Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Πτώση τιμής για oled μοντέλο μόνο όταν κυκλοφορήσει η επόμενη αναβάθμιση ή ο διάδοχος.

Για την Nintendo ειδικά, και ένα μικρό update ή revision να κάνει στο hw το θεωρεί ολοκαίνουρια κονσόλα με καμία προοπτική μείωσης τιμής μέχρι την επόμενη.

Ίσως θα μπορούσε να βγει αργότερα κάποια πιο φθηνή "lite" έκδοση με oled οθόνη η οποία όμως δεν θα επηρεάσει καθόλου την τιμή του μεγάλου oled.

Τώρα για τα 200 ευρώ που φαντάζεστε μερικοί και μάλιστα για το oled... ούτε σε όνειρο θερινής νυκτός.

Εστω να βγει ενα OLED lite τοτε. Αλλιως 300+ για να παιζω μονο φορητο, δεν αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, NickTG είπε

Όπως ήδη είπαμε η τιμολόγηση των 3rd party τίτλων δεν είναι θέμα της Nintendo. 

Αν έχεις κάποια στοιχεία που να δείχνουν ότι ζητάνε περισσότερα λεφτά από τους άλλους για royalties να τα δούμε. 

Από εμένα πάντως είναι αποδεκτή. Όπως αποδεκτή είναι και η πολιτική των άλλων να δίνουν τα παιχνίδια τους 1 χρόνο μετά κάτω από 20€. 

Προσωπικά όταν διαφωνώ με τις τιμές μιας εταιρείας απλά δεν ψωνίζω από την εταιρεία που είναι και ο μόνος τρόπος να δείξεις τη δυσαρέσκεια σου. Το να μπαίνω σε θέματα στο Internet και να γράφω για την κακιά εταιρεία που μας τρώει τα λεφτά για μένα είναι ανούσιο και ίσως και λίγο ενοχλητικό για τους υπόλοιπους, ανάλογα τη συχνότητα πάντα. 

Για την αίσθηση που βγάζει στον καθένα μας η Nintendo δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι μέχρι να έχουμε κάποια πιο χειροπιαστή αλλαγή. 

Αγαπητέ το θέμα της τιμολογιακής πολιτικής των 3rd parties και της Nintendo έχει αναλυθεί αρκετές φορές στο παρελθόν από διάφορα sites. Και το Eurogamer είχε κάνει ένα άρθρο όταν είχε συνομιλήσει με developers. Τα στοιχεία που ζητάς υπάρχουν online εφόσον σε ενδιαφέρει να το ψάξεις περισσότερο. Δεν είναι δικαστήριο εδώ για να αρχίσω να παραθέτω links. Πάντως αυτό που προκύπτει είναι ότι δεν αποφασίζει ακριβώς μόνο ο developer για την τιμή του παιχνιδιού του στο Switch. 
 

Από τη μια θεωρείς ενοχλητικό και ανούσιο να εκφράζουμε την δυσαρέσκεια μας για τις τιμές, από την άλλη ανοίγεις εσυ ο ίδιος συζήτηση παίρνοντας θέση υπεράσπισης, ζητώντας στοιχεία και επιμένοντας ότι για τις τιμές ευθύνονται μόνο οι άλλοι και όχι η Nintendo. Εγώ δεν είχα σκοπό να επεκταθώ περισσότερο και σου είπα και εξαρχής ότι δεν είναι αυτό το μεγαλύτερο πρόβλημα μου με την εταιρία. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gust είπε

Τέλεια ευκαιρία για αγορά σε physical αν έρθει από τα μέρη μας μιας που κρατήθηκα για την έκδοση του ps4.

Οσο για το persona 5 κρατιέμαι να το παίξω μπας και το βγάλουν στο switch......

Μια από τα ίδια και γω . Μετά από αυτή τη κίνηση αλλά και το πρόσφατα στοιχεία από data mining για έκδοση του SMT 5 σε pc και PS4 ,θελω να ελπίζω ότι η sega θα την κάνει την κίνηση .

Σε κάθε περίπτωση ελπίζω το παιχνίδι να πουλήσει και να βγουν και τα υπόλοιπα πολύ καλά παιχνίδια της vanillaware ( dragon's crown ,Odin sphere κλπ) στο σουιτς .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, NickTG said:

Από εμένα πάντως είναι αποδεκτή. Όπως αποδεκτή είναι και η πολιτική των άλλων να δίνουν τα παιχνίδια τους 1 χρόνο μετά κάτω από 20€. 

