Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, παρόλο που μόλις τελείωσα το SMTV VENGEANCE δεν το είχα πάρει στο Switch αλλά θα το πάρω όπως και το P5R πριν από αυτό. 

Ο λόγος που πάω για triple dip είναι απλός. Το Vengance είναι απλά καταπληκτικό. Σε αντίθεση με την πρώτη έκδοση του που η ιστορία ήταν επιφανειακή και οι δαίμονες δεν είχαν κανένα υπόβαθρο πέρα από το "Αααααα εσύ Ναχομπινος, εγώ σε σκίσω τώρα", στη νέα έκδοση έχουμε μια σοβαρή ιστορία και πολύ καλά εξελιγμένη. Αυτό δηλαδή που έλειπε από το πρώτο. Η εικόνα πλέον ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι στέκεται πλέον επάξια στον τίτλο του ως Shin Megami Tensei. 

Έλα όμως που δεν έμειναν μόνο εκεί. Έκαναν άπειρες αλλαγές και προσθήκες παντού. Το vengeance είναι απλά ένα διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με το original και αν δεν έχετε παίξει κανένα από τα δύο τότε να ξεκινήσετε από το πρώτο αν και δεν είναι απαραίτητο. Μπορείτε να τα θεωρήσετε ως δύο ξεκάθαρα μονοπάτια εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους παρόλο που έχουν φυσικά και πολλές ομοιότητες. 

Το run με πήρε 87 ώρες σύνολο. Εξαιρετική εμπειρία και συμπαγής χωρίς χάσιμο χρόνου. Έκανα όλα τα side quest με εξαίρεση τα δύο κρυφά bosses που είναι για τελειομανής και θέλει μπόλικο grinding και σύνθεση ομάδας για να νικηθούν. Δυστυχώς ντεν μπορώ καρντια μου. 

Για άλλη μια φορά η μουσική δίνει ρεσιτάλ και έχει άπειρα νέα κομμάτια. Παρόλο που το 4 παραμένει το αγαπημένο μου το 5 vengeance κοντάροχτυπιέται με το 3 για το πιο παίρνει τη δεύτερη θέση. Ναι είναι τόσο καλό. Όποιος δεν το έχει πάρει ακόμα να σπεύσει, μιλάμε για top tier εμπειρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, ikaruga24 said:

Λοιπόν, παρόλο που μόλις τελείωσα το SMTV VENGEANCE δεν το είχα πάρει στο Switch αλλά θα το πάρω όπως και το P5R πριν από αυτό. 

Ο λόγος που πάω για triple dip είναι απλός. Το Vengance είναι απλά καταπληκτικό. Σε αντίθεση με την πρώτη έκδοση του που η ιστορία ήταν επιφανειακή και οι δαίμονες δεν είχαν κανένα υπόβαθρο πέρα από το "Αααααα εσύ Ναχομπινος, εγώ σε σκίσω τώρα", στη νέα έκδοση έχουμε μια σοβαρή ιστορία και πολύ καλά εξελιγμένη. Αυτό δηλαδή που έλειπε από το πρώτο. Η εικόνα πλέον ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι στέκεται πλέον επάξια στον τίτλο του ως Shin Megami Tensei. 

Έλα όμως που δεν έμειναν μόνο εκεί. Έκαναν άπειρες αλλαγές και προσθήκες παντού. Το vengeance είναι απλά ένα διαφορετικό παιχνίδι σε σχέση με το original και αν δεν έχετε παίξει κανένα από τα δύο τότε να ξεκινήσετε από το πρώτο αν και δεν είναι απαραίτητο. Μπορείτε να τα θεωρήσετε ως δύο ξεκάθαρα μονοπάτια εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους παρόλο που έχουν φυσικά και πολλές ομοιότητες. 

