Προς το περιεχόμενο

Alien: Romulus (2024)


JPaxilleas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει ναι, η έκδοση 10bit PSA είναι πολύ καλή. Θα το δω το βράδυ. 🙂

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Glikos είπε

Αξίζει ναι, η έκδοση 10bit PSA είναι πολύ καλή. Θα το δω το βράδυ. 🙂

Οι μοναδικοί υπότιτλοι όμως που υπάρχουν στα Ελληνικά, βγάζουν νόημα ή είναι μίξη Google Translate με ποντιακά ;

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, liakinen said:

Οι μοναδικοί υπότιτλοι όμως που υπάρχουν στα Ελληνικά, βγάζουν νόημα ή είναι μίξη Google Translate με ποντιακά ;

Mεχρι χτες το βραδυ που το ειδα οχι δεν αξιζουν , το γυρισα στους Αγγλικους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, liakinen είπε

Οι μοναδικοί υπότιτλοι όμως που υπάρχουν στα Ελληνικά, βγάζουν νόημα ή είναι μίξη Google Translate με ποντιακά ;

Αυτοί που βρήκα δείχνουν οκ σε 2-3 σκηνές που το προχώρησα, δεν τσεκάρω παραπάνω για να μην φάω spoiler. Θα δω πως θα είναι συνολικά όταν την βάλω το βράδυ και αν δω ότι είναι ότι να'ναι θα βάλω Αγγλικούς.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, liakinen said:

Οι μοναδικοί υπότιτλοι όμως που υπάρχουν στα Ελληνικά, βγάζουν νόημα ή είναι μίξη Google Translate με ποντιακά ;

Είναι Google translate. Δες το με αγγλικούς. Δεν ειναι γεμάτη διαλογους δύσκολους στην κατανόηση η ταινία .

Μου έρχεται μέσα στο Σαββατοκύριακο να φτιάξω εγώ ελληνικούς subs.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπομονή μέχρι το βράδυ ή αύριο, ίσως ανεβάσουν καλύτερους υπότιτλους.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα χθες το βραδυ. Την αγαπησα. Εβαλα τους ελληνικους αλλα ειναι εξ ακοης και δεν ειναι καλοι και την ειδα με αγγλικους μετα αψογα. Μεσα στα 3 καλυτερα Alien μεχρι σημερα. Αναλυτικα για περισσοτερα αργοτερα στην κριτικη. Τελεια ποιοτητα και το web-dl 4Κ HDR κοσμημα το σκαφος μεσα με τους φωτισμους και καποιες σεκανς στο τελος με το διαστημοπλοιο απλα ριχνουν σαγονια. 

16 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είναι Google translate. Δες το με αγγλικούς. Δεν ειναι γεμάτη διαλογους δύσκολους στην κατανόηση η ταινία .

Μου έρχεται μέσα στο Σαββατοκύριακο να φτιάξω εγώ ελληνικούς subs.

Δεν ειναι google translate. Eιναι εξ ακοης απο την εκδοση cam που ειχε βγει. Σε καποιες προτασεις ειναι οκ σε αλλες αλλαζουν ολο το νοημα αυτων που μιλαμε. Προτεινω αγγλικους δεν ειναι δυσκολο το λεξιλογιο και διαβαζονται πολυ ευκολα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, βλεπόταν, τίποτα ιδιαίτερο και άμα τελειωνε κάνα τέταρτο νωρίτερα θα ήταν ακόμα καλύτερη. Εννοείτε το σενάριο είχε σε κάποια σημεία IQ στο μείον, οι χαρακτήρες αδιάφοροι, όπως και η ηθοποιία, το android είχε πιο ενδιαφέρον, to cgi hit or miss, αλλα σε γενικές γραμμές καλύτερο από τα τελευταία του Scott.