Για εμένα είναι και οι δύο πολιτικές απαράδεκτες, πάντως. Όπως δεν μου αρέσει που είδα το GoW να πουλιέται καινούριο για ένα δεκάρικο, έτσι δεν μου αρέσει και να βλέπω τίτλους πενταετίας να κρατάνε τεχνιέντως την τιμή τους ψηλά χωρίς να υπάρχει λόγος.

Θα προτιμούσα τα μεγάλα evergreen exclusives κάθε πλατφόρμας να κρατούσαν τις τιμές τους ψηλά και τα δευτεροτρίτα IP's να τις έριχναν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Δέχομαι το Mario Kart, το Odyssey ή το Zelda να μένουν full price μέχρι το τέλος της ζωής της κονσόλας, αλλά ρε φίλε τι πουλάς ακόμα το Kirby και το Yoshi στο πενηντάρικο, ποιος θα το αγοράσει, βάλτα εκεί ένα 20άρικο να ξεσκιστούν στις πωλήσεις για τις μικρότερες ηλικίες.

Μα είναι δυνατόν το Yoshi's Crafted World να έχει ίδια τιμή με το Zelda; Ούτε στο ίδιο δημογραφικό απευθύνονται, ούτε το ίδιο κόστος παραγωγής είχαν και τελοσπάντων το Zelda πουλάει τα κέρατά του ακόμα, τόσα χρόνια μετά. Καμία λογική μιλάμε.

Και το ίδιο ακριβώς ισχύει για την Sony και την MS, χαλιέμαι να βλέπω τίτλους επιπέδου TLoU2 ή Gears να πουλιόνται για ψίχουλα, απαξιώνουν το προϊόν τους ταχύτατα.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/11/2021 στις 1:34 ΜΜ, haris013 είπε

το πήρα το switch τελικά, δεν άντεξα :P

για πείτε μερικά βασικά και ποιοτικά must have accessories? SD card, θήκη, παρελκόμενα κλπ. Η χρήση στο switch θα είναι κατα κύριο λόγο handheld.

επίσης από που μπορώ να αγοράσω ή να ψάξω για καλύτερες τιμές σε παιχνίδια; σκέφτομαι για πρώτο παιχνίδι το xenoblade.

Ακουστικα αν θες να παιζεις σε ΜΜΜ (εκτος αν δεν σε νοιαζει να πρηζεις τους γυρω σου).

Καποτακια για τα αναλογικα (grips γραψε στο σκρουτζ, οχι καποτακια :P)

Τζαμακι για την οθονη σιγουρα.

Αυτα θα σου χρειαστουν αν παιζεις handheld. Αν θες να παιζεις και στην tv, θα σε βολεψει ειτε το pro controller ή εστω ενας φορτιστης για τα joycons, ωστε να τα βαζεις για φορτιση ξεχωριστα, μην τα μπαινοβγαζεις στο switch.

Σε οτι εχει να κανει με παιχνιδια, επειδη κι εγω προσφατα το πηρα, εχω παρει Zelda, Little Nightmers 1, Hades και καποια δωρεαν απο το store. Απο τη στιγμη που εβαλα το Zelda, δεν εχω ακουμπησει αλλο παιχνιδι. Απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω δει ποτε και σιγουρα το καλυτερο openworld που εχω παιξει.

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Choronzon είπε

Τρελλλααα λέμε !!!!

Άντε και το περσόνα 5 και είμαστε οκ !!

 

 

Και πολύ άργησε!!! Αντε να ανοίγει η πόρτα και για τα υπόλοιπα της vanilaware στο μηχάνημα (dragons crown ρε σκύλοι, το θέλουμε!). Παιχνίδι κομμένο και ραμμένο για το μηχάνημα πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπήρα το switch το απλό όχι το oled για τα παιδιά. 

Τζαμακι ποιο προτείνετε; 

Φτηνά παιχνίδια από που; 

Οποία συμβουλή δεκτή. 

Βασικά ψάχνω το animal crossing και κανένα Mario. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα με τις εκπτώσεις έχω βρει το mortal Kombat σε καλή τιμή από εδώ --> https://www.jmctech.gr/product/mortal-kombat-11-ultimate-edition-switch/?skr_prm=WyJiY2EzMDcyOS00YTU2LTQ2NzUtOTVlMC1mYTc1MjE3ZGY5ZDMiLDE2MzgxODQ4NDM3NzUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Έχει κασέτα μέσα ? Ξέρει κανείς? Γιατί μερικά έχουν, μερικά δεν έχουν.

