Προς το περιεχόμενο

Δημόσια συγνώμη ζήτησε ο Mark Zuckerberg για τον αντίκτυπο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στα παιδιά


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Josh Hawley τον παρακολουθώ χρόνια. Είναι μεγάλος μάγκας και είναι μεγάλο αγκάθι για τα καθίκια τους δημοκρατικούς και εταιρίες που κάνουν ότι γουστάρουν. Είναι πράγματι ξιφολόγχη και γι αυτό τον μισούν όπως και άλλους που τους την "μπαίνουν" και τους χαλάνε τη σούπα. 

Για όσους δεν το κατάλαβαν πόσο σημαντικό είναι αυτό το θέατρο από τον Ζούκεμπεργκ που αναγκάστηκε να κάνει μπροστά σε όλους και στη γερουσία ΚΑΝΕΙΣ άλλος δεν έκανε το ίδιο ποτέ. Εκατσε κάνας Cook ή άλλοι μεγάλοι στο σκαμνί να τους ρωτήσουν για τα σκατά που κάνουν και γύρισαν να ζητήσουν ποτέ συγνώμη ή τι θα κάνουν; 

Απλά δεν ξέρετε πόσο σημαντικό είναι το συγκεκριμένο. Να ξέρετε, αν ο Ζουκεμπεργκ μπήκε στη αυτή τη θέση θα ακολουθήσουν και άλλοι. Είναι μεγάλη νίκη έστω και μικρή σε έναν τεράστιο πόλεμο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Τέλος , κλασική μέθοδος των vpn (αν θυμάμαι καλά) είναι να βάζουν το πακέτο σου μαζί με τα header data σε νέο πακέτο και να τα προωθούν στον τελικό προορισμό. Από το μέγεθος του frame αν θέλουν βρίσκουν ότι είσαι μέσω vpn και πιθανόν ποιος είσαι πραγματικά. Απλά δεν το κυνηγάνε ακόμα.

Άν ο vpn provider έχει πραγματική no logs policy, πως σε βρίσκουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ΡΕ ΜΑΡΚ ΠΣΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥ

------------------------------------------------------------------------

1 ώρα πριν, MariosX είπε

Κλασσική περίπτωση βλάβης. Πιο εύκολο είναι να κατηγορήσεις άλλον παρά τον ίδιο σου τον εαυτό.

Διαβάζω διάφορα, κατακλεψε τα δεδομένα μας. ΟΧΙ του τα δώσαμε, κατά την διάρκεια της εγγραφής μας στην πλατφόρμα του, συμφωνήσαμε πως θα έχει πρόσβαση στα δεδομένα μας. Διάβασε κάνεις τους όρους χρήσης; φυσικά και όχι.

Ωραία χρησιμοποιείται το Facebook ως εργαλείο αποπλάνησης ανηλίκων, οι γονείς που είναι που αφήνουν τα παιδιά τους έτσι χύμα; ούτε αυτό είναι κάτι καινούργιο. Ανεύθυνοι γονείς υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.Βλεπω τόσες οικογένειές όπου δίνουν στα παιδιά τους κινητό τηλέφωνο από την ηλικία των 5 για να χαζεύουν και να μην ασχολούνται. Κατά τα άλλα φταίει το Facebook.

Όταν εφευρέται ένα εργαλείο, βασίζεται ξεκάθαρα στον άνθρωπο για το πώς θα χρησιμοποιηθεί. Ας πούμε για παράδειγμα πριν εκαντοντάδες χρόνια, κάποιος εφεύρεσαι και ανακάλυψε το σφυρί για να χτίσει σπίτια. Δεν φταίει ο εφευρέτης για το αν το σφυρί χρησιμοποιήθηκε από άλλους  για να σπάει κεφάλια.

Ξεκόλληστε μερικοί, αν δεν σας αρέσουν οι πλατφόρμες που κλέβουν τα δεδομένα σας, διαγράψτε τους λογαριασμούς σας και ξεκινήστε να ζείτε πιο φυσιολογικά από το να κάθεστε να κλαιγεστε 

Σωστό μέχρι ένα σημείο και συμφωνώ. Απλά το πρόβλημα με τα social και με την αλλαγή συμπεριφορών, ειδικά από παιδιά, στις περισσότερες φορές μπαίνει και μέσα στο σπίτι μου. Έστω και αν προσωπικά έχω κόψει για μένα ή τα παιδιά μου, κάθε κανάλι σόσιαλ. Δηλαδή μπορεί να μην έχω ποτέ μου σόσιαλ, να απαγορεύσω (η καλύτερα δώσω την κατάλληλη παιδεία) στο παιδί μου να μην χρησιμοποιεί σόσιαλ, μεθαύριο κάποια παιδιά για ένα challenge μπορεί να πλακώσουν το παιδί μου στο ξύλο ή να σπάσουν το αμάξι και τα αμάξια της γειτονιάς. Άρα η κακή χρήση σοσιαλ επηρεάζουν και εμένα που *δεν χρησιμοποιώ. 

