Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, D.Luffy said:

Οι προπαραγγελίες του Nitro Deck για Ευρώπη άνοιξαν.

https://crkd.gg

Εγώ παρήγγειλα ήδη το Purple Limited Edition.

 

Ρε γαμωτο το θέλω αλλά φοβάμαι μην βγει μέτριο. Από την άλλη αν δεν το πάρω τωρα και περιμένω reviews ίσως δεν προλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Bourdoulas said:

Ρε γαμωτο το θέλω αλλά φοβάμαι μην βγει μέτριο. Από την άλλη αν δεν το πάρω τωρα και περιμένω reviews ίσως δεν προλάβω.

Τα shipments θα αρχίσουν 18 Σεπτέμβρη πάντως. Αν όλα πάνε καλά…

Δυστυχώς η διαθεσιμότητα είναι ένα μόνιμο πρόβλημα με αυτές τις startup εταιρίες. 
 

Φυσικά θα γράψω εντυπώσεις όταν με το καλό παραλάβω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω στο specs sheet του Nitro Deck. Θα έχει και “turbo”.
 

Χωρίς να εξηγούν τίποτα παραπάνω. Τι διάμετρο θα έχει δηλαδή η φτερωτή? Θα το σηκώσει το μοτερ; Θα χρειαστούμε και intercooler? Και στην τελική πόσα παραπάνω άλογα θα βγάλουμε;

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, D.Luffy said:

Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω στο specs sheet του Nitro Deck. Θα έχει και “turbo”.
 

Χωρίς να εξηγούν τίποτα παραπάνω. Τι διάμετρο θα έχει δηλαδή η φτερωτή? Θα το σηκώσει το μοτερ; Θα χρειαστούμε και intercooler? Και στην τελική πόσα παραπάνω άλογα θα βγάλουμε;

Μήπως εννοούν το κλασσικό turbo button που είχαν χειριστήρια τρίτων κατασκευαστών παλιότερα; Δηλαδή θα μπορείς να ορίσεις αυτή την λειτουργία σε κάποιο/κάποια κουμπιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ νομίζω πως είναι ίδιο με τα turbo buttons επί εποχής PSOne, PS2.

Αντί να σπαμάρεις το κουμπί το κρατάς πατημένο και ορίζεις την ταχύτητα με την οποία θα το πατάει αυτόματα.

Σε κάτι MGS στη σκηνή των βασανιστηρίων και track and field στο PS2 έσωζαν ζωές τα χειριστήρια τρίτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metroid Prime 4 is Not Open World but Has “Massive” Areas – Rumour

 

In addition to the game looking “visually unbelieveable”, said source also claims that Metroid Prime 4 will also feature “big, massive” areas. Baker says that though he doesn’t believe the game is going to be open world, it will have significantly larger areas than previous titles in the series. According to Baker, the person seeing the game in action apparently said that the size of the environments reminded them of Halo Infinite’s “big and open” environments- though Halo Infinite really was open world, of course.

Προτιμώ να είναι open world. Έτσι θέλησαν να ξεκινήσουν θα με το ΜΡ3 αλλά το Wii δεν παρείχε την απαραίτητη δύναμη. Επίσης το open world θα δημιουργήσει νέα δεδομένα για την σειρά. Για άλλη μια φορά καλό είναι να πάρουν ιδέες από τα Zelda του NSW για να ξεφύγουν από την κλασσική συνταγή.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω σταθερά 60fps όπως στο Metroid Prime Remastered…

45 minutes ago, mansa2k said:

 Για άλλη μια φορά καλό είναι να πάρουν ιδέες από τα Zelda του NSW για να ξεφύγουν από την κλασσική συνταγή.

Δεν ξέρω αν συμφωνώ με αυτό. Η κλασική συνταγή είναι αυτή που ψάχνουμε να βρούμε στα παλιά επιτυχημένα IP’s. Και για να πω την αμαρτία μου, καλά και χρυσά τα BotW και TotK αλλά κάτι μέσα μου νοσταλγεί το πιο focused στήσιμο των παλιότερων Zelda και η αλήθεια είναι ότι αυτά τα δυο τελευταία σίγουρα δεν είναι τα αγαπημένα μου της σειράς…
 

