Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, Malthador είπε

Αποφορολόγηση γίνεται σε οποιονδήποτε ΑΦΜ ανήκει σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. Ισχύει για κινητά, τάμπλετς, κονσόλες και λάπτοπς.

Το τι θα κάνει ο λογιστής μετά με το αποφορολογημένο τιμολόγιο είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα.

Ακριβώς αυτό.... Στην τελική όμως τον λόγο έχει ο έλεγχος της εφορίας (αν σου κάτσει) και εκεί αντε να δω οι περισσότεροι να λένε ότι να μωρε την κονσόλα την ήθελα για να παίζει ο πελάτης στην αναμονή στο γραφείο. Εκεί θα πέσει άκυρο και πρόστιμο κανονικά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακριβώς. Άμα ήταν έτσι απλό όλοι θα βρίσκαμε ένα ΑΦΜ φίλου-γνωστού-συγγενή με επιχείρηση και θα τα παίρναμε όλα άνευ ΦΠΑ... Λίγο προσοχή με αυτά παίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ χρήσιμο το θέμα του Switch.

Από ανέκαθεν μαθαίναμε εδώ για λιανικό εμπόριο, εισαγωγές-εξαγωγές, στατιστική, οικονομικά επιχειρήσεων και τώρα στη σχολή απ' ότι βλέπω προστέθηκε και λογιστική/φορολογικά. Μπράβο παιδιά!

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πολύ χρήσιμο το θέμα του Switch.

Από ανέκαθεν μαθαίναμε εδώ για λιανικό εμπόριο, εισαγωγές-εξαγωγές, στατιστική, οικονομικά επιχειρήσεων και τώρα στη σχολή απ' ότι βλέπω προστέθηκε και λογιστική/φορολογικά. Μπράβο παιδιά!

Πρόσεχε γιατί θα πέσουν πονηρές ερωτήσεις στην εξεταστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω θέμα, γιατί έχει γίνει ποτέ έλεγχος για να διαπιστωθεί ότι η κονσολα/λαπτοπ/κινητό βρίσκεται στην επιχείρηση και ότι χρησιμοποιείται μονο για επαγγελματικό λόγο? 

 

Anyway, επειδή νομίζω κάποιος πιο πίσω είπε ότι δεν είχε το δικό του κουτί "σφραγίδα" (μπορεί και να θυμάμαι λάθος), εγώ μόλις παρέλαβα από Κωτσο και είχε κανονικά 

 

20211108_153935.jpg

Στις 6/11/2021 στις 12:09 ΠΜ, vasilisga είπε

Πριν 4-5 μέρες παρέλαβα και εγώ το switch oled από amazon.fr και έχω 2  παρατηρήσεις

Πρώτον δεν υπήρχε η ταινία ασφαλείας στη συσκευασία

Καλά θυμάμαι βασικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Anyway, επειδή νομίζω κάποιος πιο πίσω είπε ότι δεν είχε το δικό του κουτί "σφραγίδα" (μπορεί και να θυμάμαι λάθος),

Αναφέρθηκε για αγορά από Amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Στο παραπάνω θέμα, γιατί έχει γίνει ποτέ έλεγχος για να διαπιστωθεί ότι η κονσολα/λαπτοπ/κινητό βρίσκεται στην επιχείρηση και ότι χρησιμοποιείται μονο για επαγγελματικό λόγο? 

 

Anyway, επειδή νομίζω κάποιος πιο πίσω είπε ότι δεν είχε το δικό του κουτί "σφραγίδα" (μπορεί και να θυμάμαι λάθος), εγώ μόλις παρέλαβα από Κωτσο και είχε κανονικά 

 

20211108_153935.jpg

Καλά θυμάμαι βασικά 

Η ταινία αυτή είναι της ελληνικής εισαγωγικής εταιρίας, της cdmedia. Ίσως στο εξωτερικό να μη βάζουν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, yazidis είπε

Η ταινία αυτή είναι της ελληνικής εισαγωγικής εταιρίας, της cdmedia. Ίσως στο εξωτερικό να μη βάζουν..

 

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Στο παραπάνω θέμα, γιατί έχει γίνει ποτέ έλεγχος για να διαπιστωθεί ότι η κονσολα/λαπτοπ/κινητό βρίσκεται στην επιχείρηση και ότι χρησιμοποιείται μονο για επαγγελματικό λόγο? 

