Προς το περιεχόμενο

Στα «δικαστήρια» και η NVIDIA που κατηγορείται για παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας που σχετίζεται με την ανάπτυξη AI


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αγωγές που υποβάλλονται για παραβιάσεις πνευματικής ιδιοκτησίας εναντίον εταιρειών που αναπτύσσουν Τεχνητή Νοημοσύνη «πέφτουν σαν βροχή» και η τελευταία αφορά την NVIDIA.

Οι συγγραφείς Abdi Nazemian, Brian Keene και Stewart O’Nan κατέθεσαν αγωγή ισχυριζόμενοι ότι με την πλατφόρμα Τεχνητής Νοημοσύνης NeMo -ένα γλωσσικό μοντέλο που επιτρέπει σε επιχειρήσεις να δημιουργούν και να εκπαιδεύουν τα δικά τους chatbots- η NVIDIA παραβιάζει τα πνευματικά τους δικαιώματα. Σύμφωνα με την αγωγή, η NVIDIA έχει εκπαιδεύσει την πλατφόρμα βασιζόμενη σε ένα αμφιλεγόμενο σύνολο δεδομένων (dataset) που παρανόμως συμπεριλάμβανε και τα βιβλία τους χωρίς άδεια ή εξουσιοδότηση.

Οι τρεις συγγραφείς απαιτούν να εκδικαστεί η υπόθεση σε δικαστήριο με ενόρκους και ζητούν να τους καταβληθεί αποζημίωση από την NVIDIA, ζητώντας επίσης από την εταιρεία του Jen-Hsun Huang να καταστρέψει το σύνολο δεδομένων Βοοκ3 και όλα τα αντίγραφα του που αξιοποιούνται από τα μεγάλα γλωσσικά μοντέλα (LLMs) της πλατφόρμας NeMo. Οι τρεις τους ισχυρίζονται επίσης στην αγωγή τους ότι στο σύνολο δεδομένων υπήρχε ένα αντίγραφο της σκιώδης βιβλιοθήκης Bibliotek που αποτελείται από 196.640 πειρατικά βιβλία.

«Εν ολίγοις, η NVIDIA έχει παραδεχτεί ότι εκπαίδευσε τα μοντέλα NeMo Megatron με βάση ένα αντίγραφο του συνόλου δεδομένων The Pile» αναφέρεται στην αγωγή. «Επομένως, η NVIDIA εκπαίδευσε αναγκαστικά τα μοντέλα NeMo Megatron και σε ένα αντίγραφο του Books3, επειδή το Books3 αποτελεί μέρος του The Pile. Πιο συγκεκριμένα, βιβλία που έχουν γραφτεί από τους ενάγοντες αποτελούν μέρος του Books3 -συμπεριλαμβανομένων και των έργων τους που προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα- και ως εκ τούτου, η NVIDIA εκπαίδευσε αναγκαστικά τα μοντέλα NeMo Megatron σε ένα ή περισσότερα αντίγραφα των έργων τους, παραβιάζοντας επομένως κατάφωρα τα πνευματικά δικαιώματα των εναγόντων» υποστηρίζουν οι τρεις συγγραφείς.

Σε απάντηση, η NVIDIA δήλωσε στη Wall Street Journal ότι «σεβόμαστε τα δικαιώματα όλων των δημιουργών περιεχομένου και πιστεύουμε ότι δημιουργήσαμε το NeMo σε πλήρη συμμόρφωση με τη νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων».

Πέρυσι, τόσο η OpenAI όσο και η Microsoft βρέθηκαν αντιμέτωπες με αγωγές (δείτε εδώ και εδώ) για παραβιάσεις δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας από διάφορους συγγραφείς, οι οποίοι υποστήριξαν ότι οι εταιρείες κέρδισαν και κερδίζουν χρήματα από τα έργα τους, αρνούμενες να τους πληρώσουν για να αποκτήσουν άδεια χρήσης κ.λπ. Από ότι φαίνεται θα δούμε τις αγωγές να πληθαίνουν με τον καιρό…


