Προς το περιεχόμενο

Έκανα καλό DEAL; ΣΕΖΟΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/3/2024 στις 8:23 ΜΜ, Rjmp είπε

αλλά Θάσος

μακάρι να είσαι ΟΚ με αυτό. Θάσος σχετικά ήρεμο νησί κ με λίγα tips (κ ΑΝ δεν τα παντελωνιάζουν οι παλιοί) κ στη γυάλα ρίχνουν τα 10λεπτα

Δεν έχει σημασία αν εμείς λέμε καλό ή κακό. Χρειάζεσαι χρήματα, οκ, βρήκες δουλειά (αν θα γίνει δουλεία θα μας το πεις τέλος σαιζόν) κ μπορεί να έπεσες σε σωστό αφεντκό ενώ οι υπόλοιποι φάγαμε τα μούτρα μας ως παιδιά. Αν επιβεβαιώσεις τον κανόνα, θα έχεις καλύτερη στόχευση για την επόμενη σαιζόν. Καλή επιτυχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλά μπιτς μπαρς στην Αττική ζητάνε κόσμο για εποχικούς ,κυρίως νέους 20 με 30. Εγώ αν ήμουν στη δική σου φάση πρώτα θα κοίταζα άλλου και μετά μόνο ως τελευταία λύση θα πήγαινα σε νησί.

Να έχεις στα υπόψιν σου ότι παίζει το φαγητό να είναι άθλιο... πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειαστεί να τρως απ'έξω γιατί πολύ απλά ούτε θα προλαβαίνεις αλλά ούτε όρεξη θα έχεις να μαγειρεύεις (αν υπάρχει ηλ.κουζινα εκεί που θα κοιμάσαι).

Ξέρεις τι τιμές παίζουν στα νησιά στο θέμα ετοιματζιδικων ε;;;

Πήγαινε κι αν τα δεις σκούρα σήκω απλά και φύγε, μην τους χαρίζεσαι για κανέναν λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παίδες, τι λέτε στο παιδί; Όχι απλά μια χαρά είναι, αλλά ΠΟΛΥ καλά! Μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για άτομο 18 ετών χωρίς καμία προϋπηρεσία που πάει να κάνει δουλειά ανειδίκευτου για τρεις μήνες. Σαφώς δεν αποτελεί την ιδανική δουλειά, την βέλτιστη καριέρα ή τις καλύτερες εργασιακές συνθήκες, αλλά είπαμε...

Δεν θα ξεχάσω ποτέ πριν κάποια χρόνια που εργαζόμουν σε νησί των Δωδεκανήσων (όχι σεζόν). Ήμουν στο αντικείμενό μου με πολυετή εμπειρία, εργαζόμουν περίπου 14 ώρες την ημέρα, (6 φορές την εβδομάδα, αν και κάποιες φορές έπιανα και τις 7), σε αντικειμενικά επικίνδυνο αντικείμενο με τρομερές ευθύνες, και έπαιρνα περίπου 1000€. Η τότε κοπέλα μου που δούλευε στο ίδιο νησί σεζόν σε αντίστοιχη θέση με τον φίλο μας (σέρβις σε μπαρ ξενοδοχείου) καθάριζε τουλάχιστον 600-700€ παραπάνω, και αυτό με σχετικά μετριασμένα τιπς.

Δεν ξέρω πού ζείτε οι υπόλοιποι, τι είδους εργασία εκτελείτε και τι μισθό παίρνετε, αλλά για τα δεδομένα της ελληνικής σεζόν και για την ηλικία του είναι μια χαρά το παιδί! Υπάρχουν και καλύτερα; Ναι, σαφώς. Πάντα θα υπάρχουν καλύτερα. Αλλά είναι μια χαρά ο φίλος μας; Επίσης ναι!

Σε τελική ανάλυση, ανά πάσα ώρα και στιγμή σηκώνεται και φεύγει αν δεν του κάνει.

Επεξ/σία από magnam
  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δε μπορώ να καταλάβω που βλέπετε το πολύ καλά κιολας. Το ότι θα δουλεύει από ήλιο σε ήλιο (αντιο ζωή, έστω για 3 μήνες) δε το βλέπετε? βασικά δεν είναι δουλειά αυτό. Είναι σκλαβιά. Αλλά το χειρότερο είναι ότι μας φαίνεται και φυσιολογικό  Ά ρε ξεφτίλα έλληνα. Σε μαμάνε και λες και ευχαριστώ διότι τους άλλους τους μαμάνε και τους δέρνουν κιολας. Αν είναι έτσι οκ, πολύ καλά είναι.

