Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, alexwolf1991 είπε

Για κάποιον που δεν έχει παίξει ποτέ του Mario Party, ποιό λέτε να πάρω, το Mario Party Superstars ή το Super Mario Party?

Χωρίς ουσιαστικά να απαντάω στην ερώτηση μιας και δεν ξέρω. Το 2ο έχει βγει από το 2018 κ έχει πουλήσει 15εκ. κόπιες, το βρίσκεις (μάλλον εύκολα) μεταχειρισμένο στα 30€. Το 1ο βγήκε σήμερα και κάνει πάνω από 50€. Εγώ πήρα το παλιό, το παίζεις και το πουλάς ξανά στα ίδια χρήματα. Μέχρι τότε θα έχει παλιώσει λίγο και το καινούριο και θα έχει πέσει η τιμή του win-win.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
12 minutes ago, alexwolf said:

Ένα μεγάλο πρόβλημα με το Super Mario Party είναι ότι δεν μπορείς να παίξεις με άλλο controller εκτός από joycon, το οποίο μου φαίνεται πολύ τραγικό. Επίσης το Super Mario Party δεν παίζεται καθόλου σε handheld.

Έχουν διορθωθεί αυτά στο Superstars. Παίζεται και σε handheld, με όποιο gamepad θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο σε εμένα φαίνεται το Metroid dread κακοσχεδιασμένο;

Αν δεν τα κάνεις όλα φτάνεις στο Emmi στην ferenia χωρίς στολή για τον πάγο και το γρήγορο boost jump σαν μπάλα στον αέρα και είναι αδύνατο να ξεφύγεις από το E.M.M.I.-06WB μόνο με το phantom cloth.

Γενικά ενώ εχει ωραία στοιχεία, έχει πολλά boss και τα Emmi που η καταδίωξη και η ολη υλοποίηση τους, δείχνει παιχνίδι 20ετιας και όχι για καλό. 

Γενικά δύσκολο χωρίς λόγο. Το Ori μου άρεσε πολύ περισσότερο. Και κρίμα γιατί το χαλάνε κυρίως τα πολλά boss και η καταδίωξη από τα Emmi.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δοκίμασα το demo του Metroid και, ενώ είχα υψηλές προσδοκίες για το gameplay και χαμηλές για την ατμόσφαιρα, τα πράγματα ήρθαν ανάποδα. Η καταδίωξη με τα emmi μου φάνηκε πολύ αγχωτική και καθόλου διασκεδαστική.

Γενικά το ντέμο μου δημιούργησε θετική εντύπωση, αλλά όχι όσο περίμενα. Ίσως να φταίει το Hollow Knight, το οποίο έχει θέσει τον προσωπικό μου πήχη πολύ υψηλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, skoros είπε

Εγώ δοκίμασα το demo του Metroid και, ενώ είχα υψηλές προσδοκίες για το gameplay και χαμηλές για την ατμόσφαιρα, τα πράγματα ήρθαν ανάποδα. Η καταδίωξη με τα emmi μου φάνηκε πολύ αγχωτική και καθόλου διασκεδαστική.

Γενικά το ντέμο μου δημιούργησε θετική εντύπωση, αλλά όχι όσο περίμενα. Ίσως να φταίει το Hollow Knight, το οποίο έχει θέσει τον προσωπικό μου πήχη πολύ υψηλά.

Ενώ θέλω να δω την συνέχεια, σκέφτομαι να το παρατήσω, και δεν έχω παρατήσει πολλά παιχνίδια. 

Κάποια στιγμή πρέπει να δω και το hollow knight, αλλά σε ποια κονσόλα προτείνετε, θα έχει καμία διαφορά; το έχω για ps4 και switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

Κάποια στιγμή πρέπει να δω και το hollow knight, αλλά σε ποια κονσόλα προτείνετε, θα έχει καμία διαφορά; το έχω για ps4 και switch

Εγώ το έπαιξα σε pc. Κάπου είχα διαβάσει ότι στο switch έχει λίγο input lag. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, skoros είπε

Εγώ το έπαιξα σε pc. Κάπου είχα διαβάσει ότι στο switch έχει λίγο input lag. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως.

Το παιχνίδι το έχω τελειώσει σε Switch δύο φορές και δεν παρατήρησα κανένα input lag. Το παιχνίδι τρέχει άψογα και τα controls δεν θα μπορούσαν να ήταν πιο άμεσα και responsive.

Όλα αυτά βέβαια σε handheld mode. Δεν έχω δοκιμάσει docked.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ps4 θα το παίξω γιατί το joycons από drift άλλο τίποτα (εκτός και αν βρω σε καλή τιμή κάνα pro controller)  και γενικά σε πονάνε και τα χέρια από το ζόρι και σφίξιμο σε δύσκολα σημεία.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Hollow Knight στο Switch έχει ένα μικρό input lag το οποίο όμως δεν κάνει το παιχνίδι unplayable. Για εμένα η καλύτερη έκδοση είναι για PC, γιατί φτάνει το 1080p μεν και επιπλέον αν έχεις και κάποιο καλό κοντρόλερ είναι άλλη εμπειρία, γιατί ούτε το joycon ούτε το Pro είναι ιδανικά για τέτοια παιχνίδια. Από την άλλη, η έκδοση του Switch έχει σωστό HD Rumble και φυσικά είναι και φορητή.

