Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, christos_75 είπε

για οποιον ενδιαφερεται και ειναι και insomniac και δεν κοιμαται αυτην την στιγμη, το amazon.fr εχει προσφορα απο 365€ στα 320€ το oled. με τα μεταφορικα βγαινει 340€.

 

https://www.amazon.fr/Console-Nintendo-dAccueil-Manettes-Blanches/dp/B098RJXBTY/ref=sr_1_1?crid=KM000PZVMI8V&dchild=1&keywords=switch+oled&qid=1634338757&sr=8-1

image.png.6b31febda4cdd31aec3b51f95510b7b8.png

 

Μωλις μου διελυσες τον μηνιαίο οικονομικό μου προϋπολογισμό !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι Αμαζόν Fr θα σου έρθει τσακισμένο το κουτί της κονσόλας (την έχω πάθει 3 φορές και το έχω επιστρέψει και την μια αρνούνται να μου γυρίσουν τα χρήματα) έπρεπε να στείλω email στις ΗΠΑ και να ανεβάσω βίντεο YB για να τα γυρίσουν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, christos_75 είπε

για οποιον ενδιαφερεται και ειναι και insomniac και δεν κοιμαται αυτην την στιγμη, το amazon.fr εχει προσφορα απο 365€ στα 320€ το oled. με τα μεταφορικα βγαινει 340€.

 

https://www.amazon.fr/Console-Nintendo-dAccueil-Manettes-Blanches/dp/B098RJXBTY/ref=sr_1_1?crid=KM000PZVMI8V&dchild=1&keywords=switch+oled&qid=1634338757&sr=8-1

image.png.6b31febda4cdd31aec3b51f95510b7b8.png

 

Επειδή έβλεπα ότι με διαθεσιμότητες κτλ δε πρόκειται να το έπαιρνα ποτέ, είχα συμβιβαστεί με αυτό

εν τέλει ξύπνησα το είδα και το πήρα 😅

αν και δυστυχώς έχασα τη προσφορά από 320 και ήταν στα 350

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερμάτισα και εγώ πριν λίγο το Metroid Dread. Όχι όμως 100%. Ναι ΔΕΝ είναι το καλύτερο Metroid (για μένα τουλάχιστον) αλλά θα το έβαζα το 3ο καλυτερότερο (Super Metroid, Metroid Prime1, Metroid Dread).

(ΧΩΡΙΣ spoilers κριτική) Στον οπτικό τομέα παίρνει σχεδόν άριστα και καλά έκαναν και το έβγαλαν 2.5D παρά pixelated Metroid. Η ιστορία καλή, το gameplay πολύ καλό, το replay value ικανοποιητικό θα έλεγα για Metroid, γιατί σε άλλα παιχνίδια όπως Monster Hunter εντάξει παίζεις εκατοντάδες ώρες αλλά δεν είναι το ίδιο. Και σε άλλα παίζεις 30 ώρες και μέχρι τότε το έχεις βαρεθεί και λες άντε να τελειώσει να δούμε και τίποτε άλλο επειδή είναι μονότονο. Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα και λίγο παραπάνω (μου πήρε γύρω στις 11-12 ώρες αλλά έκανα κάποιο ψάξιμο). Έχω αφήσει τα δύσκολα που χρειάζεται να κάνεις ταχυδακτυλουργικά και δεν ξέρω και αν θα τα κάνω. Θα δούμε στο μέλλον. Πάντως ΔΕΝ είναι το παιχνίδι του σαβ/κου που θα το ξεκινήσεις Σάββατο πρωί και την Κυριακή θα το έχεις τερματίσει. Αυτά που τα παίζουν οι άλλοι και τα τερματίζουν σε 7 ώρες, είναι νομίζω οι speedrunners. Το μόνο αρνητικό είναι η μουσική, που όπως και έχουν πει και άλλοι είναι απλά μέτρια. ΔΕΝ είναι όπως σε παλαιότερους τίτλους που σου μένουν. Ειδικά κάτι μουσικάρες όπως αυτό το τραγούδι που ΔΕΝ είναι και επίσημο αφού είναι ανεπίσημο το παιχνίδι, φυσικά απουσιάζουν και αντιθέτως σου βάζουν κάπως πιο ambient-atmospheric themes. Κρίμα γιατί όλο το πακέτο είναι υπέροχο. Ο ήχος όμως όπως έλεγε και το Digital Foundry είναι εξαιρετικός. Ο χειρισμός μετά είναι καταπληκτικός - ναι εντάξει κακώς πρέπει να πατήσεις 2 κουμπιά για missile αλλά έχουν βάλει ότι να ναι μέσα σε αυτό το χειριστήριο και η Samus είναι η πιο ευέλικτη από κάθε άλλη φορά. Ειδικά αυτό που τηλεμεταφέρεται είναι πολύ πρακτικό αρκετές φορές! 

