Προς το περιεχόμενο

ξαφνική παύση λειτουργίας κινητήρα εν κινήσει


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλιότερα σε εμένα είχε σβήσει έτσι ο κινητήρας, τελικά ήταν ενα καλωδιάκι που με τα χρόνια είχε σαπίσει

Αν δεν το πας να το δούνε άκρη δεν θα βγεί,  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά αυτό που είπε φίλος παραπάνω. Μάλλον πήγε προς το Μενίδι ανακατασκευάστηκε με ανταλλακτικά του κιλού και όπως μου είπε ο άλλος ηλεκτρολόγος πριν λίγο υπάρχει πρόβλημα. Κάποτε φορτίζει λιγότερο , κάποτε υπερφορτίζει και δημιουργείται το πρόβλημα.

Παρήγγειλα καινούργιο bosch δυστυχώς δεν υπάρχει μόνο ανακατασκευή  και έτσι πήγα σε κάποιον άλλο. Πέμπτη θα πάω για τοποθέτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι με τα φωτάκια στο ταμπλω να είναι Χριστουγεννιάτικο δένδρο είχε μείνει στην κόρη μου το δικό μου Honda CRV τους 2008 πριν 3 χρόνια. 

Επειδη έχει αυτόματο σασμάν τρόμαξα τηλεφωνικά να της εξηγήσω πως θα ελευθερώσει τον επιλογέα ταχυτήτων ώστε να μπει νεκρά και σπρώξουν το αμάξι στην άκρη για να ελευθερωθεί ο δρόμος 

Ήταν δυναμό με κόστος αντικατάστασης 250 ευρώ καινούργιος. Άλλαξα και μπαταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ένα αυτοκίνητο 20ετιας και μάλιστα OPEL. Θα έπρεπε να έχεις το τηλέφωνο του ηλεκτρολόγου πρώτη πρώτη επαφή στο κινητό. 
 

Πριν αρχίσεις τις ακριβές επισκευές, τις αγορές άχρηστων ανταλλακτικων και την ταλαιπωρεία πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο  που θέλει να ασχοληθεί κι πες του να το ψάξει πρώτα από τα βασικά όπως ότι η Μπαταρία είναι  σφιγμένη και δεν είναι διαβρωμένοι οι πόλοι. Επίσης έλεγχος όλων των γειωσεων για διάβρωση στις ενώσεις και ότι είναι σε καλή κατάσταση, και στα χοντρά καλώδια της γεννήτριας για τα ίδια. Ένας έλεγχος στην ασφαλειοθηκες επίσης κακό δεν κάνει όχι μόνο αν οι επαφές στα ρελε και οι ασφάλειες δεν είναι διαβρωμένες αλλά και αν η πλεξούδα πατάει καλά η έχει προβλήματα. Ούτε εξειδικευμένα εργαλεία θέλει ούτε τίποτα, να βρεις κάποιον να θέλει να ασχοληθεί θέλει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2024 στις 7:22 ΠΜ, Ribopaido είπε

Με μια απλή μέτρηση τάσης σε λειτουργία θα τα βλεπε ολα ο άνθρωπος.

Τα είδε:

Στις 5/2/2024 στις 3:19 ΜΜ, papoys1 είπε

ξαφνικά βλέπω να ανάβουν κάποια φωτάκια στο καντράν θυμάμαι κόκκινο ABS νοιώθω βαρύ το τιμόνι πατάω γκάζι δεν ανεβάζει στροφές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2024 στις 3:15 ΜΜ, gakost είπε

Έχεις ένα αυτοκίνητο 20ετιας και μάλιστα OPEL. Θα έπρεπε να έχεις το τηλέφωνο του ηλεκτρολόγου πρώτη πρώτη επαφή στο κινητό. 
 

Πριν αρχίσεις τις ακριβές επισκευές, τις αγορές άχρηστων ανταλλακτικων και την ταλαιπωρεία πήγαινε σε έναν ηλεκτρολόγο  που θέλει να ασχοληθεί κι πες του να το ψάξει πρώτα από τα βασικά όπως ότι η Μπαταρία είναι  σφιγμένη και δεν είναι διαβρωμένοι οι πόλοι. Επίσης έλεγχος όλων των γειωσεων για διάβρωση στις ενώσεις και ότι είναι σε καλή κατάσταση, και στα χοντρά καλώδια της γεννήτριας για τα ίδια. Ένας έλεγχος στην ασφαλειοθηκες επίσης κακό δεν κάνει όχι μόνο αν οι επαφές στα ρελε και οι ασφάλειες δεν είναι διαβρωμένες αλλά και αν η πλεξούδα πατάει καλά η έχει προβλήματα. Ούτε εξειδικευμένα εργαλεία θέλει ούτε τίποτα, να βρεις κάποιον να θέλει να ασχοληθεί θέλει.

