Προς το περιεχόμενο

Νέο Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 με Snapdragon 8 Gen 2 και 3Κ οθόνη 3:2


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Νομίζω, ελαφρώς άδικη η σύγκριση μεταξύ των δύο μοντέλων αφού το ένα παρουσιάστηκε μόλις χθες ενώ το άλλο βρίσκεται ήδη δύο χρόνια στην αγορά.

Πάντως, αν έπρεπε να διαλέξω ένα εκ των δύο, σαφώς και θα πήγαινα στο Xiaomi και αυτό διότι:

  • Αυτή τη μιάμιση ίντσα
  • Στα 256GB παραμένει 310 ευρώ φθηνότερο (σύγκριση μεταξύ επίσημης τιμής iPad κι αυτής που αναφέρεται στο άρθρο)
  • Καλύτερη (μακράν) οθόνη
  • Ταχεία φόρτιση
  • Μικρολεπτομέρειες στο hardware (ΠΧ νεότερο πρότυπο BT)

Μοναδικό που θα κοιτούσα στο τωρινό Air, ο επεξεργαστής που ήδη τον δουλεύω σε Mac Mini εδώ και σχεδόν 4 χρόνια. Αλλά πιστεύω πως και ο SnapDragon 8 Gen. 2 μια χαρά είναι.

Επειδή δε, κατέχω το Pad 6, ξέρω πως ποιοτικά/ κατασκευαστικά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ένα iPad, εκτός από το οικοσύστημα για όσους έχουν ήδη άλλα προϊόντα της Apple αλλά και το γενικότερο οικοσύστημα (βάσεις, περιφερειακά κ.α.).

Στο θέμα εφαρμογών το iPad είναι έτη φωτός μπροστά από τις android ταμπλέτες… Σχεδόν όλα optimised Και κατάλληλα για την μεγάλη οθόνη του Και όχι να βλέπω απλά μια εφαρμογή Android σε ένα τεράστιο κινητό…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα 700€ για 12,5 ίντσες χωρίς το άκρως απαραίτητο πληκτρολόγιο, χλωμό... Επίσης σχεδιαστικά κάτι με χαλάει, οι καμπύλες και τα bezels το κάνουν νομίζω να δείχνει πιο φτηνό. Θα ένιωθα καλύτερα να πάω σ'ενα 14άρι Galaxy Tab Ultra μεταχειρισμένο (και δεν είναι θέμα μάρκας, που η Xiaomi ξενίζει μερικούς).

Επεξ/σία από Marcos_Aurilius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostasfalcon είπε

Στο θέμα εφαρμογών το iPad είναι έτη φωτός μπροστά από τις android ταμπλέτες… Σχεδόν όλα optimised Και κατάλληλα για την μεγάλη οθόνη του Και όχι να βλέπω απλά μια εφαρμογή Android σε ένα τεράστιο κινητό…

Εγώ ως χρήστης τόσο iPad  όσο κι Android tablet,  αυτή την "έτη φωτός" διαφορά στην οποία αναφέρεσαι, δε τη βλέπω. Ίσως βέβαια φταίνε οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ (ΠΧ Adobe Lightroom) που ακριβώς το ίδιο δουλεύει και στις δύο πλατφόρμες.

Α και μη ξεχάσω: :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Hellenicsun said:

Εγώ ως χρήστης τόσο iPad  όσο κι Android tablet,  αυτή την "έτη φωτός" διαφορά στην οποία αναφέρεσαι, δε τη βλέπω. Ίσως βέβαια φταίνε οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ (ΠΧ Adobe Lightroom) που ακριβώς το ίδιο δουλεύει και στις δύο πλατφόρμες.

Α και μη ξεχάσω: :lol:

Ουτε εγώ βλέπω τη διαφορά.. Βέβαια είναι τι εφαρμογές χρησιμοποιείς σίγουρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Καλά χαρακτηριστικά έχει αλλά είναι Xiaomi και κοστίζει 700€

 Πως θα πείσεις κάποιον που θέλει ένα καλό ταμπλετ να πάρει αυτό έναντι του I pad air M1..

Η μιάμιση ίντσα μεγαλύτερη οθόνη δεν νομίζω να αρκεί ..

Οτι θα μπορεί να δει KODI :D

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Volga said:

Οτι θα μπορεί να δει KODI :D

Όντως, αν ενδιέφερεται να δει kodi, θα τον πείσεις να μη πάρει ipad. Μονο που θα πάρει σαμσουνγκ.. 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν εγώ τώρα σχολιάσω μία μία τις πιστές αντιγραφές από iPad Pro, θα φταίω εγώ ή η Xiaomi... ΗΡΕΜΑ ΡΩΤΑΩ..

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, oldnew είπε

Όντως, αν ενδιέφερεται να δει kodi, θα τον πείσεις να μη πάρει ipad. Μονο που θα πάρει σαμσουνγκ.. 

:)

Πολύ ακριβά τα καλά Samsung. Γενικά αν και σιχαίνομαι την XIAOMI έχει φτιάξει πολύ, τα pad της γενικά είναι πολύ VFM. 

Επεξ/σία από Volga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Volga said:

Πολύ ακριβά τα καλά Samsung. Γενικά αν και σιχαίνομαι την XIAOMI έχει φτιάξει πολύ, τα pad της γενικά είναι πολύ VFM. 

Δεν το βλέπω.. Αντίστοιχο σαμσουνγκ με lcd και μέτριο cpu (μεσαίας κατηγορίας δηλαδή) είναι φθηνότερο απο αυτο της xiaomi εδω.. 

Οι ναυαρχίδες ταμπλετ της σαμσουνγκ, ναι είναι ακριβές. Αλλα πλεον και η xiaomi δεν παει πίσω. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...