Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, anarchy79 είπε

Τα themes που έχει η κονσόλα είναι άσπρο και μαύρο, πόσο δύσκολο είναι να βάλουν και άλλα χρώματα, έτσι για να κάνουμε αλλαγή, να αλλάζει το μάτι που λένε!!! Χωρίς χρέωση προφανώς. Πόσο δύσκολο είναι ?

 

Εννοεις χρώματα joycon/body φαση η τα themes στο menu??

Για το πρώτο , υπάρχουν φθηνά full body kit απο Ali,που το κανεις το switch οπως θες(για να μη πω για τη dbrand)….απο τα αλλα τωρα………καιρό τωρα φωνάζουν οι φανς στη Ν για κάποια αλλαγή/customization του μενού 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο οτι βλεπω Public και Κωτσοβολος εχουν ξεπουλησει απο Oled για day1. Μονο ο Πλαισιο εχει pre order και αυτο μονο σε White. οσοι θελετε day1 καλο ειναι να βιαστειτε.

https://www.plaisio.gr/gaming-zone/konsoles/nintendo-switch-oled-white_3778355?qId=ab23aaa581e1d2d1458db42d2b4fa4dc&qIx=products

 

και photo or didnt happened :P

image.png.7c6dac40cd10aa99af0bb11f61fb6f2f.png

 

Επεξ/σία από christos_75
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πηρα απο το πλαισιο χθες αλλα μετα απο αυτο :

Employees at 11 game companies said their teams were in possession of Nintendo's 4K development kit for the Switch. The companies span the globe, ranging from large publishers to small studios and include at least one that has never made a console game before, Zynga Inc, according to the employees, who asked not to be identified because they weren't authorized to discuss their projects publicly.

But a system capable of handling 4K games isn't expected to be released until late next year at the earliest, people familiar with the plans said. That leaves Nintendo at a technical disadvantage to rivals, whose shares have soared this year while Nintendo's have lost 20%. It also risks alienating developers who have spent months tailoring their games to take advantage of upgraded hardware capabilities.

Nintendo responded to a list of questions by saying Bloomberg's reporting is "inaccurate" and declined to specify which parts of the information it was referring to.

Eιναι απο αρθρο του bloomberg αρα καταλαβαινετε τι βαρυτητα εχει https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-29/nintendo-switch-4k-developers-make-games-for-nonexistent-console

Τωρα μηπως να ακυρωσω την παραγγελια??Δεν μας τα λεει καλα η Nintendo.Δηλαδη αν αληθευει αυτο βγαζει τωρα ενα oled μοντελο και του χρονου τετοιο καιρο ισως το switch pro-4k???Το θεωρω αδιανοητη κινηση ακομα και για τα δεδομενα της nintendo.Τι να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, dekulinkgr said:

Εγω το πηρα απο το πλαισιο χθες αλλα μετα απο αυτο :

Employees at 11 game companies said their teams were in possession of Nintendo's 4K development kit for the Switch. The companies span the globe, ranging from large publishers to small studios and include at least one that has never made a console game before, Zynga Inc, according to the employees, who asked not to be identified because they weren't authorized to discuss their projects publicly.

But a system capable of handling 4K games isn't expected to be released until late next year at the earliest, people familiar with the plans said. That leaves Nintendo at a technical disadvantage to rivals, whose shares have soared this year while Nintendo's have lost 20%. It also risks alienating developers who have spent months tailoring their games to take advantage of upgraded hardware capabilities.

Nintendo responded to a list of questions by saying Bloomberg's reporting is "inaccurate" and declined to specify which parts of the information it was referring to.

Eιναι απο αρθρο του bloomberg αρα καταλαβαινετε τι βαρυτητα εχει https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-29/nintendo-switch-4k-developers-make-games-for-nonexistent-console

Τωρα μηπως να ακυρωσω την παραγγελια??Δεν μας τα λεει καλα η Nintendo.Δηλαδη αν αληθευει αυτο βγαζει τωρα ενα oled μοντελο και του χρονου τετοιο καιρο ισως το switch pro-4k???Το θεωρω αδιανοητη κινηση ακομα και για τα δεδομενα της nintendo.Τι να πω.

