Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Isamael είπε

Καλησπέρα, δές το official https://www.skroutz.gr/s/31626649/Nintendo-Carrying-Case-Screen-Protector-Black-White-Switch-Μαύρο.html. Έχοντας πάρει το λευκό, ταίριαζε πολύ με την κονσόλα. Επίσης έχει στην συσκευασία και προστασία οθόνης και "θηκάκια" για 5 παιχνίδια. Δεν πιάνει πολύ χώρο καθώς δεν είναι ογκώδης για θήκη, απλά το παράπονό μου είναι οτι σαν να στριμώχνει λίγο την κονσόλα, φαίνονται εξογκωματάκια στα σημεία των αναλογικών. Μπορεί βέβαια να ανοίξει λίγο απο την χρήση απλά για official θήκη θα έπρεπε να το προσέξουν λίγο. Γενικά μια αξιόλογη και όμορφη πρόταση.

Σημείωση: δεν θα σου προστατέψει και πολύ την κονσόλα αν πέσει απο μεγάλο ύψος κλπ, είναι ιδανική για να την βάζεις στην τσάντα και να μην ανησυχείς για γρατζουνιές.

Δεν θα συμφωνησω με τους ορους σοβαρο/ασοβαρο.

Οι χαρακτηρες στα παιχνιδια της Νιντεντο ειναι χαριτωμενοι. Και σοβαροι και χαριτωμενοι. Μπορει σε καποιους αισθητικα να μην αρεσουν και εννοειται καλα κανουν, αλλα σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει "ασοβαροτητα" στα παιχνιδια της.

Το Super Mario Galaxy, που επαιξα προσφατα στο Wii, ειναι απο τα καλυτερα 3D platform που εχω παιξει αν οχι το καλυτερο. Δεν εχει βαθυ σεναριο, cutscenes που θα σε βαλουν να σκεφτεις ηθικα διλημματα, αλλα ειναι ενα video game για να διασκεδασεις στο κατω κατω.

Υποκλινομαι στα "Death Strading" και "The Last of Us", αλλα δεν απαιτω να ειναι ολα τα video games αυτου του υφους.

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babality είπε

Επειδη καποιοι αντιδρασατε στο σοβαρα που λενε ο κοσμος, να ξερετε οτι καποιοι ανθρωποι δεν εχουν συνηθισει τους χαρακτηρες της νιντεντο να τους αντιμετωπιζουν σοβαρα. Να πω για ενα metroid ισως ειναι το πιο "σοβαρο" franchise της νιντεντο οπως το βλεπω απο τα ματια ενος τετοιου ανθρωπου. Προσπαθω δηλαδη να μπω στο mentality τους γιατι κι εγω καιγομαι με νιντεντο. Οταν ενας που δεν ξερει δηλαδη βλεπει το mario να κανει Γουυιιιιιιι σιγουρα του φαινεται παιδικο σε σχεση με ενα red dead ας πουμε ή ενα last of us. Και οταν βλεπει στη μια κονσολα god of war και στην αλλη animal crossing και kirby ε, καταλαβαινετε γιατι εχουμε τετοια ποστς. Τα παραδειγματα τυχαια

Εν μέρει συμφωνώ σε αυτό που λες, ότι μερικές φορές ο κόσμος κρίνει εντελώς επιφανειακά κάτι μόνο από το περιτύλιγμα και καταλήγει να το παρεξηγεί.

Από την άλλη όμως μπαίνοντας σε ένα πολύ μεγάλο θέμα, κάνοντας την ερώτηση εάν η κονσόλα είναι "σοβαρή" δεν ξέρω... Αφήνει και υπαινιγμούς για τα μέλη που τυχαίνει να ασχολούνται με αυτή. Για να είμαστε τόσοι (μαντράχαλοι) εδώ και να σχολιάζουμε για την κονσόλα, ε πιστεύω ότι κάτι σοβαρό θα έχει. Άσχετα αν δεν το βλέπουνε κάποιοι.

