Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, I'm_busy είπε

oh dat feel

θυμάμαι και γω όταν το ξεκίνησα πρώτη φορά, σύντομα θα τσεκάρω το dread μιας και απ ότι κατάλαβα βγάζει το ίδιο vibe σε συνδυασμό με τη νοσταλγία.

Αν βγάλεις την νοσταλγία, δεν πλησιάζει το hollow ούτε για πλάκα. 😅 Γνώμη μου πάντα.

Το τερμάτισα, ωραίο και ίσως το ξανα παίξω, αλλά μην περιμένετε vibes hollow.

Επεξ/σία από Te0sX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να βρω κανα oled σε καταστημα? Θα βρισκομαι αυθημερον Θεσ/νικη μεθαυριο, οποτε ισως κανω μια βολτα ανατολικα Κωτσο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, prefuse είπε

Αν ήταν 20αρια φορές θα ήταν enjoyable. Μιλάμε για 50+ φορές. Δεν είμαι και ο καλύτερος παίχτης αλλά είναι αυτιστικά δύσκολο σε σημεία. Και το Ori με δυσκόλεψε σε 2-3 σημεια αλλά το Metroid έχει πιο πολλά.

Το hollow knight είναι το ίδιο ή και πιο δύσκολο;

Αν σου φαίνεται παλούκι το Dread, μην πλησιάσεις καν το Hollow Knight. Εκτός και αν θες να σπάσεις τα νεύρα σου. 

Το Dread είναι εύκολο για metroidvania. Και στο λέει κάποιος που στα emmi έχει χάσεις αρκετές φορές.

Θα συμφωνήσω ότι το hollow Knight είναι αξεπέραστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αν σου φαίνεται παλούκι το Dread, μην πλησιάσεις καν το Hollow Knight. Εκτός και αν θες να σπάσεις τα νεύρα σου. 

Το Dread είναι εύκολο για metroidvania. Και στο λέει κάποιος που στα emmi έχει χάσεις αρκετές φορές.

Θα συμφωνήσω ότι το hollow Knight είναι αξεπέραστο. 

Αρα θεωρούνται δύσκολα όλα τα metroidvania games. Έχω παίξει μόνο τα 2 Ori τα οποία μου άρεσαν πολύ και τώρα το Metroid dread το οποίο δεν το παράτησα τελικά αλλά τι 10 ώρες λένε κάποιοι... σίγουρα έχω ξεπεράσει τις 20 ώρες γιατί στα boss παίζω 50+ φορές για να βγάλω κάποια. 

Το είχα δοκιμάσει το hollow knight παλιότερα στο ps4 και είχα κολλήσει στην αρχή με το χαρτί και το παράτησα αλλά λέω να το ξαναδοκιμάσω. Πρέπει να βρεις το ρυθμο τους και τα pattern που έχει κάθε boss αλλά και πάλι μάλλον είμαι λίγο μεγάλος για τέτοια παιχνίδια που θέλουν γρήγορα αντανακλαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, prefuse είπε

Αρα θεωρούνται δύσκολα όλα τα metroidvania games. Έχω παίξει μόνο τα 2 Ori τα οποία μου άρεσαν πολύ και τώρα το Metroid dread το οποίο δεν το παράτησα τελικά αλλά τι 10 ώρες λένε κάποιοι... σίγουρα έχω ξεπεράσει τις 20 ώρες γιατί στα boss παίζω 50+ φορές για να βγάλω κάποια. 

Το είχα δοκιμάσει το hollow knight παλιότερα στο ps4 και είχα κολλήσει στην αρχή με το χαρτί και το παράτησα αλλά λέω να το ξαναδοκιμάσω. Πρέπει να βρεις το ρυθμο τους και τα pattern που έχει κάθε boss αλλά και πάλι μάλλον είμαι λίγο μεγάλος για τέτοια παιχνίδια που θέλουν γρήγορα αντανακλαστικά.

Αν θες να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο genre, μπορείς να δοκιμάσεις τα Axiom Verge 1 και 2. Θεωρούνται κορυφαία metroidvania και ως δυσκολία είναι χαμηλότερα από Hollow Knight και Dread. Βέβαια έχουν πολύ ιδιαίτερο art style που παραπέμπει σε 8-bit οπότε θα πάθεις ένα μικρό σοκ μετά τα Ori. Είναι όμως πολύ ατμοσφαιρικά παιχνίδια και τα 2 και νομίζω η πλοκή θα σου κρατήσει το ενδιαφέρον να ανακαλύψεις τον κόσμο τους. Έχουν επίσης φοβερό soundtrack.

Επίσης προτείνω και Steamworld Dig 2 το οποίο προσθέτει στο gameplay έναν νέο μηχανισμό (dig) ο οποίος απαιτεί μια στρατηγική από τον παίκτη στο πως θα προσεγγίσει τις δύσβατες περιοχές. Επίσης η δυσκολία του είναι μέτρια αν θες να περάσει ξένοιαστα η ώρα.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι τα controls του Dread ειδικά προς το τέλος που είχες μαζέψει χίλια δυο abilities δεν τα συνήθησα. Το Hollow Knight είχε μια δυσκολία σε σχέση με τα bosses του και τους αντιπάλους κτλ. αλλά με τα controls δεν είχα ποτέ θέμα.