Πάντως ένα θέμα που μου την έσπαγε πάντα και υπάρχει και εδώ, είναι πως το incubation/metamorphosis των alien είναι πάντα ότι βολεύει στο σενάριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Arkin said:

Δεν ειναι google translate. Eιναι εξ ακοης απο την εκδοση cam που ειχε βγει.

Translate είναι με 2-3 σημεία "εξ ακοής". Ως και γω με μέτρια αγγλικά το κατάλαβα. Θα δω αν έχω χρόνο θα τους βελτιώσω, γιατί θέλω να την ξαναδώ την ταινία. (αν καταφέρω και σεταρω το subtitle workshop σωστά-η τελευταία προσπάθεια ήταν το 2014!)

---

Μου αρεσε το φιλμ. Δεν είναι horror που θα σου πιεί το αίμα αλλά έχει τις στιγμές της. Συνδυάζει ολες τις ταινίες και κλείνει το μάτι σε όσους είναι lore thirsty σαν εμένα και εκτίμησαν την προσπάθεια των Prometheus & Covenant να εξερευνήσουν το backstory αυτό (Engineers, Black Goo). Δε με χάλασε καθόλου η διάρκεια της. Μη πω πως πέρασε ΝΕΡΑΚΙ η ώρα και πως θα μπορούσε να αναπτυχθεί και περισσότερο για κάνα μισάωρο. Φάνηκε forced η τρίτη πράξη. Αν εξαιρέσουμε μερικά τρανταχτά ερωτηματικά στην πλοκή (με κάποιες αποφάσισες και περίεργες εξελίξεις) και ευτυχώς ελάχιστες dumbest goofy στιγμές από τους 2 αντιπαθητικούς του καστ, είναι μια καλή επιστροφή στο franchise που θα ήθελα (σύντομα να επιβεβαιωθεί) συνέχεια ΤΩΡΑ.

Οι υποκριτικές ικανότητες ήταν απλά ΟΚ, με εξαίρεση τους χαρακτήρες των Ρέιν (Κέιλι Σπέινι) και Άντι (Ντέιβιντ Τζόνσον) που σε ένοιαζε και λίγο παραπάνω η τύχη τους. Θετικό ότι δεν είχαμε πολύ τρανταχτό plot armor ή girlboss αύρα στην επί Disney εποχή του franchise.

Πάω να συνεχίσω το Alien Isolation playthrough μου...

Spoiler

O Offspring μπάσταρδος ξύπνησε εφιάλτες τύπου Prometheus. Αυτό θα πω μόνο.

Όποιος θέλει να συζητήσουμε περισσότερα lore συγκεκριμένα πράγματα ας το πει σε spoiler.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aτμοσφαιρα της ταινιας, σκηνικα, σετ, CGI (οχι εσυ "ash", εσυ ησουν οτι χειροτερο), φωτογραφια, sound design & effects ολα αυτα ηταν top tier. 9.5/10 εξαιτιας του "ash"... Απιστευτα αχρειαστo & κακο cgi.

Η ιστορια σε γενικες γραμμες ηταν meh... δεν ειχε πολλα πραγματα να πει ή να δωσει. Δεν μπορει η συγκεκριμενη ιστορια να προχωρισει με καποιο τροπο, οποιαδηποτε συνεχεια θα ειναι ειτε με καινουριο entry ή με συνεχεια της τριλογιας του Ridley Scott οπως ειπε σε μια συνεντευξη προσφατα ο Fede (σε περιπτωση που πηγαινε καλα οικονομικα αυτη η ταινια... που πηγε). 5/10

Οι ηθοποιοι δεν μπορουν να κριθουν γιατι δεν ειχαν και πολλα να κανουν. Λιγα πραγματα, γενικα προσωπικα με ενδιαφερε μονο ο Αndy. 6/10 το οποιο γινεται 7/10 γιατι o David Jonsson εδωσε ΡΕΣΤΑ.

