Προς το περιεχόμενο

Δημόσια συγνώμη ζήτησε ο Mark Zuckerberg για τον αντίκτυπο των μέσων κοινωνικής δικτύωσης στα παιδιά


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Α ρε Insomnia, τελικά όλους τους πιάνεις κάπου.

Δεν σχολιάζω ποτέ θέματα με κοινωνικά δίκτυα, Elon Musk, Apple, σιχαμερές πρακτικές εταιριών, αλλά αυτήν τη φορά με καταφέρατε.

Για πρώτη, πρώτη και μοναδική φορά-και μέχρι στιγμής-όλα τα σχόλια είναι ένα προς ένα. Δεν μπορώ να ξεχωρίσω κανένα.

Για να δούμε, πότε θα με καταφέρεις να ξαναγράψω σχόλιο σε τέτοιο θέμα.

τσακ .. σε τσακωσε το insomnia...μολις εγραψες.. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Φταίνε και οι γονείς που δεν φροντίζουν τα πιδιά τους αρκετά.

Αυτός είναι ένα διεθνιστής καραγκιόζης, το πρόβλημα είναι ότι του επιτρέπεται να παίρνει τα δεδομένα του κόσμου και να τα πουλάει. Η συγνώμη δεν σημαίνει τίποτα.

Εγώ από τότε που κατάλαβα τι παίζει έσβησα όλα τα social media, έχω βάλει anti-tracker adblocker και μπαίνω και σε incognito mode. Έχω ξεχάσει τι θα πει διαφήμιση και σερφάρω με vpn, επίσης δεν βάζω πουθενά προσωπικά στοιχεία. Δεν ξέρω κατά πόσο το κάνω πετυχημένα αλλά χρήματα σίγουρα δεν τους προσφέρω ούτε από διαφημίσεις, ούτε από κλικς.

Δυστυχώς αν μπαίνεις με συσκευή που έχει sim έστω και μια φορά κρατάνε το imei (σίγουρα στο Android) και από εκεί και πέρα ότι και να κανείς είναι προσωποποιημένη η περιήγηση. Μετά χρησιμοποιούν τις πιθανότητες πχ IP αν μπεις με υπολογιστή από την ίδια IP πιθανολογεί ότι μπορεί να είσαι εσυ. Χαρτογραφούν ακόμα και τους οικείους σου. Έχουν εξελιχθεί οι αλγόριθμοι .
Τα vpn ελάχιστα σε προστατεύουν. Επίσης δημιουργούν το ερώτημα κατά ποσό η x εταιρία private vpn δεν αξιοποιεί τα data σου.

Τέλος , κλασική μέθοδος των vpn (αν θυμάμαι καλά) είναι να βάζουν το πακέτο σου μαζί με τα header data σε νέο πακέτο και να τα προωθούν στον τελικό προορισμό. Από το μέγεθος του frame αν θέλουν βρίσκουν ότι είσαι μέσω vpn και πιθανόν ποιος είσαι πραγματικά. Απλά δεν το κυνηγάνε ακόμα.

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Billi the Kid said:

Στο απόγειο της υποκρισίας Meta και Γερουσία

Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα... ότι δεν γίνεται τίποτα γιατί όλοι κάνουν κριτική και κανένας αυτοκριτική.

- Ο Ζουκ, καλά ασχολιαστος

-Οι γονείς: "Φταίνε τα σοσιαλ", εμείς καθόλου, το ότι πήραμε στο παιδί κινητό από το νηπιαγωγείο και το έχουμε παρατημένο να αλωνιζει ηλεκτρονικά δεν έχει να κάνει.

-Η Γερουσία των ΗΠΑ: «Το προϊόν σου σκοτώνει ανθρώπους», στη χώρα που πουλιούνται τα όπλα στα σουπερμάρκετ και κάθε μέρα πυροβολιουνται και 2-3 σχολεία.

Έχω μόνο ένα Όσκαρ υποκρισίας και δυσκολεύομαι πραγματικά να διαλέξω...

Επεξ/σία από anonymous999
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ipanos84 είπε

Να κάνω εγώ μια ερώτηση?
Εφοσον γίνεται αυτό,γιατί ο κόσμος χρησιμοποιεί ακόμη τα social media?