Το run με πήρε 87 ώρες σύνολο. Εξαιρετική εμπειρία και συμπαγής χωρίς χάσιμο χρόνου. Έκανα όλα τα side quest με εξαίρεση τα δύο κρυφά bosses που είναι για τελειομανής και θέλει μπόλικο grinding και σύνθεση ομάδας για να νικηθούν. Δυστυχώς ντεν μπορώ καρντια μου. 

Για άλλη μια φορά η μουσική δίνει ρεσιτάλ και έχει άπειρα νέα κομμάτια. Παρόλο που το 4 παραμένει το αγαπημένο μου το 5 vengeance κοντάροχτυπιέται με το 3 για το πιο παίρνει τη δεύτερη θέση. Ναι είναι τόσο καλό. Όποιος δεν το έχει πάρει ακόμα να σπεύσει, μιλάμε για top tier εμπειρία. 

Μου κάνει εντύπωση που σε 87 ώρες δεν έβγαλες και τα secret bosses.

Ακόμα και ο 

Spoiler

Demifiend

που τον θεωρώ πιο δύσκολο και από τα secret bosses των δύο paths, με τόσα Gospels και Essences που σου δίνει το παιχνίδι μπορείς να κάνεις ομάδα μπουρί.

Συμφωνώ πάντως πως το παιχνίδι είναι έπος. Εγώ έκανα runs με όλα τα endings και πάλι δεν το βαρέθηκα.

PS: Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι μιλάω για Normal. Στο Hard δεν τους προσπάθησα καν.

Επεξ/σία από Charismo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Charismo είπε

Μου κάνει εντύπωση που σε 87 ώρες δεν έβγαλες και τα secret bosses.

Είναι ότι έπαιζα στο Hard εξ'αρχής διότι είχα παίξει το original και ήμουν ήδη έτοιμος για να φτιάξω τον χαρακτήρα μου OP (hint: Almighty/Support με  Strength/Agility/Vitality είναι το σωστό built). Μπόλικα bosses στο hard μπορούν να σε κάνουν one touch kill αν δεν έχεις σωστή σύνθεση ή κάνα ατυχές critical σε χτυπήσει. Το τελευταίο boss είναι περισσότερο θεματικό και δεν είναι δύσκολο άσχετα αν μπορεί να σε φάει αν δεν είσαι έτοιμος. Τα δυο προτελευταία boss όμως στο hard με βγάλανε την Παναγία (χα, λογοπαίγνιο). 

Το προσωπικό μου level έληξε στο 93 και οι δαίμονες μου έπαιζαν μεταξύ 80 και 93 και τα δοκίμασα και τα δυο. Το πρώτο secret boss τον πολέμησα σχετικά καλά για περίπου 12 γύρους. Μετά έπεσαν σημάδια κόπωσης και αυτού το stamina και summons δεν τελειώνουν ποτέ. Φτάσαμε σε σημείο να μην προλαβαίνω απλά να κάνω κάτι ουσιαστικό και απλά έπεσα. Θεωρώ ότι εγώ και ολόκληρη η ομάδα είμαστε τουλάχιστον 95 level θα μπορέσει να βγει. 

Το δε δεύτερο boss ήταν απλά αστείο. Εζησα 3 γύρους και αυτό γιατί ήμουν τυχερός να κάνω dodge τα πρώτα του 2 χτυπήματα. Η υπόλοιπη ομάδα μου έπεσε με 2 επιθέσεις. Ναι οκ, προφανώς και η ομάδα θα πρέπει να είναι όλοι 99 level σίγουρα αλλιώς μην προσπαθήσεις καν διότι ο τύπος είναι απλά overpowered σε τρελό βαθμό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, dekulinkgr said:

Αυριο στις 5

Τα leaks που λεγανε για direct τον αυγουστο ειχαν δικιο 

Εχω απορια τι θα δειξουν στο partner showcase

Το σημαντικότερο άφησες απ' έξω:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το σημαντικότερο άφησες απ' έξω:

 

Ναι οντως αλλα το θεωρησα δεδομενο οτι δεν θα το δειξουν απο τωρα γιαυτο και δεν το εβαλα.

