Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, nkarafo said:

Αυτό το θέμα το έχουν πολλές φορές θίξει και σε ξένα forums. Ναι και εμένα θα μου άρεσε σίγουρα εάν ήταν πιο φτηνό ΑΛΛΑ εάν είναι μεγάλο σε διάρκεια και είναι ενδιαφέρον και έχει καλή μουσική, ατμόσφαιρα, γραφικά, κλπ θα τα δώσω ευχαρίστως τα 50-60 ευρώ. Για μένα πιο σημαντικό είναι η διάρκεια του να είναι επαρκής παρά το ότι θεωρείται "2D" ή 2.5D κλπ. Σίγουρα δεν πρόκειται να έχει 40 ώρες για να το τερματίσεις αλλά εάν είχε 15-20 ώρες (gameplay) θα τα έδινα γιατί ξέρω ότι τα Metroid αν εξαιρέσουμε τα metroid prime1-3, συνήθως είναι κάτω από 10 ώρες. Και φυσικά να υπάρχει και το ανάλογο replayability πχ εφόσον το τερματίσεις, να βρεις τα μυστικά κλπ.

Το Ori είχε βγει και σε xbox προηγουμένως και είχε περάσει ένα χρονικό διάστημα και μετά βγήκε στο switch στα 30. Νομίζω αυτό είναι το σκεπτικό που είχε πέσει η τιμή. Εκτός και αν και στο xbox ήταν αρχική τιμή 30 ευρώ. Αυτό δεν το γνωρίζω. Αλλά και το Ori που το έπαιξα στο Switch νομίζω δεν φτάνει τα επίπεδα Metroid σε πακέτο (μουσική, γρίφους, γραφικά, ατμόσφαιρα, ιστορία). Προς το τέλος, μου φάνηκε λίγο ότι γίνεται εκνευριστικό διότι είχε πίστες που έπρεπε να κάνεις κουφά πράγματα για να τα ξεπεράσεις - δηλαδή πήδημα από το ένα σημείο στο άλλο και κάτι κουφά όπως βλέπεις σε κάτι super meat boy - celeste κλπ. Ε αυτά προσωπικά δεν μου αρέσουν. Για αυτό και δεν αγόρασα την συνέχεια. Δηλαδή λες και μπαίνεις σε ειδικές δοκιμασίες για να ανεβάσουν την δυσκολία αλλά είναι εκνευριστικές!

Άντε επιτέλους φτάσαμε στην τελευταία εβδομάδα για το launch day! 😉

To πρώτο Ori που το είχα τερματίσει σε ultrawide κιόλας, ήταν εκπληκτικό. Μουσική, σχεδιασμός, πίστες, replayability... Από τα πιο απολαυστικά παιχνίδια που έχω παίξει τα τελευταία χρόνια και σίγουρα ανέλπιστα καλό.

Δεν ήταν κουφό, ούτε ήθελε extreme skills για να τερματιστεί. Εντάξει υπήρχαν 2-3 σημεία που τα έβγαλα με την 20η προσπάθεια (με διάρκεια 1-2 λεπτά η κάθε μία, όχι 1-2 ώρες...), αλλά αν δεν ήταν κι αυτά θα το χαρακτήριζα εύκολο.

Σχετικά με την τιμή, 20$ είχε launch price, αλλά έτσι κι αλλιώς δεν το πλήρωσα όταν το έπαιξα λόγω game pass.

Όσο για τα Metroid, δεν έχω παίξει ποτέ κανένα άρα δε μπορώ να συγκρίνω :X Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου ότι και για εμένα δεν παίζει ρόλο στην τιμή το είδος, αλλά το πόσο σε χόρτασε (== το απόλαυσες) το παιχνίδι.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω θα έβαζα στα αρνητικά(βέβαια δεν θα το γράψουν πολλοί στα reviews),και τα 60ευρώ τιμής Nintendo,γιατί τέτοιου είδους παιχνίδια, 60ευρώ δεν ζητάνε ας μην κοροιδευόμαστε.

Κλασσικό παράδειγμα το τελευταίο Ori με αρχική τιμή αν δεν κάνω λάθος τα 30ευρώ.