Έχει συζητηθεί πολύ αυτό το παιχνίδι αλλά δείτε το, είναι μνημειώδες, και το Silksong που περιμένουμε ελπίζω (και νομίζω) πως θα είναι αντίστοιχα σπουδαίο.

Επεξ/σία από RafGR
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sarakinos είπε

Παιδιά σχετικά νέος στο Switch. Κάνει προσφορές σε παιχνίδια για black-friday η Nintendo? 

Από την ίδια την Νιντεντο (δηλαδή τα top seller της παιχνίδια) δε θα περίμενα κάτι. Από third party τίτλους πιστεύω θα βγουν ευκαιρίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, prefuse said:

Μόνο σε εμένα φαίνεται το Metroid dread κακοσχεδιασμένο;

Αν δεν τα κάνεις όλα φτάνεις στο Emmi στην ferenia χωρίς στολή για τον πάγο και το γρήγορο boost jump σαν μπάλα στον αέρα και είναι αδύνατο να ξεφύγεις από το E.M.M.I.-06WB μόνο με το phantom cloth.

Γενικά ενώ εχει ωραία στοιχεία, έχει πολλά boss και τα Emmi που η καταδίωξη και η ολη υλοποίηση τους, δείχνει παιχνίδι 20ετιας και όχι για καλό. 

Γενικά δύσκολο χωρίς λόγο. Το Ori μου άρεσε πολύ περισσότερο. Και κρίμα γιατί το χαλάνε κυρίως τα πολλά boss και η καταδίωξη από τα Emmi.

Δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείται δύσκολο game το Dread, κάτι μου διαφεύγει μάλλον. Έχει την κλασική δομή ενός Metroidvania τίτλου, αν τα βρίσκεις πολύ μπαστούνια, τότε κάτι σου έχει διαφύγει και πρέπει να γυρίσεις πίσω. Ειδικά με τον Adam να σου ζαλίζει τον έρωτα λέγοντας σου ακριβώς που πρέπει να πας, το παιχνίδι είναι νεράκι. Με εξαίρεση το τελευταίο boss που πρέπει να χάσεις καμιά 20αριά φορές για να μάθεις το script του, δεν υπάρχει κάποιο άλλο σημείο που να κολλάς.

------------------

Σχετικά με το Hollow Knight στο Switch: δεν έχει input lag σε φορητό mode, έχει input lag σε dock/tablet mode λόγω του bluetooth. Υπάρχουν δύο bosses στο game που δεν μπορούν να βγουν στο dock με καμία δύναμη, σε όλο το υπόλοιπο game είναι ανεπαίσθητο το lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρείται δύσκολο game το Dread, κάτι μου διαφεύγει μάλλον. Έχει την κλασική δομή ενός Metroidvania τίτλου, αν τα βρίσκεις πολύ μπαστούνια, τότε κάτι σου έχει διαφύγει και πρέπει να γυρίσεις πίσω. Ειδικά με τον Adam να σου ζαλίζει τον έρωτα λέγοντας σου ακριβώς που πρέπει να πας, το παιχνίδι είναι νεράκι. Με εξαίρεση το τελευταίο boss που πρέπει να χάσεις καμιά 20αριά φορές για να μάθεις το script του, δεν υπάρχει κάποιο άλλο σημείο που να κολλάς.

------------------

Σχετικά με το Hollow Knight στο Switch: δεν έχει input lag σε φορητό mode, έχει input lag σε dock/tablet mode λόγω του bluetooth. Υπάρχουν δύο bosses στο game που δεν μπορούν να βγουν στο dock με καμία δύναμη, σε όλο το υπόλοιπο game είναι ανεπαίσθητο το lag.

Αν ήταν 20αρια φορές θα ήταν enjoyable. Μιλάμε για 50+ φορές. Δεν είμαι και ο καλύτερος παίχτης αλλά είναι αυτιστικά δύσκολο σε σημεία. Και το Ori με δυσκόλεψε σε 2-3 σημεια αλλά το Metroid έχει πιο πολλά.

Το hollow knight είναι το ίδιο ή και πιο δύσκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος δεν έχει παίξει Hollow Knight να παίξει άμεσα!

Ότι έχω παίξει μετά από αυτό δεν με γεμίζει τόσο πλέον.

Αρκετά δύσκολο αλλά σε κρατάει και είναι διασκεδαστικό

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Οποίος δεν έχει παίξει Hollow Knight να παίξει άμεσα!

Ότι έχω παίξει μετά από αυτό δεν με γεμίζει τόσο πλέον.

Αρκετά δύσκολο αλλά σε κρατάει και είναι διασκεδαστικό

oh dat feel

θυμάμαι και γω όταν το ξεκίνησα πρώτη φορά, σύντομα θα τσεκάρω το dread μιας και απ ότι κατάλαβα βγάζει το ίδιο vibe σε συνδυασμό με τη νοσταλγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...