Όσο αναφορά το Metroid Prime, η συνταγή είναι πολύ συγκεκριμένη. Metroidvania 😉. Ένα ολόκληρο genre. Αν είναι να το μπασταρδέψουν με άλλες ιδέες (και ειδικά από BotW) μόνο Metroid δεν θα είναι. Καταλαβαίνω ότι αυτό που λες έχει βάση από επιχειρηματικής σκοπιάς αλλά εγώ θα ήθελα να δω νέες δυνατότητες στη στολή της Samus και νέα εμπόδια στο περιβάλλον αντί ιδέες από άλλα genres. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όσο αναφορά το Metroid Prime, η συνταγή είναι πολύ συγκεκριμένη. Metroidvania 😉. Ένα ολόκληρο genre. Αν είναι να το μπασταρδέψουν με άλλες ιδέες (και ειδικά από BotW) μόνο Metroid δεν θα είναι. Καταλαβαίνω ότι αυτό που λες έχει βάση από επιχειρηματικής σκοπιάς αλλά εγώ θα ήθελα να δω νέες δυνατότητες στη στολή της Samus και νέα εμπόδια στο περιβάλλον αντί ιδέες από άλλα genres. 

Είναι γνωστό πως τα backtracking games δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικά. Το Metroid Dread παρόλο την προώθηση δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τα τρία εκατομμύρια ενώ είναι το εμπορικότερο της σειράς. Με προβληματίζει η αντίδραση της Ν αν και το ΜΡ4 κυμανθεί στα ίδια επίπεδα. Λόγω των παραπάνω θα είναι καλύτερα αν προσφέρει νέες ιδέες που είτε θα το απομακρύνουν από την κλασσική του συνταγή σε επίπεδα Zelda, είτε λιγότερο.

*Σε ένα γενικότερο πλαίσιο, εδώ και πολλά χρόνια, πιστεύω πως τα περισσότερα είδη παιχνιδιών στην πάροδο του χρόνου θα αποκτήσουν rpg elements. Τα θεωρώ αναγκαία για την ανάπτυξη περαιτέρω μηχανισμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον  D.luffy 100% οσο αφορα τα zelda.To αναφερω συνεχεια αλλωστε.Kανανε την σειρα πλεον εμπορικη αλλα εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζουν.Δεν λεω σαν παιχνιδια ειναι δεκαρια αλλα σαν zelda τιτλοι ουτε πρωτη πενταδα δεν ειναι.

Τωρα οσο αφορα το  Μetroid οχι και αλλο open world παιχνιδι με λιγο απο metroid μεσα.Φτανει πια.

Καταλαβαινω ομως και αυτα που λεει ο mansa2k οτι δεν πουλαει δυστηχως το genre αυτο οποτε λογικα ψαχνουν να βρουν τροπο να το κανουν πιο εμπορικο.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η «εμπορικότητα» μερικές φορές είναι δίκοπο μαχαίρι. Από τη μια κερδίζεις καινούργιο κόσμο (που όμως δεν θα είναι απαραίτητα πιστός και μπορεί να στρέψει αλλού το κεφάλι εύκολα), από την άλλη αποξενώνεις τους fans που έθεσαν τα θεμέλια της δημοτικότητας μιας σειράς. 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Ο μεγάλος μου γιος σύντομα θα γίνει 8 ετών...και για δώρο θέλει το Minecraft Dungeons.
Έχει φάει κόλλημα με το Minecraft (όπως όλα τα πιτσιρίκια στην ηλικία του)...Το θέμα είναι θα μπορεί να το παίξει...;
Δεν ξέρει αγγλικά...Ξέρω οτι δεν έχει σχέση με το όλο gameplay του Minecraft...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θέλω Metroid ως Metroid. Δεν θέλω open world Με λίγο από Metroid όπως συνέβη με το Zelda. Ενώ θα πάρω και το tears of the kingdom δεν με νοιάζει το πότε διότι δεν καίγομαι να παίξω πάλι breath of the wild 2. Θα δώσω βάση σε τίτλους που δεν έχω πάρει ακόμα αλλά ξέρω ότι είναι αυθεντικοί. 

Resident evil 4 remake, dead space remake, Baldurs Gate 3, Pikmin 4 και πολλά ακόμα που έχουν μπει μπροστά από zelda. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2023 στις 10:18 ΜΜ, Malthador είπε

Δεν έχετε καθόλου δίκιο σε ότι αφορά την τιμή του RDR. Καθόλου όμως.

Απέχει πάρα πολύ από το απλό port. Το παιχνίδι για να κυκλοφορεί ξανά, τότε σημαίνει ότι γράφτηκε εξολοκλήρου από την αρχή, πρακτικά δεν υπήρχε έτοιμος κώδικας.

Οπότε είτε θα έβγαινε σε full price, είτε καθόλου.

Same vibe?

IMG_1403.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...