Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή καριέρας!; Αξίζει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Όπως πολλοί άνθρωποι έτσι και εγώ αισθάνομαι την ανάγκη για αλλαγή κατεύθυνσης στα επαγγελματικά καθώς δεν λαμβάνω ικανοποίηση από την εργασία μ. Συγκεκριμένα εργάζομαι ως ασκούμενος ορκωτός λογιστής αλλά δεν αντέχω την δουλειά γραφείου. Σκέφτομαι να αλλάξω επάγγελμα αλλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει σε τι να στραφώ. Είμαι 27 έχω τελειώσει ασσοε ΟΔΕ και σκέφτομαι είτε διατροφολογια είτε κάτι σε τεχνικό επάγγελμα θερμουδραυλικα πχ μέσω επας. Ξέρω ακούγεται περίεργο αλλά δεν μπορώ να πνίγομαι σε ένα γραφείο για 8+ ώρες κάθε μέρα. Θέλω κάτι που να με βάζει σε κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διατροφολογία σημαίνει οτι πάλι θα είσαι σε γραφείο. Μείνε σε τεχνικό επάγγελμα αφού θες δράση.

Δεν είσαι μεγάλος και αφού νιώθεις ότι πνίγεσαι, κάντο. 

Υ.Γ. Έχεις εμπειρία από δουλειές σε οικοδομή; Να χάσεις την άνεση του γραφείου και να δουλεύεις έξω είτε έχει 0 βαθμούς είτε 40;

Επεξ/σία από yannis27gr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι εμπειρία δεν έχω από οικοδομή αυτό είναι ένα θέμα. 5 χρόνια είμαι στα λογιστικά ελεγκτικά και 2 χρόνια σεζόν σε ξενοδοχείο. Ιδανικά θα ήθελα γυμναστική ακαδημία αλλά λογω δυσκολίας αποκατάστασης απέφυγα να το δηλώσω. Ωστόσο τι να την κάνω την άνεση όταν χτυπάω 12 ώρα και μετά το σχόλασμα συνεχίζω με δουλειά στο σπίτι; Δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο πριν τις 9 το βράδυ.

Επεξ/σία από Giorgos2324
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επάγγελμά σου είναι γενικά εξαιρετικό. Απλά έτυχε να ζείς σε χώρα με σοβαρότατο πρόβλημα ατύπου καθεστώτος δουλείας. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το γνωρίζω ότι θεωρείται επάγγελμα κύρους. Ωστόσο δεν είναι για όλους. Βέβαια σε αυτή τη χώρα που δυσκολεύεται κάποιος να βρει μια εργασία στο αντικείμενο του κάποιος που το ακούει νομίζει ότι είναι η τέλεια δουλειά. Δεν είναι έτσι όμως.. μιλάμε για φουλ εργασία μπροστά σε ένα Η/Υ συνεχές άγχος για το τι project πρέπει να παραδώσεις και γενικά ξεχνάς προσωπική ζωή και υπάρχει μόνο η δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

Είμαι 27 έχω τελειώσει ασσοε ΟΔΕ

17 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

Συγκεκριμένα εργάζομαι ως ασκούμενος ορκωτός λογιστής

Έχεις σκεφτεί να πας εξωτερικό; Για κάποιο μάστερ ή ακόμα και για δουλειά; Τα λεφτά είναι καλύτερα εκεί και για δουλειά (απο όσα έχω ακούσει) είναι πιο καλά από ότι εδώ (δεν έχει τόσο πίεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Herzog said:

Το επάγγελμά σου είναι γενικά εξαιρετικό. Απλά έτυχε να ζείς σε χώρα με σοβαρότατο πρόβλημα ατύπου καθεστώτος δουλείας. 

Εξαιρετικό από ποια άποψη είναι να είσαι ορκωτός λογιστής; Ότι βλέπεις τιμολόγια και λες "αυτό δεν περνάει, θα φας πρόστιμο"; 

Προσοχή δεν αμφισβητώ τις γνώσεις και τους κόπους των εργαζομένων. Αλλά δεν νομίζω ότι το απολαμβάνει και κανείς ως αντικείμενο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Προσοχή δεν αμφισβητώ τις γνώσεις και τους κόπους των εργαζομένων. Αλλά δεν νομίζω ότι το απολαμβάνει και κανείς ως αντικείμενο. 

Δεν νομίζω να έχω γνωρίσει ποτέ λογιστή που να μην είναι μίζερος :P 

Αλλά ισχύει ότι είναι εξαιρετικό επάγγελμα από άποψη αποκατάστασης, απολαβών κτλ.

