Προς το περιεχόμενο

Δύο νέα MacBook Air με επεξεργαστή Μ3 παρουσιάζει η Apple


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AlexandrosGnL είπε

Παίρνω Κωτσόβολο η εξουσιοδοτημένο? Και ας το έχω ανοίξει?

Επίσης το έχω κόψει τιμολόγιο 

  Η  αναβαθμηση δεν  αξιζει .

7 ώρες πριν, gsarchive είπε

μηχανηματα χωρίς φουρφουρι.... ιδιος το 15άρι.

καλα τα 8gb γελάμε εν ετη 2023

  η apple εχει συστημα  ψυξης να μην ανεβαζει θερμοκρασια δικη της πατεντα σαφως κατοχυρωμενη     

Επεξ/σία από allure_boy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AlexandrosGnL είπε

Κάτοχος M2 air 15 ιντσών! Προφανώς πας σε pro με τόση λίγη διαφορά, μόνο την οθόνη να βάλεις που είναι pro motion XDR είσαι κερδισμένος + λεπτότερα bezels, καλύτερος επεξεργαστής και λίγο πιο δυνατά ηχεία plus extra ports. Επίσης που βρήκες MacBook με τέτοιες τιμές? 

Επεξεργαστης δεν ειναι ο ιδιος?

Το 14'' το κερδισε ενας γνωστος σε διαγωνισμο και το πουλαει σφραγισμενο.

Ξεκινησα να περιμενω να παω για το 13 air Μ3  16gb.. μετα σκεφτηκα το 15'' και τωρα μπηκε και το 14'' στο κολπο .

Εχω χαοθει η αληθεια ειναι .  H αληθεια ειναι πως το 14΄΄ειναι πιο ογκωδες αλλα μια χαρα φορητο το ειδα για ταξιδια μεταφορες κλπ.

Χρηση οπως ειπα δε κανω ιδιαιτερα βαρια.. απλα τα κραταω πολλα χρονια τα μηχανηματα μου. Σκεψου εχω ακομα 17'' macbook pro του 2010 (αλλα τοτε τα ειχα σκασει χοντρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, freegr said:

Ωραία όλα αυτά αλλά κοστίζει οσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και παραμένουν πανάκριβα για τον μέσο χρήστη 

Όλα τα προϊόντα απευθύνονται στο κοινό τους. 

Από πλυντήρια, σε αυτοκίνητα, σε pc hw. 

Αναλόγως τις ανάγκες σου κ το διαθέσιμο κασέρι προβαίνεις ή μη σε αγορά. 

Επεξ/σία από seithan
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, slokie είπε

Επεξεργαστης δεν ειναι ο ιδιος?

Το 14'' το κερδισε ενας γνωστος σε διαγωνισμο και το πουλαει σφραγισμενο.

Ξεκινησα να περιμενω να παω για το 13 air Μ3  16gb.. μετα σκεφτηκα το 15'' και τωρα μπηκε και το 14'' στο κολπο .

Εχω χαοθει η αληθεια ειναι .  H αληθεια ειναι πως το 14΄΄ειναι πιο ογκωδες αλλα μια χαρα φορητο το ειδα για ταξιδια μεταφορες κλπ.

Χρηση οπως ειπα δε κανω ιδιαιτερα βαρια.. απλα τα κραταω πολλα χρονια τα μηχανηματα μου. Σκεψου εχω ακομα 17'' macbook pro του 2010 (αλλα τοτε τα ειχα σκασει χοντρα)

Όχι δεν έχουν τον ίδιο, το pro έχει τον M3 pro ενώ το air έχει τον απλό M3. Οπότε απ τη στιγμή που κρατάς τις συσκευές χρόνια ξεκάθαρα πήγαινε στο pro για τόση μικρή διαφορά χρημάτων. Κι εγώ μόνο για βασική χρήση τα παίρνω αλλά αν ήταν τόσο μικρή η διαφορά στα λεφτά στο pro θα πήγαινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, freegr είπε

Ωραία όλα αυτά αλλά κοστίζει οσο ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και παραμένουν πανάκριβα για τον μέσο χρήστη 

Αυτή την λογική ποτέ μου δεν την κατάλαβα και ούτε πρόκειται να την καταλάβω. Εάν κάποιος πχ. χρειάζεται έναν πολύ καλό υπολογιστή, είτε είναι Apple είτε όχι, για την δουλειά του, δεν θα τον πάρει γιατί με τα χρήματα που θα δώσει μπορεί να αγοράσει αμάξι; Πώς ακριβώς θα τον βοηθήσει το αμάξι στην δουλειά του;

Με την ίδια λογική, η γκόμενα θα πει ότι με αυτά τα χρήματα παίρνεις ρούχα, τσάντες και παπούτσια, ο μηχανόβιος φίλος σου θα πει ότι παίρνεις μηχανή, η μητέρα σου θα πει ότι παίρνεις κουρτίνες και ντουλάπες για το σπίτι κ.ο.κ.