Εφόσον ξέρουμε τι κακό προκαλεί κλπ κλπ γιατί δεν τα διαγραφούν όλοι;

Υ.Γ Εγώ τα έχω διαγράψει όλα !!!

Οι αλγόριθμοι που χρησιμοποιούν εκμεταλλεύονται την ανθρώπινη ψυχολογία. Για αυτό κάποιος που μπαίνει Instagram, TikTok , Facebook κτλ μπορεί να χάσει ώρες χαζεύοντας περιεχόμενο που πραγματικά του είναι άχρηστο.

Η μόνη ουσιαστική λύση είναι αυτό που έκανες. Αλλιώς θα βρουν την στιγμή που θα γίνεις το προΐον. Δεν τους νοιάζει αν είσαι εσύ συγκεκριμένα αλλά αν συνολικά έχουν πολλά εκατομμύρια θύματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, jodalar είπε

Κλαίω από τα γέλια. Σε υποχρέωσε κανείς να το χρησιμοποιήσεις? Η απλά έπεσε στην παγίδα του γιατί δεν ήξερες? Είναι ο εύκολος τρόπος αποποίηση ευθυνών ποτέ δε φταίει με εμείς πάντα οι άλλοι. Μήπως μας έβαλε και το μαχαίρι στο λαιμό και μας είπε ναι θα το χρησιμοποιήσετε? Η τα επαγγελματικά μου τα οικονομικά μου και προσωπική μου ζωή δεν θα προχωρούσε χωρίς το facebook?

Αυτά περι φυλακής τα ακούμε τα τελευταία χρόνια πολύ συχνά ηια πολιτικούς ότι έφτασε η ώρα τους για εμπόρους ναρκωτικών για ....για για... Και η καραμέλα συνεχίζει. Μεγαλύτερες πιθανότητες έχουμε να βρεθούμε εμείς στη φυλακή ανευ λόγου και αιτίας παρά αυτοι... Κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει..μ

Κλάψε όσο θέλεις. Τη γνωρίζουμε την τακτική. Κάντε το δημοφιλές, φιλικό προς τους χρήστες, δώστε τους την ψευδαίσθηση ότι είναι προς το συμφέρον τους και όταν έρθει η ώρα και γιγαντωθεί το εκμεταλλεύεται όπως πρέπει.

Για να μη σου πω τι αηδιες ανεβάζουν καθημερινά σε αυτό αλλά και στα άλλα "social media" που τα βλέπουμε και εμείς και τα παιδιά όλου του κόσμου χωρίς κανένα έλεγχο.

Στο μαγικό ζωμό και την κληματαριά όμως τα έλεγχαν όλα και τα ελέγχουν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα... ότι δεν γίνεται τίποτα γιατί όλοι κάνουν κριτική και κανένας αυτοκριτική.

- Ο Ζουκ, καλά ασχολιαστος

-Οι γονείς: "Φταίνε τα σοσιαλ", εμείς καθόλου, το ότι πήραμε στο παιδί κινητό από το νηπιαγωγείο και το έχουμε παρατημένο να αλωνιζει ηλεκτρονικά δεν έχει να κάνει.

-Η Γερουσία των ΗΠΑ: «Το προϊόν σου σκοτώνει ανθρώπους», στη χώρα που πουλιούνται τα όπλα στα σουπερμάρκετ.

Έχω μόνο ένα Όσκαρ υποκρισίας και δυσκολεύομαι πραγματικά να διαλέξω...

- O Ζουκ είναι ένας πανέξυπνος, ψυχρός δισεκατομμυριούχος. Τη δουλειά του κάνει. Φταίει για την κατάσταση χωρίς αμφιβολία.

- Οι αμερικάνοι , ειδικά είναι ένας λαός που είναι σπάταλος από τη φύση του. Καταναλώνει τα πάντα. Πόσο μάλλον αυτά που του δίνονται χωρίς χρήματα. Οι γονείς έχουν ευθύνη, ξεκάθαρα, αλλά πως θα πεις στο παιδί σου να μην μπαίνει social όταν σε βλέπει όλη τη μέρα εκεί... Δυστυχώς, ο μόνος σίγουρος δρόμος για την αποτυχία ενός γονιού είναι να κάνει τα παιδιά του σαν τα μούτρα του και αυτό είναι ένα λάθος που το κάνουν αρκετοί...

