Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1MeKXCfN2oETFoUfvF7UWnz-MaUF6IpRJH-GK58wSaQ.webp

14 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Ε μην είσαι τέτοιος 😂, δεν θα έχεις μόνο ένα για όλα. Ειλικρινά μην χάνεις τον χρόνο σου, για σοβαρό ζευγάρι ψείρες που να έχεις καλά αποτελέσματα θες τουλάχιστον 150 ευρώ. Πάρε το ζευγάρι που πρότεινα και πάρε και ένα ζευγάρι ψείρες με κάνα 30-40ευρω για το αεροπλάνο και καθάρισες. 

Το ζευγάρι που προτείνω έχει τόσο γεμάτο και ανοιχτό ήχο για gaming που δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο. Όπως έγραψα έχει και δυνατότητα αλλαγής των μαξιλαριων του με κάτι που τα κάνει ακόμα καλύτερα και σοβαρή λύση ακόμα και για λεπτομέρεια μουσικής. Για Ελλάδα πληρώνεις φυσικά το καπέλο των 20 ευρώ σύνολο όμως έχεις end game λύση και δεν υπερβάλω. Πρέπει να πας σε ακουστικά των 700+ για κάτι που είναι ξεκάθαρα καλύτερο ως all rounder. 

Εγώ με αυτά κάνω την δουλειά με δολπι ατμός και 5.1 vr σαρουντ ήχο. Εξαιρετικά.

Spoiler

 

 

 

3bf06cad790096926c8051d06394cb99569544b4.webp

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Malthador είπε

Τέλος κι από μένα το Metroid Dread. Τελικά μου πήρε 15 ώρες περίπου με 52% στα items, αλλά ήταν χαλαρό run. Δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα στα bosses, αν εξαιρέσουμε το final που πήρε κανά μιαμισάωρο και καμιά 50αριά deaths για να βγει.

Επειδή πριν αρχίσω το Dread είχα κάνει revisit όλα τα προηγούμενα 2D Metroid, καταλήγω στο ότι η σειρά παίρνει μια διαφορετική τροπή σε όλους τους τομείς:

1. Στο κομμάτι του gameplay είναι το λιγότερο Metroid απ' όλα τα προηγούμενα. Έχει σαφέστατες επιρροές από όλα τα τελευταία σημαντικά Metroidvania (είδα αρκετά στοιχεία από Axiom Verge και Hollow Knight), ενώ έχει πάρει τον δρόμο των Castlevania, ας πούμε χονδρικά ότι πάει λίγο πίσω το κομμάτι του puzzle και δίνει την θέση του στο γρήγορο action. Δεν θα κρίνω αν είναι καλό ή κακό αυτό, πάντως είναι σίγουρα κάτι διαφορετικό από αυτό που ξέραμε.

2. Στο κομμάτι του σεναρίου έχει πάρει μυρωδιά από Starcraft, πράγμα θετικότατο για τα γούστα μου. Μου αρέσει που δεν πλατιάζει, που είναι τόσο-όσο.

3. Η μουσική αδιάφορη μεν, η ατμόσφαιρα εξαιρετική δε. Επιτέλους σκοτάδι και μοναξιά, μετά το τσίρκο που ήταν το Samus Returns, επιστρέφουμε πάλι στην παγωνιά του αφιλόξενου διαστήματος.

Σε γενικές γραμμές είναι μια πολύ φιλότιμη και διασκεδαστική προσπάθεια, το 9/10 είναι αντιπροσωπευτικό του επιπέδου του και για μένα είναι σίγουρα στα δέκα καλύτερα games του Switch, ίσως όταν το ξαναπαίξω στο OLED μοντέλο (αν αξιωθώ και το παραλάβω από το κατάστημα κάποια στιγμή τις επόμενες μέρες) να μπει και στα πέντε καλύτερα Switch games.

Το γρήγορο review που καλύπτει όλα τα ερωτήματα μου, εύγε! Αν και ΧΩΡΙΣ να το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα, απ τα gameplay που έχω δει οι μουσικές boostαρουν το μοναχικό feeling και μου βγάζουν το αίσθημα που είχα μικρός παίζοντας για πρώτη φορά το fusion (ένα απ τα αγαπημένα μου παιχίδια ever). 

 

11 ώρες πριν, chek2fire είπε

σημερα που είχα χρόνο και κάθισα και έπαιξα αρκετή ώρα με το νέο oled switch μπορώ να πω ότι είναι μεγάλη αναβάθμιση ην οθόνη του που πλέον τα πάντα διακρίνονται καθαρά συν το μεγαλύτερο της μέγεθος.

θα ήθελα όμως να μην είχε αυτό το γυαλί αλλά να υπήρχε ένα glossy για να μην καθρεφτίζει. Θέλω να το δοκιμάσω και σε εξωτερικό χώρο με ήλιο να δω πως πάει.

Aναβαθμισμένος πολύ είναι και ο ήχος ενώ και το stand που έχουν βάλει βολεύει αρκετά. 