 

* Χρησιμοποιώ social και ούτε παιδιά έχω. Απλά μιλάω σε πρώτο πρόσωπο για την παραπάνω περίπτωση

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Snip είπε

Ότι, δηλαδή, μας φταεί ο Μάρκ και όχι όλοι αυτοί που μπαίνουν και εύχονται καρκίνο σε όλους, που βρίζουν και κάνουν μπούλινγκ σε όποιον βρεθεί μπροστά τους, που μαθαίνουν στα παιδιά τους να είναι το ίδιο σκατάνθρωποι σαν εκείνους και να συμπεριφέρονται σα ζώα μέσα στα social media και να μη σέβονται κανέναν, πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Ο Μάρκ φταίει γι αυτό. Όπως φταίει κ αυτός που ανακάλυψε το αυτοκίνητο για όλα τα δυστυχήματα από υπερβολική ταχύτητα ή μέθη.

Για το πώς χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία, είσαι αποκλειστικά υπεύθυνος εσύ. Ένα ρητό λέει "αν θες να δεις τον αληθινό χαρακτήρα ενός ανθρώπου, δώσ' του δύναμη και εξουσία", εγώ θα προσθέσω "ή δώσ' του ανωνυμία και δημόσιο λόγο".

Ας μάθουμε πρώτα εμείς να είμαστε άνθρωποι, σωστοί απέναντί μας και μετά βρίσκουμε κάποιον να του ρίξουμε το φταίξιμο.

Συμφωνώ εν μέρη.

Το θέμα είναι πως η χειραγώγηση πάει σύννεφο και ο κόσμος δεν το καταλαβαίνει..κάπου εδώ θυμάμαι ένα άλλο quote '' it's easy to fool someone , it's hard to convince them they've been fooled' '' Μερικές φορές ο κόσμος θα υπερασπιστεί κάτι απο καθαρό εγωισμό ή ανοησία...Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως η πλειοψηφία δεν ξέρει να χρησημοποιεί κάποια υπηρεσία οπότε δεν είναι ακριβώς υπεύθυνοι για το αποτέλεσμα...Δες το σαν πλύση εγκεφάλου όπου η μάζα δεν το καταλαβαίνει...

Το κράτος θεωρητικά είναι εκεί για να ''προστατέψει'' αυτούς που δεν έχουν την ικανότητα να καταλάβουν μόνοι τους τι είναι θετικό για αυτούς και τι όχι....Πρακτικά όμως το κράτος δεν διαφέρει απο την κάθε εταιρία...οπότε επιβάλει κάποιο πρόστιμο μια στις τόσες ώστε η μάζα να ακούσει πως κάτι έγινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, killer76 said:

Α ΡΕ ΜΑΡΚ ΠΣΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥ

------------------------------------------------------------------------

Σωστό μέχρι ένα σημείο και συμφωνώ. Απλά το πρόβλημα με τα social και με την αλλαγή συμπεριφορών, ειδικά από παιδιά, στις περισσότερες φορές μπαίνει και μέσα στο σπίτι μου. Έστω και αν προσωπικά έχω κόψει για μένα ή τα παιδιά μου, κάθε κανάλι σόσιαλ. Δηλαδή μπορεί να μην έχω ποτέ μου σόσιαλ, να απαγορεύσω (η καλύτερα δώσω την κατάλληλη παιδεία) στο παιδί μου να μην χρησιμοποιεί σόσιαλ, μεθαύριο κάποια παιδιά για ένα challenge μπορεί να πλακώσουν το παιδί μου στο ξύλο ή να σπάσουν το αμάξι και τα αμάξια της γειτονιάς. Άρα η κακή χρήση σοσιαλ επηρεάζουν και εμένα που *δεν χρησιμοποιώ. 

 

* Χρησιμοποιώ social και ούτε παιδιά έχω. Απλά μιλάω σε πρώτο πρόσωπο για την παραπάνω περίπτωση

Ομολογώ πως δεν κατάλαβα τίποτα.

Τι υποθετικά σενάρια είναι αυτά;

Δλδ, τι θα ξεκινήσει να υπάρχει social challenge σπάσε ένα παιδί στο ξυλο;

Άντε και γίνει, θα σταματήσει να υφίσταται ο νόμος; θα σταματήσουν να υπάρξουν μηνύσεις και κυρώσεις για ξυλοδαρμό; μην τα ισοπεδωνουμε όλα 

Επιπρόσθετα να τονίσω πλέον πως όπως υπάρχει το εργαλείο το Facebook έτσι αντίστοιχα υπάρχουν διάφορα εργαλεία που αποτρέπουν την χρήση τους όπως γονικος έλεγχος σχεδόν σε όλες τις συσκευές. Μέχρι και στο router να μπεις, υπάρχουν ρυθμίσεις να μπλοκάρεις το οποιοδήποτε site. 

