Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, Malthador said:

Εάν όταν λες «είναι αρκετός λόγος», εννοείς ότι «θα ζήσουμε ότι πολιτική κι αν ακολουθήσει η κάθε εταιρεία», ναι έχεις δίκιο

Προφανώς από αυτή την άποψη το λέω. 

Όσο και να κάνουμε παράπονα εγώ και εσύ εδώ δεν θα αλλάξει κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά εγώ δεν έχω πρόχειρο παράδειγμα εταιρίας που άλλαξε στρατηγική χωρίς να πονέσει η τσέπη της, οπότε όσο τα Kirby τριετίας συνεχίζουν να πουλάνε σε Full Price δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει να αλλάξει η Nintendo στάση.

Αυτό το ρημάδι το Mario Kart 8 έχει βαρεθεί να πιάνει top-10, και είναι Port από παιχνίδι του Wii U από το 2014.

Ένα Mario Kart 8 που κυκλοφορεί απο το 2017. 

Αν σταματήσουν να τα αγοράζουν, θα αλλάξει και η Nintendo βιολί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι το Kirby εδώ και πολύ καιρό πουλάει και πολύ σε full price.

Το ίδιο ισχύει και για τα παιχνίδια της Platinum(bayonetta,astral chain πχ).

Και για το Splatoon 2 έχω περιέργεια να δω τι θα κάνουν με την τιμή του τώρα που θα βγει το 3 του χρόνου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σχολιασω και εγω τα τελευταια μηνυματα.Το post του malthador τα λεει ολα.Δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

Τωρα εχοντας πλεον λιωσει το εκπληκτικο Metroid Dread,εχοντας ξεκλειδωσει τα παντα να πω τις τελικες μου αποψεις.

Το παιχνιδι ειναι απλα απολαυση οπως και το να χειριζεσαι την samus.Το εχω τερματισει  4 φορες το παιχνιδι και δεν εχω κανενα προβλημα να το ξαναξεκινησω.Το παιχνιδι προφανως και εχει θεματα(αδιαφορη μουσικη) και καποια θεματα με τα πολλα inputs(θα μπορουσαν οταν αναβαθμιζεις τα morphs bombs να τα εχεις στο ιδιο κουμπι οχι να πατας συνδυασμο) αλλα μαλλον ειναι το φετινο μου goty,βεβαια δεν εχω παιξει και πολλα παιχνιδια φετος.

Αναμενουμε τωρα το prime 4 ή και το 1 με βαση τις φημες.Δωσε κατι ρε nintendo.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ρωτησω εαν βολευει που ειναι σε τετοια διαταξη τα κουμπια στο χειριστηριο. Δλδ διαγωνια μεταξυ τους οι σταυροι και τα αναλογικα.

Επισης αυτο που λενε οτι χαλανε τα αναλογικα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Συμβαινει σε ολα τα χειριστηρια; Υπαρχει λυση ή αγοραζεις καινουρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανεις καποιο third party controller για switch, πιο φθηνο απο το pro, που να εχει γυροσκοπιο και δονηση; Δεν με πειραζει αν ειναι ενσυρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Εχει δοκιμασει κανεις καποιο third party controller για switch, πιο φθηνο απο το pro, που να εχει γυροσκοπιο και δονηση; Δεν με πειραζει αν ειναι ενσυρματο.

8bito sn30 pro +

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Στο φορητο πως θα παιζεις; Εχει καποιο stand;

Τι εννοείς? 

Κανονικο gamepad είναι σαν το pro Controler. 

Σε φορητό παίζεις στήνοντας με το stand την κονσόλα και το χειριστήριο στο χερι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Ανακάλυψα μόλις ότι υπάρχει αυτό το campaign. 

Πώς αισθάνεστε για αυτό; Αν είχε ένα πιο ρεαλιστικό price point θα το λαμβάνατε υπόψιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πώς αισθάνεστε για αυτό; Αν είχε ένα πιο ρεαλιστικό price point θα το λαμβάνατε υπόψιν;

Νομίζω οτι στα πλαίσια της φορητότητας ειναι ήδη μια χαρα το switch..ποσο μαλλον τωρα που βγήκε το OLED …

Δε το βρίσκω βολικό - No from me

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Malthador είπε

 

Ανακάλυψα μόλις ότι υπάρχει αυτό το campaign. 