Επίσης μπορούμε να συγκρίνουμε με μισθούς μπαγκλαντές. Τότε είναι 1000 φορές καλύτερα. Το ότι είναι 18 και ανεδίκευτος δε μου λέει τίποτα. Μήπως πρέπει να τους πληρώνει κιολας;

Γενικά όχι, δεν είναι καλά. Από την άλλη το πιθανότερο είναι να μη βρεις και κάτι καλύτερο. Είναι πως θα το δει κανείς. Να θυμάσαι όμως πως πολλοί που πήγαν να δουλέψουν σεζον βρήκαν τελείως διαφορετικές καταστάσεις απ ότι τους υποσχέθηκαν. 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Bitbit είπε

εγώ δε μπορώ να καταλάβω που βλέπετε το πολύ καλά κιολας. Το ότι θα δουλεύει από ήλιο σε ήλιο (αντιο ζωή, έστω για 3 μήνες) δε το βλέπετε? βασικά δεν είναι δουλειά αυτό. Είναι σκλαβιά. Αλλά το χειρότερο είναι ότι μας φαίνεται και φυσιολογικό  Ά ρε ξεφτίλα έλληνα. Σε μαμάνε και λες και ευχαριστώ διότι τους άλλους τους μαμάνε και τους δέρνουν κιολας. Αν είναι έτσι οκ, πολύ καλά είναι.

Επίσης μπορούμε να συγκρίνουμε με μισθούς μπαγκλαντές. Τότε είναι 1000 φορές καλύτερα. Το ότι είναι 18 και ανεδίκευτος δε μου λέει τίποτα. Μήπως πρέπει να τους πληρώνει κιολας;

Γενικά όχι, δεν είναι καλά. Από την άλλη το πιθανότερο είναι να μη βρεις και κάτι καλύτερο. Είναι πως θα το δει κανείς. Να θυμάσαι όμως πως πολλοί που πήγαν να δουλέψουν σεζον βρήκαν τελείως διαφορετικές καταστάσεις απ ότι τους υποσχέθηκαν. 

 

Η αμοιβή πρέπει να είναι αντίστοιχη της εργασίας που εκτελείς. Είναι γαμήσι η τουριστική σεζόν στην Ελλάδα; Σίγουρα. Γι' αυτό ακριβώς και στον συγκεκριμένο τομέα 18χρονος δίχως καμία εργασιακή εμπειρία παίρνει μισθό που ο μέσος καταρτισμένος ΠΕ, εργαζόμενος στο αντικείμενό του, δεν θα δει ούτε μετά από δεκαετία (1500€ συν τιπς που άνετα πάνε 200+++ τον μήνα, άρα μιλάμε για 1700€+++ δίχως κανένα έξοδο διαβίωσης).

Η αποζημίωση του γαμησιού της σεζόν είναι το γεγονός ότι για να κάνεις σέρβις υπό αυτές τις συνθήκες (υπό τις οποίες -από ήλιο σε ήλιο όπως λες- εργαζόμαστε και πολλοί άλλοι κι ας μην είμαστε στον τομέα των τουριστικών με τις αντίστοιχες απολαβές) καταλήγεις να παίρνεις (αρκετά) περισσότερα απ' όσα παίρνει αυτή τη στιγμή στην ίδια χώρα ένας κάτοχος διδακτορικού που εκτελεί πρωτογενές ερευνητικό έργο ή κάποιος project manager που διαχειρίζεται υλικό εκατομμυρίων.

Ναι, συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε να αμείβεται πολύ καλύτερα και οι συνθήκες εργασίας να είναι σαφώς ανθρώπινες (όπως και σε όλους τους τομείς οριζόντια)! Αλλά ας δούμε και την πραγματικότητα λίγο. Δηλαδή, εσύ, τι μισθό θεωρείς ικανοποιητικό για σεζόν στην Ελλάδα του σήμερα, με την αγορά εργασίας στον ιδιωτικό τομέα όπως είναι σήμερα διαμορφωμένη, όταν α) έχεις μηδενική εργασιακή εμπειρία (πιθανώς να μην έχεις ακουμπήσει ξανά δίσκο), β) σου παρέχουν στέγαση, και γ) σου παρέχουν σίτιση; 2.000€; 3.000; Πόσα; Διότι το θέμα εδώ δεν είναι το πόσα θα έπρεπε να παίρνει ιδανικά, αλλά αν έκανε καλό deal σε σύγκριση με το τι άλλο παίζει αυτή τη στιγμή εργασιακά στην Ελλάδα για 18χρονους. Και η απάντηση είναι ότι έκανε πολύ καλό deal.

Το ότι πολλές φορές οι συνθήκες διαβίωσης και η αντιμετώπιση από τον εργοδότη στον τομέα του τουρισμού είναι άθλια, θα συμφωνήσω! Αλλά τώρα δεν έχουμε δεδομένα για το πώς είναι ο εργοδότης. Μόνο για το ότι θα είναι σε σχετικά ήρεμο νησί και θα έχει εξασφαλισμένη ενδιαίτηση.