 

Εν μέρη έχεις δίκιο. Οταν έχεις τα διαμάντια τύπου Ori, Bloodstained και Hollow Knight να κοστίζουν ψίχουλα σε σχέση με το Metroid και να είναι όσο καλά είναι τότε το Metroid είναι σίγουρα overpriced. Υπάρχει μια διαφορά όμως που τα 60 του Metroid έχουν κάποια λογική. Πρώτον, το Metroid είναι ΤΟ παιχνίδι του είδους και ακόμα και αν έρχεται σε 2D μορφή η προσοχή στην λεπτομέρεια και ο τρόπος που σχεδιάστηκε (ελπίζω) στους μηχανισμούς του είναι πολύ πιο εκτεταμένο από τα υπόλοιπα της αγοράς. Δεύτερον, παρά το ότι είναι 2D  παραμένει νέο στη σειρά high profile τίτλος στην λογική του Zelda 3ds Link between worlds που πραγματικά άξιζε το 50-60άρι του τόσο όσο και το Breath of the wild και ας μην μπορούσες να το καταλάβεις με την πρώτη ματιά όπως και το new Super Mario Bros που προφανώς στην επιφάνεια δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί πληρώνεις την 60άρα σε σχέση με το Odyssey όμως πέρα για πέρα τα αξίζει τα λεφτά του. 

Αυτή είναι και η βασική διαφορά, τα παιχνίδια όπως τα παραπάνω τα παίζεις και τα αισθάνεσαι ότι τόσο αξίζουν. Αυτό είναι το cap τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nkarafo είπε

Αυτό το θέμα το έχουν πολλές φορές θίξει και σε ξένα forums.

 

23 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εν μέρη έχεις δίκιο. Οταν έχεις τα διαμάντια τύπου Ori, Bloodstained και Hollow Knight να κοστίζουν ψίχουλα σε σχέση με το Metroid και να είναι όσο καλά είναι τότε το Metroid είναι σίγουρα overpriced. Υπάρχει μια διαφορά όμως που τα 60 του Metroid έχουν κάποια λογική.

Δυστηχώς σε αυτή την γενιά σε πολλά παιχνίδια υπάρχει αυτή η γκρίνια με την N να κοστολογεί όλα τα exclusives 60ευρώ.

Και στα Pokemoon remakes του Νοεμβρίου καλή ώρα όταν πρωτοανακοινώθηκαν πάλι έγινε αναφορά για την τιμή(πέραν του οπτικού τομέα).

Και σε Ελληνικά facebook group θυμάμαι παλιότερα που παρακολουθούσα,πάλι παράπονα αντίστοιχα για τις τιμές όπως φυσικά και σε ξένα forum όπως αναφέρθηκε.

Προσωπικά τα 60ευρώ στο Metroid τα αναφέρω περισσότερο μήπως και αποθαρύνουν κόσμο να το αγοράσει και άρα δεν πουλήσει τόσο καλά. 

Εγω ηδη περιμένω να το παίξω πώς και πως,άρα σε αυτό το παιχνίδι δεν με απασχολεί η τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeMan είπε

Όσο για τα Metroid, δεν έχω παίξει ποτέ κανένα άρα δε μπορώ να συγκρίνω :X 

Τι κανεις????!!!!!!!

Παιξε super metroid χθες!!!!!!

Οπως λεει ο ikaruga ειναι ΤΟ παιχνιδι που δημιουργησε ολο αυτο το genre.Καλυτερη προετοιμασια δεν υπαρχει μεχρι να βγει το dread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, dekulinkgr said:

Τι κανεις????!!!!!!!

Παιξε super metroid χθες!!!!!!

Οπως λεει ο ikaruga ειναι ΤΟ παιχνιδι που δημιουργησε ολο αυτο το genre.Καλυτερη προετοιμασια δεν υπαρχει μεχρι να βγει το dread

Προτείνω καλύτερα να τα πάρει με την σειρά:

 Zero Mission -> Samus Returns -> Super Metroid -> Fusion

έτσι ώστε να έχει καλύτερη εικόνα του σεναρίου.

 

Εγώ τα έκανα ένα revisit όλα πάντως για να προετοιμαστώ ψυχολογικά. :P

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δυστηχώς σε αυτή την γενιά σε πολλά παιχνίδια υπάρχει αυτή η γκρίνια με την N να κοστολογεί όλα τα exclusives 60ευρώ.

