Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, rovgio είπε

Καλησπερα, εχω κανει ηλεκτρονικη παραγγελια το oled απο τον Κωτσοβολο με τιμολογιο για αποφορολογηση. Ακομα δεν το εχουν στειλει αλλα μου ηρθε στο mail το παραστατικο του τιμολογιου και το ποσο ειναι το κανονικο χωρις να εχει γινει η αποφορολογηση. Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι αφου παραλαβω κ πληρωσω να παω μετα σε καποιο καταστημα ωστε να μου επιστραφει το ποσο της αποφορολογησης εκει. Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας? Στεκει αυτο? 

πρέπει να ακυρωθεί (ή μάλλον να βγει πιστωτικό γιατί ακύρωση δεν παίζει σε διαφορετική μέρα) το τιμολόγιο και να κοπεί το σωστό, αυτό το τιμολόγιο όπως είναι είναι λάθος 

 

να ζητήσεις να το φτιάξουν πριν παραλάβεις (και ιδανικά πριν πληρώσεις) για το λογιστικό μέρος οπωσδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

πρέπει να ακυρωθεί (ή μάλλον να βγει πιστωτικό γιατί ακύρωση δεν παίζει σε διαφορετική μέρα) το τιμολόγιο και να κοπεί το σωστό, αυτό το τιμολόγιο όπως είναι είναι λάθος 

 

να ζητήσεις να το φτιάξουν πριν παραλάβεις (και ιδανικά πριν πληρώσεις) για το λογιστικό μέρος οπωσδήποτε

Μα κ εμένα περίεργο μου φαίνεται αυτό. Δεν το έχω ακούσει ξανά, πρώτα να πληρώνω κ μετά να πηγαίνω σε κατάστημα για επιστροφή του ΦΠΑ. Δευτέρα γράφει το παραστατικό ότι φεύγει με μεταφορική. Θα τους πάρω πάλι το πρωί της Δευτέρας να δω τι θα μου πουν. Είναι που δεν μπορείς να το βρεις κ πουθενά αυτή την περίοδο κ δεν θέλω να το ακυρώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2021 στις 10:26 ΜΜ, anarchy79 είπε

Είδα κάπου στο νετ ότι βγαίνει ένα παιχνίδι τον Φλεβάρη , το elder ring . Είναι καλό από ότι είδα, ξέρει κανείς αν έρθει στο switch. Εμένα δεν με νοιάζει αν είναι καλά τα γραφικά στο νιντεντο , εξάλλου είμαι αρκετά παλιός για να με νοιάζουν τα γραφικά :) . Αλλα επειδη δεν κατάλαβα από όσα βρήκα αν θα έρθει η όχι, ας μου πει αν ξέρει κανείς. Ευχαριστώ.

Ούτε στο πιο τρελό σου όνειρο. Εκτός αν τρέξει στα 640χ480. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, rovgio είπε

Καλησπερα, εχω κανει ηλεκτρονικη παραγγελια το oled απο τον Κωτσοβολο με τιμολογιο για αποφορολογηση. Ακομα δεν το εχουν στειλει αλλα μου ηρθε στο mail το παραστατικο του τιμολογιου και το ποσο ειναι το κανονικο χωρις να εχει γινει η αποφορολογηση. Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι αφου παραλαβω κ πληρωσω να παω μετα σε καποιο καταστημα ωστε να μου επιστραφει το ποσο της αποφορολογησης εκει. Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας? Στεκει αυτο? 

Στέκει κανονικά,μπορείς να κινηθείς έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2021 στις 8:02 ΜΜ, rovgio είπε

Καλησπερα, εχω κανει ηλεκτρονικη παραγγελια το oled απο τον Κωτσοβολο με τιμολογιο για αποφορολογηση. Ακομα δεν το εχουν στειλει αλλα μου ηρθε στο mail το παραστατικο του τιμολογιου και το ποσο ειναι το κανονικο χωρις να εχει γινει η αποφορολογηση. Πηρα τηλ και μου ειπαν οτι αφου παραλαβω κ πληρωσω να παω μετα σε καποιο καταστημα ωστε να μου επιστραφει το ποσο της αποφορολογησης εκει. Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον απο εσας? Στεκει αυτο? 

Δεν γινεται ηλεκτρονικη παραγγελια με αποφορολογηση. Απλα στο εστειλαν με τιμολογιο για να το περασεις στα εξοδα της επιχειρησης.

Αναφερει στις συχνες ερωτησεις οτι αποφορολογηση γινεται μονο μεσω τηλεφωνικης παραγγελιας 

image.png.f65243e3eed68edad076777e6cd16642.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Αποφορολογηση δε γίνεται μόνο σε κινητά tablet και laptop? Τα υπόλοιπα τα περνάς κανονικά στα έξοδα της εταιρίας αν δεν κάνω λάθος.

Γίνεται κ σε κονσόλες, έχω πάρει κ από πλαίσιο κ από public με αποφορολογηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rovgio είπε

Γίνεται κ σε κονσόλες, έχω πάρει κ από πλαίσιο κ από public με αποφορολογηση. 

Παντως το εκανα και εγω με αποφορολογηση την Τεταρτη, και βλεπω κανονικα την τελικη τιμη χωρις φπα οπως πρεπει. Απλα εγω δεν ειχα ξανα κανει, και για να προλαβω εκανα παραγγελια και μετα στο τηλ ρωτησα αν μπορω να κανω αποφορολογηση και μου ειπαν οτι πρεπει να γινει εκ νεου η παραγγελια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Παντως το εκανα και εγω με αποφορολογηση την Τεταρτη, και βλεπω κανονικα την τελικη τιμη χωρις φπα οπως πρεπει. Απλα εγω δεν ειχα ξανα κανει, και για να προλαβω εκανα παραγγελια και μετα στο τηλ ρωτησα αν μπορω να κανω αποφορολογηση και μου ειπαν οτι πρεπει να γινει εκ νεου η παραγγελια. 

Αποφορολογηση σε κονσολες ισχυει μονο σε ιδοκτητες internet cafe εγω ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kotlid είπε

Αποφορολογηση σε κονσολες ισχυει μονο σε ιδοκτητες internet cafe εγω ξέρω

Τι να σου πω, πέρασε κανονικά και το είδαν άμεσα στο σύστημα ότι δικαιούμαι 🤷

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kotlid είπε

Αποφορολογηση σε κονσολες ισχυει μονο σε ιδοκτητες internet cafe εγω ξέρω

Ο έμπορος δεν ενδιαφέρεται και δεν κάθεται να ελέγξει αν έχεις internet cafe ή οτιδήποτε άλλο,παρά μόνο το αν δικαιούσαι να πάρεις την κονσόλα φοροαπαλλαγμένη. Το πως την δικαιολογείς για την επιχείρηση σου είναι δικό σου θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 minutes ago, kotlid said:

Αποφορολογηση σε κονσολες ισχυει μονο σε ιδοκτητες internet cafe εγω ξέρω

Αποφορολόγηση γίνεται σε οποιονδήποτε ΑΦΜ ανήκει σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ. Ισχύει για κινητά, τάμπλετς, κονσόλες και λάπτοπς.

Το τι θα κάνει ο λογιστής μετά με το αποφορολογημένο τιμολόγιο είναι ένα εντελώς διαφορετικό πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...