Επεξ/σία από magnam
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 ώρες τη μέρα 30 ημέρες το μήνα μας κάνουν χοντρικά 4,5 ευρώ την ώρα.

Γύρω στα 4,5 με 5 ευρώ την ώρα βγαίνουν οι δουλειές των 750 με 800 ευρώ το μήνα που δίνουν πλέον οι περισσότεροι κλάδοι σε νέους και ανειδίκευτους.

Για αυτό δεν πηγαίνει ο κόσμος στα νησιά, δεν είναι κορόιδα αλλά ούτε και τεμπέληδες.

Σε μια καφετέρια να πάει τα 800 ευρώ το μήνα τα έχει σιγουρα, με ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, να κοιμάται στο σπιτάκι του και πάνω απ'όλα 8ωρο πενθήμερο και όχι ήλιο με ήλιο και συνθήκες γαλέρας.

Να καθίσουμε τώρα όλοι να γράψουμε τι δουλειές κάναμε στα 20's μας λες και έχει κάποια αξία ή λες και δεν ξέρω κι εγω τι... Έτσι κι αλλιώς εκτός ειδικότητας του είναι όλες αυτές οι δουλειές, πουθενά δεν θα τον οφελήσουν πέρα από το να δει πως βγαίνει ένα μεροκάματο για να αποκτήσει μια διαφορετική εικόνα  για τα χρήματα.

ΥΓ. Υπόψιν,

5*8=40 ώρες την εβδομάδα (πενθήμερο/8ωρο).

11*7=77 ώρες την εβδομάδα.

Είμαστε σχεδόν στις διπλάσιες ώρες την εβδομάδα χωρίς ρεπό και με πρόγραμμα ότι να'ναι. Χωρίς να ξέρεις καν τι θα τρως και που θα κοιμάσαι.

Προσωπικά από 1700 ευρώ και πάνω θα το συζητούσα, ειδικά για ένα τριμηνακι που μετά θα με έφερνε ξανά σε αναζήτηση εργασίας.

Επεξ/σία από Basilhs1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

 

11 ώρες τη μέρα 30 ημέρες το μήνα μας κάνουν χοντρικά 4,5 ευρώ την ώρα.

Γύρω στα 4,5 με 5 ευρώ την ώρα βγαίνουν οι δουλειές των 750 με 800 ευρώ το μήνα που δίνουν πλέον οι περισσότεροι κλάδοι σε νέους και ανειδίκευτους.

Για αυτό δεν πηγαίνει ο κόσμος στα νησιά, δεν είναι κορόιδα αλλά ούτε και τεμπέληδες.

Σε μια καφετέρια να πάει τα 800 ευρώ το μήνα τα έχει σιγουρα, με ανθρώπινες συνθήκες εργασίας, να κοιμάται στο σπιτάκι του και πάνω απ'όλα 8ωρο πενθήμερο και όχι ήλιο με ήλιο και συνθήκες γαλέρας.

Να καθίσουμε τώρα όλοι να γράψουμε τι δουλειές κάναμε στα 20's μας λες και έχει κάποια αξία ή λες και δεν ξέρω κι εγω τι... Έτσι κι αλλιώς εκτός ειδικότητας του είναι όλες αυτές οι δουλειές, πουθενά δεν θα τον οφελήσουν πέρα από το να δει πως βγαίνει ένα μεροκάματο για να αποκτήσει μια διαφορετική εικόνα  για τα χρήματα.

ΥΓ. Υπόψιν,

5*8=40 ώρες την εβδομάδα (πενθήμερο/8ωρο).

11*7=77 ώρες την εβδομάδα.

Είμαστε σχεδόν στις διπλάσιες ώρες την εβδομάδα χωρίς ρεπό και με πρόγραμμα ότι να'ναι. Χωρίς να ξέρεις καν τι θα τρως και που θα κοιμάσαι.

Προσωπικά από 1700 ευρώ και πάνω θα το συζητούσα, ειδικά για ένα τριμηνακι που μετά θα με έφερνε ξανά σε αναζήτηση εργασίας.

Μα συμφωνούμε, δεν λέμε ότι δεν θα έπρεπε να αμείβεται σαφώς καλύτερα ή να μην είναι προφανώς καλύτερες οι συνθήκες εργασίας.

Αυτό που λέμε είναι ότι έκανε πολύ καλό deal διότι για σεζόν δίχως σχετική προϋπηρεσία δεν πρόκειται να βρει καλύτερη προσφορά εργασίας. Ή αν υπάρξει καμία καλύτερη, θα αποτελεί την εξαίρεση και σίγουρα όχι τον κανόνα.

Σε δύο τουριστικά νησιά έχω ζήσει, και περισσότερα χρήματα έχω δει να προσφέρουν μόνο σε άτομα που είχαν ήδη αρκετά χρόνια προϋπηρεσίας (στο ίδιο ξενοδοχείο/μπαρ συνήθως) και κατά κύριο λόγο αναλάμβαναν θέσεις ψιλοευθύνης, τύπου σέρβις μάνατζερ και τα συναφή. 