Πανεύκολο και το transfer των data αν έχεις online λογαριασμό αλλιώς θα πρέπει να βάλεις την παλιά με την νέα κονσόλα δίπλα δίπλα και να κάνεις manula τα save data. Το animal crossing θέλει δικό του tool για να κάνεις transfer από την μια κονσόλα στην άλλη που το βρίσκεις στο shop.

Αφαίρεσες τη ζελατίνα απ την οθόνη? Κάπου διάβασα ότι στις οδηγίες χρήσης η nintendo λέει να μην αφαιρεθεί η μεμβράνη, προφανώς για λόγους προστασίας από γρατζουνιές αλλά ίσως και για την αντανάκλαση υποθέτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, I'm_busy είπε

Αφαίρεσες τη ζελατίνα απ την οθόνη? Κάπου διάβασα ότι στις οδηγίες χρήσης η nintendo λέει να μην αφαιρεθεί η μεμβράνη, προφανώς για λόγους προστασίας από γρατζουνιές αλλά ίσως και για την αντανάκλαση υποθέτω?

Αν η συσκευή σου πέσει κάτω και σπάσει, η μεμβράνη αυτή θα συγκρατήσει τα κομμάτια του γυαλιού της οθόνης ώστε να μη διασκορπιστούν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα τελικα να αγορασω το νεο switch ως δωρο για τις γιορτες... Βρηκα μια δικαιολογια βεβαιως! 

Μεχρι τοτε, απλα εχω συνδεσει το παλιο ξανα στην oled τηλεοραση οποτε κατι ειναι και αυτο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα Κινα βρισκεται ^ πηρα και ενα joygrip να υπαρχει

https://skullnco.com/collections/nintendo-switch/products/joygrip-for-nintendo-switch

το βασικο πλεονεκτημα που ειχε το satisfye απεναντι στο crystal ητανε οτι λογω του μαλακου TPU  shell υπηρχε αρκετο "flex" κατι που δεν βλεπω να συμβαινει αυτη τη φορα με το neo 

εχω να παω και ΕΛΤΑ  να παραλαβω την special του Dread σημερα αλλα με αυτη τη βροχη το σκεφτομαι ... first world problems :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, I'm_busy είπε

Το γρήγορο review που καλύπτει όλα τα ερωτήματα μου, εύγε! Αν και ΧΩΡΙΣ να το έχω πιάσει στα χέρια μου ακόμα, απ τα gameplay που έχω δει οι μουσικές boostαρουν το μοναχικό feeling και μου βγάζουν το αίσθημα που είχα μικρός παίζοντας για πρώτη φορά το fusion (ένα απ τα αγαπημένα μου παιχίδια ever). 

 

Αφαίρεσες τη ζελατίνα απ την οθόνη? Κάπου διάβασα ότι στις οδηγίες χρήσης η nintendo λέει να μην αφαιρεθεί η μεμβράνη, προφανώς για λόγους προστασίας από γρατζουνιές αλλά ίσως και για την αντανάκλαση υποθέτω?

αν σου πω ότι δεν θυμάμαι να βρήκα μεμβράνη πάνω στην οθόνη η τουλάχιστον είναι τόσο firm κολλημένη που δεν φαίνεται ότι υπάρχει γιατί και σε όλα τα unboxing που έχω δει δεν βγάζει κανείς κάποια μεμβράνη. 

Το άλλο καλό με το νέο switch είναι ότι ταιριάζει και στις θήκες που έχω μεταφοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά από πέντε μέρες που έκατσε στο κατάστημα μιας και δεν προλάβαινα να πάω να το παραλάβω, τελικά χθες ήρθε στα χέρια μου το OLED μοντέλο. Δυο παρατηρήσεις λοιπόν από τη λίγη ως τώρα ενασχόλησή μου:

- Το μέγεθος της οθόνης είναι ακριβώς αυτό που περίμενα. Η διαφορά από τα V1/V2 είναι σημαντική, ενώ από το Lite είναι χαοτική. Για μένα αξίζει η χρηματική διαφορά από το V2 μόνο και μόνο για το μέγεθος της οθόνης.

- Αυτό που δεν περίμενα είναι η χρωματική παλέτα. Μιλάμε για τεράστιο upgrade από το προηγούμενο μοντέλο, σε φάση που πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω και OLED TV. Δεν το περίμενα με τίποτα, το BotW είναι λες και ξαναπαίζω διαφορετικό game, ενώ αγόρασα το Limbo ξανά για να το δοκιμάσω και είναι εντυπωσιακό το πόσο μαύρο δείχνει το μαύρο.

Δεν σχολιάζω τα υπόλοιπα σημεία, είναι λίγο πολύ γνωστά.