 

55 λεπτά πριν, washcloud είπε

Τα είδε:

 

Είπαμε έπεσα σε ηλεκτρολόγο παπατζή που  έκανε ανακατσκευή προς Μενίδι μεριά πιθανώς με κινέζικα ανταλλακτικά , η οποία απέτυχε.

Τη διάγνωση έκανε ο άλλος ηλεκτρολόγος γιατί τον ίδιο δεν τον εμπιστεύομαι.  Αυριο που θα πάρω την απόδειξη από την αλλαγή θα πάω να τα πούμε με τον πρώην.

Συμπέρασμα. Δυστυχώς στην Αθήνα ψάχνεις με το φανάρι να βρεις τίμιο μάστορα. Όλοι στην αρπαχτή χωρίς να νοιάζονται για τις συνέπειες και κυρίως την ταλαιπωρία που υποβάλλουν τον πελάτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Είπαμε έπεσα σε ηλεκτρολόγο παπατζή που  έκανε ανακατσκευή προς Μενίδι μεριά πιθανώς με κινέζικα ανταλλακτικά , η οποία απέτυχε.

Τη διάγνωση έκανε ο άλλος ηλεκτρολόγος γιατί τον ίδιο δεν τον εμπιστεύομαι.  Αυριο που θα πάρω την απόδειξη από την αλλαγή θα πάω να τα πούμε με τον πρώην.

Συμπέρασμα. Δυστυχώς στην Αθήνα ψάχνεις με το φανάρι να βρεις τίμιο μάστορα. Όλοι στην αρπαχτή χωρίς να νοιάζονται για τις συνέπειες και κυρίως την ταλαιπωρία που υποβάλλουν τον πελάτη.

φυσικά να εχεις τον παλιό δυναμό μαζί σου και  ΟΧΙ ευγένειες και φρόντισε να πας σε ωρα που θα εχει πελατεία μέσα ... τι θα σου απαντήσει ? τα γνωστά ...1) φταίει η κλιματική αλλαγή 2) φταίει ο πόλεμος στην ουκρανία 3 ) φταίει που εβαζες λάδια απο το lidl (αν το ξέρει αυτο ) γουστάρω τέτοιες φάσεις σε συνεργεία  με φωνές πελατών ,που αντι να παραδέχονται τα λάθη τους τα μαστόρια ,πανε να σε βγάλουν τρελό και ασχετο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συμπέρασμα. Δυστυχώς στην Αθήνα ψάχνεις με το φανάρι να βρεις τίμιο μάστορα.

εμ εχουν τεραστια δεξαμενη πελατων οποτε δεν νοιαζονται , αντιθετως εδω στην επαρχια σε προσεχουν σαν τα ματια τους μην σε χασους εσενα και ολη την οικογενεια ...

 

Μπορεί να είναι εικόνα κείμενο

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο μιλούσα με τον ηλεκτρολόγο και από μετρήσεις τη μία φορά το δυναμό φόρτιζε με 11,3 και την άλλη υπερφόρτωνε με 14,5.

Όπως μου είπε το μεγάλο πρόβλημα δημιουργούσε η υπερφόρτωση τρέλαινε το κυκλωμα και μπορεί να προξενούσε ζημιά τόσο σε μπαταρία γιαυτό έκοψε στοιχείο η 1η , αλλα γενικά σε ασφάλειες πλεξούδες εγκέφαλο. Θα βάλει το καινούργιο δυναμό πάνω και σε καμιά βδομάδα με 10 μέρες θα κάνουμε έλεγχο για το πως φορτίζει και μακάρι να μην τα έχει παίξει ο εγκέφαλος.

Αυτά παθαίνουμε όταν πεσουμε σε επικίνδυνο και ανεύθυνο μάστορα - ηλεκτρολόγο. Θα μου πείτε και που θα τον βρούμε τον καλό. Μακάρι να υπήρχαν αλλά τους ψάχνουμε σαν το Διογένη με το φανάρι.