Επισης να απαντησω στον ευατο μου με το τι θα δειξουν οι 3rd party.Κυριως remakes εννοειται και παιζει πολυ πιθανον τα φημολογουμενα soul reaver 1& 2 !!!!!

8 λεπτά πριν, Choronzoon είπε

Επομένως ανακοίνωση για  νέο σύστημα το Σεπτέμβριο , λογικό .

Αν τελικα εχουμε direct και τον σεπτεμβρη ,που λογικα θα ειναι κυριως 1st party ,πιθανον ναι να το δειξουν.

Ωστοσο αν τελικα οι φημες για κυκλοφορια τον Απριλιο του 25 ευσταθουν ,τοτε δεν θα το δειξει πολυ νωρις ??(το αναφερω και απο πανω)

Ουσιαστικα αν το κανει αυτο σκοτωνει το τωρινο switch για την εορταστικη περιοδο .Εκτος και αν ανακοινωσει μεγαλη πτωση τιμης .

 

Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Ναι οντως αλλα το θεωρησα δεδομενο οτι δεν θα το δειξουν απο τωρα γιαυτο και δεν το εβαλα.

Επισης να απαντησω στον ευατο μου με το τι θα δειξουν οι 3rd party.Κυριως remakes εννοειται και παιζει πολυ πιθανον τα φημολογουμενα soul reaver 1& 2 !!!!!

Αν τελικα εχουμε direct και τον σεπτεμβρη ,που λογικα θα ειναι κυριως 1st party ,πιθανον ναι να το δειξουν.

Ωστοσο αν τελικα οι φημες για κυκλοφορια τον Απριλιο του 25 ευσταθουν ,τοτε δεν θα το δειξει πολυ νωρις ??(το αναφερω και απο πανω)

Ουσιαστικα αν το κανει αυτο σκοτωνει το τωρινο switch για την εορταστικη περιοδο .Εκτος και αν ανακοινωσει μεγαλη πτωση τιμης .

 

Σωστο και αυτό , σίγουρα πάντως ένα εξάμηνο πριν πρέπει να γίνει η ανακοίνωση .  Νομίζω πάντως ότι οποίοι πάνε αν αγοράσουν σουίτς τα Χριστούγεννα θα είναι κυρίως γονείς για τα παιδιά τους που δεν ασχολούνται με ανακοινώσεις direct κλπ . Για τους υπόλοιπους ,καμένους , σαν του λόγου μου βγάζουν το χρυσό lite, ξέρουν τι κάνουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 minutes ago, dekulinkgr said:

Επισης να απαντησω στον ευατο μου με το τι θα δειξουν οι 3rd party.Κυριως remakes εννοειται και παιζει πολυ πιθανον τα φημολογουμενα soul reaver 1& 2 !!!!!

lol

Σε ποιον τα πουλάς αυτά ?!

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Malthador είπε

lol

Σε ποιον τα πουλάς αυτά ?!

Κοιτα ειναι πολυ πιο πιθανο ομως να ανακοινωθουν-δειξουν  αυριο τα soul reaver remakes παρα καποιο αλλο παιχνιδι......😛😛😛

Και προσωπικα,δεν με χαλαει καθολου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, dekulinkgr said:

Κοιτα ειναι πολυ πιο πιθανο ομως να ανακοινωθουν-δειξουν  αυριο τα soul reaver remakes παρα καποιο αλλο παιχνιδι......😛😛😛

Και προσωπικα,δεν με χαλαει καθολου!

 

Το "Δεν με χαλάει καθόλου" δεν είναι αρκετό.

Πρέπει μέσα σου να εύχεσαι και να ανυπομονείς για κάποιο άλλο παιχνίδι και μόνο τότε θα έρθει η ανακοίνωση του Silksong. Είναι μια δοκιμασία, σαν σύγχρονος Δάντης πρέπει να ξεπεράσεις κάθε εμπόδιο.

Επεξ/σία από Charismo
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...