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα βιβλία δεν είναι για την εκμάθηση και την ανάπτυξη της νοημοσύνης μας πέρα από τη ψυχαγωγία μας; Με αυτά δεν εκπαιδεύουμε το μυαλό μας και βγάζουμε περισσότερα λεφτά, είτε γιατί αναπτύσσουμε με αυτά τα soft skills, είτε τα hard skills μας; Το ίδιο δεν κάνει και το ΑΙ; Ποια είναι η διαφορά; Άλλο το να πάρω ένα βιβλίο και να αρχίσω να μεταπουλω αντίγραφα και άλλο να εκπαιδευτώ από αυτό και να βγάζω κερδος δικό μου με τις γνώσεις που απέκτησα, είτε είμαι μηχανή είτε είναι άνθρωπος. Αυτός ήταν διαχρονικά και ο σκοπός του βιβλίου. Να εκπαιδεύσει. Άλλαξε αυτό επειδή βγήκαν οι μηχανές;

Αν έχω κάποιος λάθος στη λογική μου, πείτε μου.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τα βιβλία δεν είναι για την εκμάθηση και την ανάπτυξη της νοημοσύνης μας πέρα από τη ψυχαγωγία μας; Με αυτά δεν εκπαιδεύουμε το μυαλό μας και βγάζουμε περισσότερα λεφτά, είτε γιατί αναπτύσσουμε με αυτά τα soft skills, είτε τα hard skills μας; Το ίδιο δεν κάνει και το ΑΙ; Ποια είναι η διαφορά; Άλλο το να πάρω ένα βιβλίο και να αρχίσω να μεταπουλω αντίγραφα και άλλο να εκπαιδευτώ από αυτό και να βγάζω κερδος δικό μου με τις γνώσεις που απέκτησα, είτε είμαι μηχανή είτε είναι άνθρωπος. Αυτός ήταν διαχρονικά και ο σκοπός του βιβλίου. Να εκπαιδεύσει. Άλλαξε αυτό επειδή βγήκαν οι μηχανές;

Αν έχω κάποιος λάθος στη λογική μου, πείτε μου.

Αφενός η NVidia δεν πλήρωσε κανένα βιβλίο. Το άρθρο μιλάει για πειρατική βιβλιοθήκη βιβλίων.
Κατά δεύτερον, υπάρχει fair use. Το βιβλίο πωλείται για να το διαβάσει άνθρωπος, όχι για να το πάρει μια μηχανή και να το μετατρέψει - κατόπιν επεξεργασίας - σε στοιχεία μιας ευρείας βάσης δεδομένων.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, teodoreh είπε

Αφενός η NVidia δεν πλήρωσε κανένα βιβλίο. Το άρθρο μιλάει για πειρατική βιβλιοθήκη βιβλίων.
Κατά δεύτερον, υπάρχει fair use. Το βιβλίο πωλείται για να το διαβάσει άνθρωπος, όχι για να το πάρει μια μηχανή και να το μετατρέψει - κατόπιν επεξεργασίας - σε στοιχεία μιας ευρείας βάσης δεδομένων.

Το πρώτο το δέχομαι, αν δεν πλήρωσε πρέπει να πληρώσει τα βιβλια. Όσο για fair use, τι εννοείς; Υπήρχε κάποιος όρος ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εκμάθηση τεχνητής νοημοσύνης; Όσο το για να μετατρέψει σε στοιχεία που τα χρησιμοποιεί για να σκέφτεται, το ίδιο δεν κάνει και ο ανθρώπινος εγκέφαλος; Ότι fair use ισχύει για τον ανθρώπο πρέπει να ισχύει και για τις μηχανές. Αν έχεις κάτι που δείχνει ότι οι μηχανές κάνουν κάτι καλύτερα από τον ανθρώπινο νου χρησιμοποιώντας τα βιβλία, εκτός από το να θυμούνται πολύ περισσότερα αλλά όχι να τα χρησιμοποιούν ποιοτικότερα, και το οποίο εκπίπτει σε μη fair use (το οποίο fair use για τα βιβλία, αν έχεις κάποιο λινκ θα ήθελα να το διαβάσω), θα ήθελα να μας το γράψεις.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Το πρώτο το δέχομαι, αν δεν πλήρωσε πρέπει να πληρώσει τα βιβλια. Όσο για fair use, τι εννοείς; Υπήρχε κάποιος όρος ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εκμάθηση τεχνητής νοημοσύνης; Όσο το για να μετατρέψει σε στοιχεία που τα χρησιμοποιεί για να σκέφτεται, το ίδιο δεν κάνει και ο ανθρώπινος εγκέφαλος; Ότι fair use ισχύει για τον ανθρώπο πρέπει να ισχύει και για τις μηχανές. Αν έχεις κάτι που δείχνει ότι οι μηχανές κάνουν κάτι καλύτερα από τον ανθρώπινο νου χρησιμοποιώντας τα βιβλία, εκτός από το να θυμούνται πολύ περισσότερα αλλά όχι να τα χρησιμοποιούν ποιοτικότερα, και το οποίο εκπίπτει σε μη fair use (το οποίο fair use για τα βιβλία, αν έχεις κάποιο λινκ θα ήθελα να το διαβάσω), θα ήθελα να μας το γράψεις.

