Προς το περιεχόμενο

H βιομηχανία του gaming στρέφεται στο συνδρομητικό μοντέλο. Θα ακολουθήσουν οι χρήστες;


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Τι να σου πω, εγώ στο Netflix είδα Better Call Saul, στο Disney+ είδα Bear 

Ευχαριστω που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου. Κανενα απο τα 2 δεν ανηκει στην πλατφορμα στην οποια ειδες. Και επισης και τα 2 δεν ανηκουν σε εταιρειες που βασιζονται μονο σε συνδρομες ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν τίθεται θέμα εάν θα ακολουθήσουν οι χρήστες, αλλά πόσο γρήγορα θα ακολουθήσουν. Είναι νομοτελειακό ότι θα υπάρχει αποκλειστικά συνδρομητικό μοντέλο (με ελάχιστες εξαιρέσεις), γιατί πολύ απλά συμφέρει τόσο τις τσέπες όλων μας, όσο και την ποιότητα/ποσότητα του παρεχόμενου content.

Όποιος δεν το βλέπει, απλά εθελοτυφλεί.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ελπίζω να μην σε συγκλονίσω, αλλά από πάντα έτσι ήταν. Σε όλα τα media πάντα το 80% ήταν σκουπίδια και το 20% προϊόντα με αξία. Είτε μιλάμε για σειρές, είτε για ταινίες, είτε για άνιμε, είτε για γκέιμς. Απλά πλέον έχεις μεγαλύτερη πρόσβαση σε περισσότερο content και άρα σου είναι πιο εύκολα προσβάσιμο τόσο το καλό content, όσο και το υποδεέστερο.

Ο «ευρωπαϊκός κινηματογράφος» δε έχει απίστευτες φόλες να επιδεικνύει χρόνο με το χρόνο, εκτός κι αν θεωρείς ότι οι 5 καλές ταινίες που τυγχάνει να βγαίνουν κάθε χρόνο είναι και οι μόνες που βγαίνουν.

Δεν κατάλαβα που διαφωνείς. Στο ότι το συνδρομητικό μοντέλο θα συμφέρει την τσέπη σου ή ότι θα μας δίνει καλύτερα και περισσότερα προϊόντα;

Περίμενε λίγο, κοντοζυγώνει. :)

Τι να σου πω, εγώ στο Netflix είδα Better Call Saul, στο Disney+ είδα Bear και στο HBO βλέπω τώρα Succession. Αν δεν είχα συνδρομές σε αυτά, μάλλον θα βολευόμουν με My Style Rocks.

Δεν υπάρχει καλύτερο και φθηνότερο

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 minutes ago, Armoral said:

Θα μπορούσες να αγοράσεις τα bluray και να τα έχεις πάντα δικά σου με καλύτερη ποιότητα.

Ναι, θα μπορούσα αν ήταν κάτι που με ενδιέφερε να κάνω. Φαντάζομαι όποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο θα μπορεί να το κάνει και στο μέλλον.

21 minutes ago, SabotazNic said:

Ευχαριστω που επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου. Κανενα απο τα 2 δεν ανηκει στην πλατφορμα στην οποια ειδες. Και επισης και τα 2 δεν ανηκουν σε εταιρειες που βασιζονται μονο σε συνδρομες ;) 

Κατ' αρχάς, δεν υποννόησα κάπου ότι οι streaming πλατφόρμες θα έχουν προϊόντα αποκλειστικά δικής τους παραγωγής. Κατά δεύτερον, το point μου ήταν ότι μπόρεσα να δω τις σειρές που ανέφερα (χώρια όλο το υπόλοιπο content) δίνοντας ένα συμβολικό ποσό το μήνα. Ας πούμε η εναλλακτική μου θα ήταν να αγοράσω τα blu-ray (που είπε και πιο πριν ο φίλος) και θα έδινα για κάθε season πόσο; 25-30 ευρώ; Συνολο 150 πες για 6 seasons BCS; Το βλέπεις να συμφέρει;

Επίσης, για να θέτουμε και τα πράγματα στη σωστή τους βάση: το Bear είναι της FX, που είναι studio της Disney. Το BCS είναι του AMC ναι, αλλά και πάλι δεν αλλάζει το γεγονός ότι το είδα (και πολύς ακόμα κόσμος) λόγω του Netflix.

Εκτός κι αν δεν θυμάσαι πως βλέπαμε ξένες σειρές πριν έρθει το Netflix...