Δεν ξέρω αν φταίνε τα χρόνια που πέρασαν, αλλά στο Metroid Dread έπρεπε σε κάποια σημεία να σκεφτώ τι κουμπιά πρέπει να πατήσω για να κάνω αυτό που θέλω και στο τέλος μπουρδούκλωνα τα δάκτυλά μου. :P

Με το Hollow Knight δεν το είχα ποτέ αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 31/10/2021 at 01:53, prefuse said:

Αν ήταν 20αρια φορές θα ήταν enjoyable. Μιλάμε για 50+ φορές. Δεν είμαι και ο καλύτερος παίχτης αλλά είναι αυτιστικά δύσκολο σε σημεία. Και το Ori με δυσκόλεψε σε 2-3 σημεια αλλά το Metroid έχει πιο πολλά.

Το hollow knight είναι το ίδιο ή και πιο δύσκολο;

Το Hollow Knight είναι χαρακτηριστικά πιο δύσκολο από το Dread. 

Ωστόσο, κανένα από τα δύο δεν θα τα χαρακτήριζα «αυτιστικά» δύσκολα, υπό την έννοια ότι μαθαίνεις πως παίζονται και προχωράς. Αν χάνεις, σημαίνει ότι κάτι δεν έχεις μάθει καλά ή δεν έχεις πάρει κάποιο ability. Ειδικά στο Hollow Knight που μπορείς να κάνεις άπειρους συνδυασμούς με τα spells και τα abilities, φέρνεις το gameplay εκεί που το θέλεις.

Την δυσκολία που περιγράφεις την έχουν άλλoi τίτλοι, π.χ. το Cuphead, στο οποίο είναι καθαρά στοχαστικό θέμα το αν θα επιζήσεις από συγκεκριμένα bosses.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το metroid dread οπως αναφερει ο malthador δεν το λες και ιδιαιτερα δυσκολο οπως πολυ αναφερουν.Στα μισα του πρωτου playthrough και εγω μπερδευομουν με τα controls αλλα σχετικα γρηγορα τα συνηθιζεις και μετα ειναι απλη απολαυση να χειριζεσαι την samus.Θα μπορουσαν ωστοσο να κανουν καλυτερο layout στα κουμπια οπως π.χ τα missiles να χρειαζονται μονο ενα κουμπι και οχι συνδυασμο L+y .

Tωρα το ξαναπαιζω στο hard mode και δεν εχω δυσκολευτει ιδιαιτερα.Βεβαια τωρα φτανω στα μισα.

Τερασταια χαμενη ευκαιρια παντως απο την nintendo που δεν εβγαλε ή να βγαλει εστω και τωρα το zero mission και το fusion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Υπαρχει περιπτωση να βρω κανα oled σε καταστημα? Θα βρισκομαι αυθημερον Θεσ/νικη μεθαυριο, οποτε ισως κανω μια βολτα ανατολικα Κωτσο κτλ.

Ούτε αν είσαι ο γιος του Κώτσου δυστυχώς.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, prefuse είπε

Αρα θεωρούνται δύσκολα όλα τα metroidvania games. Έχω παίξει μόνο τα 2 Ori τα οποία μου άρεσαν πολύ και τώρα το Metroid dread το οποίο δεν το παράτησα τελικά αλλά τι 10 ώρες λένε κάποιοι... σίγουρα έχω ξεπεράσει τις 20 ώρες γιατί στα boss παίζω 50+ φορές για να βγάλω κάποια.

Το είχα δοκιμάσει το hollow knight παλιότερα στο ps4 και είχα κολλήσει στην αρχή με το χαρτί και το παράτησα αλλά λέω να το ξαναδοκιμάσω. Πρέπει να βρεις το ρυθμο τους και τα pattern που έχει κάθε boss αλλά και πάλι μάλλον είμαι λίγο μεγάλος για τέτοια παιχνίδια που θέλουν γρήγορα αντανακλαστικά.

Γιατί το Hollow knight το δοκίμασα και στο series s, καμία σχέση με το portable όπου και το λιωσα πρώτη φορά, νομίζω κάποια games πόσο μάλλον τα medroidvania θέλουν handheld.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, prefuse είπε

 Έχω παίξει μόνο τα 2 Ori τα οποία μου άρεσαν πολύ και τώρα το Metroid dread το οποίο δεν το παράτησα τελικά αλλά τι 10 ώρες λένε κάποιοι... σίγουρα έχω ξεπεράσει τις 20 ώρες γιατί στα boss παίζω 50+ φορές για να βγάλω κάποια. 

https://howlongtobeat.com/game?id=94075

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια που το έφερε η κουβέντα παίζω αυτή την περίοδο ξανά για 2η φορά το Axiom Verge 1 στο Switch OLED. Άλλο παιχνίδι σε αυτή την οθόνη μιας και το art style του βασίζεται πολύ στο έντονο contrast και στα μαύρα backdrops.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...