- Τα όπλα είναι επίσης μέσα στην παράδοσή τους, ως χώρα που απαρτίστηκε από Ευρωπαίους κατάδικους. Το θέμα είναι ότι επέτρεψαν τη λειτουργία social, όπου δεν παραβιάζουν τα προσωπικά σου δεδομένα μόνο και μόνο επειδή, νομικά, το κάλυψαν χωρίζοντάς τα σε "προσωπικά" και "προσωποποιημένα". Τα προσωπικά είναι το όνομα το επίθετο, το email σου κτλ, δηλαδή δεδομένα που αποκαλύπτουν την ταυτότητά σου άμεσα και προσωποποιημένα όλα όσα δείχνουν το τρόπο που σκέφτεσαι, το πως ζεις, ποιοι είναι οι φίλοι σου και οι γνωστοί σου, δηλαδή όλα όσα είσαι πραγματικά.... Λες και σε επίπεδο καταναλωτή τους νοιάζει πως σε λένε...

Η δική γίνεται για να ικανοποιηθούν οι γονείς και όχι για να λύσουν κάποιο πρόβλημα. Το έκαναν σήριαλ/σαπουνόπερα και αυτό... Θα μπορούσε να βγει και κάτι θετικό, αλλά δεν το βλέπω...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, polemikos said:

«Το προϊόν σου σκοτώνει ανθρώπους» είπε ο Γερουσιαστής στον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Meta

Γερουσιαστής κατηγόρησε κάποιον, ότι αυτό που κάνει, σκοτώνει ανθρώπους. Οκ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, anonymous999 είπε

Και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα... ότι δεν γίνεται τίποτα γιατί όλοι κάνουν κριτική και κανένας αυτοκριτική.

- Ο Ζουκ, καλά ασχολιαστος

-Οι γονείς: "Φταίνε τα σοσιαλ", εμείς καθόλου, το ότι πήραμε στο παιδί κινητό από το νηπιαγωγείο και το έχουμε παρατημένο να αλωνιζει ηλεκτρονικά δεν έχει να κάνει.

-Η Γερουσία των ΗΠΑ: «Το προϊόν σου σκοτώνει ανθρώπους», στη χώρα που πουλιούνται τα όπλα στα σουπερμάρκετ και κάθε μέρα πυροβολιουνται και 2-3 σχολεία.

Έχω μόνο ένα Όσκαρ υποκρισίας και δυσκολεύομαι πραγματικά να διαλέξω...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, δεν έχω Social εδώ και 10 χρόνια για αυτούς και πολλούς άλλους λόγους και πραγματικά έχω πολύ περισσότερο χρόνο να αφιερώσω σε μένα και σε αυτούς που αγαπώ.

Καλημέρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jodalar είπε

Κλαίω από τα γέλια. Σε υποχρέωσε κανείς να το χρησιμοποιήσεις? Η απλά έπεσε στην παγίδα του γιατί δεν ήξερες? Είναι ο εύκολος τρόπος αποποίηση ευθυνών ποτέ δε φταίει με εμείς πάντα οι άλλοι. Μήπως μας έβαλε και το μαχαίρι στο λαιμό και μας είπε ναι θα το χρησιμοποιήσετε? Η τα επαγγελματικά μου τα οικονομικά μου και προσωπική μου ζωή δεν θα προχωρούσε χωρίς το facebook?

