Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, alexwolf1991 είπε

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις και άλλα πιο mature 1st party titles για το Switch, που δεν είναι ''για παιδιά'', ας το πούμε έτσι, όπως το Astral Chain, Bayonetta, Metroid Prime, Metroid Dread, Xenoblade Chronicles 3, και Shin Megami Tensei 5.

Επίσης, υπάρχουν πολλά roguelites, όπως τα Hades και το Dead Cells, που τρέχουν πολύ καλά στο Switch, και για μένα είναι το καλύτερο experience στο Switch, γιατί είναι ο ορισμός του ''ένα run ακόμα'', που για κανέναν λόγο δεν θα ήθελα να κάτσω σε PC η κοσνόλα να τα παίξω. 

Τέλος, πολλά switch exclusives τα βρίκσεις εύκολα 35 - 50 € στην ελληνική αγορά, οπότε δεν νομίζω ότι είναι τόσο ακριβές οι τιμές...

 

Τα έχω τα πιο πολλά υπόψην από αυτά που ανέφερες. Τώρα που φουντώνουν και οι φήμες για την νέα κονσόλα της Nintendo, νομίζω ότι πρέπει να περιμένω. Δεν βρίσκω ότι είναι η κατάλληλη περίοδος για αγορά Switch.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, Tifa_LockHeart said:

Τα έχω τα πιο πολλά υπόψην από αυτά που ανέφερες. Τώρα που φουντώνουν και οι φήμες για την νέα κονσόλα της Nintendo, νομίζω ότι πρέπει να περιμένω. Δεν βρίσκω ότι είναι η κατάλληλη περίοδος για αγορά Switch.

 

Αν ανατρέξεις σε περσινά ποστ θα δεις ότι ούτε τότε ήταν κατάλληλη εποχή για αγορά switch γιατί οι φήμες για νέα κονσόλα φούντωναν 🤣🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tifa_LockHeart είπε

Τα έχω τα πιο πολλά υπόψην από αυτά που ανέφερες. Τώρα που φουντώνουν και οι φήμες για την νέα κονσόλα της Nintendo, νομίζω ότι πρέπει να περιμένω. