Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LordPanag είπε

Ηδη ξεκινησαν οι πρωτες αγγελιες κοντα στα 450

Υπερβολικά χαζός όποιος τους ενθαρρύνει  και υποστηρίζει πληρώνοντας τους για να συνεχίζουν την ίδια αηδιαστική συνήθεια. Ούτε ένα ευρώ παραπάνω δεν αξίζει να δώσεις για μια κονσόλα σε τέτοια κομπλεξικα άτομα. Από πείσμα και μονο είτε να τις παίρνεις από καταστημα στην τιμή τους, είτε μην τις πάρεις ποτέ.

Επίσης τις ευχούλες μου σε αυτούς και τις οικογένειές τους όπως πάντα.

Επεξ/σία από Te0sX
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Te0sX είπε

Από πισμα και μονο είτε να τις παίρνεις από καταστημα στην τιμή τους, είτε μην τις πάρεις ποτέ.

 

Εννοειται!!!! Αυτο ελειπε να επιβραυευουμε τετοιες συμπεριφορες. Συμφωνω 1000%

 

Αν καποιος αλλαξε γνωμη και δεν το θελει (λαιμαι τωρα 😇), ας μου στειλει ενα μηνυμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LordPanag είπε

Εννοειται!!!! Αυτο ελειπε να επιβραυευουμε τετοιες συμπεριφορες. Συμφωνω 1000%

 

Αν καποιος αλλαξε γνωμη και δεν το θελει (λαιμαι τωρα 😇), ας μου στειλει ενα μηνυμα .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δει κανείς κατά πόσο είναι συμβατό το oled με το labo;

Στο σπιτάκι πχ ή στο πιάνο έχει διαφορά;

Επεξ/σία από johnny7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2021 στις 2:28 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Κάτι που ήδη περιμέναμε (και γνωρίζαμε αν δεν κάνω λάθος).

https://www.ifixit.com/News/51167/new-nintendo-switch-same-drifting-joy-cons

Ευτυχώς που δεν έκαναν κανένα αστείο να το διορθώσουν! Faith in humanity restored! 

 

Όσον αφορά το Metroid απλά υπέροχο. Βέβαια καταλαβαίνεις ότι έχεις γεράσει όταν σου φαίνονται πολλά πλέον τα κουμπιά που πρέπει να χρησιμοποιείς για να παίξεις 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Ευτυχώς που δεν έκαναν κανένα αστείο να το διορθώσουν! Faith in humanity restored! 

 

Όσον αφορά το Metroid απλά υπέροχο. Βέβαια καταλαβαίνεις ότι έχεις γεράσει όταν σου φαίνονται πολλά πλέον τα κουμπιά που πρέπει να χρησιμοποιείς για να παίξεις 😅

μπα, ειναι οντως πολλα!
ειναι με διαφορα το πιο περιπλοκο metroid σε χειρισμο, ισως ενα σκαλακι πιο περιπλοκο αποτι θαθελα για 1-2 πραγματακια. Και σιγουρα εχει με τεραααστια διαφορα το μεγαλυτερο κ πιο πολυπλοκο χαρτη που εχει δωσει στη βασικη σειρα.
Τελος, η δυσκολια επισης επιασε ταβανι, με τα EMMI να σε γλεντανε για πλακα αλλα κ το counter button να θελει αντανακλαστικα Sekiro :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, alexwolf είπε

Καλησπέρα! Έχω πεθάνει στο drift του αριστερού joy con τις τελευταίες μέρες, και λέω να πάρω κανένα repair kit για να το φτιάξω. Επειδή θέλω να βρω κάτι από Ελλάδα, για να το φτιάξω σχετικά άμεσα, έχει κανένας να προτείνει κάτι? Το μόνο που βρήκα είναι το παρακάτω, το έχει δοκιμάσει κανένας?

 

https://www.8com.gr/catalog/product/view/id/69421/analogue-thumbstick-joystick-for-nintendo-switch-joy-con?skr_prm=WyJhZjJjOWEzNy1jM2IwLTQ3YmItOTk5NS1lMDRkMjlkMzc1N2IiLDE2MzM4MjA2OTIxMzEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0

κατσαβίδια και χαρτόνι 1mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2021 στις 4:37 ΜΜ, mansa2k είπε

Η αλήθεια είναι ότι στην περίπτωση του Metroid Dread η Ν έκανε ότι περνάει από το χέρι της για να ενισχύσει την δυναμική της σειράς. 