Εξ ου και η αξίωσή μου ότι για 18χρονο που δεν έχει καμία προϋπηρεσία είναι πολύ καλό deal. Συγκριτικά μιλάω, όχι ιδανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, magnam είπε

Μα συμφωνούμε, δεν λέμε ότι δεν θα έπρεπε να αμείβεται σαφώς καλύτερα ή να μην είναι προφανώς καλύτερες οι συνθήκες εργασίας.

Αυτό που λέμε είναι ότι έκανε πολύ καλό deal διότι για σεζόν δίχως σχετική προϋπηρεσία δεν πρόκειται να βρει καλύτερη προσφορά εργασίας. Ή αν υπάρξει καμία καλύτερη, θα αποτελεί την εξαίρεση και σίγουρα όχι τον κανόνα.

Σε δύο τουριστικά νησιά έχω ζήσει, και περισσότερα χρήματα έχω δει να προσφέρουν μόνο σε άτομα που είχαν ήδη αρκετά χρόνια προϋπηρεσίας (στο ίδιο ξενοδοχείο/μπαρ συνήθως) και κατά κύριο λόγο αναλάμβαναν θέσεις ψιλοευθύνης, τύπου σέρβις μάνατζερ και τα συναφή. 

Εξ ου και η αξίωσή μου ότι για 18χρονο που δεν έχει καμία προϋπηρεσία είναι πολύ καλό deal. Συγκριτικά μιλάω, όχι ιδανικά.

Αδερφέ δεν με ενδιαφέρει που έχεις δουλέψει και επειδή το έκανες εσύ δεν σημαίνει ότι είναι καλή συμφωνία, κότσο σε έπιασαν. Εδώ συγκρίνουμε ωρομίσθιο, συνθήκες εργασίας και αν τελικά είναι καλό το ντιλ να δουλεύεις 11 ώρες την ημέρα με 4,5 ευρώ την ώρα χωρίς ούτε ένα ρεπό όταν μπορείς να βρεις τα ίδια χρήματα ανά ώρα σε δουλειά 8ωρου πενθήμερου και να κοιμάσαι το βράδυ σπίτι σου.  Έχεις αναφέρει στα μηνύματα σου ότι αυτά τα χρήματα δεν τα παίρνουν ούτε  ΠΕ, ενώ κάτι τέτοιο εννοείται ότι δεν ισχύει γιατί στη μία περίπτωση μιλάμε για 77 ώρες την εβδομάδα και την άλλη για 40 ώρες την εβδομάδα. Αυτό που του προσφέρει δεν είναι καν μισθός 800 ευρώ αλλά λιγότερος με υπερωρίες. Με λίγα λόγια ο τύπος δίνει βασικό μισθό με πολλές υπερωρίες που φτάνουν τα 1500 ευρώ και το λες καλό ντιλ;;; ΟΚ τα πάντα είναι σχετικά για τον καθένα... Εγώ και 20 χρονών να ήμουν δεν θα πήγαινα θα έβρισκα αλλού δουλειά με πιο ανθρώπινες συνθήκες εργασίας στα ίδια χρήματα. Για αυτό στα νησιά δεν βρίσκουν εργαζόμενους και για αυτό κάνουν εισαγωγή εξαθλιωμένων φθηνών εργατών από Πακιστάν, Μπαγκλαντές κτλ, με τις υπηρεσίες βέβαια να πέφτουν πάτο εννοείται.

Με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο που έκανα μόλις τώρα στη ΧΕ, 1000 ευρώ συν διατροφή, ωράριο μπορεί να πάρει και να ρωτήσει.

Αν θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση(sic), θα παρακαλούσα τους mods να σεβαστούν το χρόνο μου και να σβήσουν μόνο το link και όχι όλο μου το σχόλιο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

