Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μια ερώτηση: μόνο σε εμένα έχει κολλήσει η παραγγελία από την skull&co στο τελωνείο; Είναι εκεί από την 1 Νοεμβρίου. Και εάν δεν κάνω λάθος δεν έχει λογική μιας και πληρώνεις κανονικά το ΦΠΑ κατά την τιμολόγηση της παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο παιχνίδι το Shin Megami Tensei V αλλά τρέχει χάλια και έχει και πολύ θολούρα ρε γαμώτο. Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να το απολαύσω όπως πρέπει. 

Χρειαζόμαστε επιγόντως μια καλή αναβάθμιση σε CPU/GPU. Η κονσόλα δείχνει ότι πλέον δεν τα βγάζει πέρα με 3rd party μηχανές γραφικών όπως η UE που χρησιμοποιεί το παιχνίδι. Πρέπει να γίνουν πολλές customιές για να ανταπεξέλθει το σύστημα και φαίνεται ότι δεν διαθέτουν όλοι το χρόνο και το budget που χρειάζεται.

9 λεπτά πριν, koutsou είπε

Παιδιά μια ερώτηση: μόνο σε εμένα έχει κολλήσει η παραγγελία από την skull&co στο τελωνείο; Είναι εκεί από την 1 Νοεμβρίου. Και εάν δεν κάνω λάθος δεν έχει λογική μιας και πληρώνεις κανονικά το ΦΠΑ κατά την τιμολόγηση της παραγγελίας.

Η δική μου παραγγελία εκτελωνίστηκε μόλις μέσα σε μια μέρα εννοείται χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως από τη δική μου πλευρά. Ούτε πληρωμές ούτε τίποτα. Μήπως υπάρχει κάποιο τηλ να πάρεις? Δεν φαίνεται καθόλου φυσιολογικό.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πολύ ωραίο παιχνίδι το Shin Megami Tensei V αλλά τρέχει χάλια και έχει και πολύ θολούρα ρε γαμώτο. Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να το απολαύσω όπως πρέπει. 

Χρειαζόμαστε επιγόντως μια καλή αναβάθμιση σε CPU/GPU. Η κονσόλα δείχνει ότι δεν τα βγάζει πέρα με 3rd party μηχανές γραφικών όπως η UE που χρησιμοποιεί το παιχνίδι.

Αυτές δυστηχώς είναι οι θυσίες που γίνονται λόγω της φορητότητας 

Γιαυτό και έχουμε δει και σε 1st party exclusives τύπου zelda,τεχνικά θέματα με frame drops κάτω και από 30(τουλάχιστον το Tensei είναι turn based η μάχη ευτυχώς άρα παλεύεται,πέραν του open world κομματιού του).

Και το θέμα είναι ότι αφού βγήκε φέτος το Oled,πλέον δεν υπάρχει χρόνος(και μάλλον και stock/τσιπάκια αν κρίνω από το Oled) για pro.

Πάμε κατευθείαν σε διάδοχο σε 2-3χρόνια(που θα αρχίζουμε να βλέπουμε και next gen only τίτλους),και με την ελπίδα ο διάδοχος να είναι σε δύναμη όσο πιο κοντά γίνεται στις 2020 κονσόλες,για να μην έχουμε ανάλογα σκηνικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτές δυστηχώς είναι οι θυσίες που γίνονται λόγω της φορητότητας 

Γιαυτό και έχουμε δει και σε 1st party exclusives τύπου zelda,τεχνικά θέματα με frame drops κάτω και από 30(τουλάχιστον το Tensei είναι turn based η μάχη ευτυχώς άρα παλεύεται,πέραν του open world κομματιού του).

Και το θέμα είναι ότι αφού βγήκε φέτος το Oled,πλέον δεν υπάρχει χρόνος(και μάλλον και stock/τσιπάκια αν κρίνω από το Oled) για pro.

Πάμε κατευθείαν σε διάδοχο σε 2-3χρόνια(που θα αρχίζουμε να βλέπουμε και next gen only τίτλους),και με την ελπίδα ο διάδοχος να είναι σε δύναμη όσο πιο κοντά γίνεται στις 2020 κονσόλες,για να μην έχουμε ανάλογα σκηνικά.

 

Ναι ούτε εγώ περιμένω να δούμε κάτι νέο του χρόνου. Ούτε καν ανακοίνωση.

Όπως και να χει όταν με το καλό έρθει ο διάδοχος ελπίζω να διατηρήσει το form factor του handheld. Δεν χρειαζόμαστε άλλη κονσόλα με γραφικά επιπέδου PS5/SX. Θα προτιμούσα κάτι τόσο ισχυρό όσο χρειάζεται για να τρέξει αξιοπρεπώς παιχνίδια τουλάχιστον στην 720p ανάλυση της οθόνης χωρίς να φτάνουμε στα 320p με 25fps και πονοκέφαλο. Προφανώς δεν είναι μόνο το SMT V που έχει τεχνικά θέματα στην κονσόλα.

Ελπίζω επίσης να υπάρξει κάποιος ανταγωνισμός με το Steam Deck μπας και κουνήσει λίγο το δαχτυλάκι της η N στον τομέα του handheld. Και έχει και ολόκληρη nVidia από πίσω, δεν είναι μόνη της.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, Charismo said:

Ποιο Pokemon? Γιατί μερικά όπως ο Snorlax έχουν αρκετά μεγάλο μέγεθος, οπότε δικαιολογείται.

Μπα σε καλό σου, έχυσα τον καφέ... 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koutsou είπε

Παιδιά μια ερώτηση: μόνο σε εμένα έχει κολλήσει η παραγγελία από την skull&co στο τελωνείο; Είναι εκεί από την 1 Νοεμβρίου. Και εάν δεν κάνω λάθος δεν έχει λογική μιας και πληρώνεις κανονικά το ΦΠΑ κατά την τιμολόγηση της παραγγελίας.

