Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση για διαθεσιμότητα σε Κώτσο για το OLED και στα 2 χρώματα στα 379 για όποιον ενδιαφέρεται

Τσίμπησες τελικά Switch εσύ ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Τσίμπησες τελικά Switch εσύ ή όχι;

Είμαι στο να πατήσω πληρωμή :D

Φοβάμαι μόνο μην με κουράζει στα χέρια

Edit : Πφφφφφφφφφφ το τσίμπησα :)

Στην χειρότερη να παίζουν τα παιδιά χαμένο δεν θα πάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είμαι στο να πατήσω πληρωμή :D

Φοβάμαι μόνο μην με κουράζει στα χέρια

Edit : Πφφφφφφφφφφ το τσίμπησα :)

Στην χειρότερη να παίζουν τα παιδιά χαμένο δεν θα πάει

Στη χειρότερη το πουλάς, δεν είναι κάτι που δεν έχεις ξανακάνει. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Στη χειρότερη το πουλάς, δεν είναι κάτι που δεν έχεις ξανακάνει. 😛

Σωστό είναι και αυτό με την διαθεσιμότητα που έχει δεν είπα να βγάλω λεφτά αλλά ας το δοκιμάσω και ας χάσω και λίγα χρήματα

mehhh την ακύρωσα , προτιμώ να τα σκάσω για το xbox one x που παίζουν και τα παιδιά και έχω το gamepass

Ξέρω ότι δεν θα πολύ παίζω , περνάω πολύ έντονα την φάση του θέλω να παίξω αλλά δεν έχω και πολύ διάθεση τα τελευταία 2 χρόνια.

Το αποδέχθηκα με τους υπολογιστές οπότε μετά τον 5ο που έφτιαξα και πούλησα το σταμάτησα.

Και το τελευταίο διάστημα παίζω μία φορά την εβδομάδα για καμία ώρα και μετά βαριέμαι , οπότε με το switch με έπιασε η φάση του στυλ να παίζω σε κανα καναπέ κτλ. αλλά χλωμό το κόβω

Sorry για το off-topic , πάντως ψωνίστε όσοι θέλετε ώστε να τα βάλουν εκεί που ξέρουν αυτοί που τα πουλάνε εδω μέσα 450+

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουφ. Ένα κλικ μακριά είμαι γμτ. 

Τελικά θα το πάρω με αποφορολογηση, οπότε προχώρησα στον Κωτσο

edit2: τελικα εγινε τηλεφωνικα η παραγγελια και μου αφησε την εξτρα εγγυηση 35 απο 70, οποτε τελικη τιμη 350 με 4 χρονια εγγυηση συνολο. not bad

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18:32:12 ώρες για το Metroid dread, σήμερα με την 2η φορά έβγαλα τον τελευταίο boss. Πρέπει να είσαι ξεκούραστος τελικά, μετράει πολύ. Αρκετά καλό τελικά παρά το δύσκολο gameplay που σε μπερδεύει κατά στιγμές. 

Τώρα τι να πιάσω;

Δεν έχω παίξει και το breath of the wild, ή να πάω σε κάνα άλλο metroidvania μια που τώρα το έχουμε λίγο ζεστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

Σωστό είναι και αυτό με την διαθεσιμότητα που έχει δεν είπα να βγάλω λεφτά αλλά ας το δοκιμάσω και ας χάσω και λίγα χρήματα

mehhh την ακύρωσα , προτιμώ να τα σκάσω για το xbox one x που παίζουν και τα παιδιά και έχω το gamepass

Ξέρω ότι δεν θα πολύ παίζω , περνάω πολύ έντονα την φάση του θέλω να παίξω αλλά δεν έχω και πολύ διάθεση τα τελευταία 2 χρόνια.

Το αποδέχθηκα με τους υπολογιστές οπότε μετά τον 5ο που έφτιαξα και πούλησα το σταμάτησα.