Αδερφέ δεν με ενδιαφέρει που έχεις δουλέψει και επειδή το έκανες εσύ δεν σημαίνει ότι είναι καλή συμφωνία, κότσο σε έπιασαν. Εδώ συγκρίνουμε ωρομίσθιο, συνθήκες εργασίας και αν τελικά είναι καλό το ντιλ να δουλεύεις 11 ώρες την ημέρα με 4,5 ευρώ την ώρα χωρίς ούτε ένα ρεπό όταν μπορείς να βρεις τα ίδια χρήματα ανά ώρα σε δουλειά 8ωρου πενθήμερου και να κοιμάσαι το βράδυ σπίτι σου.  Έχεις αναφέρει στα μηνύματα σου ότι αυτά τα χρήματα δεν τα παίρνουν ούτε  ΠΕ, ενώ κάτι τέτοιο εννοείται ότι δεν ισχύει γιατί στη μία περίπτωση μιλάμε για 77 ώρες την εβδομάδα και την άλλη για 40 ώρες την εβδομάδα. Αυτό που του προσφέρει δεν είναι καν μισθός 800 ευρώ αλλά λιγότερος με υπερωρίες. Με λίγα λόγια ο τύπος δίνει βασικό μισθό με πολλές υπερωρίες που φτάνουν τα 1500 ευρώ και το λες καλό ντιλ;;; ΟΚ τα πάντα είναι σχετικά για τον καθένα... Εγώ και 20 χρονών να ήμουν δεν θα πήγαινα θα έβρισκα αλλού δουλειά με πιο ανθρώπινες συνθήκες εργασίας στα ίδια χρήματα. Για αυτό στα νησιά δεν βρίσκουν εργαζόμενους και για αυτό κάνουν εισαγωγή εξαθλιωμένων φθηνών εργατών από Πακιστάν, Μπαγκλαντές κτλ, με τις υπηρεσίες βέβαια να πέφτουν πάτο εννοείται.

Με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο που έκανα μόλις τώρα στη ΧΕ, 1000 ευρώ συν διατροφή, ωράριο μπορεί να πάρει και να ρωτήσει.

Αν θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση(sic), θα παρακαλούσα τους mods να σεβαστούν το χρόνο μου και να σβήσουν μόνο το link και όχι όλο μου το σχόλιο.

Αδερφέ, καλώς ή κακώς (κακώς λέω εγώ) τουριστική σεζόν στην Ελλάδα και 8ωρο/πενθήμερο δεν υπάρχει.

Δεν ξέρω σε ποιο μέρος της Ελλάδας ζεις, αν έχεις εργαστεί ποτέ σου σεζόν, αν έχεις ευρύτερα καμία επαφή με τον τουρισμό στα νησιά, αλλά αυτό είναι εκτός πραγματικότητας.

Αν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο για το παιδί, καλά κάνεις και το παραθέτεις, αλλά η εμπειρία μου εδώ και 6 χρόνια που έχω ζήσει σε δύο τουριστικά νησιά των Δωδεκανήσων λέει ότι καλύτερο deal από αυτό που βρήκε θα πετύχαινε μόνο αν είχε ήδη τουριστική προϋπηρεσία.

Μακάρι να είμαι λάθος και να έτυχε απλά να ζω στα χειρότερα νησιά (εργασιακά). Πραγματικά μακάρι. Αλλά από το σύνολο σχεδόν όσων έχω δει, η προσφορά που έλαβε ήταν πολύ καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, magnam είπε

Αδερφέ, καλώς ή κακώς (κακώς λέω εγώ) τουριστική σεζόν στην Ελλάδα και 8ωρο/πενθήμερο δεν υπάρχει.

Δεν ξέρω σε ποιο μέρος της Ελλάδας ζεις, αν έχεις εργαστεί ποτέ σου σεζόν, αν έχεις ευρύτερα καμία επαφή με τον τουρισμό στα νησιά, αλλά αυτό είναι εκτός πραγματικότητας.

Αν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο για το παιδί, καλά κάνεις και το παραθέτεις, αλλά η εμπειρία μου εδώ και 6 χρόνια που έχω ζήσει σε δύο τουριστικά νησιά των Δωδεκανήσων λέει ότι καλύτερο deal από αυτό που βρήκε θα πετύχαινε μόνο αν είχε ήδη τουριστική προϋπηρεσία.

Μακάρι να είμαι λάθος και να έτυχε απλά να ζω στα χειρότερα νησιά (εργασιακά). Πραγματικά μακάρι. Αλλά από το σύνολο σχεδόν όσων έχω δει, η προσφορά που έλαβε ήταν πολύ καλύτερη.

Δεν καταλαβαίνεις όντως ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Η αμοιβή του βγαίνει 4,5 ευρώ/ώρα, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο θα του βγαίνει την ώρα αν βρει μια δουλειά με 800 ευρώ πενθήμερο οχτάωρο;; Απάντησε μου σε αυτό για να ξέρουμε τι συγκρίνουμε... μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια. Αν θέλει να δουλεύει υπερωρίες και 12 ώρες την ημέρα μπορεί να βρει μια πρωινή δουλειά και μια απογευματινή, πχ να κάνει ντελίβερι, περισσότερα θα βγάλει και θα είναι και στο σπίτι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Basilhs1982 είπε

Δεν καταλαβαίνεις όντως ή κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Η αμοιβή του βγαίνει 4,5 ευρώ/ώρα, μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πόσο θα του βγαίνει την ώρα αν βρει μια δουλειά με 800 ευρώ πενθήμερο οχτάωρο;; Απάντησε μου σε αυτό για να ξέρουμε τι συγκρίνουμε... μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια. Αν θέλει να δουλεύει υπερωρίες και 12 ώρες την ημέρα μπορεί να βρει μια πρωινή δουλειά και μια απογευματινή, πχ να κάνει ντελίβερι, περισσότερα θα βγάλει και θα είναι και στο σπίτι του.