Βασικά επειδή είμαστε πλέον σε “καινούρια χωράφια”, μου χτυπάει άσχημα να εξισώνουμε “δικαιώματα” ενός άνθρωπο με μιας μηχανής…

να θυμίσω ότι πίσω από την μηχανή υπάρχει μια εταιρία και όχι ένας άνθρωπος που την ελέγχει, οπότε, καλό θα είναι να μην εξισώνομαι ανθρώπους, μηχανές, εταιρίες σε όλα τα επίπεδα και να μην τα συγχέουμε…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Βασικά επειδή είμαστε πλέον σε “καινούρια χωράφια”, μου χτυπάει άσχημα να εξισώνουμε “δικαιώματα” ενός άνθρωπο με μιας μηχανής…

να θυμίσω ότι πίσω από την μηχανή υπάρχει μια εταιρία και όχι ένας άνθρωπος που την ελέγχει, οπότε, καλό θα είναι να μην εξισώνομαι ανθρώπους, μηχανές, εταιρίες σε όλα τα επίπεδα και να μην τα συγχέουμε…

Και οι άνθρωποι ελέγχουν και έχουν εταιρείες. Και δεν μιλάμε για ατομικά δικαιώματα, προφανώς, αλλά για δικαιώματα χρήσης. Καμιά σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Και οι άνθρωποι ελέγχουν και έχουν εταιρείες. Και δεν μιλάμε για ατομικά δικαιώματα, προφανώς, αλλά για δικαιώματα χρήσης. Καμιά σχέση.

Ναι βρε, δικαίωμα χρήσης έχεις αφού πληρώσεις το αντίστοιχο αντίτιμο είτε είσαι ιδιώτης είτε είσαι εταιρία…

Απλά εγώ απάντησε στο αρχικό σου ποστ-σκεπτικό, αν ο άνθρωπος και μια μηχανή έχουν ίσα “δικαιώματα” στην μάθηση και στην χρήση αυτής της γνώσης…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι βρε, δικαίωμα χρήσης έχεις αφού πληρώσεις το αντίστοιχο αντίτιμο είτε είσαι ιδιώτης είτε είσαι εταιρία…

Απλά εγώ απάντησε στο αρχικό σου ποστ-σκεπτικό, αν ο άνθρωπος και μια μηχανή έχουν ίσα “δικαιώματα” στην μάθηση και στην χρήση αυτής της γνώσης…

Γιατί να μην έχουν; Στην απάντηση σου δεν δεν το αιτιολογεις απλά το απορρίπτεις.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Τα βιβλία δεν είναι για την εκμάθηση και την ανάπτυξη της νοημοσύνης μας πέρα από τη ψυχαγωγία μας; Με αυτά δεν εκπαιδεύουμε το μυαλό μας και βγάζουμε περισσότερα λεφτά, είτε γιατί αναπτύσσουμε με αυτά τα soft skills, είτε τα hard skills μας; Το ίδιο δεν κάνει και το ΑΙ; Ποια είναι η διαφορά; Άλλο το να πάρω ένα βιβλίο και να αρχίσω να μεταπουλω αντίγραφα και άλλο να εκπαιδευτώ από αυτό και να βγάζω κερδος δικό μου με τις γνώσεις που απέκτησα, είτε είμαι μηχανή είτε είναι άνθρωπος. Αυτός ήταν διαχρονικά και ο σκοπός του βιβλίου. Να εκπαιδεύσει. Άλλαξε αυτό επειδή βγήκαν οι μηχανές;

Αν έχω κάποιος λάθος στη λογική μου, πείτε μου.

Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε και δεν έχουμε αντιληφθεί ακόμα είναι  οι επιπτώσεις που θα έχει ένα πετυχημένο AGI. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καμιά δικλείδα ασφαλείας, κανένα plan B, κανένας περιορισμός στην ανάπτυξη και εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης. Οποιοδήποτε "φρενάρισμα" δέχεται ο τομέας αυτή τη στιγμή είναι μόνο υπέρ σου και υπέρ μου έως ότου βγεί ένα ολοκληρωμένο νομικό πλαίσιο που να έχει παγκόσμια ισχύ και ένα πλάνο για την παγκόσμια μετάβαση στη νέα εποχή. Αν κάποιος δεν έχει αγορασμένα μίνιμουμ 100Κ ντόλαρς σε μετοχές στην Nvidia, δεν βλέπω το λόγο να την στηρίζει σε τέτοιες υποθέσεις. Μιλάμε για εργαλεία τα οποία εξελίσσονται με τέτοιους ρυθμούς που είναι αδύνατον να τους ακολουθήσει (και συνεπώς να ανταγωνιστεί) ο άνθρωπος. Μιλάω συγκεκριμένα για τους σκοπούς της Nvidia της οποίας ο CEO δεν αναφέρθηκε σε ανακαλύψεις φαρμάκων, σε βελτίωση του βιοτικού επιπέδου του ανθρώπου κτλ, αλλά έχει ως μεγαλύτερο καημό να κάνει disrupt τον τομέα της πληροφορικής για να δημιουργήσει ένα μονοπώλιο παροχής κώδικα. Και αυτό θα είναι μόνο η αρχή, διότι αν εν τέλει καταφέρει να αντικαταστήσει ή έστω να μειώσει δραματικά την ανάγκη για προγραμματιστές φαντάσου τι έπεται στα υπόλοιπα επαγγέλματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nakis93 είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνουμε και δεν έχουμε αντιληφθεί ακόμα είναι  οι επιπτώσεις που θα έχει ένα πετυχημένο AGI. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει καμιά δικλείδα ασφαλείας, κανένα plan B, κανένας περιορισμός στην ανάπτυξη και εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης. Οποιοδήποτε "φρενάρισμα" δέχεται ο τομέας αυτή τη στιγμή είναι μόνο υπέρ σου και υπέρ μου έως ότου βγεί ένα ολοκληρωμένο νομικό πλαίσιο που να έχει παγκόσμια ισχύ και ένα πλάνο για την παγκόσμια μετάβαση στη νέα εποχή. Αν κάποιος δεν έχει αγορασμένα μίνιμουμ 100Κ ντόλαρς σε μετοχές στην Nvidia, δεν βλέπω το λόγο να την στηρίζει σε τέτοιες υποθέσεις. Μιλάμε για εργαλεία τα οποία εξελίσσονται με τέτοιους ρυθμούς που είναι αδύνατον να τους ακολουθήσει (και συνεπώς να ανταγωνιστεί) ο άνθρωπος. Μιλάω συγκεκριμένα για τους σκοπούς της Nvidia της οποίας ο CEO δεν αναφέρθηκε σε ανακαλύψεις φαρμάκων, σε βελτίωση του βιοτικού επιπέδου του ανθρώπου κτλ, αλλά έχει ως μεγαλύτερο καημό να κάνει disrupt τον τομέα της πληροφορικής για να δημιουργήσει ένα μονοπώλιο παροχής κώδικα. Και αυτό θα είναι μόνο η αρχή, διότι αν εν τέλει καταφέρει να αντικαταστήσει ή έστω να μειώσει δραματικά την ανάγκη για προγραμματιστές φαντάσου τι έπεται στα υπόλοιπα επαγγέλματα. 