11 minutes ago, logistoulis said:

Δεν υπάρχει καλύτερο και φθηνότερο

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ

Απευθυνόμουν στον φίλο που είπε ότι διαφωνεί και θα το γυρίσει στην πειρατεία. Τι θα πειρατεύει δηλαδή, τα χάλια games που θα μας προσφέρουν οι streaming υπηρεσίες; Γιατί να το κάνει αυτό στον εαυτό του;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ναι, θα μπορούσα αν ήταν κάτι που με ενδιέφερε να κάνω. Φαντάζομαι όποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο θα μπορεί να το κάνει και στο μέλλον.

Το πρόβλημα είναι ότι το πάνε στο να μη μπορεί. Συμφέρει φαίνεται περισσότερο το πακέτο των συνδρομών για τα πάντα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κατ' αρχάς, δεν υποννόησα κάπου ότι οι streaming πλατφόρμες θα έχουν προϊόντα αποκλειστικά δικής τους παραγωγής. Κατά δεύτερον, το point μου ήταν ότι μπόρεσα να δω τις σειρές που ανέφερα (χώρια όλο το υπόλοιπο content) δίνοντας ένα συμβολικό ποσό το μήνα. Ας πούμε η εναλλακτική μου θα ήταν να αγοράσω τα blu-ray (που είπε και πιο πριν ο φίλος) και θα έδινα για κάθε season πόσο; 25-30 ευρώ; Συνολο 150 πες για 6 seasons BCS; Το βλέπεις να συμφέρει;

Επίσης, για να θέτουμε και τα πράγματα στη σωστή τους βάση: το Bear είναι της FX, που είναι studio της Disney. Το BCS είναι του AMC ναι, αλλά και πάλι δεν αλλάζει το γεγονός ότι το είδα (και πολύς ακόμα κόσμος) λόγω του Netflix.

Εκτός κι αν δεν θυμάσαι πως βλέπαμε ξένες σειρές πριν έρθει το Netflix...

Αναφέρθηκες σε αποκλειστικό συνδρομητικό μοντέλο, το οποίο θα μας συμφέρει και θα μας παρέχει ποιοτικό περιεχόμενο. Οπότε σε ρωτάω, ποια υπηρεσία η οποία βασιζεται αποκλειστικά στο συνδρομητικό μοντέλο, μας προσφέρει (παραγωγής της ίδιας) ποιοτικό περιεχόμενο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς θα δουλέψει άψογα το συνδρομητικό μοντέλο, τα περισσότερα παιχνίδια είναι MMO, θα αρχίσουν τακτικές όπως το FOMO (fear of missing out) και θα βλέπεις το κάθε πιτσιρίκι που έχει χαλάσει 200€ μόνο για skin  να τα σκάει με την κάρτα του μπαμπά και της μαμάς, μόνο εάν οι gamers τους αγνοήσουν και στραφούν στα single player δεν θα δουλέψει η τακτική, αλλά σιγά μην ακολουθήσουν αυτοί που θέλουν να κάνουν επίδειξη γιατί έχουν το τελευταίο όπλο, skin κτλ κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν τίθεται θέμα εάν θα ακολουθήσουν οι χρήστες, αλλά πόσο γρήγορα θα ακολουθήσουν. Είναι νομοτελειακό ότι θα υπάρχει αποκλειστικά συνδρομητικό μοντέλο (με ελάχιστες εξαιρέσεις), γιατί πολύ απλά συμφέρει τόσο τις τσέπες όλων μας, όσο και την ποιότητα/ποσότητα του παρεχόμενου content.

Όποιος δεν το βλέπει, απλά εθελοτυφλεί.

Καλά καλά όταν οι χρήστες δεν θα παίζουν ποια games θα τους παρακαλάνε να αγοράσουν (one-time purchase) τα παιχνίδια τους και με προσφορές. Ο κόσμος πλέον δεν παίζει παιχνίδια επειδή έχει πάθος όπως παλιά, απλά θέλει να περάσει την ώρα του.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δούμε την "εξέλιξη" που ήρθε και σε άλλους τομείς που εφαρμόζονται συνδρομές, όπως στην μουσική (αν υπάρχει ακόμα), στον κινηματογράφο (και στο τηλεοπτικό περιεχόμενο). Δραματική υποβάθμιση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, cpc464 said:

FOMO (fear of missing out)

Αυτο τα λεει ολα, εχεις κατι αχρηστο, το κανεις μαρκετινγκ για να θεωρειται σημαντικο, σου πληρωνουν tribute οι αδυναμοι στο μυαλο για να φλεξαρουν σε αλλους αδυναμους, οχι οτι δεν ειμαι κι εγω θυμα.

4 hours ago, Malthador said:

δίνοντας ένα συμβολικό ποσό το μήνα.