Και το τελευταίο διάστημα παίζω μία φορά την εβδομάδα για καμία ώρα και μετά βαριέμαι , οπότε με το switch με έπιασε η φάση του στυλ να παίζω σε κανα καναπέ κτλ. αλλά χλωμό το κόβω

Sorry για το off-topic , πάντως ψωνίστε όσοι θέλετε ώστε να τα βάλουν εκεί που ξέρουν αυτοί που τα πουλάνε εδω μέσα 450+

Είναι λίγο αστείο, γιατί ήμουν σε παρόμοια φάση και εγώ πριν ~2 χρόνια, έπαιζα αρκετά σε PC αλλά είχε αρχίσει να φθίνει το ενδιαφέρον, μέχρι που ένας φίλος με έψησε να πάρω το switch να παίζουμε smash και mario kart. Παίξαμε μια φορά σπίτι του, και μπήκε το μικρόβιο και πήρα το switch μαζί με το Breath of the wild. Δεν έχω ξανακολλήσει έτσι με παιχνίδι... Και μόνο ότι μπορούσα να παίζω παντού και όχι μόνο στο PC μου ήταν απόλαυση. Έτυχε να φεύγω και για ταξίδι αμερική μετά από λίγες μέρες, και έλιωσα στα αεροπλάνα, έλιωνα στα μέσα μεταφοράς, και γενικά και μόνο που μπορούσα να παίξω στο κρεβάτι, στον καναπέ, στο μπαλκόνι, ήταν φοβερό. Μετά ήρθε το Dead Cells και κάηκα και εκεί, οπότε θα πω ότι η κονσόλα αξίζει στο φουλ. Τώρα είναι η περίοδος που την έχω λίγο παρατήσει, αλλά επειδή δε μπορώ να τα σκάσω τώρα για το Dread, περιμένω καμιά αγγελία για να το βρω να το παίξω. Και το καλό είναι ότι υπάρχουν τόσοι ΑΑΑ τίτλοι, που πάντα θα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον να παίξεις, και ευτυχώς κυκλοφορούν και σε αγγελίες πολλά παιχνίδια.

4 ώρες πριν, prefuse είπε

18:32:12 ώρες για το Metroid dread, σήμερα με την 2η φορά έβγαλα τον τελευταίο boss. Πρέπει να είσαι ξεκούραστος τελικά, μετράει πολύ. Αρκετά καλό τελικά παρά το δύσκολο gameplay που σε μπερδεύει κατά στιγμές. 

Τώρα τι να πιάσω;

Δεν έχω παίξει και το breath of the wild, ή να πάω σε κάνα άλλο metroidvania μια που τώρα το έχουμε λίγο ζεστό;

Πρακτικά απάντησα λίγο και από πάνω, αλλά πιάστο asap! Γενικά είμαι fan των openworld, αλλά το breath of the wild, αν και δεν είναι πυκνός ο κόσμος, έχει μια διαφορετική αίσθηση που ανεβαίνει πολλά σκαλιά πιο πάνω από τα υπόλοιπα open world...! Επίσης να πειραματιστείς όσο μπορείς με τις μάχες, μπορείς να κάνεις πολλά διαφορετικά πράγματα και με όπλα και με runes.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tsofras είπε

Σωστό είναι και αυτό με την διαθεσιμότητα που έχει δεν είπα να βγάλω λεφτά αλλά ας το δοκιμάσω και ας χάσω και λίγα χρήματα

mehhh την ακύρωσα , προτιμώ να τα σκάσω για το xbox one x που παίζουν και τα παιδιά και έχω το gamepass

Ξέρω ότι δεν θα πολύ παίζω , περνάω πολύ έντονα την φάση του θέλω να παίξω αλλά δεν έχω και πολύ διάθεση τα τελευταία 2 χρόνια.

Το αποδέχθηκα με τους υπολογιστές οπότε μετά τον 5ο που έφτιαξα και πούλησα το σταμάτησα.

Και το τελευταίο διάστημα παίζω μία φορά την εβδομάδα για καμία ώρα και μετά βαριέμαι , οπότε με το switch με έπιασε η φάση του στυλ να παίζω σε κανα καναπέ κτλ. αλλά χλωμό το κόβω

Sorry για το off-topic , πάντως ψωνίστε όσοι θέλετε ώστε να τα βάλουν εκεί που ξέρουν αυτοί που τα πουλάνε εδω μέσα 450+

Και εγω σε αυτη τη φαση ειμαι καιρό τώρα, αλλα με το NS μπορείς να ξαναπαίξεις. Η αμεσότητα και η ευκολία που προσφέρει ευνοεί.

Να κάτσω σε καρέκλα πλέον το αποκλείω, καθόμαστε στην εργασία οχι και για gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλυση δεύτερου οικονομικού τριμήνου περιόδου Ιουλίου ~ Σεπτεμβρίου

fy22qq2.png.83535e262c91b1e1755e690e7996320f.png

Παρατηρήσεις που είχαν επισημανθεί σε προηγούμενες αναλύσεις και πλέον επαληθεύονται (ή όχι):
-Tο Nintendo Switch (NSW) ξεπέρασε το άθροισμα των 3DS+WiiU (89,5 εκατομμύρια)
-Το MK8D ξεπέρασε το MK Wii (37,38 εκατομμύρια) και είναι ο εμπορικότερος τίτλος της σειράς.