Πώς αισθάνεστε για αυτό; Αν είχε ένα πιο ρεαλιστικό price point θα το λαμβάνατε υπόψιν;

Έχουν πάρει το μισό Dock το το κόλλησαν πάνω στο Switch, και έβαλαν και οθόνη 11+". Φαντάζομαι οτι σε συγκεκριμένα σενάρια μπορεί να είναι χρήσιμο (με τέτοια τιμή βέβαια, δύσκολο) αλλα με βάση τον όγκο και το βάρος που φαντάζομαι οτι θα έχει, απο εμένα είναι μεγαααλο Pass. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλιότερα είχα γράψει ένα άρθρο σχετικά με τα δύο διαφορετικά μοντέλα τιμολόγησης (διατήρησης και πτώση τιμής) όπου αναλύει τα θετικά και τα αρνητικά για το καθένα τόσο από πλευράς καταναλωτή όσο και της βιομηχανίας σε ένα πολύ γενικό πλαίσιο.

Σχετικά με όσα ανέφερε ο @D.Luffy η Ν χειροτέρεψε σε τρία σημεία: 

-Κατασκευαστικό με κυρίως τα προβλήματα των joycons και την "ευαισθησία" του ψηφιακού σταυρού στο pro controller. Πιστεύω ότι θα είχαν λυθεί νωρίτερα αν ήταν ο Iwata ακόμα στο τιμόνι της εταιρίας αλλά και πάλι θα έπαιρνε χρόνο. Να θυμίσω ότι και κατά την περίοδο του Iwata υπήρχαν προβλήματα όπως με τις γραμμές που έμεναν στην πάνω οθόνη του 3ds αφού τα λαστιχάκια στο κλείσιμο δεν διατηρούσαν την αναγκαία απόσταση. Παρόλο που το έφτιαξαν επαναλήφθηκε το ίδιο πρόβλημα σε μετέπειτα έκδοση ενώ το είδαμε να συμβαίνει και στην κυκλοφορία του NSW. Τα λάθη που επαναλαμβάνονται δείχνουν ξεκάθαρα προβλήματα στο τμήμα σχεδιασμού.
Γενικώς προβλήματα κατασκευαστικά ανέκαθεν υπήρχαν αλλά στην περίοδο του NSW διογκώθηκαν όσο ποτέ άλλοτε. Μην ξεχνάμε πως δεν είναι κάτι καινούργιο για την βιομηχανία γενικότερα ειδικά αν συμπεριλάβουμε τα προβλήματα των xb360,ps3 που έβγαινε όλο το σύστημα εκτός. Σίγουρα πάντως η Ν έχει πέσει στα επίπεδα ποιότητας που την χαρακτήριζαν σε βάθος χρόνου.

-Ροή κυκλοφοριών. Ένα τεράστιο πρόβλημα που υφίσταται εδώ και δεκαετίες ακόμα και τώρα παρόλο που όλες οι ομάδες ανάπτυξης software της εταιρίες έχουν επικεντρωθεί σε ένα μόνο σύστημα. Σε ένα παλιότερο άρθρο που αναλύει τους εμπορικότερους τίτλους ανά σύστημα της Ν το συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για παιχνίδια αποκλειστικότητες κατά την πλειοψηφία της Ν και σε αποκλειστικότητες που προκύπτουν σε συνεργασία με τρίτες εταιρίες. Αντί λοιπόν να κινηθούν προς ενίσχυση των εσωτερικών ομάδων μας είχαν φλομώσει στο PR πως δεν γίνεται απότομα να αυξήσουν το προσωπικό τους διότι θα πέσει ο βαθμός ποιότητας. Προφανώς έχει κάποια βάση αυτή η απάντηση αλλά ποτέ δεν φαίνεται να προσπάθησαν -πετυχημένα τουλάχιστον- να βρεθούν λύσεις σε το πρόβλημα. Παρόλα αυτά, στην τελευταία ανάλυση οικονομικού τριμήνου (σελίδα 43), αναφέρουν ότι θα διαθέσουν κάπου στα 900 εκατομμύρια δολάρια κατά κύριο λόγο στην αύξηση του προσωπικού στις εσωτερικές ομάδες software και ίσως να προκύψει κάποια εξαγορά που όμως δεν αποτελεί βασικό στόχο. 
Γιατί όμως τώρα η Ν αποφάσισε τελικά να ακολουθήσει αυτό το μονοπάτι ενώ αρνιόταν πεισματικά εδώ και δεκαετίες; Προφανώς οι λόγοι πολλοί και αναφέρω κάποιους από αυτούς όπως κρίνω προσωπικά:
-Βρισκόμαστε σε περίοδο "σμίκρυνσης" της βιομηχανίας αφού οι εξαγορές στούντιο ή εξαγορά μέρους αυτών ανακοινώνεται σχεδόν κάθε εβδομάδα άρα περιορίζονται οι δυνατότητες μακροπρόθεσμα της Ν για συνεργασίες.
-Οι όποιες συνεργασίες σε αποκλειστικό περιεχόμενο υφίστανται σήμερα είναι ελάχιστες (ειδικά στην δύση) αν κρίνουμε τις δεκαετίες ύπαρξης της Ν.
-Οι απαιτήσεις σε προσωπικό αυξάνονται ανά γενιά επομένως αποτελεί και μια πρόωρη προετοιμασία.
Γενικώς η Ν έπρεπε να είχε κινηθεί πιο δυναμικά εδώ και δεκαετίες αλλά πλέον ο χρόνος για την αύξηση των στούντιο τους είναι καλύτερος από ποτέ διότι επίσης έχουν στην διάθεση τους περισσότερα ταλέντα από ποτέ όπως αναλύω σε ένα άλλο άρθρο περί διαμοιρασμού τεχνογνωσίας.