Αρχικά εκπαίδευσε την Mercury Steam μέσω του Samus Returns προσθέτοντας παράλληλα στοιχεία (Aeion Ability, free aim, counter) που παρουσιάζονται/εξελίσσονται στο Dread. Ουσιαστικά είχε στηθεί ένα επιχειρηματικό πλάνο το οποίο δούλεψε για να καταλήξουν στο Dread αναπτύσσοντας ακόμα και την ίδια μηχανή γραφικών.

Το παιχνίδι προσφέρει αρκετό fan service και δύσκολά να μείνουν ανικανοποίητοι οι φίλοι της σειράς:
-Αποτελεί συνέχεια της ιστορίας που πρόσθεσαν στο Returns 3DS μέσω των Chozo Memories.
-Χρονικά τοποθετείται αμέσως μετά τα γεγονότα του Fusion όπου υπάρχουν και οι ανάλογες συνδέσεις (Adam, παράσιτο Χ).
-Στοιχεία από Metroid 3.

Για να γίνει περισσότερο κατανοητό το κομμάτι της ιστορίας η Ν προώθησε το παιχνίδι από το μηδέν μέσω βίντεο καi κειμένου (Metroid Dread Report Vol. #). Γενικώς στο κομμάτι της προώθησης έδωσαν ρέστα και δύσκολα να περίμενε κανείς τέτοια υποστήριξη για παιχνίδι Metroid όταν η δυναμική της σειράς σε σύγκριση με άλλες της εταιρίας είναι στην καλύτερη μέτρια.

Αυτό όμως που έχει επίσης ιδιαίτερη σημασία είναι ο χρόνος κυκλοφορίας:
-Αρχικά το παιχνίδι κυκλοφορεί σε μια περίοδο που μπορεί να έχει συνέχεια λόγω της εορταστικής περιόδου.
-Μαζί με την νέα έκδοση NSW Oled όπου προωθούνται παράλληλα. Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο, μαζί με το Oled επενδύστε και στο Metroid.

H περίπτωση του Dread είναι από τις θετικές στιγμές της Ν κατά την περίοδο του NSW. Βέβαια προμηνύεται και συνέχεια αφού ήδη υπάρχουν φήμες για Remake του MP1 (2022) ενώ αναμένουμε το MP4 ή όπως αλλιώς θα λέγεται (2023). Γίνεται αντιληπτό πως δεν επενδύουν απλά στο Dread (το οποίο αποτελεί το πρώτο και κύριο βήμα για όσα ακολουθήσουν) αλλά γενικότερα στην σειρά Metroid.

Αναμένουμε νουμερα. Δείχνει να πηγαίνει καλά με πολύ κόσμο νέο στο franchise

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγω τις εντυπωσεις μου απο το Metroid,μιας και τελικα χθες ηρθε.Εχω παιξει κοντα στις 2 ωρες.Oπως αναφερει πιο πανω ο Skywalker τα ΕΜΜΙ σε γλεντανε για πλακα.Το εικαστικο ωραιο.Αντε να ερθει και το oled απο εβδομαδα που πιστευω θα δειχνει ακομη πιο ωραιο.Εχω φτασει μεχρι και το 3ο emmi .

Τωρα αρνητικο μεχρι στιγμης θα ελεγα πως ειναι η μουσικη,που με εξαιρεση το opening theme που απλα με επιασε ανατριχιλα,δεν εχει κατι το φοβερο που μας εχει συνηθισει η σειρα.Ελπιζω να αλλαξει στην πορεια.

Στις 9/10/2021 στις 12:13 ΜΜ, najinblue3 είπε

Βασικά είναι πολύ βλαμμένοι για τα ντεμο. Και εγώ δε μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται και βάζουν τέτοια ντεμο, αυτά κυρίως ειναι για experienced hunters και όχι για newcomers 

Όταν πρωροδοκιμασα το ντεμο του tri απορούσα τι αερολογια ήταν αυτή. Κάποιες χιλιάδες ώρες αργότερα καταλαβα ότι τα ντεμο δεν απευθύνονται στο ευρύ κοινό...

Xιλιαδες ωρες..... 😮 Αρα ειναι σαν να μου λες δεν θα το παιξω ποτε το παιχνιδι. 😁

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω κάτι διαφορετικό. Για όσους δεν έχουν κάποιο καλό ζευγάρι ακουστικά για να απολαύσουν τον αναβαθμισμένο ήχο (δεν είναι μόνο στα ηχεία αυτή η αναβάθμιση, παρατηρώ καλύτερο DSP σε σχέση με το original που ήταν ήδη υψηλής ποιότητας) έχω μια πρόταση που πραγματικά είναι ότι καλύτερο για ως τόσα χρήματα. 

https://www.skroutz.gr/s/31506768/Koss-KPH30i-Ενσύρματα-On-Ear-Ακουστικά-Διάφανα.html

Αν και στην Ελλάδα όπως πάντα τα κοπανάνε δεν θα βρείτε κάτι καλύτερο ακόμα και στα διπλά ή και παραπάνω ακόμα. Διαθέτω ένα κάρο ακουστικά, από 10 ως 500€ και τα συγκεκριμένα είναι απλά ότι χρειάζονται όλοι. Για όσους θέλουν να το πάνε λίγο παραπάνω τότε απλά αγοράζουν αυτά: 

https://www.skroutz.gr/c/3521/antallaktika_kai_axesoyar_akoustikwn.html?keyphrase=grado+sr60

Οπως πάντα τα βαράνε στην Ελλάδα αλλά με ένα σύνολο των 80€ σας εγγυώμαι ότι έχετε ήχο αξίας 300€+, απλά αφαιρείτε την αρχική μεμβράνη/μαξιλάρι κάνετε μια μικρή τομή για να χωρέσουν τα καλώδια στα νέα μαξιλάρια και είστε έτοιμοι. Εγγύηση από εμένα με υπογραφή και σφραγίδα ότι πολλοί από εσάς θα νομίζετε ότι τα παιχνίδια σας είναι καινούργια. Οι περισσότεροι ξεχνάνε τον ήχο και δίνουν υπερβολική σημασία στην εικόνα.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Vagosman είπε

Αναμένουμε νουμερα. Δείχνει να πηγαίνει καλά με πολύ κόσμο νέο στο franchise

H N συνήθως δεν ανακοινώνει νούμερα πωλήσεων μέσα από twitter και σχετικά μέσα. Κυρίως γίνεται μέσα από τα αποτελέσματα των οικονομικών τριμήνων. Το δεύτερο οικονομικό τρίμηνο θα ανακοινωθεί στις 4 Νοεμβρίου αλλά αντιστιχεί στο διάστημα Ιουλίου~Σεπτεμβρίου. Αν και το Metroid κυκλοφόρησε αρχές Οκτωβρίου ίσως ειπωθούν νούμερα πωλήσεων για το Dread (κάτι που έχει συμβεί παλιότερα με άλλα παιχνίδια) εφόσον κριθεί άξιο αναφοράς.

Το σίγουρο είναι πως έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν για να προωθήσουν το Metroi Dread τόσο στο κοινό της σειράς όσο και σε νέο που έχει και μεγαλύτερη σημασία. Αν η Ν τα καταφέρει δεν θα είναι μόνο επιτυχία για το Metroid αλλά και για το backtracking είδος γενικότερα.

Edit: Και ενώ μιλάμε για νούμερα πωλήσεων το Kotaku προτείνει emulators για να ευχαριστηθούμε καλύτερα το Dread:

 

Πόσο πάτο θα πιάσουν οι δημοσιογράφοι; Απορώ πως η Ν συνεχίζει και συνεργάζεται μαζί τους! Από την στιγμή που υπάρχουν τα social media, nintendo directs, news channel, κτλ έπρεπε να τους είχε περάσει σε δεύτερη/τρίτη μοίρα.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mansa2k είπε

Και ενώ μιλάμε για νούμερα πωλήσεων το Kotaku προτείνει emulators για να ευχαριστηθούμε καλύτερα το Dread

Έλα τωρα ,  το kotaku αποτελείται πλέον απο το κατακάθι των gaming «journalists»..

Οποίος σέβεται τον εαυτό του δε θα πρέπει να τους παιρνει στα σοβαρά.. 

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mansa2k είπε

 

Πόσο πάτο θα πιάσουν οι δημοσιογράφοι; Απορώ πως η Ν συνεχίζει και συνεργάζεται μαζί τους! Από την στιγμή που υπάρχουν τα social media, nintendo directs, news channel, κτλ έπρεπε να τους είχε περάσει σε δεύτερη/τρίτη μοίρα.

Δυστυχως ομως ειναι αληθεια   και αυτο δειχνει κατι οχι και τοσο ωραιο για το hardware που μας προσφερει η Nintendo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...