Προς OP, αργά δεν είναι σίγουρα. Θα έλεγα κάτσε δες τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε να κάνεις και Go for it. Πχ θερμουδραυλικά που λες ειναι καλή επιλογή από θέμα απολαβών, αλλά ξέρεις ότι σου αρέσει ή ειναι απλά yolo επιλογή;

Όσο για το γραφείο, grass isn't always greener on the other side που λένε και οι ξένοι. Ούτε εγώ γουστάρω ιδιαίτερα το να ειμαι στο γραφείο επί 8 ώρες. Παρόλα αυτά το προτιμώ χίλιες φορές από το να είμαι συνεχώς στον δρόμο/κίνηση ή να δουλεύω σε εξωτερικούς χώρους ενώ έξω μπορεί να έχει 40 βαθμούς, να ρίχνει καρέκλες κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Αλλά δεν νομίζω ότι το απολαμβάνει και κανείς ως αντικείμενο. 

Ξέρω άτομα που το απολαμβάνουν αλλά είναι λίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

Όχι εμπειρία δεν έχω από οικοδομή αυτό είναι ένα θέμα. 5 χρόνια είμαι στα λογιστικά ελεγκτικά και 2 χρόνια σεζόν σε ξενοδοχείο. Ιδανικά θα ήθελα γυμναστική ακαδημία αλλά λογω δυσκολίας αποκατάστασης απέφυγα να το δηλώσω. Ωστόσο τι να την κάνω την άνεση όταν χτυπάω 12 ώρα και μετά το σχόλασμα συνεχίζω με δουλειά στο σπίτι; Δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο πριν τις 9 το βράδυ.

Είναι άλλο πράγμα να σε ζορίζει το εργασιακό περιβάλλον κι άλλο να τα παρατήσεις κι από γραφείο να πας οικοδομή. Επειδή έχω κάνει χρόνια οικοδομή στο λέω. Είναι ζόρικη δουλειά. 

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είσαι πολύ νέος για να πάρεις μια τόσο σοβαρή απόφαση στη λογική "πονάει χέρι, κόβει χέρι". Το πτυχίο σου είναι δυνατό και ανοίγει πόρτες και δρόμους αργότερα (π.χ. για κάτι δικό σου).

Γιατί δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις εταιρεία, αντικείμενο εργασίας σε κάτι σχετικό-κοντινό, να δεις τι παίζει στο εξωτερικό, κοκ; 

Σε αυτά που λες να στραφείς, που φαντάζομαι ότι δεν έχεις γνώση/εμπειρία, νομίζω ότι δεν θα έχεις καλύτερη τύχη τα πρώτα χρόνια.

Από την άλλη, νέος είσαι, αν δεν πάρεις κάποια ρίσκα τώρα, πότε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, George_pzg21 είπε

Έχεις σκεφτεί να πας εξωτερικό; Για κάποιο μάστερ ή ακόμα και για δουλειά; Τα λεφτά είναι καλύτερα εκεί και για δουλειά (απο όσα έχω ακούσει) είναι πιο καλά από ότι εδώ (δεν έχει τόσο πίεση)

Φυσικα και το εχω σκεφτει. κοιταζω κυριως προς Ελβετια αλλα ακομα δεν ειμαι σιγουρος για το εξω.

 

3 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Εξαιρετικό από ποια άποψη είναι να είσαι ορκωτός λογιστής; Ότι βλέπεις τιμολόγια και λες "αυτό δεν περνάει, θα φας πρόστιμο"; 

Προσοχή δεν αμφισβητώ τις γνώσεις και τους κόπους των εργαζομένων. Αλλά δεν νομίζω ότι το απολαμβάνει και κανείς ως αντικείμενο. 

Δεν εχει κατι να απολαυσεις.. οκ εχει μια ανεση σε σχεση με αλλες δουλειες που δεν αμοιβονται καλα αλλα τι να το κανεις οταν εχεις αγχος για να μην γινει καποιο λαθος και θα πρεπει να λογοδοτησεις απεναντι σε καθε εταιρεια; δεν ειναι για ολους απαιτει ολη σου την φαια ουσια και δεν εχει κατι δημιουργικο. εγω οταν τελειωνα οδε αλλιως το φανταζομουνα αλλα δυστυχως στην ελλαδα οτι οικονομικη σχολη και να βγαλεις λογιστης ή ορκωτος θα γινεις.