Εσύ θίγεις άλλο θέμα, τελείως διαφορετικό από το θέμα μας. Αυτό που λες είναι, οποιοδήποτε φρενάρισμα, αυτό σημαίνει είτε δίκαιο είτε άδικο, ειναι καλό. Εμείς δεν συζητάμε αν είναι καλό, που μπορεί να είναι, συζητάμε αν είναι δίκαιο ή όχι. Επ αυτού έχεις κάτι;

Επίσης θεωρώ άδικο αυτό που γίνεται κατά κόρον εδώ στο insomnia, αν κάποιος έχει μια αντίθετη άποψη ή μια άποψη υπέρ μιας εταιρείας δικαιολογείται μόνο αν έχει μετοχές. Κάποιοι έχουμε, καλώς ή κακώς, άλλες οπτικές γωνίες.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Γιατί να μην έχουν; Στην απάντηση σου δεν δεν το αιτιολογεις απλά το απορρίπτεις.

Ξανά λέω μια μηχανή μιας και το θεώρησα αυτονόητο, είναι μια μηχανή, ένα εργαλείο, κάτι άψυχο και είναι κρίμα να το αντιμετωπίζουμε ως κάτι “ίσο” με εμάς…

όταν με το καλό αποκτήσει αυτονομία και ύπαρξη, εδώ θα είμαστε, για να δούνε πως θα λύσουμε τα ηθικά διλήμματα που θα προκύψουν τότε…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ξανά λέω μια μηχανή μιας και το θεώρησα αυτονόητο, είναι μια μηχανή, ένα εργαλείο, κάτι άψυχο και είναι κρίμα να το αντιμετωπίζουμε ως κάτι “ίσο” με εμάς…

όταν με το καλό αποκτήσει αυτονομία και ύπαρξη, εδώ θα είμαστε, για να δούνε πως θα λύσουμε τα ηθικά διλήμματα που θα προκύψουν τότε…

Μα δεν είναι θέμα ισότητας. Γιατί η μηχανή δεν το χρησιμοποιεί για τον εαυτό της όπως κάνουμε εμείς αλλά εμείς χρησιμοποιούμε τη μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα δεν είναι θέμα ισότητας. Γιατί η μηχανή δεν το χρησιμοποιεί για τον εαυτό της όπως κάνουμε εμείς αλλά εμείς χρησιμοποιούμε τη μηχανή.

Τότε γιατί χρησιμοποιείς σαν δικαιολογία την μηχανή, για την χρήση της γνώσης από αυτήν? Γιατί λες αφού οι άνθρωποι λειτουργούν έτσι, γιατί όχι και μια μηχανή? Τι σχέση έχει ο άνθρωπος ως σφουγγάρι μάθησης και δημιουργία νέας γνώσης, με μια μηχανή που απλά την αποθηκεύει?

Το πράγμα είναι απλό, πληρωσε η εταιρία ή ο χρήστης πνευματικά δικαιώματα για την χρήση αυτής της γνώσης? Αν ναι οκ, αν όχι υπάρχει πρόβλημα…

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μήνυση ίσως φέρει την λύση έτσι ώστε να πάρει τα δικαιώματα, λεφτά για τα βιβλία. Θα το δεχτεί και η Nvidia.

Ήταν ο μόνος τρόπος το ( κλέψιμο ) των βιβλίων. Δεν νομίζω να μπορούσε να γίνει με άλλο τρόπο.

Οπότε πληρώνει και όλοι είναι χαρούμενοι.

 

Το θέμα νομίζω είναι αν θα υπάρξουν και άλλες αγωγές για το ίδιο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τότε γιατί χρησιμοποιείς σαν δικαιολογία την μηχανή, για την χρήση της γνώσης από αυτήν? Γιατί λες αφού οι άνθρωποι λειτουργούν έτσι, γιατί όχι και μια μηχανή? Τι σχέση έχει ο άνθρωπος ως σφουγγάρι μάθησης και δημιουργία νέας γνώσης, με μια μηχανή που απλά την αποθηκεύει?

Το πράγμα είναι απλό, πληρωσε η εταιρία ή ο χρήστης πνευματικά δικαιώματα για την χρήση αυτής της γνώσης? Αν ναι οκ, αν όχι υπάρχει πρόβλημα…

Γιατί αυτό που λεω δεν έχει καμία σχέση με ισότητα αλλά με το τρόπο χρηαης του βιβλίου που είναι ίδιος και προς το συμφέρον του ανθρώπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...