Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την φορτιση τι παιζει? Γενικα για το s10+ εχω τον δικο του ανταπτορα πριζας και 3 μετρα καλωδιο απο Γερμανο. Φορτιζει κανονικα με fast charge, οπως και ολες οι συσκευες type c που εχω (xiaomi 20000 pb, wh-1000xm3 κτλ).

Δοκιμασα να συνδεσω το switch, και οχι μονο δεν φορτισε αλλα ειχα την εντυπωση οτι ξεφορτιζε και πιο γρηγορα (μηπως το κρατουσε awake οποτε για αυτο ισως). Με τον δικο του φορτιστηπροφανως και δεν υπαρχει θεμα.

Τι φταιει? Με το xiaomi 20000 pb + καλωδιο usb type c (αυτο που ερχεται με το s10+) θα μπορω να το φορτιζω on-the-go?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SabotazNic said:

Για την φορτιση τι παιζει? Γενικα για το s10+ εχω τον δικο του ανταπτορα πριζας και 3 μετρα καλωδιο απο Γερμανο. Φορτιζει κανονικα με fast charge, οπως και ολες οι συσκευες type c που εχω (xiaomi 20000 pb, wh-1000xm3 κτλ).

Δοκιμασα να συνδεσω το switch, και οχι μονο δεν φορτισε αλλα ειχα την εντυπωση οτι ξεφορτιζε και πιο γρηγορα (μηπως το κρατουσε awake οποτε για αυτο ισως). Με τον δικο του φορτιστηπροφανως και δεν υπαρχει θεμα.

Τι φταιει? Με το xiaomi 20000 pb + καλωδιο usb type c (αυτο που ερχεται με το s10+) θα μπορω να το φορτιζω on-the-go?

 

Καλησπέρα, το NSW χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο USB-C PD για τη φόρτιση (power delivery).
Πολλές συσκευές το χρησιμοποιούν τα τελευταία χρόνια, τα περισσότερα κινητά όμως δεν το χρησιμοποιούν.

Πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποιεί συγκεκριμένα προφίλ από το USB-C PD πρότυπο. Με έναν απλό Quickcharge ή Dashcharge φορτιστή δεν θα παίξει. Μόνο οι Quickcharge 4 φορτιστές είναι συμβατοί με το USB-C PD (αλλά και πάλι θα φορτίσει γρήγορα μόνο αν ο φορτιστής παρέχει κάποιο από τα power profile που ζητάει).

Περισσότερα εδώ: How Nintendo Switch Charging Works - Switch Chargers
Αν δεν υποστηρίζει το προφιλ, παίρνει ρεύμα μόνο 5V και έως 2Α, δηλαδή έως 10W, που επαρκούν για να το φορτίσουν αργά σε sleep και οριακά επαρκούν την ώρα που παιχνιδιού για την ίδια την κατανάλωση του NSW. Αν δε, χρησιμοποιείς και επέκταση καλωδίου, το NSW θα λαμβάνει ακόμα λιγότερο ρεύμα οπότε δε μου κάνει εντύπωση που χάνει κιόλας φόρτιση ενώ είναι συνδεδεμένο.

Το powerbank που δείχνεις βλέπω πως υποστηρίζει USB-C PD στο προφίλ των 15volt (optimal για switch), άρα με ένα καλώδιο USB-C σε USB-C θα φορτίζει στη βέλτιστη ταχύτητα (σα να συνέδεες τον original φορτιστή).
Επίσης, επειδή το έχω, υποστηρίζει έως 45W φόρτιση, άρα είναι ικανό να φορτίσει ακόμα και ορισμένα ultra portable laptops εν ώρα λειτουργίας! (Εγώ κυρίως για αυτό το λόγο το έχω πάρει)

Mi Global Home
Xiaomi Mi Power Bank 3 Pro - Review - Powerup Guide

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος που παρέλαβε το Oled model από Κωτσόβολο να μου πει αν το αμπαλάρουν καλά με bubbles κλπ ώστε το κουτί να φτάσει άθικτο στα χέρια μου; Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, maximusgr είπε

Μπορεί κάποιος που παρέλαβε το Oled model από Κωτσόβολο να μου πει αν το αμπαλάρουν καλά με bubbles κλπ ώστε το κουτί να φτάσει άθικτο στα χέρια μου; Ευχαριστώ. 