Θα αφαιρεσω αλλον ενα βαθμο απο τη γενικη βαθμολογια γιατι το παραχεσε ο Fede με τα ασταματητα member berries, με αποκορυφωμα το "get away from her you b".

6.1/10 φουλ αυστηρα. Διαφορετικα 7.1/10

+++Τρομερη κατανομη του μπατζετ (τι σου κανει αν δεν αποφασισεις να σκασεις 100εκ σε A listers ηθοποιους και μπορεις να δωσεις το μπατζετακι σου στα σκηνικα και σε ολα τα αλλα καλουδια ε?)

Στον fede περαν απο την σε γενικες καλες γραμμες σκηνοθεσια, θα δωσω οτι προσπαθησε με πολυ κοπο να κρατησει ολες τις ταινιες μεσα στο canon.

 

Σχετικα με το lore

Spoiler

Περαν του σταδιου που δεν ειχαμε δει ποτε, μεταξυ chestburster και actual drone/soldier οπου το βλεπουμε πλεον να εχει κανει αυτο το τυπου κουκουλι που εμοιαζε με μ..ι

Και οτι το black goo τελικα μαλλον προερχεται απο τα xenomorphs και οχι τα xenomorphs απο το black goo (καθως απο το black goo απο οσο καταλαβα φτιαξανε ολα αυτα τα facehuggers) τι αλλο βρηκες 7nisioti?

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το crew δεν ήταν κάπως μικρό?! Σχεδόν η μιση ταινία είναι με μονο δυο άτομα και το ένα από αυτά δεν μπορεί καν να κουνηθεί. Δηλαδή, δώσε κάτι να παίξουν τα καημένα xenos, ντροπή. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε αρκετά η ταινία. Οι ηθοποιοί αν και άγνωστοι έπαιζαν τίμια ειδικά οι Rain - Andy ξεχώρισαν. Είχε κάτι καλές σκηνές όπως

Spoiler

το acid σε zero gravity ήταν ωραία πινελιά.

Και γενικά η σκηνογραφία/φωτογραφία και το τεχνικό κομμάτι ήταν πολύ καλό. Σεναριακά δεν ήταν κάτι τρομερό αλλά έδωσε εξηγήσεις σε κάποια πράγματα. Τα Aliens ήθελα να είχαν λίγο παραπάνω δράση και γενικά κυνήγι / ξέσκισμα. Άξιζε σαν ταινία πάντως.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα και εγώ τελικά χθες το βράδυ. Είχα προσδοκίες για κάτι "καλό" από βαθμολογίες στο δίκτυο και κάτι ψιλά που διάβαζα εδώ και εκεί. Μέτριο αποτέλεσμα. Δεν συγκρίνεται με τις δύο πρώτες και ούτε με την Assembly Cut του 3. Ηθοποιοί σχετικά αδιάφοροι, σενάριο "εύκολο" που αν θέλουμε να κάνουμε άπειρα sequel & prequel πάω πάσο, Cgi και εφέ χειρότερα από τα τελευταία του Scott και όχι κάτι το ιδιαίτερο για την εποχή μας, αναφορές στις προηγούμενες της σειράς για να καλύψουν τους Fans και άλλη μία προσπάθεια να σώσουν το Prometheus & Covenant με τα γνωστά στοιχεία που μπήκαν στην ταινία. Η σκηνή με την βαρύτητα - οξύ στο τέλος μου φάνηκε στα όρια του Cringe. Ακόμα και για το android δεν μπορώ να πω κάτι καλό όταν μπαίνει σε σύγκριση με Ίαν ΧολμΧένρικσεν, Φασμπέντερ.  

Όλα τα παραπάνω τα γράφω σαν γερόλυκος φαν. Αν βγω από το κουστούμι του φαν βλέπεται ευχάριστα βραδάκι και περνάει η ώρα γρήγορα. 

Α και μην το ξεχάσω Horror στοιχεία δεν έχει ούτε και "σοβαρά" jump scares. 

 

 

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...