Προς το περιεχόμενο

Ελαφριά έκδοση Linux για απλή χρήση


Earper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, imitheos said:

Εχω ενα thinkpad x200s (1.9ghz, 2c/2τ, 4GB ddr3)

 

3 hours ago, imitheos said:

σα δε ντρέπεσαι να μας παρουσιάζεις τέτοιο χρέπι και να ζητάς συμβουλές.

Δεν υπαρχει τσιπα πια λεμε :) Διπυρηνος , χωρις HT , χωρις turboboost , με ρολοι κατω απο τα 2GHz , δεν κανει για τιποτα. Θα το δωσει σε φιλικο του προσωπο που λεει και δυστυχως δεν ... θα σπρωξει ;) 

Εχω παρομοιο επεξεργαστη σε ενα φορητο , του εβαλα arch/xfce και δεν ειναι για πολλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mphxths said:

 

Δεν υπαρχει τσιπα πια λεμε :) Διπυρηνος , χωρις HT , χωρις turboboost , με ρολοι κατω απο τα 2GHz , δεν κανει για τιποτα. Θα το δωσει σε φιλικο του προσωπο που λεει και δυστυχως δεν ... θα σπρωξει ;) 

Εχω παρομοιο επεξεργαστη σε ενα φορητο , του εβαλα arch/xfce και δεν ειναι για πολλα πολλα.

Νομίζω το έχω γράψει ξανά σε άλλο νήμα (ίσως και σε αυτό)

% free && grep -m 1  name /proc/cpuinfo 
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:         7968728     3905836     3851480      351992      809976     4062892
Swap:              0           0           0
model name	: Intel(R) Pentium(R) CPU B960 @ 2.20GHz

Το παραπάνω είναι από το λάπτοπ της μάνας μου. Το είχαμε πάρει προ αμνημονεύτων χρόνων και το μόνο που έκανα ήταν να βάλω +4GB ώστε να έχει τα 8GB που βλέπεις. Edit: Πέρυσι έβαλα και έναν φτηνό SSD της πλάκας. Όπως βλέπεις, είναι "διπύρηνος, χωρίς HT, χωρίς turboboost, με ρολόι παρολίγο κάτω από τα 2GHz" οπότε και αυτός "δεν κάνει για τίποτα".

Η μάνα μου τρέχει OpenSUSE Leap με kde plasma (όποια έκδοση έχει το τελευταίο leap, δεν θυμάμαι) και αυτή τη στιγμή έχει ανοιχτές καμμιά 30αριά καρτέλες στον firefox και σύνολο 289 καρτέλες (τόσες είχε όταν έφυγα, μπορεί τώρα να έχει περισσότερες :p, όλο μαλώνουμε γιατί αφήνει καρτέλες "για να τις διαβάσει μετά"). Εδώ και χρόνια βέβαια ο ff δεν εκκινεί καρτέλες που έχεις από προηγούμενη συνεδρία μέχρι να πας πάνω τους οπότε δεν έχει μεγάλη κατανάλωση για αυτές. Ας τις ξεχάσουμε λοιπόν και ας μείνουμε στις 30-50 που έχει ανοιχτές. Μία από αυτές μάλιστα είναι web tv γιατί τέτοια ώρα βλέπει το πες την λέξη στην ετ1 οπότε έχει σχετικά κάμποση κατανάλωση μνήμηςεπεξεργαστή και το ps δείχνει ότι παίζει και shisen so.

Όλα αυτά στον επεξεργαστή για πέταμα και με 3GB κατανάλωση μνήμης.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, imitheos said:

Όλα αυτά στον επεξεργαστή για πέταμα και με 3GB κατανάλωση μνήμης.

Συγκρινεις διαφορετικους επεξεργαστες. Ο ενας ειναι επεξεργαστης των 17watt με base clock 1.86ghz και μεχρι l2 cache και ο αλλος ο δικος σου , επεξεργαστης των 35watts , με base clock 2.2ghz που εχει και l3 cache :) Και οι δυο επεξεργαστες ειναι παλιοι , αλλα σιγουρα δεν ειναι ισοδυναμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mphxths said:

Συγκρινεις διαφορετικους επεξεργαστες. Ο ενας ειναι επεξεργαστης των 17watt με base clock 1.86ghz και μεχρι l2 cache και ο αλλος ο δικος σου , επεξεργαστης των 35watts , με base clock 2.2ghz που εχει και l3 cache :) Και οι δυο επεξεργαστες ειναι παλιοι , αλλα σιγουρα δεν ειναι ισοδυναμοι.