Σε αυτή τη γενιά; Εννοείς σε όλη της τη ζωή. Δεν μας απασχολεί η γκρίνια για την τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας, είναι γνωστή και πάγια δεκαετίες τώρα. Δεν θα κάνουμε άλλη μια κουβέντα του γιατί ισχύει το παραπάνω. Ισχύει και θα ισχύει όσο η εταιρεία κατασκευάζει παιχνίδια υπό αυτήν την φιλοσοφία. 

Στο δεύτερο κομμάτι έχει αποδειχθεί άπειρες φορές στο παρελθόν ότι η τιμή δεν είναι παράγοντας για την πορεία του οποιουδήποτε τίτλου. Οπως ένα κάρο τίτλοι στο παρελθόν δεν κάνανε πωλήσεις με το τσουβάλι και στην πορεία κάτι άλλαξε και πλέον κόβουν κάτι εκατομμύρια δεν είναι η τιμή αυτή που άλλαξε για να γίνουν αυτοί οι τίτλοι εμπορικές επιτυχίες. Πάρε παράδειγμα την σειρά Monster Hunter και Souls. To Metroid έχω την εντύπωση ότι είναι η ώρα του να διαπρέψει και αυτο εμπορικά, τουλάχιστον όσο θα μπορούσαν παρόμοιας ιδιαιτερότητας σειρές όπως Xenoblade και Fire Emblem από πλευράς Nintendo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Σε αυτή τη γενιά; Εννοείς σε όλη της τη ζωή.

To Metroid έχω την εντύπωση ότι είναι η ώρα του να διαπρέψει και αυτο εμπορικά, τουλάχιστον όσο θα μπορούσαν παρόμοιας ιδιαιτερότητας σειρές όπως Xenoblade και Fire Emblem από πλευράς Nintendo. 

Αναφέρω αυτή την γενιά(πέραν του εδώ θέματος)και λόγω των ψηφιακών πωλήσεων/εκπτώσεων που δεν είχαμε τόσο στις προηγούμενες.

Οσο για το τελευταίο,προσωπικά πιστεύω ότι θα παίξει ρόλο και τι κριτικές θα πάρει αυτή την εβδομάδα με τα διάφορα reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι στην περίπτωση του Metroid Dread η Ν έκανε ότι περνάει από το χέρι της για να ενισχύσει την δυναμική της σειράς. 

Αρχικά εκπαίδευσε την Mercury Steam μέσω του Samus Returns προσθέτοντας παράλληλα στοιχεία (Aeion Ability, free aim, counter) που παρουσιάζονται/εξελίσσονται στο Dread. Ουσιαστικά είχε στηθεί ένα επιχειρηματικό πλάνο το οποίο δούλεψε για να καταλήξουν στο Dread αναπτύσσοντας ακόμα και την ίδια μηχανή γραφικών.

Το παιχνίδι προσφέρει αρκετό fan service και δύσκολά να μείνουν ανικανοποίητοι οι φίλοι της σειράς:
-Αποτελεί συνέχεια της ιστορίας που πρόσθεσαν στο Returns 3DS μέσω των Chozo Memories.
-Χρονικά τοποθετείται αμέσως μετά τα γεγονότα του Fusion όπου υπάρχουν και οι ανάλογες συνδέσεις (Adam, παράσιτο Χ).
-Στοιχεία από Metroid 3.

Για να γίνει περισσότερο κατανοητό το κομμάτι της ιστορίας η Ν προώθησε το παιχνίδι από το μηδέν μέσω βίντεο καi κειμένου (Metroid Dread Report Vol. #). Γενικώς στο κομμάτι της προώθησης έδωσαν ρέστα και δύσκολα να περίμενε κανείς τέτοια υποστήριξη για παιχνίδι Metroid όταν η δυναμική της σειράς σε σύγκριση με άλλες της εταιρίας είναι στην καλύτερη μέτρια.

Αυτό όμως που έχει επίσης ιδιαίτερη σημασία είναι ο χρόνος κυκλοφορίας:
-Αρχικά το παιχνίδι κυκλοφορεί σε μια περίοδο που μπορεί να έχει συνέχεια λόγω της εορταστικής περιόδου.
-Μαζί με την νέα έκδοση NSW Oled όπου προωθούνται παράλληλα. Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο, μαζί με το Oled επενδύστε και στο Metroid.

H περίπτωση του Dread είναι από τις θετικές στιγμές της Ν κατά την περίοδο του NSW. Βέβαια προμηνύεται και συνέχεια αφού ήδη υπάρχουν φήμες για Remake του MP1 (2022) ενώ αναμένουμε το MP4 ή όπως αλλιώς θα λέγεται (2023). Γίνεται αντιληπτό πως δεν επενδύουν απλά στο Dread (το οποίο αποτελεί το πρώτο και κύριο βήμα για όσα ακολουθήσουν) αλλά γενικότερα στην σειρά Metroid.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Αυτο δεν σημαίνει τιποτα για το συγκεκριμένο OLED, ό,τι γενιά HDMI και να έχει. Δεν πρέπει να περιμένει κανεις καμια έκπληξη για το OLED.

Μιας που ενδιαφέρομαι να το πάρω και να πουλήσω το Lite μου, ελπίζω είναι να μην ζήσουμε στιγμές PS και XBOX τους πρώτους μήνες. Είδα πολύ γρήγορα εξαφανίστηκαν τα pre-order. Επίσης τις κατάρες μου σε όσους τα αγοράζουν με το κιλό, και τις κονσολες και τα limited edition, και μετά πετάγονται τριγύρω να τα πουλήσουν σε κορόιδα μιας και τους "μένει τελικά περίσσια".

Τερμάτισα το πολυ αναμενόμενο για εμένα Eastward που το περίμενα 2 χρόνια τώρα. Εκπληκτικό παιχνίδι για το είδος του, απιστευτα όμορφο, η μουσική μια απο τις καλύτερες και πιο νοσταλγικές σε παιχνίδια που θυμάμαι, τρελή λεπτομέρεια με ενδιαφέρον πράγματα να κάνεις μέσα και εκτος ιστορίας. H πλοκή πάρα πολύ καλή αλλά δυστυχώς λίγο προς το τέλος χαλάστηκα οπως εξελίχθηκαν τα πράγματα αλλα οκαυ. Θα το ξαναπαίξω σιγουρα σε μεγάλο monitor και με speakers αντι ακουστικά. Κάτι που πρέπει να ξέρει βέβαια κάποιος ειναι πως είναι ένα παιχνίδι συγκεντρώνεται κυρίως στην ιστορία, έχει πάρα πολύ διάλογο και αξίζει να μιλάς σε όλους και όταν είσαι free. Εχει action και puzzle φάση, αλλά δεν έχει όσο περίμενα. Η ιδέα με το φαγητά ωραία, τα boss του αρκετά καλά. Μου πήρε παραπάνω απο το Luigi Mansion (100%) για να το τερματίσω και δυστυχώς αφού το τελειώσεις δεν μπορείς να πηγαίνεις πίσω για να συνεχίζεις να ολοκληρώνεις τα achievements. 

Τώρα περιμένω κυρίως Metroid και Pokemon.

Πήγα ξανά πίσω στο Spelunky 2 το οποίο ενώ έλεγα τις πρώτες ώρες πως θα το παρατήσω, τελικά μόνο αυτό δεν συνέβη και όσο περνάει τα death πάω σιγα σιγαααααα και βαθύτερα. Πάντως δεν συγχωρεί με τίποτα...

Επεξ/σία από Te0sX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

XD

darksiders 3 10 fps

 

unplayable af

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση. Πρόσφατα αγόρασα το Diablo 2 Resurrected στο Xbox και στο switch. Στο Xbox όταν θέλω να βρω άτομα να παίξω online το κάνω κατευθείαν από το clubs. Στο switch πως μπορώ να βρω; Δοκίμασα την εφαρμογή της battlenet αλλά δεν είδα ιδιαίτερη κίνηση στο switch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, otello_gr είπε

Καλησπέρα παιδιά, ερώτηση. Πρόσφατα αγόρασα το Diablo 2 Resurrected στο Xbox και στο switch. Στο Xbox όταν θέλω να βρω άτομα να παίξω online το κάνω κατευθείαν από το clubs. Στο switch πως μπορώ να βρω; Δοκίμασα την εφαρμογή της battlenet αλλά δεν είδα ιδιαίτερη κίνηση στο switch. 

Afaik έχει προβλήματα στο switch τσεκαρε το official subreddit έχει πολλά τοπικά για λύσεις . Ο μόνος λόγος που δε το πήρα είναι αυτός

7.5 mills portable mh! 😻

 

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...