Βέβαια εδώ μπορεί να χρησιμοποιηθεί η δικαιολογία ότι πολλοί δεν ξέρουν να τα ρυθμίζουν, με άλλα λόγια θα ρίξουν αλλού το φταίξιμο. Όμως αυτό μπορεί να επιτευχθεί αν πληρώσουν κάποιο επαγγελματία να τα ρυθμίσει ή να κάτσουν να μάθουν να τα ρυθμίζουν οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Shinji ikari said:

Καθολου σε διαβεβαιωνω, εμενα εβγαζε το αληθινο μου ονομα, στο outlook, στο android και κανενας δε μου εχει απαντησει πως και γιατι.

Κοίτα μπαίνω από firefox, και δεν βάζω προσωπικά στοιχεία πουθενά. Με brave μπαίνω σε ορισμένους ιστότοπους, είχα δοκιμάσει κάποτε και το tor αλλά έχει προβλήματα συμβατότητας με πολλά site, όπως και το brave μερικά δεν τα ανοίγει (π.χ. gmail)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, MariosX είπε

Δλδ, τι θα ξεκινήσει να υπάρχει social challenge σπάσε ένα παιδί στο ξυλο;

Καλά που ζεις? Απειρα challenge έχουν γίνει που την πληρώνουν άφταιγοι. 

Άντε και γίνει, θα σταματήσει να υφίσταται ο νόμος; θα σταματήσουν να υπάρξουν μηνύσεις και κυρώσεις για ξυλοδαρμό; μην τα ισοπεδωνουμε όλα 

Αλήθεια τώρα?  Έχεις δει τι γίνεται στην κοινωνία? Πέρα από φόνους, σχεδόν οτιδήποτε και να κάνει κάποιος, αφήνεται ελεύθερος με "περιοριστικούς όρους". Δηλαδή με λίγα λόγια του χαιδεύουν τα αυτιά.

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σανο ταισανε τοτε οτι ενας τυπος σαν και αυτον εφτιαξε απο το πολυεργαλειο που σε ξερει ακομα και ποτε πας τουαλετα και τι κανεις...

Σε λιγο θα μας πουνε οτι η Γη ειναι επιπεδη και οτι ο ανθρωπος δεν πηγε ποτε στο φεγγαρι.

Κοιτα να δεις κατι πραγματα.

4 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δυστυχώς αν μπαίνεις με συσκευή που έχει sim έστω και μια φορά κρατάνε το imei (σίγουρα στο Android) και από εκεί και πέρα ότι και να κανείς είναι προσωποποιημένη η περιήγηση. Μετά χρησιμοποιούν τις πιθανότητες πχ IP αν μπεις με υπολογιστή από την ίδια IP πιθανολογεί ότι μπορεί να είσαι εσυ. Χαρτογραφούν ακόμα και τους οικείους σου. Έχουν εξελιχθεί οι αλγόριθμοι .
Τα vpn ελάχιστα σε προστατεύουν. Επίσης δημιουργούν το ερώτημα κατά ποσό η x εταιρία private vpn δεν αξιοποιεί τα data σου.

Τέλος , κλασική μέθοδος των vpn (αν θυμάμαι καλά) είναι να βάζουν το πακέτο σου μαζί με τα header data σε νέο πακέτο και να τα προωθούν στον τελικό προορισμό. Από το μέγεθος του frame αν θέλουν βρίσκουν ότι είσαι μέσω vpn και πιθανόν ποιος είσαι πραγματικά. Απλά δεν το κυνηγάνε ακόμα.

Ωραια τα ειπες στον φιλο. Πες του και το τελευταιο. Να βαλει αυτο το αυτοκολλητακι μπροστα στην καμερα.

Επεξ/σία από BertaJourdan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jodalar είπε

Δυστυχώς πολιτική εξουσία ανεξάρτητη κι αδιάφθορη με καπιταλισμο δεν...

Κομμουνισμός, παλι δεν… μπορεί να υπάρξει. Όπου δοκίμασαν απέτυχαν. Η διαφθορά των πολιτικών τον μετέτρεψε σε σκληρό καπιταλισμό ή δικτατορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να είμαστε και λίγο δίκαιοι όμως, δεν φταίει μόνο/το κάθε social network αν κάποιος αποβλακώνεται σε αυτά.

Αλλά ναι πρέπει να ελέγχονται αυστηρά.

Επεξ/σία από atypicalcoder
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...