Αφού δεν θες να το καταλάβεις αλλιώς, πάμε αυστηρώς αριθμητικά που θέλεις.

Έστω εργασία 800€ για 5ημερο.

Έστω ότι τη μέρα τρέφεται μόνο με 5€ (διότι δεν θα του προσφέρεται ενδιαίτηση), αφαιρούμε 5*30=150€, άρα πάμε στα 650 για 5ημερο.

Βγαίνει περίπου 171,5 εργάσιμες ώρες τον μήνα. 650/171,5=3,8€ η ώρα.

Ήδη είσαι χαμηλότερα, χωρίς να έχουμε λάβει υπόψιν ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δουλεύει μόνο 5ημερο στην εστίαση, ότι ΔΕΝ θα έχει κανένα άλλο έξοδο (ούτε ρεύμα θα καταναλώσει, ούτε νερό στο σπίτι του, ουτε βενζίνες/εισιτήρια για τη μετακίνησή του από και προς τη δουλειά κτλ.), ότι ΟΝΤΩΣ θα τον πάρουν με 800€ ενώ δεν έχει καμία σχέση με το επάγγελμα καθώς δεν έχει εργαστεί ξανά στον τομέα, ότι ΟΝΤΩΣ θα τον πάρουν σε εργασία εκτός τουριστικού τομέα μόνο για 2-3 μήνες, ότι ΟΝΤΩΣ θα δουλεύει αυστηρά 8ωρο (αν πραγματικά το πιστεύεις αυτό γελάω) και ότι ΟΝΤΩΣ θα του κολλάει όλα τα ένσημα (όπως είπε ότι έχει συμφωνήσει με τον εργοδότη του.

Αρχίζει να μη βγαίνει τόσο συμφέρον. Έστω ότι βρίσκει και δεύτερη part time εργασία για να συμπληρώσει εισόδημα (διότι ο φίλος θέλει σε 2-3 μήνες να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα). Έστω ότι όντως η part time εργασία του είναι σε ώρες που τον εξυπηρετεί ώστε να εκτελεί και την κυρία εργασία του χωρίς πρόβλημα. Έστω ότι στην part time εργασία του όντως του κολλάνε ένσημα (κλαίω). Έστω ότι είναι αυστηρά 4ωρη η part time εργασία του και παίρνει (αναλογικά με αυτό που υπέθεσες εσύ αρχικά) 400€.

Θα έχει commuting (πήγαινε στην πρώτη δουλειά, γύρνα πίσω, άλλαξε ρούχα εργασίας για να πας στη δεύτερη, πήγαινε στη δεύτερη εργασία, γύρνα πίσω) περίπου δύο ώρες. Άρα έχουμε προς το παρόν 650 (που υπολογίσαμε από την πρώτη εργασία) + 400 (από την part time) = 1050€ για 8+4+2=14 ώρες απασχόλησης την ημέρα. Σύνολο 300 ώρες εργασίας τον μήνα, που μας βγάζει 3,5€ η ώρα.

Και πάλι βγαίνεις πιο κάτω (με περισσότερες ώρες απασχόλησης) ακόμα και μετά από όλες αυτές τις εκτός πραγματικότητας αξιώσεις (π.χ. εστίαση και πενθήμερο, ή πλήρη ένσημα, ή αυστηρό 8ωρο, ή μηδενικά έξοδα διαβίωσης, ή ώρες και πρόγραμμα εργασιών τέτοιο που να εξυπηρετεί και τους δύο εργοδότες, ή ότι η διατροφή του μέσα στην ημέρα θα είναι μόνο 5€ κτλ.).

Παρά το ιδανικό ροζ εργασιακό συννεφάκι που περιέγραψες, και δεχόμενοι όλες αυτές τις (ακραία παράλογες για τα πραγματικά δεδομένα) αξιώσεις, βλέπουμε ότι στην πρότασή σου πάλι βγαίνει -23% η ωριαία αποζημίωσή του.

Κατανοητό και έτσι αριθμητικά; Πιο απλά δεν μπορώ να το θέσω. Εκτιμώ ότι δεν έχω να προσφέρω τίποτα άλλο από εδώ και πέρα στη συζήτηση. Μακάρι να είμαι πραγματικά λάθος και να μπορεί να βρει ο φίλος πολλές και καλύτερες προσφορές εργασίας για σεζόν. Αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Επεξ/σία από magnam
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magnam είπε

Αφού δεν θες να το καταλάβεις αλλιώς, πάμε αυστηρώς αριθμητικά που θέλεις.

Έστω εργασία 800€ για 5ημερο.