Επίσης το να ψάξεις να βρεις αν ένα συγκεκριμένο παιχνίδι όπως FF και RE κυκλοφορεί στην κονσόλα δεν είναι και δύσκολο. Εδώ γράφεις συνήθως ζητώντας γνώμες για το αν αξίζει ή όχι η αγορά σύμφωνα με τα γούστα του καθενώς.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Brazhlias said:

Το Super Mario Galaxy, που επαιξα προσφατα στο Wii, ειναι απο τα καλυτερα 3D platform που εχω παιξει αν οχι το καλυτερο. Δεν εχει βαθυ σεναριο, cutscenes που θα σε βαλουν να σκεφτεις ηθικα διλημματα, αλλα ειναι ενα video game για να διασκεδασεις στο κατω κατω.

Ερμ...

Η ιστορία που διηγείται το Super Mario Galaxy είναι ότι πιο βαθύ και συγκλονιστικό έχει να επιδείξει οποιοδήποτε 2D ή 3D Mario. Ok, έχει αντιγράψει πολύ τον Μικρό Πρίγκιπα, but still, δεν ξέρω πως κάποιος μπορεί να διαβάσει ολόκληρο το τραγικό backstory της Rosalina χωρίς τουλάχιστον να βουρκώσει.

Τόσα Mario με μηδενικό σενάριο και βρήκες να φέρεις παράδειγμα το Galaxy. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Ερμ...

Η ιστορία που διηγείται το Super Mario Galaxy είναι ότι πιο βαθύ και συγκλονιστικό έχει να επιδείξει οποιοδήποτε 2D ή 3D Mario. Ok, έχει αντιγράψει πολύ τον Μικρό Πρίγκιπα, but still, δεν ξέρω πως κάποιος μπορεί να διαβάσει ολόκληρο το τραγικό backstory της Rosalina χωρίς τουλάχιστον να βουρκώσει.

Τόσα Mario με μηδενικό σενάριο και βρήκες να φέρεις παράδειγμα το Galaxy. :P

Ναι εχεις δικιο. Λαθος παραδειγμα και λαθος το εξεφρασα.

Απλα το παιχνιδι ξεκιναει και τελειωνει με το κλασσικο: "Ο Μποουζερ εκλεψε την πριγκιπισσα, νικησε τον και παρ'την πισω". Ουπς! Σορυ για το σποιλ. :P 

H ιστορια της Ροσαλιντα ειναι οντως ομορφη, απλα ερχεται σαν extra στο παιχνιδι. Μπαινεις αν θες και διαβαζεις την ιστορια, βλεποντας απλα καποιες εικονες, χωρις cutscenes και περιττα λουσα.

Τωρα, εκτος θεματος αυτο βεβαια, αλλα οταν ξεκλειδωσα και διαβασα την ιστοριουλα σιγα σιγα, λεω κριμα που δεν ειναι και ο ανιψιος μου, που συνηθως καθεται και με παρακολουθει οταν παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, maniacos93 said:

Η επίσημη απάντηση από την Skull&Co όσον αφορά την Ελλάδα:

  Hide contents

Capture.JPG.edcfebf8a29146adad5b2e9893992386.JPG

 

Μας φώτισαν. 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Brazhlias είπε

Δεν θα συμφωνησω με τους ορους σοβαρο/ασοβαρο.

Σημείωση. Μπέρδεψες τα άτομα στα οποία απαντάς/κάνεις παράθεση 😄

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εβγαινε η ιδια η νιντεντο και ελεγε οι κονσολες μου ειναι ασοβαρες αρα κι εσεις ασοβαροι που ασχολειστε θα ελεγα οκ μαν ειμαι ασοβαρος επομενο μαριο πότε? τοσο στα σοβαρα παιρνω το τι ειναι ασοβαρο και τι σοβαρο. μ'αρεσουν και τα ξεκοιλιασματα μ'αρεσουν και τα ζωακια που σκαβουν κηπους. τοσο απλα.

