Προς το περιεχόμενο

Μαστερ σε Επιστημη Δεδομενων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

είμαι στατιστικός με μεταπτυχιακό Αναλογιστικη επιστημη και εργαζομαι εδω και 3 χρονια σε μια ασφαλιστική με μισθό στα 1100 καθαρα. Εργαζομαι στο αντικειμενο μου αλλα καθώς δεν βλέπω ελπίδα να αυξηθεί ποτε σημαντικά ο μισθός αυτός κυρίως λόγω κλάδου αποφάσισα να στραφώ σε πληρπφορική , Δυστηχώς λόγω του ότι η επαφη μου μ ετην πληροφορική περιορίζεται στις γνωστες γλωσσες προγραμμτισμού που χρησιμοποιούσαμε στο πανεπιστήμιο (στη δουλειά μου χρησιμοποιώ advance excel για data analysis), θέλω αρχικά να μου πείτε γνωμες για τα εξείς μεταπτυχιακά. Στοχος μου μιας και εχω κανει ηδη ενα καλο μεταπτυχιακό ειναι να αποκτήσω δεξιοτητες σε προγραμματισμό κυρίως και σε data. Επίσης ακούγοντας εναν φίλο που δουλεύει ως SIEM engineer με 2χιλιαρικα καθαρά mid level πόσο ευκολο ειναι κανεις απο στατιστικό να ακολουθήσει αυτό το path?

AΣΣΟΕ 

  • Data science/business analytics/εφαρμοσμενη στατιστική 

ΠΑΠΕΙ

  • Data Analysis στο τμημα ψηφιακών /cybersecurity and data science/εφαρμοσμενη παπει

ή αν εχετε καποιο αλλο να προτείνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Actuary είπε

είμαι στατιστικός με μεταπτυχιακό Αναλογιστικη επιστημη και εργαζομαι εδω και 3 χρονια σε μια ασφαλιστική με μισθό στα 1100 καθαρα. Εργαζομαι στο αντικειμενο μου αλλα καθώς δεν βλέπω ελπίδα να αυξηθεί ποτε σημαντικά ο μισθός αυτός

Αναλογιστής είσαι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Actuary είπε

Ναι pricing 

Του κλάδου δεν είμαι αλλά αυτό που έχω ακούσει είναι ότι πολλοί αναλογιστές κοιτάνε να εξελίσσονται μέσω πιστοποιήσεων και με βάση την εμπειρία αυξάνεται ο μισθός (μπορεί να λέω και μπαρούφες) 

Τώρα για το data science-θα χρειαστείς κυριώς R & Python να ξέρεις...

Γνώμη μου να δεις κάποια mini courses σε Udemy ή Coursera και κάποια tutorials στο yt! Μέσα από αυτά να φτιάξεις μίνι δικά σου project-ακια! Αυτό για τον προγραμματισμό!!

 

Τώρα για τα μεταπτυχιακά ξέρω ότι στο ΟΠΑ είναι πιο δύσκολο να μπεις αν ΔΕΝ έχεις τελειώσει πληροφορική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...