-Υπηρεσίες. Ένας τομέας που χαρακτηρίζεται από μετριότητα αλλά και ηλιθιότητα. Αρχικά η ενσωμάτωση του online multiplayer στην συνδρομή αποτελεί εκβιασμό και ισχύει για όλες τις κατασκευάστριες εταιρίες. Ως προς το υπόλοιπο κομμάτι το πρόβλημα δεν είναι το περιεχόμενο αλλά η υλοποίηση. Παράδειγμα προσφέρει cloud saves αλλά όχι για όλα τα παιχνίδια! Ενώ έδωσαν λύση στο θέμα του AC δεν έπραξαν το ίδιο και με άλλα παιχνίδια όπως splatoon, mk8d και αυτό δείχνει πόσο επίπεδοι και μαϊμούδες είναι στην Ν. Όποιο κομμάτι της συνδρομής και να πιάσω υπάρχουν θέματα που μειώνουν την εικόνα της συνδρομής ως υπηρεσίας. 
Το λειτουργικό το αναβαθμίζουν μια φορά τον χρόνο και έχω την αίσθηση πως θα πιστεύουν ότι θα πρέπει να τους ευχαριστούμε κιόλας! Γενικώς πάτος και θα χρειαστεί χρόνος αρκετός για να βελτιωθούν τα πράγματα. Πάντως, επίσης στην τελευταία ανάλυση οικονομικού τριμήνου (σελίδα 43), αναφέρουν πως θα επενδύσουν κάπου 2,7 δις δολάρια για την ενίσχυση συνεργασιών σε θέματα τεχνολογίας και σε υπηρεσίες. Να δούμε αν στις υπηρεσίες γίνουν ουσιαστικές αλλαγές και βελτιώσεις.

Αυτά είναι τα κύρια προβλήματα της Ν και υφίστανται και άλλα που όμως τα κρίνω δευτερεύουσας σημασίας. Ο Iwata πολύ καλός ήταν αλλά είχε ξεφύγει αρκετά από τον ρόλο του Προέδρου και επιπλέον φαίνεται να είχε αναλάβει αρκετά projects ενώ δεν χρειαζόταν. Το "please understand" είχε γίνει meme από ένα σημείο και μετά.
Έπρεπε να είχε πατήσει φρένο γιατί η περίοδος των 3DSWiiU, που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα, δεν ήταν απόλυτα δική του ευθύνη. Εξάλλου σήμερα το επιχειρηματικό μοντέλο που εκτελεί η Ν (αυτά που παλιότερα τα ανέφερα ως αλληλοεπίδραση, αλληλοσυνεργασία και αλληλοπροβολή) σχεδιάστηκε στις μέρες του Iwata ενώ παράλληλα είχε εκτελεστεί ένα αρχικό μέρος αυτού. Μην ξεχνάμε πως ο Tatsumi Kimishima όταν ανέλαβε (*μεσολαβητής) πρόεδρος σε ερώτηση μετόχου σχετικά με τους στόχους του ανέφερε πως κύριο μέλημα του είναι να φέρει εις πέρας το επιχειρηματικό μοντέλο που είχε σχεδιαστεί στις μέρες του Iwata. Ότι αναφέρεται στην ανάλυση είναι η "κατάληξη" από αυτόν τον σχεδιασμό και έπεται συνέχεια.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mansa2k είπε