3 ώρες πριν, George_pzg21 είπε

Ξέρω άτομα που το απολαμβάνουν αλλά είναι λίγα

Και εγω το αφεντικο μου που ειναι και πρωτοπορος στα ΔΛΠ.

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Νομίζω ότι είσαι πολύ νέος για να πάρεις μια τόσο σοβαρή απόφαση στη λογική "πονάει χέρι, κόβει χέρι". Το πτυχίο σου είναι δυνατό και ανοίγει πόρτες και δρόμους αργότερα (π.χ. για κάτι δικό σου).

Γιατί δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις εταιρεία, αντικείμενο εργασίας σε κάτι σχετικό-κοντινό, να δεις τι παίζει στο εξωτερικό, κοκ; 

Σε αυτά που λες να στραφείς, που φαντάζομαι ότι δεν έχεις γνώση/εμπειρία, νομίζω ότι δεν θα έχεις καλύτερη τύχη τα πρώτα χρόνια.

Από την άλλη, νέος είσαι, αν δεν πάρεις κάποια ρίσκα τώρα, πότε;

Ετσι σκεφτομαι και εγω. απο τη μια οτι οντως ειναι μια δουλεια που δεν μου ταιριαζει τουλαχιστον στον χαρακτηρα μου και στον τροπο ζωης που ειχα απο μικρος ( επαιζα καθημερινα σε ομαδα μπασκετ), εβγαινα με φιλους και τωρα που μου λενε φιλοι να βγουμε, περα απο κυριακη δεν προλαβαινω ποτε και μου κακοφαινεται.. αλλα και σαν αντικειμενο δεν με ενθουσιαζει καθως δεν εχει κατι το δημιουργικο, ισοζυγια ημερολογια φτιαχνεις ζητας στοιχεια απο τη διοικηση κοκ. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι θυσιασα καποια χρονια στη σχολη και ειναι κριμα να το πεταξω ετσι, σιγουρα θα μπορουσα να κινηθω εντος του αντικειμενου πχ τουριστικα, HR κτλ αλλα και παλι σε μια καθιστικη ζωη θα ειμαι. Θα ηθελα κατι που να μου δινει καθε μερα κατι καινουριο να μην πληττω.

3 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Δεν νομίζω να έχω γνωρίσει ποτέ λογιστή που να μην είναι μίζερος :P 

Αλλά ισχύει ότι είναι εξαιρετικό επάγγελμα από άποψη αποκατάστασης, απολαβών κτλ.

Προς OP, αργά δεν είναι σίγουρα. Θα έλεγα κάτσε δες τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε να κάνεις και Go for it. Πχ θερμουδραυλικά που λες ειναι καλή επιλογή από θέμα απολαβών, αλλά ξέρεις ότι σου αρέσει ή ειναι απλά yolo επιλογή;

Όσο για το γραφείο, grass isn't always greener on the other side που λένε και οι ξένοι. Ούτε εγώ γουστάρω ιδιαίτερα το να ειμαι στο γραφείο επί 8 ώρες. Παρόλα αυτά το προτιμώ χίλιες φορές από το να είμαι συνεχώς στον δρόμο/κίνηση ή να δουλεύω σε εξωτερικούς χώρους ενώ έξω μπορεί να έχει 40 βαθμούς, να ρίχνει καρέκλες κτλ. 

ναι αλλα στα θερμουδραυλικα πχ δεν εισαι ολη μερα εξω μπορεις και μεσα να δουλευεις να εχεις μια δικη σου εταιρεια και να αναλαμβανεις δουλειες σε σπιτια ή επιχειρησεις.

1 ώρα πριν, tasanton είπε

Νομίζω ότι είσαι πολύ νέος για να πάρεις μια τόσο σοβαρή απόφαση στη λογική "πονάει χέρι, κόβει χέρι". Το πτυχίο σου είναι δυνατό και ανοίγει πόρτες και δρόμους αργότερα (π.χ. για κάτι δικό σου).

Γιατί δεν δοκιμάζεις να αλλάξεις εταιρεία, αντικείμενο εργασίας σε κάτι σχετικό-κοντινό, να δεις τι παίζει στο εξωτερικό, κοκ; 

Σε αυτά που λες να στραφείς, που φαντάζομαι ότι δεν έχεις γνώση/εμπειρία, νομίζω ότι δεν θα έχεις καλύτερη τύχη τα πρώτα χρόνια.