Από πρόπερσι η Ν έχει δώσει οδηγίες στους devs να έχουν τα games τους 4K-ready, πράγμα που σημαίνει ότι υπήρχαν και υπάρχουν σχέδια για μετάβαση σε 4Κ αναλύσεις. Η λογική λέει ότι το OLED μοντέλο μπήκε σφήνα στα σχέδιά τους και κυκλοφορεί αυτό αντί για το 4Κ μοντέλο, γιατί ζύγισαν την έλλειψη υλικού και δεν ήθελαν να μπουν στην διαδικασία που μπαίνουν MS και Sony, ήθελαν να έχουν κονσόλες προς πώληση στην αγορά.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει ότι θέλει με αυτή την πληροφορία. Εγώ για παράδειγμα εάν είχα άσπαστο μεγάλο Switch (ακόμα και V1), δεν θα ασχολιόμουν με το OLED. Τώρα «αναγκάζομαι» να το πάρω γιατί στο Lite βγάζω τα μάτια μου για να παίξω και θέλω να το διώξω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Εγω το πηρα απο το πλαισιο χθες αλλα μετα απο αυτο :

Employees at 11 game companies said their teams were in possession of Nintendo's 4K development kit for the Switch. The companies span the globe, ranging from large publishers to small studios and include at least one that has never made a console game before, Zynga Inc, according to the employees, who asked not to be identified because they weren't authorized to discuss their projects publicly.

But a system capable of handling 4K games isn't expected to be released until late next year at the earliest, people familiar with the plans said. That leaves Nintendo at a technical disadvantage to rivals, whose shares have soared this year while Nintendo's have lost 20%. It also risks alienating developers who have spent months tailoring their games to take advantage of upgraded hardware capabilities.

Nintendo responded to a list of questions by saying Bloomberg's reporting is "inaccurate" and declined to specify which parts of the information it was referring to.

Eιναι απο αρθρο του bloomberg αρα καταλαβαινετε τι βαρυτητα εχει https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-29/nintendo-switch-4k-developers-make-games-for-nonexistent-console

Τωρα μηπως να ακυρωσω την παραγγελια??Δεν μας τα λεει καλα η Nintendo.Δηλαδη αν αληθευει αυτο βγαζει τωρα ενα oled μοντελο και του χρονου τετοιο καιρο ισως το switch pro-4k???Το θεωρω αδιανοητη κινηση ακομα και για τα δεδομενα της nintendo.Τι να πω.

Βαρύτητα το bloomberg; Που ελεγε οτι βγαίνει 4κ μοντέλο και πανηγυρικά διαψεύστηκαν.

Επιμένω πως η λύση είναι να βγει dock με DLSS και το οποιο hardware accelaration με το Switch να μείνει ως έχει με τη νέα οθόνη OLED βεβαίως και τα μικρά bezels.

Πιθανά βέβαια να ήθελαν αρχικά να ενσωμάτωναν τη δυνατότητα στο oled, αλλα οπως αναφέρει ο Maltha η ανύπαρκτη πλέον παραγωγή ημιαγωγών να τους φρέναρε τα σχέδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν είναι να κάνουμε compare μετά το sub 1080p upscale σε 4k του "next gen" switch σε σχέση με native πολλές φορές από τα twins σωθήκαμε. Είτε έχει DLSS είτε όχι (αν και θα είναι η μέρα με την νύχτα η διαφορά σε σχέση με checkerboard/TAA reconstruction). Δεν παίρνει για αυτό τον λόγο ο κόσμος switch. Και δεν είναι μόνο η ανάλυση η διαφορά, πολλές φορές τα ίδια τα παιχνίδια στα third party είναι διαφορετικές εκδόσεις μεταξύ next/old gen πχ fifa/pes/nba2k κλπ. Και το switch έχει ακόμα πιο κομμένες εκδόσεις και από τις old gen. Ναι θα είναι 4k τυπικά, αλλά πρακτικά θα είναι διαφορετικά παιχνίδια σε σχέση με τα twins.

Με λίγα λόγια άκυρο άρθρο στην παρούσα χρονική στιγμή που γνωρίζουμε καιρό τα specs του OLED.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Samus Hunter ήταν ο μόνος leaker που υποστήριζε πως το επόμενο μοντέλο είναι μια απλή αναβάθμιση του τωρινού χωρίς κάτι παραπάνω σε hardware όπως και έγινε. Μάλιστα είχε ξεκαθαρίσει πως η Ν έχει δύο συστήματα υπό ανάπτυξη με το δεύτερο να έχει αναβαθμίσεις στο hardware. Επιπλέον είχε γράψει κάποια tweets μετά την αποκάλυψη του oled σχετικά με το μεταγενέστερο μοντέλο που όμως μετά διέγραψε και ανέφεραν τα εξής:
-Η Ν θα προσφέρει αναβαθμίσεις σε κάποια υπάρχων παιχνίδια (όπως BotW) αλλά και μελλοντικά (όπως Mario & Rabbits 2, MP4).
-To νέο μοντέλο θα κυκλοφορήσει στο επόμενο (οικονομικό;) έτος.
-Η κυκλοφορία του θα σηματοδοτήσει το τέλος της παραγωγής του V2.
-H τιμή του oled θα πέσει στα επίπεδα του V2.

Σε γενικότερες φήμες τώρα φαίνεται πως η Ν δουλεύει πάνω στον Orin και φυσικά DLSS.