 

Anyway, επειδή νομίζω κάποιος πιο πίσω είπε ότι δεν είχε το δικό του κουτί "σφραγίδα" (μπορεί και να θυμάμαι λάθος), εγώ μόλις παρέλαβα από Κωτσο και είχε κανονικά 

 

20211108_153935.jpg

Καλά θυμάμαι βασικά 

 

57 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αναφέρθηκε για αγορά από Amazon.

 

19 λεπτά πριν, yazidis είπε

Η ταινία αυτή είναι της ελληνικής εισαγωγικής εταιρίας, της cdmedia. Ίσως στο εξωτερικό να μη βάζουν..

Από 1-2 βιντεάκια που έχω δει στο εξωτερικό αναφέρουν επίσης ότι δεν υπήρχε ταινία ασφαλείας

Δε ξέρω τι φάση με τα του εξωτερικού και της Ελλάδας

Προσωπικά πάντως το θεωρώ σωστό να υπάρχει ταινία ασφαλείας, οπότε να και ένα σωστό που κάνει η cdmedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2021 στις 8:01 ΜΜ, logistoulis είπε

Κάρτα τσίμπα αυτήν που είναι η πιο οικονομική στην ελληνική αγορά  (και γενικά μάλλον) δεν χρειάζεσαι κάτι πιο γρήγορο εφόσον η συσκευή δεν μπορεί να το εκμεταλλευτεί

 

https://www.e-shop.gr/kingston-sdcs2-512gb-canvas-select-plus-512gb-micro-sdxc-100r-a1-c10-card-sd-adapter-p-PER.346189

 

και να θες χώρο, εγώ γέμισα για πλάκα τα 128 

Παρελαβες? Ειναι οκ η καρτα?

Επισης τι παιχνιδια προτεινετε γενικα? Μου αρεσουν τα δυσκολα, οποε σιγουρα θα δω hollow knight/metroid dread. Απλα ελεγα για να μπω στο κλιμα της κονσολας, να παω σε κατι πιο οικονομικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Παρελαβες? Ειναι οκ η καρτα?

Επισης τι παιχνιδια προτεινετε γενικα? Μου αρεσουν τα δυσκολα, οποε σιγουρα θα δω hollow knight/metroid dread. Απλα ελεγα για να μπω στο κλιμα της κονσολας, να παω σε κατι πιο οικονομικο

Κοιτα, πιο οικονομικο δεν ειναι, αλλα αν ειναι να ξεκινησεις με κατι, κατα την γνωμη μου πας σε BOTW ξεκαθαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stormrain είπε

Κοιτα, πιο οικονομικο δεν ειναι, αλλα αν ειναι να ξεκινησεις με κατι, κατα την γνωμη μου πας σε BOTW ξεκαθαρα.

Για την ωρα τσιμπησα το amnesia και το toby the secret mine :P

Ωστοσο προσεθσα καποια πραγματα favorite μηπως και βγει καμια προσφορα.

Καμια προταση σε θηκη και προστασια οθονης απο Ελλαδα? Επισης η παραπανω καρτα μνημης ειναι οκ για αγορα?

ΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΜΠΙΑΑΑΑΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Παρελαβες? Ειναι οκ η καρτα?

Επισης τι παιχνιδια προτεινετε γενικα? Μου αρεσουν τα δυσκολα, οποε σιγουρα θα δω hollow knight/metroid dread. Απλα ελεγα για να μπω στο κλιμα της κονσολας, να παω σε κατι πιο οικονομικο

Ναι την έχω εδώ και αρκετές μέρες όλα καλά.

Σε επιδόσεις καμιά απολύτως διαφορά σε σχέση με τη Samsung Evo που είχα πριν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τελευταίο παιχνίδι που πήρα ηταν το υπεροχο EastWard, αν και με λιγοτερη δράση απο όσο περίμενα.

Θα κλείσω την χρονια με GTA Trilogy και Pokemon Diamong και είμαι πολύ ενθουσιασμένος!

Αυτο το διάστημα ξεκίνησα για δευτερη φορά το Hades, σε Hell Mode, τι εθιστικό παιχνδι. Πάνω απο 140 ώρες πλέον. Πριν απο αυτο ξανά τερμάτισα το Bioshock 2 ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...