Επεξ/σία από babality
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maniacos93 είπε

Η επίσημη απάντηση από την Skull&Co όσον αφορά την Ελλάδα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Capture.JPG.edcfebf8a29146adad5b2e9893992386.JPG

 

Ωπ!!Χαχαχαχχ…Αυτός ειναι ο seller που ποσταρα πιο πριν…Δεν ήξερα οτι ειναι official distributor !!!!

..good to know..

 

Παιδια αν κάποιος δε βιάζεται και μπορει να περιμένει 2,3 βδομαδες μίνιμουμ,να αλλος ενας λόγος για να ψωνίσει απο εκεί !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.pressfire.no/artikkel/forbrukerradet-vant-anke-mot-nintendo-na-kan-du-endelig-angre-pa-forhandsbestillinger-pa-switch

Nintendo won the initial battle a year ago, but the german consumer agency appealed on the spot. The appeal court has now ruled that Nintendo is in breach of EU law.

In short:

  • Norway's Consumer Council submitted a complaint against Nintendo to Germany (where Nintendo is located) saying the company won't let consumers cancel preorders even though the game isn't out, a breach of EU consumper law.
  • Nintendo said this was an "untenable" position, since they are following the letter of the law stating "performance" has begun at the time of payment. A court battle happened in 2020, which Nintendo surprisingly won.

The new stuff:

  • Norwegian site PressFire has aquired court documents that show the appeals court has reversed the previous judgement. In other words, Nintendo has lost on all accounts.
  • The court says "performance" doesn't start until the game is actually playable.
  • The court immediately hit Nintendo with a cease and desist letter, saying they need to stop this unlawful practise immediately or face fines of 250,000 euros per infridgement or prison sentence for the Nintendo of Europe leadership (!)
  • Nintendo has accepted the judgement, and has already implemented a system for refunding preorders.
  • While this court order is for Norway, the way EU consumer law is implemented (Norway is a part of the EEA) means it's enforcable in the entirety of the EU.
  • You can now get a refund by going into the eShop or from the official Nintendo website. However, Nintendo is only allowing the easy "one click" way to get a refund if the release date is at least seven days away. It's still unknown what you need to do if the game is less than seven days away, but Nintendo is bound by law to allow it now.

 

Επεξ/σία από Swimmer21
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα public παιζουν με τα νευρα μου εχουν το slap them all ετοιμο για αποστολη απο το Σαββατο και ακομα να το στειλουν και η πλακα ειναι οτι θα σταλει απο το καταστημα καστοριας 10 χιλιομετρα απο εδω. Η προπαραγγελια ειναι απο τον Αυγουστο το εχει παιξει η μιση Ελλαδα η αλλη μιση το εχει τελειωσει και εγω ακομα περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Η επίσημη απάντηση από την Skull&Co όσον αφορά την Ελλάδα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Capture.JPG.edcfebf8a29146adad5b2e9893992386.JPG

 

Πηρα απο amazon Uk, εχει γινει ηδη dispatched

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lak10 είπε

Τα public παιζουν με τα νευρα μου εχουν το slap them all ετοιμο για αποστολη απο το Σαββατο και ακομα να το στειλουν και η πλακα ειναι οτι θα σταλει απο το καταστημα καστοριας 10 χιλιομετρα απο εδω. Η προπαραγγελια ειναι απο τον Αυγουστο το εχει παιξει η μιση Ελλαδα η αλλη μιση το εχει τελειωσει και εγω ακομα περιμενω

Δεν είσαι ο μόνος. Και εγώ ακόμη περιμένω από Public την προπαραγγελία του Brilliant Diamond/Shining Pearl Double Pack μαζί με το Steelbook. Το game έχει κυκλοφορήσει εδώ και 2,5 εβδομάδες. Τους έχω στείλει και 3 email μάλιστα και δεν έχουν απαντήσει σε κανένα. Αθάνατο ελληνικό e-commerce. 

3 ώρες πριν, Balantakos είπε

Πηρα απο amazon Uk, εχει γινει ηδη dispatched

Δυστυχώς δεν έχει το νέο Gripcase για το OLED που θέλω το Amazon. Αλλιώς θα το είχα πάρει από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...