Προσωπικά δεν με βρίσκει αρνητικό η κυκλοφορία του Oled αλλά διαφωνώ με την τιμολόγηση του.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ Αγγλία είμαστε τυχεροί. Μόνο 15 ευρώ καπέλο το Oled σε σχέση με το πρώτο και είμαι έξτρα τυχερός εγώ μιας και πήρα μια 400GB micro sd Sandisk με 45 λίρες και μου έστειλαν 512GB που κοστίζει 85!!! Αρα, 310 λίρες το μηχάνημα και 70 λίρες το Metroid dread collectors edition = 380 λίρες και -40 για το λάθος υπέρ μου = 340 λίρες = 390€ σύνολο. Μισήστε με ελεύθερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εδώ Αγγλία είμαστε τυχεροί. Μόνο 15 ευρώ καπέλο το Oled σε σχέση με το πρώτο και είμαι έξτρα τυχερός εγώ μιας και πήρα μια 400GB micro sd Sandisk με 45 λίρες και μου έστειλαν 512GB που κοστίζει 85!!! Αρα, 310 λίρες το μηχάνημα και 70 λίρες το Metroid dread collectors edition = 380 λίρες και -40 για το λάθος υπέρ μου = 340 λίρες = 390€ σύνολο. Μισήστε με ελεύθερα.

To Switch v2 κόστιζε £279, το oled κοστίζει £309. Δυστυχώς δεν είναι μόνο 15 ευρώ το καπέλο.

Μικρή σημασία έχει τώρα αυτό βέβαια, κοίτα να το χαρείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoros είπε

To Switch v2 κόστιζε £279, το oled κοστίζει £309. Δυστυχώς δεν είναι μόνο 15 ευρώ το καπέλο.

Μικρή σημασία έχει τώρα αυτό βέβαια, κοίτα να το χαρείς!

Πουθενά δεν υπήρχε ετοιμοπαραδοτο για 280 από όσο ξέρω. Αν ήθελες ένα έπρεπε να πας στα 290-300 και μόνο ετοιμοπαραδοτο. 

Σε κάθε περίπτωση το original που έχω είναι η special Diablo 3 version που μου βγήκε μόνη της 380 ευρώ. Τώρα έχω στα 390 το μηχάνημα, το dread collectors και 512GB micro sd card. Νομίζω έπεσα σε καλό deal έστω και κατά λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikaruga24 είπε

Εδώ Αγγλία είμαστε τυχεροί. Μόνο 15 ευρώ καπέλο το Oled σε σχέση με το πρώτο και είμαι έξτρα τυχερός εγώ μιας και πήρα μια 400GB micro sd Sandisk με 45 λίρες και μου έστειλαν 512GB που κοστίζει 85!!! Αρα, 310 λίρες το μηχάνημα και 70 λίρες το Metroid dread collectors edition = 380 λίρες και -40 για το λάθος υπέρ μου = 340 λίρες = 390€ σύνολο. Μισήστε με ελεύθερα.

Kλάιν Μάιν. Εγώ έχω XBOX Series X με 509€, Nintendo Switch original με 300€ και κάρτα 400GB 39€, και 4 ολοκαίνουργια λάστιχα Continental στο Honda Civic μου του 1992 (340€), στο οποίο άναψε προχτές το λαμπάκι "Check Engine".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Στα Honda δεν ανάβει ποτέ το check engine!

Ψεύτικο Honda του πούλησαν, άστα να πάνε.

Σορρυ για το off-topic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έχω κι εγώ μία εβδομάδα που ξεκίνησα το MH Rise κι έχω να δηλώσω τα εξής:

1ον Υπέροχο παιχνίδι και σαν gameplay και οπτικοακουστικά (θα έλεγα πως είναι θαύμα για τα δεδομένα του switch)

2ον Αν και ξέρω ότι πολλοί παίζουν το συγκεκριμένο σε handheld, εγώ θα πω ΜΗΝ ΧΑΡΑΜΙΣΕΤΕ αυτήν την παιχνιδάρα στο handheld. Θέλει 65άρα, homecinema για τον ήχο (έχει επιλογή για 5.1 ηχεία στα options), και οπωσδήποτε pro controller. Η αίσθηση στη μικρή οθόνη, σε ακουστικά ή στερεοφωνικά ηχεία και στα joycons κάνουν το παιχνίδι να χάνει πάρα, μα πάρα πολύ.

Κατά τα άλλα, έχω να κολλήσω τόσο με game από την εποχή του BOTW, όμως προσοχή καθώς έχει πολύ μεγάλο learning curve ειδικά αν είναι το πρώτο σας ΜΗ και πρέπει να σας αρέσει και το είδος του παιχνιδιού.

Επεξ/σία από johnny7_7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...