Δεν έλεγξα τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή. Έχεις δίκιο για την σύγκριση. Αυτό που έγραψα όμως δεν το έγραψα τόσο σε σχέση με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή αλλά με το γενικό "υπολογιστής 10ετίας είναι για πέταμα, κτλ".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

 

Δεν υπαρχει τσιπα πια λεμε :) Διπυρηνος , χωρις HT , χωρις turboboost , με ρολοι κατω απο τα 2GHz , δεν κανει για τιποτα. Θα το δωσει σε φιλικο του προσωπο που λεει και δυστυχως δεν ... θα σπρωξει ;) 

Εχω παρομοιο επεξεργαστη σε ενα φορητο , του εβαλα arch/xfce και δεν ειναι για πολλα πολλα.

Ειπα εγω οτι θα ειναι για πολλά πολλά το λαπτοπ?.Κατι ποιο ελαφρυ απο win10 ρωτησα, αντι για ταμπλετ, το ατομο που θα το δώσω δεν εχει και μέτρο συγκρισης. Θα μπαινει, κοιταει το εμαιλ, αν χρειαστει θα γραφει μια σειρα σε ενα excel της πλακας και στο τσακιρ κεφι ενα ενημερωτικο σαιτ. Ειναι και 1 κιλο λαπτοπακι το πεταει μεσα στην τσαντα, για μεταφορα, αμα χαλασει χαλασε.

 

Γράφω οτι τρεχει Win10 LTSC 2016, την "κανει" την δουλειά του να μπαινει στο ιντερνετ και ολιγο youtube με λιγακι υπομονη(με ssd φυσικα) σε σχεση με νεοτερα μηχανηματα. Εχω και χρεπια(FX), οχι τοσο χρεπια(1155/1150) και ποιο συχρονα pc σπιτι(ryzen), ξέρω οτι η cpu ειναι αρχαια.

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας θα βάλω mint xfce και mozilla για browzer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, imitheos said:

"υπολογιστής 10ετίας είναι για πέταμα, κτλ".

Δεν μπορει να τσουβαλιαστουν επεξεργαστες μιας χρονιας ή δεκαετιας. Γιατι υπαρχουν διαφορετικης κατηγοριας επεξεργαστες που βγηκαν την ιδια περιοδο. Για παραδειγμα , το gaming laptop μου εχει επεξεργαστη 7ετιας. Δεν τον λες και σαπιο ,  γιατι ειναι κατηγοριας gaming. Για αυτο κατα καιρους εχω δωσει , κατα την προσωπικη μου κριση , τα minimum requirements που απαιτουνται απο ενα μηχανημα για να ανταπεξελθει σε μια συγχρονη οικιακη χρηση.
Τετραπυρηνος > 2GHz , 4gb ram , ssd. Σαν ξερα specs. Μπορουμε να εμβαθυνουμε ή να επεκταθουμε αν μιλαμε για ολοκληρο μηχανημα σταθερο ή φορητο.
 

29 minutes ago, Apaleytos80 said:

Ειπα εγω οτι θα ειναι για πολλά πολλά το λαπτοπ?

 

29 minutes ago, Apaleytos80 said:

Γράφω οτι τρεχει Win10 LTSC 2016, την "κανει" την δουλειά του να μπαινει στο ιντερνετ και ολιγο youtube με λιγακι υπομονη

Το λιγακι υπομονη σημαινει οτι δεν την κανει την δουλεια. Επισης σημαινει οτι θα ειναι για πολλα πολλα. Εκτος και αν το φιλικο σου προσωπο θα βλεπει βιντεος σε 360p και θα πινει και νερο στο ονομα σου.

Η φαση παντως οτι κατα καποιον περιεργο τροπο οι αναγκες ενος ανθρωπου παραμενουν αμεταβλητες και θα κανει στο πισι του αυτα τα πραγματα και τιποτα παραπανω με ξεπερναει. Τεσπα , περι ορεξεως , βαλε linux mint / xfce , κανε και σεμιναρια , ετοιμασου για remote support και την εβγαλες την υποχρεωση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το λιγακι υπομονη σημαινει οτι δεν την κανει την δουλεια. Επισης σημαινει οτι θα ειναι για πολλα πολλα. Εκτος και αν το φιλικο σου προσωπο θα βλεπει βιντεος σε 360p και θα πινει και νερο στο ονομα σου.

Η φαση παντως οτι κατα καποιον περιεργο τροπο οι αναγκες ενος ανθρωπου παραμενουν αμεταβλητες και θα κανει στο πισι του αυτα τα πραγματα και τιποτα παραπανω με ξεπερναει. Τεσπα , περι ορεξεως , βαλε linux mint / xfce , κανε και σεμιναρια , ετοιμασου για remote support και την εβγαλες την υποχρεωση ...

ΝΑΙ 480p YT θα βλεπει στην σουπερ 800p οθονη του thinkpad και  θα  με παιρνει τηλ μεταξυ των βιντεο να με ευχαριστεί.Με την πρώτη ευκαιρια θα της παρω ενα refurbished haswell, για να κοιμαμαι καλυτερα τα βράδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...