Από αυτό που βλέπω, καταλήγω ότι το OLED μοντέλο είναι μονόδρομος για όποιον θέλει να πάρει νέο Switch. Προφανώς ο σκοπός είναι να αντικαταστήσει το V2 στην αγορά (που στα χρήματα του V2 αν προσθέσουμε ethernet adapter, 32άρα μνήμη και tabletop stand στα ίδια χρήματα βγαίνουν), ωστόσο ακόμα και αν κάποιος θέλει να παίζει αποκλειστικά σε φορητό mode, για μένα πρέπει να πάει στο OLED μοντέλο και όχι στο Lite, ακόμα και σε αυτή την χρηματική διαφορά.

Το Lite θα εξακολουθεί να είναι καλή επιλογή για όποιον έχει ήδη ένα OLED μοντέλο και θέλει ένα δεύτερο για συμπληρωματικό ή αν το θέλει δώρο για το ανιψάκι του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιες εντυπωσεις και απο μενα σχετικα με το oled.Μεγαλη διαφορα στο φορητο κομματι αλλα και σαν ποιοτητα κατασκευης μου φαινεται μεγαλη αναβαθμιση σε σχεση με το v1 μοντελο που ειχα.

Οσο για το metroid λογικα κοντευω προς το τελος.Παιχνιδαρα πραγματικα.Επισης πολυ καλη υλοποιηση του hd rumble οταν σε κυνηγανε τα emmi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...ειπα να το βαλω εδω γιατι δεν θελω να ανοιξω θεμα και δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει....

Ειχα παντα καημο να αγοραζω για τα παιχνιδια που μου αρεσουν πολυ τις collectors editions αλλα ποτε δεν το εκανα... Εψαξα λοιπον για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι που βγαινει στο switch τον 03/2022 (συγκεκριμενα το project triangle) και οσο κοιταξα το βρηκα εξαντλημενο...

Υπαρχει κανενας τροπος να μπορεις να βρισκεις και να καπαρωνεις γρηγορα τις collectors των παιχνιδιων πριν αυτες εξαντληθουν? Μηπως κανα σαιτ που λεει για ποια παιχνιδια υπαρχουν τετοιες εκδοσεις, την διαθεσιμοτητα τους κτλ? Η απλα μπαινεις και ψαχνεις και οτι κατσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Λοιπον...ειπα να το βαλω εδω γιατι δεν θελω να ανοιξω θεμα και δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει....

Ειχα παντα καημο να αγοραζω για τα παιχνιδια που μου αρεσουν πολυ τις collectors editions αλλα ποτε δεν το εκανα... Εψαξα λοιπον για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι που βγαινει στο switch τον 03/2022 (συγκεκριμενα το project triangle) και οσο κοιταξα το βρηκα εξαντλημενο...

Υπαρχει κανενας τροπος να μπορεις να βρισκεις και να καπαρωνεις γρηγορα τις collectors των παιχνιδιων πριν αυτες εξαντληθουν? Μηπως κανα σαιτ που λεει για ποια παιχνιδια υπαρχουν τετοιες εκδοσεις, την διαθεσιμοτητα τους κτλ? Η απλα μπαινεις και ψαχνεις και οτι κατσει?

Δυστυχώς είναι δύσκολη περίοδος για collectors. Οι scalpers έχουν σαρώσει την αγορά και ειδικά στις Limited editions δεν μπορείς να βρεις εκτός αν έχεις τα μάτια σου μονίμως ανοικτά. Ειδικά σε first party Nintendo παιχνίδια που γίνονται ανάρπαστα τα κοπανάνε στο κεφάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2021 στις 4:59 ΜΜ, Fulgore είπε

Σωστός,βέβαια υπάρχει μια διαφορά στα 2 αυτά παραδείγματα. Τα pokemon είναι εμπορικοί τίτλοι ακόμα και στην Ελλάδα,τα Shin Megami Tensei όμως όχι. Φαντάζομαι για αυτό το λόγο πχ το Πλαίσιο παίζει να μην το φέρει καν το παιχνίδι,πόσο μάλλον να μιλάμε και για pre order bonus.

Θα δούμε βέβαια τις επόμενες μέρες,αλλά κρατάω μικρό καλάθι.

 

 

https://www.public.gr/product/gaming/games/nintendo-switch/nintendo-switch-game-shin-megami-tensei-v/prod13841168pp/

Pre-Order bonus: «KEYCHAIN SHIN MEGAMI TENSEI V

Λογικα αυτο :

SMT_V_Keyring_MockUp (002).jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christos_75 είπε

 

https://www.public.gr/product/gaming/games/nintendo-switch/nintendo-switch-game-shin-megami-tensei-v/prod13841168pp/

Pre-Order bonus: «KEYCHAIN SHIN MEGAMI TENSEI V

Λογικα αυτο :

Πολύ φτωχό pre order bonus σε σχέση με εξωτερικό,και άρα θα ψαχτώ απέξω.

Ευχαριστώ για την ενημέωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοινώθηκαν οι τιμές για το expansion pack όπου θα κοστίζει για 12 μήνες +20ευρώπουλα (40 συνολικά) για μονή συνδρομή ενώ για την "οικογενειακή" αυξάνεται κατά 35 ευρώπουλα (70 συνολικά). 

???

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...