Το λειτουργικό το αναβαθμίζουν μια φορά τον χρόνο και έχω την αίσθηση πως θα πιστεύουν ότι θα πρέπει να τους ευχαριστούμε κιόλας!

Αν εννοείς το UI θα έλεγα ότι το ανησυχητικό δεν είναι η συχνότητα αναβάθμισης αλλά το γεγονός ότι έχουμε φτάσει στην 13η major έκδοση και δεν έχει προσθεθεί καμία ουσιαστική λειτουργικότητα όπως φάκελοι που είχαμε ακόμα και στο.. 3DS. Και όπως φαίνεται ούτε πρόκειται. Είναι το ίδιο όπως ήταν στο launch πριν 4 χρόνια. Κατά τα άλλα "stability updates" και... Nintendo Online shortcut για να μας υπενθυμίζει ότι υπάρχει και μία συνδρομή που μπορούμε να πληρώσουμε. Λογικά το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να patchάρουν τυχόν vulnerabilities για να αποτρέψουν την εγκατάσταση homebrew.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σας χαλάω το νήμα,καλησπέρα και από μένα!Εχω καεί να βλέπω κριτικές,βίντεο και gameplay από το switch.

Πρώην παίχτης ps3 (σταμάτησα λόγω έλλειψης τηλεόρασης-και ούτε έχω σκοπό να αγοράσω άλλη διότι έχω ένα μικρό παιδί δυόμιση χρόνων το οποίο κάθε τρεις και λίγο πάει κ κοπανάει την ήδη υπάρχουσα και αναβοσβήνουν τα πιξελ/καταλαβαίνετε).

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά του switch διότι ο χρόνος μου είναι περιορισμένος.Δεν έχω και διάθεση για σοβαρό γκειμινγκ-θέλω περισσότερο κάτι να με χαλαρώνει και να με ψυχαγωγεί!

Παλαιοτερα είχα λατρεία με το Mario 64,ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι,αλλά πάντα είχα ps και ποτε νιντεντο.Δανειζόμουν νιντεντο από φίλο για να λιώσω αυτό και το Μάριο κάρτ.

Εχω δει και το animal crossing που φαίνεται ενδιαφέρον και χαλαρωτικό.Μετά από μια μέρα με το μωρό σχεδόν δεν έχω διάθεση να δω ούτε νετφλιξ.Τόσο πολύ έχει κουραστεί το μυαλό μου.Αν πάρω κάτι σε ps θα πρέπει να πάρω και τηλεόραση η οποία κοστίζει παρά πολλά χρήματα (δεν θέλω να τα δώσω) και θα πρέπει να ξενυχτάω τα βράδια,παίζοντας με ακουστικά για να μη ξυπνάω την οικογένεια.Με το switch σκεφτόμουν ότι θα μπορώ να παίξω και στην εργασία μου σε κάποια κενά.Δεν κάνω κανένα vs απλά ξεδιπλώνω τη σκέψη μου και θα ήθελα να με βοηθήσετε.Επίσης δεν μου αρέσουν καθόλου τα indie games και τα rpg,καθώς και τα παλιά διαδιαστατα πιξελιασμενα παιχνίδια.

Επομενως στο δια ταύτα,αξίζει να το αγοράσω στα 329€ με το Μάριο καρτ που παίζει αυτό το διάστημα και στη συνέχεια να πάρω ζελντα,odyssey και τα λοιπά Mario exclusives?Αξιζει να επενδύσω τόσα χρήματα σε αυτή την κονσόλα η να περιμένω να βαρεσω κάνα PS4 η ps5 από τη νέα χρόνια η τις γιορτές που έρχονται;

Σορυ για το σεντόνι αλλά είμαι έντονα προβληματισμένος.Ευχαριστώ τους γνωστες και τους κατόχους που θα μου απαντήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...