Από την άλλη, νέος είσαι, αν δεν πάρεις κάποια ρίσκα τώρα, πότε;

ηλικιακα νομιζω οτι ειμαι στο οριο.. γιατι μεχρι να ξεκινησεις κατι καινουριο να αρχισεις να παιρνεις εμπειρια και να πατας στα ποδια σου ωστε καποια στγμη να κανεις πχ κατι δικο σου θελει χρονια.

σιγουρα.. αλλα δεν θα καθομαι θα κινουμαι.. ειμαι υπερκινητικος και δεν αντεχω πολλη ωρα καθισμενος σπανε τα νευρα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

υστυχως στην ελλαδα οτι οικονομικη σχολη και να βγαλεις λογιστης ή ορκωτος θα γινεις.

Αστα γιατί συνάδελφος και γω και παρότι έχω πάρει όλες τις λογιστικές από επιλογής και είμαι καλός και μ λένε για ορκωτός οι καθηγητές...δεν το ψήνω και ιδιαίτερα γιατί έχω ακούσει βαριά οράρια κλπ...

Δεν με τρελαίνει και η λογιστική ιδιαίτερα και το έψαχνα με data analytics και computational finance αλλά δεν παίζει καμία καλή θέση εδώ στο Ελλάντα...

2 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

κοιταζω κυριως προς Ελβετια

Αν ξέρεις καλά γερμανικά βουρ

2 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

εγω οταν τελειωνα οδε αλλιως το φανταζομουνα

Δηλαδή;

 

Επεξ/σία από George_pzg21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, George_pzg21 είπε

Αστα γιατί συνάδελφος και γω και παρότι έχω πάρει όλες τις λογιστικές από επιλογής και είμαι καλός και μ λένε για ορκωτός οι καθηγητές...δεν το ψήνω και ιδιαίτερα γιατί έχω ακούσει βαριά οράρια κλπ...

Δεν με τρελαίνει και η λογιστική ιδιαίτερα και το έψαχνα με data analytics και computational finance αλλά δεν παίζει καμία καλή θέση εδώ στο Ελλάντα...

Αν ξέρεις καλά γερμανικά βουρ

Δηλαδή;

 

Δηλαδή διοίκηση επιχειρήσεων επέλεξα όχι λογιστική και χρηματοοικονομική. Αν είναι όλα να σε οδηγούν στο επάγγελμα του λογιστή φοροτεχνικού και ορκωτού ας υπάρχει μια ενιαία σχολή. 

Data έχει δουλειά κυρίως με ξένες εταιρείες να δουλεύεις remote. Και επίσης μπορείς να φύγεις έξω όπου είναι περιζητητοι. 

Αστο οι καθηγητές δεν έχουν ιδέα τι παίζει στην αγορά.. το αφεντικό μ είναι σύμβουλος σε υπουργείο οικονομικών ασσοε κτλ και συνέχεια τον παίρνουν καθηγητές και τον συμβουλεύονται. Έχω τύχει σε σκηνικά όπου επισκέπτονται την εταιρεία μας καθηγητές που είχα στη σχολή και τον ρωτάνε βασικές έννοιες που θα έπρεπε να γνωρίζουν. Μόνο στα βιβλία είναι καλοί στην αγορά γιόκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

Δηλαδή διοίκηση επιχειρήσεων επέλεξα όχι λογιστική και χρηματοοικονομική.

Καλά όλα στο ίδιο καζάνι βράζουν-εδώ ξέρω άτομα απο το Στατιστικό του ΟΠΑ που πάνε σε λογιστήρια και λογιστικά γραφεία...

Ξάδελφος μου τελείωσε ΕΜΠ-μεταπτυχιακό ΟΠΑ Εφαρμοσμένα Οικονομικά για να του πουν ότι το μόνο που μπορεί να κάνει είναι Ορκωτός...

Για μένα η μόνη σχολή που αξίζει στην Ελλάδα από τα οικονομικά είναι το ΔΕΤ

 

20 ώρες πριν, Giorgos2324 είπε

Αστο οι καθηγητές δεν έχουν ιδέα τι παίζει στην αγορά..

Μα οι περισσότεροι καθηγητές είναι "θεωρητικοί" ! Οι πιο πολλοί από αυτούς δεν έχουν ιδέα τι γίνεται στις επιχειρήσεις και η πέραση τους φτάνει μέχρι εκεί που τελειώνει ο ακαδημαικός χώρος...απο κει και πέρα ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου είναι

 

Άσε που οι περισσότεροι δεν ξέρουν να σε κατατοπίσουν επαγγελματικά ΚΑΘΟΛΟΥ

 

 

Επεξ/σία από George_pzg21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...