Και σε εμένα εκτελωνίστηκε κατευθείαν εφόσον πληρώνεις κανονικά ΦΠΑ. Το μόνο που έγινε σε εμένα είναι ότι άργησε 1-2 ημέρες στο αεροδρόμιο του Κατάρ για κάποιο λόγο. Όπως έγραψε ο Luffy πάρε κανένα τηλέφωνο να δεις τι γίνεται. Δεν είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, prefuse είπε

για παιδί 9-10 χρονών που αγαπάει τα αυτοκίνητα και κάνει παιδικό kart, ποιο παιχνίδι racing θα του προτείνατε στο switch;

ή γενικότερα, ποια κονσόλα θα ήταν προτιμότερη;

switch με 2-3 παιχνίδια, ps4/5 με συνδρομή και κανα παιχνίδι, xbox series x με συνδομή και κανα παιχνίδι;

Xbox σίγουρα, βάζεις και gamepass για 3 χρόνια με 100€ και ξεμπέρδεψες. Έχεις ένα κάρο παιχνίδια και FH5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, netgeo είπε

Xbox σίγουρα, βάζεις και gamepass για 3 χρόνια με 100€ και ξεμπέρδεψες. Έχεις ένα κάρο παιχνίδια και FH5.

Όντως είναι καλύτερη επιλογή  και ποιο φτηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μετά από 1,5 χρόνο αγοράς Switch, το αριστερό joy con τα έχει παίξει τελείως με το drift, ήθελα να ρωτήσω αν με καλύπτει εγγύηση για να τα στείλω για επισκεύη σε αντιπροσωπεία. Η αγορά έγινε από το Πλαίσιο, οπότε να μιλήσω με τους ίδιους η με τη CD Media απευθείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, alexwolf1991 said:

Επειδή μετά από 1,5 χρόνο αγοράς Switch, το αριστερό joy con τα έχει παίξει τελείως με το drift, ήθελα να ρωτήσω αν με καλύπτει εγγύηση για να τα στείλω για επισκεύη σε αντιπροσωπεία. Η αγορά έγινε από το Πλαίσιο, οπότε να μιλήσω με τους ίδιους η με τη CD Media απευθείας?

Σε καλύπτει η εγγύηση, το σωστό είναι να μιλήσεις με το Πλαίσιο και να το αναλάβουν αυτοί. Είναι λάθος να απευθυνόμαστε απευθείας στο σέρβις, καθώς έτσι χάνουμε δικαιώματα.

Ωστόσο η εμπειρία λέει πως η CD Media δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα σε καταναλωτές και έχει επισκευάσει joy-cons χωρίς πολλά πολλά. Συμπληρώνεις την φόρμα στο σάιτ τους και σε παίρνουν τηλέφωνο για τα περαιτέρω. Να ξέρεις ότι θα στο κρατήσουν για κανά δυο εβδομάδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2021 στις 12:46 ΠΜ, anarchy79 είπε

Υ.Γ : Διαβαζω καλές κριτικές και για το :"inside", για μένα αυτό όχι για τον μικρό. 1.99 κάνει από 19.99. Στο metacritic έχει μεγάλη βαθμολογία, αξίζει όντως ? Το έχει κανείς?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το εχω παίξει και αξίζει 100%

Σκοτεινό σαν το limbo όπως ήδη ειπώθηκε!

Αν εισαι fan του είδους πάρτο εχθές!

Επεξ/σία από dimitris_sal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σε καλύπτει η εγγύηση, το σωστό είναι να μιλήσεις με το Πλαίσιο και να το αναλάβουν αυτοί. Είναι λάθος να απευθυνόμαστε απευθείας στο σέρβις, καθώς έτσι χάνουμε δικαιώματα.

Ωστόσο η εμπειρία λέει πως η CD Media δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα σε καταναλωτές και έχει επισκευάσει joy-cons χωρίς πολλά πολλά. Συμπληρώνεις την φόρμα στο σάιτ τους και σε παίρνουν τηλέφωνο για τα περαιτέρω. Να ξέρεις ότι θα στο κρατήσουν για κανά δυο εβδομάδες.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Πολύ ωραίο παιχνίδι το Shin Megami Tensei V αλλά τρέχει χάλια και έχει και πολύ θολούρα ρε γαμώτο. Αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να το απολαύσω όπως πρέπει. 

To κλασσικό πρόβλημα της μηχανής που υπάρχει σε όλα τα παιχνίδια. Στην παρούσα φάση όμως το θεωρώ ότι δεν κόβει από την παρουσίαση λόγο της φύσης του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , πηρα για τον γιο μου που εχει γενεθλια το switch(ηθελα oled  αλλα δεν βρηκα οποτε πηγα στο κανονικο  ) αλλα επειδη  θα το χρησιμοποιω και εγω να παω κατευθειαν σε 256 sd card η και με 128 θα ειμαι οκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Καλησπερα , πηρα για τον γιο μου που εχει γενεθλια το switch(ηθελα oled  αλλα δεν βρηκα οποτε πηγα στο κανονικο  ) αλλα επειδη  θα το χρησιμοποιω και εγω να παω κατευθειαν σε 256 sd card η και με 128 θα ειμαι οκ ?

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε απευθείας μια 256GB.

Επίσης, όσο μπορείς παίρνε physical disks αν τα βρίσκεις σε ίδιες ή χαμηλότερες τιμές, διότι και δε θα σου γεμίζουν το χώρο στην κάρτα μνήμης και επίσης αν θελήσεις θα μπορείς να το βάλεις και για πώληση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...