Οι τιμες βγαινουν παντα απο το ποσα μπορει να σου παρει, ξερει οτι μπορεις να τα βρεις τσαμπα, γι' αυτο στα δινει φτηνα, αμα δεν ειχες αλλες επιλογες, θα σου τα εδινε και 150 και 200, οσα υπολογιζε οτι εισαι διατεθειμενος να δωσεις.

5 hours ago, Malthador said:

Ο «ευρωπαϊκός κινηματογράφος» δε έχει απίστευτες φόλες να επιδεικνύει χρόνο με το χρόνο, εκτός κι αν θεωρείς ότι οι 5 καλές ταινίες που τυγχάνει να βγαίνουν κάθε χρόνο είναι και οι μόνες που βγαίνουν.

Μονο που ολα ξεκινανε απο τον Ευρωπαϊκο και οι αλλοι τον αντιγραφουν δεκα χιλιαδες φορες, οπως τα παιχνιδια τα εχουν φτιαξει ολα οι Ιαπωνες και οι αλλοι τα εκαναν σταχτη και μπουρμπερη, δυο φορες μεχρι τωρα...

Το αλλο ειναι οτι αυτα απευθυνονται σε ανθρωπους που βγαζουν $300 μεροκαματο, οποτε δε θα δωσουν καν σημασια. Και φυσικα μολις τσιμπισουν πολλοι, θα μειωθει η ποιοτητα και η ποσοτητα και θα αυξηθει η τιμη, οπως παντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο έχει δύο σημεία που δεν σταθήκαμε, μάλλον καθόλου. 

 

1. Πως η πλειοψηφία των κερδών των εταιριών είναι από τα in game purchases. Πράγμα που σημαίνει πως αργά ή γρήγορα όλα θα γίνουν pay 2 win σε βάρος του gameplay. Εξαιρετικά κακό αυτό. 

 

2. Λέει το άρθρο πως το συνδρομητικό μοντέλο θα ευνοήσει και τους ανεξάρτητους developers. Εδώ νομίζω κάνει χοντρό σφάλμα. Τόσο χοντρό που αμφιβάλλω πως συμβαίνει αθώα. Το συνδρομητικό μοντέλο απαιτεί μεγάλες πλατφόρμες στις οποίες για να μπει το indy game θέλει πολύ κόπο και αποφέρει ελάχιστα χρήματα. Σα να σου λέει κάποιος τι καλό έκανε το Spotify στην ανεξάρτητη μικρή μουσική παραγωγή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alex8850 είπε

Η βιομηχανία του gaming όπως και οι καταναλωτές θα πρέπει να δουν το παράδειγμα των συνδρομών καθώς οι συνδρομές έχουν στόχο στην ποσότητα του περιεχομένου και όχι στην ποιότητα. Να το θυμόμαστε όλοι αυτό.

Ας πάμε και στο παράδειγμα των παιχνιδιών. Όλοι έχουμε δει την διαφορά ποιότητας των παιχνιδιών που βγαίνουν κάθε χρόνο με αυτά που κάνουν 5 και 10 για να βγάλουν ένα sequel.

Η αγορά θα βρει το δρόμο της. Κανείς δεν θα κάτσει να παίξει τίτλο του σωρού. Θα γίνει μια θα γινει δυο. Ο κόσμος θα βαρεθεί. Θα αναγκαστεί ο παραγωγός να βγάλει κάτι που θα αρέσει στον πελάτη. ΝΟΜΟΣ.
Δηλαδή από τότε που σταμάτησε ως κύρια αγορά τα CD και όλα υπάρχουν στο spotify μειώθηκε η ποιότητα της μουσικής; Εκπληκτικά τραγούδια συνεχίζουν να βγαίνουν σε κάθε μα κάθε genre. Μήπως λέω εγώ έφυγαν άπειροι μεσάζοντες (βλέπε εκδότες) και απλώς το χρήμα πάει στον παραγωγό; Κάπως έτσι θα βρει το δρόμο του και το συνδρομητικό gaming.
Όταν μπορεί να υποστηριχθεί και σε Cloud μορφή σε μεγάλο όγκο κοινού, θα υπάρξουν ακόμη και δωρεάν συνδρομές με διαφημίσεις. Άλλο αν χαλάει τη βόλεψη πολλών. (Συλλεκτών, μαγαζατόρων, εταιρειών marketing, εκδοτών κ.λπ.). 😄

Ακούω την άποψή σου αλλά ταυτόχρονα ένα παιχνίδι που πάρει 5-6-10 χρόνια να φτιαχτεί και μπορεί να μου κρατήσει το ενδιαφέρον 1-2 χρόνια. Είναι πολύ πιο προσοδοφόρο για τον developer γιατί θα με αναγκάσει ως πελάτη να είμαι στη συνδρομή του για αυτό το διάστημα συνεχόμενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...