Έστω ότι τη μέρα τρέφεται μόνο με 5€ (διότι δεν θα του προσφέρεται ενδιαίτηση), αφαιρούμε 5*30=150€, άρα πάμε στα 650 για 5ημερο.

Βγαίνει περίπου 171,5 εργάσιμες ώρες τον μήνα. 650/171,5=3,8€ η ώρα.

Ήδη είσαι χαμηλότερα, χωρίς να έχουμε λάβει υπόψιν ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να δουλεύει μόνο 5ημερο στην εστίαση, ότι ΔΕΝ θα έχει κανένα άλλο έξοδο (ούτε ρεύμα θα καταναλώσει, ούτε νερό στο σπίτι του, ουτε βενζίνες/εισιτήρια για τη μετακίνησή του από και προς τη δουλειά κτλ.), ότι ΟΝΤΩΣ θα τον πάρουν με 800€ ενώ δεν έχει καμία σχέση με το επάγγελμα καθώς δεν έχει εργαστεί ξανά στον τομέα, ότι ΟΝΤΩΣ θα τον πάρουν σε εργασία εκτός τουριστικού τομέα μόνο για 2-3 μήνες, ότι ΟΝΤΩΣ θα δουλεύει αυστηρά 8ωρο (αν πραγματικά το πιστεύεις αυτό γελάω) και ότι ΟΝΤΩΣ θα του κολλάει όλα τα ένσημα (όπως είπε ότι έχει συμφωνήσει με τον εργοδότη του.

Αρχίζει να μη βγαίνει τόσο συμφέρον. Έστω ότι βρίσκει και δεύτερη part time εργασία για να συμπληρώσει εισόδημα (διότι ο φίλος θέλει σε 2-3 μήνες να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερα χρήματα). Έστω ότι όντως η part time εργασία του είναι σε ώρες που τον εξυπηρετεί ώστε να εκτελεί και την κυρία εργασία του χωρίς πρόβλημα. Έστω ότι στην part time εργασία του όντως του κολλάνε ένσημα (κλαίω). Έστω ότι είναι αυστηρά 4ωρη η part time εργασία του και παίρνει (αναλογικά με αυτό που υπέθεσες εσύ αρχικά) 400€.

Θα έχει commuting (πήγαινε στην πρώτη δουλειά, γύρνα πίσω, άλλαξε ρούχα εργασίας για να πας στη δεύτερη, πήγαινε στη δεύτερη εργασία, γύρνα πίσω) περίπου δύο ώρες. Άρα έχουμε προς το παρόν 650 (που υπολογίσαμε από την πρώτη εργασία) + 400 (από την part time) = 1050€ για 8+4+2=14 ώρες απασχόλησης την ημέρα. Σύνολο 300 ώρες εργασίας τον μήνα, που μας βγάζει 3,5€ η ώρα.

Και πάλι βγαίνεις πιο κάτω (με περισσότερες ώρες απασχόλησης) ακόμα και μετά από όλες αυτές τις εκτός πραγματικότητας αξιώσεις (π.χ. εστίαση και πενθήμερο, ή πλήρη ένσημα, ή αυστηρό 8ωρο, ή μηδενικά έξοδα διαβίωσης, ή ώρες και πρόγραμμα εργασιών τέτοιο που να εξυπηρετεί και τους δύο εργοδότες, ή ότι η διατροφή του μέσα στην ημέρα θα είναι μόνο 5€ κτλ.).

Παρά το ιδανικό ροζ εργασιακό συννεφάκι που περιέγραψες, και δεχόμενοι όλες αυτές τις (ακραία παράλογες) αξιώσεις, βλέπουμε ότι στην πρότασή σου πάλι βγαίνει -23% η ωριαία αποζημίωσή του.

Κατανοητό και έτσι αριθμητικά; Πιο απλά δεν μπορώ να το θέσω. Εκτιμώ ότι δεν έχω να προσφέρω τίποτα άλλο από εδώ και πέρα στη συζήτηση. Μακάρι να είμαι πραγματικά λάθος και να μπορεί να βρει ο φίλος πολλές και καλύτερες προσφορές εργασίας για σεζόν. Αλλά πολύ αμφιβάλλω.

Είσαι λάθος σε πολλά επίπεδα.

Καταρχήν, η μεγάλη παγίδα που έχεις πέσει είναι η παραδοχή που κάνεις συνέχεια ότι έτσι έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, τί να κάνουμε, αυτή είναι η πραγματικότητα.
Δεν είναι, το έχουν επιβάλει με το έτσι θέλω γιατί μπορούν να το κάνουν και δεν τους ελέγχει κανένας.

Το δεύτερο λάθος στους υπολογισμούς σου είναι ότι ξεχνάς πως η σεζόν είναι το πολύ ένα 6μηνο, δηλαδή 6 μηνιάτικα και τίποτα άλλο και αν φυσικά αντέξει κάποιος τόσο καιρό να εργάζεται συνεχόμενα 12ωρα.