Πληροφορίες από τα Οικονομικά Αποτελέσματα:
-To ποσοστό των ψηφιακών πωλήσεων αντιστοιχούν στο 43,2% (38,9% στο αντίστοιχο τρίμηνο πέρυσι).
-Το ποσοστό πωλήσεων των first-party κυμάνθηκε 68,9% (81,2% στο αντίστοιχο τρίμηνο πέρυσι).* Η Nintendo συμπεριλαμβάνει και τους τίτλους που αναλαμβάνει την διανομή.
-Οι πωλήσεις του NSW Lite για το τρίμηνο κυμάνθηκαν στα 0,68 εκατομμύρια (16,83 εκατομμύρια συνολικά).
-Η Nintendo μείωσε τον στόχο των συστημάτων από τα 25,5 εκατομμύρια στα 24 εκατομμύρια ενώ αντίθετα στο software πρόσθεσαν μια μικρή αύξηση από τα 190 εκατομμύρια στα 200 εκατομμύρια.

Νούμερα άλλων τίτλων (πέρα όσων ανήκουν στην τοπ10 λίστα):
>New Pokémon Snap – 0,12 (2,19 εκατομμύρια συνολικά *χωρίς την Ιαπωνία) 
>Mario Golf: Super Rush - 0,6 εκατομμύρια (1,94 εκατομμύρια συνολικά) 
>Super Mario 3D World + Bowser’s Fury – 0,77 εκατομμύρια (7,45 εκατομμύρια συνολικά)
>Miitopia - 0,33 εκατομμύρια (1,37 εκατομμύρια συνολικά)
>The Legend of Zelda: Skyward Sword HD - 3,60 εκατομμύρια 
>New Super Mario Bros. U Deluxe - 1,04 εκατομμύρια *εξαμήνου (11,48 εκατομμύρια συνολικά)

Γενικές Παρατηρήσεις:
Επαληθεύτηκαν αναμενόμενα όσα είχαν αναφερθεί στο προηγούμενο τρίμηνο: "Αναμενόμενα νούμερα γενικότερα από την στιγμή που δεν κυκλοφόρησαν τίτλοι εμπορικής δυναμικής με εξαίρεση το Monster Hunter: Rise και αυτό στο προηγούμενο οικονομικό τρίμηνο. Το Q2 πιθανόν να έχει μεγαλύτερη πτώση σε σχέση με το αντίστοιχο πέρυσι για τον ίδιο λόγο αλλά και της ανακοίνωσης του NSW Oled Edition. Τα πράγματα παραμένουν στάσιμα όπως είχαν αναφερθεί στο προηγούμενο τρίμηνο με κύρια απογοήτευση την έλλειψη σε μοντέλα Ρίσκου."

Πλέον στο Q3 πέφτει μεγαλύτερο βάρος για τις πωλήσεις της χρονιάς και θα εξαρτηθεί παράλληλα από την πορεία/διαθεσιμότητα του NSW Oled. Η επόμενη χρονιά θα είναι καλύτερη τουλάχιστον από πλευράς software αφού αναμένονται αρκετές κυκλοφορίες.

Φυσικά bonus το πινακάκι για τους τοπ30 εμπορικότερους τίτλους της εταιρίας:

tp30fy22qq2.png.48fcf7219aa352114a50fcebc0dad19a.png

To ΜΚ8D θα ξεπεράσει και το SMB αργότερα.
Tο SMP προστέθηκε στην λίστα εκτοπίζοντας το Pokemon Ruby/Sapphire του GBA το οποίο πλέον δεν έχει παρουσία στην λίστα.
Πιθανολογώ πως το RFA έχει δυνατότητες να εισέλθει αλλά αυτό θα κριθεί καλύτερα στην πορεία.
 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Αναφορά στο Dread δεν είχαμε; Είναι νωρίς ή δεν πούλησε;

Δεν υπάρχει αναφορά στο NSW Oled, Metroid Dread και NSO expansion pack γιατί είναι εκτός χρονικής περιόδου του  δεύτερου οικονομικού τριμήνου όπως διευκρίνισε ήδη ο dekulinkgr. Δεν γνωρίζω αν ακολουθήσει παρουσίαση στους μετόχους αργότερα όπου εκεί μπορεί να αναφερθεί κάτι.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...