Παιδιά ναι παλιό αμάξι το opel 19 ετών αλλά 244.000 χιλιόμετρα που το κυκλοφορώ με υγραέριο μου έχει βγάλει κέρδος πάνω από 10.000 ευρώ οπότε αξίζει να ασχοληθώ από τη στιγμή που η μηχανούλα του μετά από 372.000 χιλιόμετρα δεν καίει σταγόνα λάδι.Να το δώσω και τι να πάρω που για να πάρω ένα ανάλογο θέλω πάνω από 20 χιλιάρικα και φυσικά δεν τα έχω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, papoys1 said:

Παιδιά ναι παλιό αμάξι το opel 19 ετών αλλά 244.000 χιλιόμετρα που το κυκλοφορώ με υγραέριο μου έχει βγάλει κέρδος πάνω από 10.000 ευρώ οπότε αξίζει να ασχοληθώ από τη στιγμή που η μηχανούλα του μετά από 372.000 χιλιόμετρα δεν καίει σταγόνα λάδι.Να το δώσω και τι να πάρω που για να πάρω ένα ανάλογο θέλω πάνω από 20 χιλιάρικα και φυσικά δεν τα έχω.

περιμένουμε σχόλιο,

''1000 εύρω επισκευή σε αυτοκίνητο 20ετίας, βάλε λίγα ακόμα και πάρε ένα καινούριο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο"...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stratosnis είπε

περιμένουμε σχόλιο,

''1000 εύρω επισκευή σε αυτοκίνητο 20ετίας, βάλε λίγα ακόμα και πάρε ένα καινούριο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο"...

 

Φίλε μια χαρά είναι το opel θα ζήσει πολλά χρόνια ακόμη.Όπως είπα παραπάνω μου έβγαλε πολλά και όχι μόνο 1000. Έδωσα 270 και θα διεκδικήσω τα προηγούμενα 150 για την πατάτα που έκανε ο προηγούμενος.

610 χιλιόμετρα με 44 λίτρα υγραερίου αξίας 32,5 ευρώ. Για πες το δικό σου τι καίει;;;

Για δες το. Άπλυτο και θολή φωτογραφία δεν ξέρω γιατί.😜

IMG-20240106-110632.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμάξι φαίνεται να το έχεις σε άψογη κατάσταση. Καλά κάνεις και βάζεις λεφτά (παρά τα παρατράγουδα που μπορεί να τύχουν σε πολλούς). Οικονομικό (αέριο) και οικογενειακό με χώρους και πορτμπαγκάζ μεγάλο. Στις μέρες μας με τα λεφτά που πήρες το Vectra αγοράζεις κουβαδάκι (Corsa, Yaris).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, papoys1 said:

Φίλε μια χαρά είναι το opel θα ζήσει πολλά χρόνια ακόμη.Όπως είπα παραπάνω μου έβγαλε πολλά και όχι μόνο 1000. Έδωσα 270 και θα διεκδικήσω τα προηγούμενα 150 για την πατάτα που έκανε ο προηγούμενος.

 

εννοείτε ότι είναι μια χαρά ένα αυτοκίνητο που κάνει την δουλειά που θέλουμε, και προφανώς να τα διεκδικήσεις τα χρήματά σου. 

Το ότι δεν βλέπω tire up στα τάσια είναι καλό σημάδι! 

1 hour ago, papoys1 said:

610 χιλιόμετρα με 44 λίτρα υγραερίου αξίας 32,5 ευρώ. Για πες το δικό σου τι καίει;;;

 

άσε τι καίω...ένα θα σου πω δίνω περισσότερα τέλη από βενζίνες το χρόνο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stratosnis είπε

εννοείτε ότι είναι μια χαρά ένα αυτοκίνητο που κάνει την δουλειά που θέλουμε, και προφανώς να τα διεκδικήσεις τα χρήματά σου. 

Το ότι δεν βλέπω tire up στα τάσια είναι καλό σημάδι! 

άσε τι καίω...ένα θα σου πω δίνω περισσότερα τέλη από βενζίνες το χρόνο...

Μερικές φορές είναι δύσκολο να αντικαταστήσουμε κάτι.Για πιο μικρό δε με βολεύει ένα παρόμοιο θέλω πάνω από 20κ καινούργιο.Να πάω σε μεταχειρισμένο με τα μισά π.χ. δεν ξέρω τι θα μου βγάλει. Γουρούνι στο σακί. Με το υγραέριο έχω λύσει το έξοδο του καυσίμου και δε με νοιάζει πόσα χιλιόμετρα θα κάνω και κάνω πολλά.

Θα το συντηρώ για όσο αντέχει το μοτεράκι του.Αν βγάλει βλάβη εκεί θα σκεφτω και θα δω τι θα κάνω. Τα έξοδα του δυναμό μου τα έχει βγάλει από το υγραέριο άπειρες φορές.Δεν τα σκέφτοιμαι καν.

Και ναι ταιράπ όχι δεν έχω βάλει ακόμη. Προσέχω τα πεζοδρόμια. Αν έρθει εκείνη η ώρα θα δω τι θα κάνω. 🤣

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...