Τα 800 ευρώ μηνιάτικο είναι για όλο το χρόνο επί 14 μαζί με τα δώρα, που μας δίνει ένα ΕΤΗΣΙΟ εισόδημα στα 11.200 ευρώ.
Δεν λέω για τα 1050 που πέρνεις σαν παράδειγμα γιατί το τελικό ετήσιο ποσό γίνεται ακόμα μεγαλύτερο.
800 ευρώ, έστω,  αλλά με ανθρώπινα ωράρια και χωρίς να καταστρέφεις την υγεία σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους, το πώς ερμηνεύει ή θέλει να τα ερμηνεύσει ο καθένας είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Όποιος είναι ενεργός στην αγορά εργασίας γνωρίζει τα νούμερα που παρέθεσα κι εγώ και οι προλαλήσαντες. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του κι ας πράξει όπως πιστεύει ο ίδιος καλύτερα για αυτόν.

@dpolal στη περίπτωση μας είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα, μιλάμε για μόλις ενα 3μηνο εργασίας.

1500 ευρώ το μήνα με 77 ώρες εργασίας την εβδομάδα χωρίς ρεπό, φοβερό ντιλ...

Επεξ/σία από Basilhs1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι που λένε ότι έκανε καλή επιλογή μάλλον δεν έχουν καμία ιδέα τι συμβαίνει στα ξενοδοχεία. Από προσωπική εμπειρία στα ξενοδοχεία από το 2006.

- Το 11ωρο ποτέ δεν θα είναι 11ωρο. Μου κάνει εντύπωση πως κάποιος άνθρωπος αποδέχεται να δουλεύει 11ωρο, 7/7 για 3 μήνες. Αυτό δεν συνέβαινε ούτε το 2006 που δούλευα σε ξενοδοχείο της Χαλκιδικής.

- Η Θάσος είναι ένα νησί που μαζεύει κόσμο μέτριο από οικονομικής άποψης έως και χαμηλού επιπέδου (Βαλκάνια κυρίως και Έλληνες που επιλέγουν οικονομικό νησί). Οπότε τα τιπς είναι προφανώς ένα δόλωμα για να ψηθείς και να πεις ότι τουλάχιστον με τα τιπς θα φτάνω παραπάνω ποσό το οποίο δεν θα είναι πολύ μεγάλο.

- Σίγουρα θα παίρνεις μαύρα χρήματα με κίνδυνο κάποια να μην τα πάρεις ή να στα καθυστερεί γιατί έτσι και αλλιώς δεν θα φαίνονται πουθενά. Τα ένσημα πιθανότατα να μην είναι αυτά που θα έπρεπε.

- Τα 1500€ που λέει τον μήνα είναι πολύ λίγα για τις ώρες και τις ημέρες που θα δουλεύεις. Μεγάλος όμιλος ξενοδοχείων της Χαλκιδικής δίνει 900 - 1000€ για εργαζόμενο σερβιτόρο ως πρώτο μισθό με πολύ καλη διατροφή και οκ διαμονή και 1 ρεπό την εβδομάδα με 8ωρη εργασία λόγο της αλλαγής με το Εργάνη και τις κάρτες. Μην περιμένεις η διατροφή να είναι ούτε καν ικανοποιητική όπως και η διαμονή ειδικά αν το ξενοδοχείο είναι του Κυρ Κώστα και όχι κάποιο resort.

- Οι 3 μήνες που επέλεξε να σε πάρει είναι διότι θέλει να βγάλει από την μύγα ξύγκι και προφανώς είναι η φουλ σεζόν.

Οπότε κράτα σαν συμβουλή ότι, ότι σου λένε στα ξενοδοχεία κατά 90% δεν θα είναι έτσι ακριβώς. Κάτι θα αλλάζει στην πορεία και θα το διαπιστώσεις και ο ίδιος. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές στην Χαλκιδική (το λέω μιας και είναι κοντά στην Θάσο που επέλεξες) και να εργάζεσαι σαν άνθρωπος με κανονικές ώρες εργασίας και ρεπό να ξεκουραστείς.

Το πιθανότερο είναι ότι κάποια στιγμή θα τα παίξεις και θα φύγεις και δεν θα ασχοληθείς ξανά ποτέ με τα ξενοδοχειακά. Το ότι δεν έχεις εμπειρία δεν σημαίνει ότι είναι οκ να εκμεταλλέυεται ο κάθε τσομπάνης εργοδότης τους 18χρονους. Δυστυχώς έτσι φτιαχτηκε ο τουρισμός χρόνια τώρα αλλά ευτυχώς αλλάζει.

Εφόσον επέλεξες να πας, δες το σαν μάθημα για το τι γίνετε στην αγορά εργασίας των ξενοδοχείων.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...