Δεν ήρθε με φούσκες, αλλά δεν παθαίνει τπτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Για την φορτιση τι παιζει? Γενικα για το s10+ εχω τον δικο του ανταπτορα πριζας και 3 μετρα καλωδιο απο Γερμανο. Φορτιζει κανονικα με fast charge, οπως και ολες οι συσκευες type c που εχω (xiaomi 20000 pb, wh-1000xm3 κτλ).

Δοκιμασα να συνδεσω το switch, και οχι μονο δεν φορτισε αλλα ειχα την εντυπωση οτι ξεφορτιζε και πιο γρηγορα (μηπως το κρατουσε awake οποτε για αυτο ισως). Με τον δικο του φορτιστηπροφανως και δεν υπαρχει θεμα.

Τι φταιει? Με το xiaomi 20000 pb + καλωδιο usb type c (αυτο που ερχεται με το s10+) θα μπορω να το φορτιζω on-the-go?

 

 

3 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Καλησπέρα, το NSW χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο USB-C PD για τη φόρτιση (power delivery).
Πολλές συσκευές το χρησιμοποιούν τα τελευταία χρόνια, τα περισσότερα κινητά όμως δεν το χρησιμοποιούν.

Πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποιεί συγκεκριμένα προφίλ από το USB-C PD πρότυπο. Με έναν απλό Quickcharge ή Dashcharge φορτιστή δεν θα παίξει. Μόνο οι Quickcharge 4 φορτιστές είναι συμβατοί με το USB-C PD (αλλά και πάλι θα φορτίσει γρήγορα μόνο αν ο φορτιστής παρέχει κάποιο από τα power profile που ζητάει).

Περισσότερα εδώ: How Nintendo Switch Charging Works - Switch Chargers
Αν δεν υποστηρίζει το προφιλ, παίρνει ρεύμα μόνο 5V και έως 2Α, δηλαδή έως 10W, που επαρκούν για να το φορτίσουν αργά σε sleep και οριακά επαρκούν την ώρα που παιχνιδιού για την ίδια την κατανάλωση του NSW. Αν δε, χρησιμοποιείς και επέκταση καλωδίου, το NSW θα λαμβάνει ακόμα λιγότερο ρεύμα οπότε δε μου κάνει εντύπωση που χάνει κιόλας φόρτιση ενώ είναι συνδεδεμένο.

Το powerbank που δείχνεις βλέπω πως υποστηρίζει USB-C PD στο προφίλ των 15volt (optimal για switch), άρα με ένα καλώδιο USB-C σε USB-C θα φορτίζει στη βέλτιστη ταχύτητα (σα να συνέδεες τον original φορτιστή).
Επίσης, επειδή το έχω, υποστηρίζει έως 45W φόρτιση, άρα είναι ικανό να φορτίσει ακόμα και ορισμένα ultra portable laptops εν ώρα λειτουργίας! (Εγώ κυρίως για αυτό το λόγο το έχω πάρει)

Mi Global Home
Xiaomi Mi Power Bank 3 Pro - Review - Powerup Guide

Επιβεβαιώνω πως το συγκεκριμένο powerbank φορτίζει με την ταχύτητα του original φορτιστή. Το συνδέω με type-c σε type-c καλώδιο. Το έχω πάνω από χρόνο και είναι ΑΨΟΓΟ σε όλα τα σενάρια χρήσης, αν και λίγο βαρύ 😋.

Επεξ/σία από vdanasto
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωωω ρε γαμώτο, είχα δει τις λίστες με τις διαφορές τους και είχα αποφασίσει σίγουρα να πάω προς το Diamond, αλλά τώρα μου βάζουν το Lugia στο Pearl... ε ρε προβλήματα 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Te0sX είπε

Πωωωωωω ρε γαμώτο, είχα δει τις λίστες με τις διαφορές τους και είχα αποφασίσει σίγουρα να πάω προς το Diamond, αλλά τώρα μου βάζουν το Lugia στο Pearl... ε ρε προβλήματα 😝

Ε εντάξει μωρέ, αν πειράξεις λίγο το ROM θα μπορείς να παίξεις σαν Pearl. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Te0sX είπε

Πωωωωωω ρε γαμώτο, είχα δει τις λίστες με τις διαφορές τους και είχα αποφασίσει σίγουρα να πάω προς το Diamond, αλλά τώρα μου βάζουν το Lugia στο Pearl... ε ρε προβλήματα 😝

Σχεδόν σίγουρα θα μπορείς να μεταφέρεις/ανταλλάξεις μεταξύ των 2 όπως έγινε και σε στα προηγούμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα ψηθει να παρω το hades στο ps5. Τελικα καλα εκανα και το πηρα στο switch. Τωρα μπορω να παιζω και εν ωρα δουλειας :P

Ειδα χθες gameplay βιντεο και στις 2 κονσολες και δεν νομιζω να εχει καποια διαφορα.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

...