Μην τα ρίχνουμε όλα στην προσωπική ευθύνη. Στα περισσότερα Συντάγματα του πλανήτη αναφ'ερεται ότι το κράτος έχει ευθύνη για την ασφάλεια των πολιτών του. Αυτό, φυσικά, με την προϋπόθεση ότι η πολιτική εξουσία είναι ανεξάρτητη και αδιαφθορή. Όταν δεν ισχύει αυτό, τότε το ρίχνουνε στην προσωπική ευθύνη...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Επόμενη πίστα, να ζητήσει συγνώμη για τις απάτες στις οποίες κάνει πλάτη η πλατφόρμα του. Όχι ότι εννοεί τη συγνώμη που είπε, φαίνεται ότι το έκανε επειδή πιέστηκε και όχι επειδή το ένιωθε, αλλά λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Μην τα ρίχνουμε όλα στην προσωπική ευθύνη. Στα περισσότερα Συντάγματα του πλανήτη αναφ'ερεται ότι το κράτος έχει ευθύνη για την ασφάλεια των πολιτών του. Αυτό, φυσικά, με την προϋπόθεση ότι η πολιτική εξουσία είναι ανεξάρτητη και αδιαφθορή. Όταν δεν ισχύει αυτό, τότε το ρίχνουνε στην προσωπική ευθύνη...

Δυστυχώς πολιτική εξουσία ανεξάρτητη κι αδιάφθορη με καπιταλισμο δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι, δηλαδή, μας φταεί ο Μάρκ και όχι όλοι αυτοί που μπαίνουν και εύχονται καρκίνο σε όλους, που βρίζουν και κάνουν μπούλινγκ σε όποιον βρεθεί μπροστά τους, που μαθαίνουν στα παιδιά τους να είναι το ίδιο σκατάνθρωποι σαν εκείνους και να συμπεριφέρονται σα ζώα μέσα στα social media και να μη σέβονται κανέναν, πίσω από ένα πληκτρολόγιο. Ο Μάρκ φταίει γι αυτό. Όπως φταίει κ αυτός που ανακάλυψε το αυτοκίνητο για όλα τα δυστυχήματα από υπερβολική ταχύτητα ή μέθη.

Για το πώς χρησιμοποιείς κάποια υπηρεσία, είσαι αποκλειστικά υπεύθυνος εσύ. Ένα ρητό λέει "αν θες να δεις τον αληθινό χαρακτήρα ενός ανθρώπου, δώσ' του δύναμη και εξουσία", εγώ θα προσθέσω "ή δώσ' του ανωνυμία και δημόσιο λόγο".

Ας μάθουμε πρώτα εμείς να είμαστε άνθρωποι, σωστοί απέναντί μας και μετά βρίσκουμε κάποιον να του ρίξουμε το φταίξιμο.

Επεξ/σία από Snip
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσική περίπτωση βλάβης. Πιο εύκολο είναι να κατηγορήσεις άλλον παρά τον ίδιο σου τον εαυτό.

Διαβάζω διάφορα, κατακλεψε τα δεδομένα μας. ΟΧΙ του τα δώσαμε, κατά την διάρκεια της εγγραφής μας στην πλατφόρμα του, συμφωνήσαμε πως θα έχει πρόσβαση στα δεδομένα μας. Διάβασε κάνεις τους όρους χρήσης; φυσικά και όχι.

Ωραία χρησιμοποιείται το Facebook ως εργαλείο αποπλάνησης ανηλίκων, οι γονείς που είναι που αφήνουν τα παιδιά τους έτσι χύμα; ούτε αυτό είναι κάτι καινούργιο. Ανεύθυνοι γονείς υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.Βλεπω τόσες οικογένειές όπου δίνουν στα παιδιά τους κινητό τηλέφωνο από την ηλικία των 5 για να χαζεύουν και να μην ασχολούνται. Κατά τα άλλα φταίει το Facebook.

Όταν εφευρέται ένα εργαλείο, βασίζεται ξεκάθαρα στον άνθρωπο για το πώς θα χρησιμοποιηθεί. Ας πούμε για παράδειγμα πριν εκαντοντάδες χρόνια, κάποιος εφεύρεσαι και ανακάλυψε το σφυρί για να χτίσει σπίτια. Δεν φταίει ο εφευρέτης για το αν το σφυρί χρησιμοποιήθηκε από άλλους  για να σπάει κεφάλια.

Ξεκόλληστε μερικοί, αν δεν σας αρέσουν οι πλατφόρμες που κλέβουν τα δεδομένα σας, διαγράψτε τους λογαριασμούς σας και ξεκινήστε να ζείτε πιο φυσιολογικά από το να κάθεστε να κλαιγεστε 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...