Η δυσκολία στην αρχή δεν μου άρεσε αλλά τελικά όπως γράφει και στα tips όταν κάνει loading, στα διάφορα bosses, όταν μάθεις το pattern, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα. Λίγο λίγο το ξεπερνάς. Στην αρχή σου φαίνεται βουνό αλλά το μαθαίνεις και λίγο λίγο το αντιμετωπίζεις. Απλά προς το τέλος, πρέπει να έχεις κάνει master το χειριστήριο με τον χειρισμό και να κάνεις όλα τα κόλπα ασυναίσθητα. Αλλά εντάξει νικιέται το παιχνίδι. Ωραία προσθήκη τα EMMI αλλά να σας πω την αλήθεια ... δεν ξέρω αν θα ήθελα να ξανά έμπαιναν σε μελλοντικά Metroid. Μου θύμισαν λίγο το Alien Isolation που για μένα είναι το καλύτερο Alien παιχνίδι ever που εάν βγει συνέχεια του Alien, δεν θα την αγόραζα. Τέρμα αγχωτικό!

Εν κατακλείδι, αναμφισβήτητα είναι από τα καλύτερα παιχνίδια του Switch και μου άρεσε πολύ που ήταν στα 60 fps! Μπράβο στην Mercury Steam και στη Nintendo γιατί μάλλον ήταν κοινή συνεργασία. Ανέβασαν τον πήχη για τα μελλοντικά 2.5D metroids!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια, νεος κατοχος switch, το προηγουμενο μοντελο, οχι το oled.

Θελω να παρω θηκη, τζαμακι προστασιας, thumb Grips, υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ή μπαινω σε ενα σκρουτζομαγαζο και αγοραζω ο,τι ειναι συμβατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τζαμακι πήρα από Κίνα. Απλά κοίταξα να έχει καλή βαθμολογία και πολλά reviews. 

Μέχρι τώρα είναι άψογο. 

Θήκη αν θες να κουβαλάς και άλλα μαζί δες εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/25793631/Ugreen-Nintendo-Switch-Anti-Shock-Case-Version-A-Small-26x13x8-8cm.html?from=catspan

Thumb grips πήρα πρόσφατα τα φθηνότερα που βρήκα σε Public λόγω βιασύνης και πάλι δεν έχω παράπονο αλλά τα δουλεύω σε Hori Split Pad Pro. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω κλείσει ένα δέκαωρο στο dread .

Γενικά είναι πολύ καλό σαν παιχνδι 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι το καλύτερο 2d metroid και σε καμία περίπτωση δεν αξίζει το 10/10

Γραφικα πολύ καλά, μουσική καλή αλλά όχι στο επίπεδο του super metroid ασ πούμε.σιγουρα αξίζει να το παίξεις με καλά ακουστικά . 

Τι με ενόχλησε 

1) υπερβολικά μεγάλος αριθμός boss και mini boss σε σχέση με τη διάρκεια του παιχνιδιού . Οκ σε κάποιους αρέσει, το δέχομαι αλλά για μένα είναι μείον. Η δυσκολία ορισμένων bosses σπαστικά υψηλή .

2) ομοίως με το 1 ,πάρα πολλά special abilities τα οποία εισάγονται με πολύ γρήγορους ρυθμούς . Στα πλαίσια αυτού επίσης , δύσκολος χειρισμός τουλάχιστον με τα joycon .

Επεξ/σία από Choronzon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος και απο μενα το metroid dread.Το τελειωσα στις 10 ωρες με 52 % στα items.Πραγματικη απολαυση.Η αρχικη μου αποψη σχετικα με την μουσικη παραμενει η ιδια δυστηχως.Σειρα τωρα εχει να παρω ολα τα items και μετα εχει hard mode .

Βεβαια τωρα ειναι δυσκολη η αναμονη μεχρι το επομενο metroid.

Tωρα σχετικα με τις συγκρισεις με το super metroid που εχουν γινει.Δεν λεω παιχνιδαρα το dread αλλα το super metroid ηταν και παραμενει σε αλλο επιπεδο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχει αφαιρέσει κανένας το “anti scattering film” της οθόνης του Switch oled το οποίο έρχεται προεγκατεστημενο;

Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα screen protectors επειδή συνήθως αλλοιώνουν έστω και σε μικρό ποσοστό την ποιότητα απεικόνισης και δημιουργούν αντίσταση στην αφή αλλά εδώ είμαι σε σκέψεις επειδή η Nintendo έχει χρησιμοποιήσει κόλλα και αναρωτιέμαι πόσο δύσκολο είναι να αφαιρεθεί από την οθόνη με ασφάλεια χωρίς να αφήσει ίχνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...