 

4 ώρες πριν, vdanasto είπε

...

Ενημερωτικα φορτιζει και μεσω usb-a to type-c, σχετικα οκ ταχυτητα. Ωστοσο μαλλον θα παρω αυριο ενα type-c to type-c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, SabotazNic said:

 

Ενημερωτικα φορτιζει και μεσω usb-a to type-c, σχετικα οκ ταχυτητα. Ωστοσο μαλλον θα παρω αυριο ενα type-c to type-c

To usb-c PD πρωτόκολλο δεν υποστηρίζεται με οτιδήποτε άλλο καλώδιο εκτός από type-c, άρα όχι.
Ότι φορτίζει φορτίζει, αλλά όταν παίζεις ένα απαιτητικό παιχνίδι με 100% brightness και wifi on, αποκλείεται να φορτίζει με usb-a to usb-c καλώδιο πάνω από 10-20% την ώρα, οριακά δηλαδή. Με usb-c καλώδιο και φορτιστή που να υποστηρίζει usb-c PD 15v power profile, η φόρτιση δεν επηρεάζεται σχεδόν καθόλου από το τι κάνεις. Τα λέει όλα αναλυτικά στο link και τα είχα επιβεβαιώσει επ ακριβώς στο δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 hours ago, Fulgore said:

 

Έπαιξε σε 1080p το βίντεο και μου βγήκαν λίγο τα μάτια. Έλεος, τι θολούρα είναι αυτή, τι τα βάζουν αυτά τα φίλτρα αν είναι να είναι το αποτέλεσμα χειρότερο από λίγο πιξέλιασμα;

Ένιγουει, ο γιος μου έχει αρχίσει να κολλάει με pokemon, αλλά δεν ξέρω από που να τον ξεκινήσω. Θέλω κάποιο game που να το παίζει όσο το δυνατόν γίνεται μόνος του χωρίς να με ρωτάει κάθε τρεις και λίγο τι να κάνει, πράγμα που σημαίνει ότι θέλω να έχει όσο το δυνατόν λιγότερους διαλόγους μέσα. Τον έβαλα να δοκιμάσει Sw/Sh, αλλά δεν τα κατάφερε.

Από τα υπόλοιπα games είναι κάποιο πιο εύπεπτο; Όχι απαραίτητα στο Switch, ακόμα και στο 3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Έπαιξε σε 1080p το βίντεο και μου βγήκαν λίγο τα μάτια. Έλεος, τι θολούρα είναι αυτή, τι τα βάζουν αυτά τα φίλτρα αν είναι να είναι το αποτέλεσμα χειρότερο από λίγο πιξέλιασμα;

Ένιγουει, ο γιος μου έχει αρχίσει να κολλάει με pokemon, αλλά δεν ξέρω από που να τον ξεκινήσω. Θέλω κάποιο game που να το παίζει όσο το δυνατόν γίνεται μόνος του χωρίς να με ρωτάει κάθε τρεις και λίγο τι να κάνει, πράγμα που σημαίνει ότι θέλω να έχει όσο το δυνατόν λιγότερους διαλόγους μέσα. Τον έβαλα να δοκιμάσει Sw/Sh, αλλά δεν τα κατάφερε.

Από τα υπόλοιπα games είναι κάποιο πιο εύπεπτο; Όχι απαραίτητα στο Switch, ακόμα και στο 3DS.

Γιατί δεν τον ξεκινάς με τα κλασικά Red ή Yellow που τα έχει σε digital μορφή στο 3DS store? Μπορεί να είναι 25ετίας και να παίζει πολύ pixel, αλλά μπορείς να του το περάσεις ό,τι έτσι ξεκίνησαν το ταξίδι τους όλοι οι Pokemon Masters. Έχουν και λιγότερους διαλόγους γενικά.

Αν μπορούσα να το παίξω εγώ στα 8 τότε σίγουρα μπορεί οποιοσδήποτε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...