Ο καθένας ξοδεύει τα χρήματά του ανάλογα με τις ανάγκες και τα θέλω του. 

Επίσης, ο μέσος χρήστης που θα θέλει να κάνει browsing στο λάπτοπ του, να βλέπει ταινίες, να ακούει μουσική και να παίζει κανένα παιχνίδι ή να τρέχει κάποιο πρόγραμμα, δεν θα πάει να σκάσει 1000€ και 2000€, ειδικά εάν δεν του περισσεύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AlexandrosGnL είπε

Όχι δεν έχουν τον ίδιο, το pro έχει τον M3 pro ενώ το air έχει τον απλό M3. Οπότε απ τη στιγμή που κρατάς τις συσκευές χρόνια ξεκάθαρα πήγαινε στο pro για τόση μικρή διαφορά χρημάτων. Κι εγώ μόνο για βασική χρήση τα παίρνω αλλά αν ήταν τόσο μικρή η διαφορά στα λεφτά στο pro θα πήγαινα 

τον ιδιο εχουν ρωτησα... Μαcbook pro 14'' M3  (oxi m3 pro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Πολύ παραπάνω πίστεψε με. Το μετάνιωσα βέβαια…. 

 

 

 

Δεν έχω προσωπική άποψη. Έχω διαβάσει γενικά ότι δεν έχουν πρόβλημα. Μιλάς για Apple silicon ή Intel; 

M2 max. 

Νομίζω έχει ακριβώς τα ίδια θέματα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AlexandrosGnL είπε

Όχι δεν έχουν τον ίδιο, το pro έχει τον M3 pro ενώ το air έχει τον απλό M3. Οπότε απ τη στιγμή που κρατάς τις συσκευές χρόνια ξεκάθαρα πήγαινε στο pro για τόση μικρή διαφορά χρημάτων. Κι εγώ μόνο για βασική χρήση τα παίρνω αλλά αν ήταν τόσο μικρή η διαφορά στα λεφτά στο pro θα πήγαινα 

Δυστυχώς το βασικό Macbook Pro έχει τον απλό Μ3. Υπάρχει απλά για να λένε πως η τιμή ξεκινά από τα "χαμηλά"

@slokie σε αυτή την διαφορά τιμής, το Pro είναι σαφώς καλύτερο. Μόνο αν έχεις θέμα με το βάρος του Pro επιλέγεις το Air, σου έγραψαν κι άλλοι τις βασικές διαφορές. Και τα 2 το ίδιο θα κρατήσουν από άποψη updates αφού έχουν το ίδιο SoC. Τα 256GB είναι λίγα, αρκούν μόνο αν δουλεύεις μόνο online και δεν αποθηκεύεις τίποτα στον υπολογιστή. Οι περισσότερες εφαρμογές επίσης είναι πλέον κάπως τεράστιες και τρώνε και αρκετό έξτρα χώρο κρυμμένο (caches etc.) θα βρεθείς με 40-50GB πριν το  καταλάβεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Δυστυχώς το βασικό Macbook Pro έχει τον απλό Μ3. Υπάρχει απλά για να λένε πως η τιμή ξεκινά από τα "χαμηλά"

@slokie σε αυτή την διαφορά τιμής, το Pro είναι σαφώς καλύτερο. Μόνο αν έχεις θέμα με το βάρος του Pro επιλέγεις το Air, σου έγραψαν κι άλλοι τις βασικές διαφορές. Και τα 2 το ίδιο θα κρατήσουν από άποψη updates αφού έχουν το ίδιο SoC. Τα 256GB είναι λίγα, αρκούν μόνο αν δουλεύεις μόνο online και δεν αποθηκεύεις τίποτα στον υπολογιστή. Οι περισσότερες εφαρμογές επίσης είναι πλέον κάπως τεράστιες και τρώνε και αρκετό έξτρα χώρο κρυμμένο (caches etc.) θα βρεθείς με 40-50GB πριν το  καταλάβεις!

ευχαριστω πολυ ..

Νομιζω με βοηθησατε αρκετα.

Με ενδιαφερει το βαρος σιγουρα αλλα οπως βλεπω δεν ειναι τοσο τραγικη η διαφορα .. 

1,51 kg το air 15''  -   1,55 kg το pro 14''

Aμελητεα θα την ελεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...