 

Αν δεν κάνει που έβαλα το λινκ, ας σβηστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Τώρα με τις εκπτώσεις έχω βρει το mortal Kombat σε καλή τιμή από εδώ --> https://www.jmctech.gr/product/mortal-kombat-11-ultimate-edition-switch/?skr_prm=WyJiY2EzMDcyOS00YTU2LTQ2NzUtOTVlMC1mYTc1MjE3ZGY5ZDMiLDE2MzgxODQ4NDM3NzUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Έχει κασέτα μέσα ? Ξέρει κανείς? Γιατί μερικά έχουν, μερικά δεν έχουν.

 

Αν δεν κάνει που έβαλα το λινκ, ας σβηστεί.

Κανονικα αυτα που δεν εχουν κασετα αλλα κωδικο, στην περιγραφη τους εχουν σε παρενθεση "code in a box", αλλα μη σε παρω και στο λαιμο μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Εγώ νομίζω ότι την πλειοψηφία του κόσμου την ενδιαφέρει κυρίως η χαμηλότερη τιμή μετά από ένα χ διάστημα  και άρα να είναι πιο προσιτά τα παιχνίδια ,ασχέτως μεγάλων ή μικρών exclusives/IP για να μπορούν πιο άνετα να αγοράσουν/παιξουν περισσότερα από αυτά. 

Ούτε οι περισσότεροι γενικά λιώνουν στις αγγελίες για να τους καίει η μεταπώληση(ασχέτως που πολλοί ''αναγκάζονται'' λόγω των τιμών αυτών), και ακόμα χειρότερα φυσικά οι τιμές/εκπτώσεις σε digital.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, D.Luffy said:

Από τη μια θεωρείς ενοχλητικό και ανούσιο να εκφράζουμε την δυσαρέσκεια μας για τις τιμές, από την άλλη ανοίγεις εσυ ο ίδιος συζήτηση παίρνοντας θέση υπεράσπισης, ζητώντας στοιχεία και επιμένοντας ότι για τις τιμές ευθύνονται μόνο οι άλλοι και όχι η Nintendo. Εγώ δεν είχα σκοπό να επεκταθώ περισσότερο και σου είπα και εξαρχής ότι δεν είναι αυτό το μεγαλύτερο πρόβλημα μου με την εταιρία. 

Προσωπικά δεν με ενοχλεί. Απλά είπα γιατί δεν θα το έκανα εγώ. 

Κατά τα άλλα αν και βρήκα διάφορα για τις τιμές δεν έχει κάποιο νόημα αλλά θα πω αυτό που είπα και πριν. 

Όταν κάτι μας χαλάει είτε λόγω τιμής είτε εικόνας είτε αίσθησης απλά δεν ψωνίζουμε. Ή τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ. 

5 hours ago, Malthador said:

Όπως δεν μου αρέσει που είδα το GoW να πουλιέται καινούριο για ένα δεκάρικο, έτσι δεν μου αρέσει και να βλέπω τίτλους πενταετίας να κρατάνε τεχνιέντως την τιμή τους ψηλά χωρίς να υπάρχει λόγος.

Μα υπάρχει λόγος και για τα 2 αυτά. Είναι η πολιτική που έχει διαλέξει η κάθε εταιρεία. Αυτό από μόνο του είναι αρκετός λόγος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Brazhlias είπε

 

Καποτακια για τα αναλογικα (grips γραψε στο σκρουτζ, οχι καποτακια :P)

Τζαμακι για την οθονη σιγουρα.

Αυτα θα σου χρειαστουν αν παιζεις handheld. Αν θες να παιζεις και στην tv, θα σε βολεψει ειτε το pro controller ή εστω ενας φορτιστης για τα joycons, ωστε να τα βαζεις για φορτιση ξεχωριστα, μην τα μπαινοβγαζεις στο switch.

 

Καλησπέρα, έχω παραγγείλει και εγω το oled μοντέλο και περιμένω να έρθει.... Μέχρι τότε σκέφτομαι να κάνω 2-3 βασικές αγορές...

Τζαμάκι θα χρειαστεί μεγαλύτερο φαντάζομαι απο το κλασικό switch...? (το ίδιο και θήκη μεταφοράς..)

