.

Φαίνεται πιο χαμηλά το δεξιό από  το αριστερό φύλλο (έχει καθίσει κανένα εκατοστό)..Βάλε το χερούλι στη θέση ανοίγματος με κάποιο μοχλό προσπάθησε να σηκώσεις το δεξιό τραβώντας με δύναμη το φύλλο μήπως ανοίξει. Μου κάνει και μένα ένα το ίδιο ανασηκώνω γυρνώντας το χερούλι τραβάω με δύναμη και ανοίγει.

Χαμηλότερα το ενα φύλλο απο το άλλο ήταν απο όταν μπήκαμε στο σπίτι, τωρα 5+ χρόνια που το νοικιάζουμε αλλά ανοιγόκλεινε κανονικά χωρίς κάποια δυσκολία το παράθυρο. Χτές δηλαδή το έκλεισα όπως πάντα και απλά σήμερα το πρωι γυρίζει το χερούλι αλλά δεν ξεκλειδώνει το παράθυρο. Προσπάθησα να το ανασηκώσω ή να το τραβήξω αλλά δεν κουνιέται βήμα, είναι κλειδωμένο.

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Μπορεί να έχει σπάσει το χερούλι εσωτερικά;Και να μην κουνάει την γλώσσα;

Σε τέτοια περίπτωση μπορείς να βγάλεις τους πύρους(μίλια; )  απο τους μεντεσέδες ώστε να βγάλεις όλο το φύλλο;

Μάλλον κάτι τέτοιο έχει γίνει αλλά δεν μπορώ να βρώ τρόπο να το ανασηκώσω έτσι όπως είναι κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Χαμηλότερα το ενα φύλλο απο το άλλο ήταν απο όταν μπήκαμε στο σπίτι, τωρα 5+ χρόνια που το νοικιάζουμε αλλά ανοιγόκλεινε κανονικά χωρίς κάποια δυσκολία το παράθυρο. Χτές δηλαδή το έκλεισα όπως πάντα και απλά σήμερα το πρωι γυρίζει το χερούλι αλλά δεν ξεκλειδώνει το παράθυρο. Προσπάθησα να το ανασηκώσω ή να το τραβήξω αλλά δεν κουνιέται βήμα, είναι κλειδωμένο.

Μάλλον κάτι τέτοιο έχει γίνει αλλά δεν μπορώ να βρώ τρόπο να το ανασηκώσω έτσι όπως είναι κλειστό.

Πιθανώς κόλησε ο μηχανισμός και δεν μαζεύει τον πύρο που κρατάει το φύλλο από κάτω και από πάνω.Να έβγαζες τα 4 εσωτερικά πηχάκια αλουμινίου ώστε να βγει το τζάμι με τα λάστιχα αλλά και πάλι δεν ξέρω αν έχεις πρόσβαση στο μηχανισμό ή στις βίδες που κρατάνε τους μεντεσέδες. Μάλλον θα περιμένεις από Τρίτη αλουμινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...