Επίσης ποια grips προτείνεις?

Τέλος να ρωτήσω αν το Hori Horipad Mini Ενσύρματο αν είναι βολικό για μικρότερες ηλικίες (5 ετών).

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, NickTG said:

Μα υπάρχει λόγος και για τα 2 αυτά. Είναι η πολιτική που έχει διαλέξει η κάθε εταιρεία. Αυτό από μόνο του είναι αρκετός λόγος. 

Εάν όταν λες «είναι αρκετός λόγος», εννοείς ότι «θα ζήσουμε ότι πολιτική κι αν ακολουθήσει η κάθε εταιρεία», ναι έχεις δίκιο.

Πρακτικά μιλώντας όμως ως ένα άτομο που δίνει εκατοντάδες ευρώ το χρόνο για games, θα σου πω ότι σίγουρα δεν θα αγόραζα Yoshi/Kirby/Donkey για 50 ευρώ μετά από τρία χρόνια και μάλλον δεν θα αγοράσω ξανά day one τίτλο της Sony. Αν τα πρώτα ήταν στα 20-30 ευρώ το καθένα, θα τα αγόραζα με κλειστά μάτια, το ίδιο και τα δεύτερα με έκανε η πολιτική της Sony να νιώθω βλάκας που θα έριχνε την τιμή επάνω στο εξάμηνο.

Οπότε με την δική μου λογική και οι δύο πολιτικές είναι αποτυχημένες, από την στιγμή που δεν μου δίνουν έναυσμα να σπαταλήσω τα χρήματά μου για να αγοράσω το προϊόν τους.

4 hours ago, Fulgore said:

Εγώ νομίζω ότι την πλειοψηφία του κόσμου την ενδιαφέρει κυρίως η χαμηλότερη τιμή μετά από ένα χ διάστημα  και άρα να είναι πιο προσιτά τα παιχνίδια ,ασχέτως μεγάλων ή μικρών exclusives/IP για να μπορούν πιο άνετα να αγοράσουν/παιξουν περισσότερα από αυτά. 

Δεν το ξέρω αυτό. Και μιας και είμαστε στο τόπικ του ΝSw, θα έλεγα ότι μάλλον άδικο έχεις όταν οι μεγάλοι τίτλοι ξεσκίζονται στις πωλήσεις ακόμα και τόσα χρόνια μετά με τις τιμές που έχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν το ξέρω αυτό. Και μιας και είμαστε στο τόπικ του ΝSw, θα έλεγα ότι μάλλον άδικο έχεις όταν οι μεγάλοι τίτλοι ξεσκίζονται στις πωλήσεις ακόμα και τόσα χρόνια μετά με τις τιμές που έχουν.

Spoiler

 

Το βλέπουμε και στο εδώ θέμα κάθε φορά όταν ρωτάνε νέοι κάτοχοι κονσόλας, τι παιχνίδια τους προτείνονται(πέραν αυτών).

Οταν το mario odyssey και το breath of the wild έχουν την ίδια τιμή με όλα τα άλλα exclusives , λογικό δεν είναι να προτιμάει κάποιος αυτα ακόμα και το 2021? Δεν είναι ότι δεν υπάρχουν πλέον άλλα αξιόλογα exclusives στην κονσόλα πέρα από αυτά ή ότι ο κόσμος αγοράζει την κονσόλα μόνο για 2-3 system seller τίτλους και ότι δεν κοιτάζει σε τίποτα άλλο πέρα από mario/zelda/Pokemon κλπ που είναι τα γνωστά εμπορικά brands.

Η πλειοψηφία του κόσμου δεν μπορεί να διαθέτει 50ρια και 60ρια για ότι exclusive κυκλοφορεί αυτό είναι το θέμα(δεν πέφτουν πολύ ακόμα και σε εκπτώσεις), άρα πάνε στις ''σίγουρες'' επιλογές/προτάσεις, ακόμα και αν αυτές είναι παιχνίδια του 2017.

Αυτό το πράγμα δεν είπες και εσύ με το παράδειγμα σου πιο πάνω με το Yoshi? Οταν έχει την ίδια τιμή με τα mario,ο κόσμος δεν θα το προτιμήσει. Εαν όμως πέσει σε τιμή,εκει θα αλλάξει το πράγμα,όπως έγινε με το mario+rabbids(Ubisoft τίτλος βέβαια).

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...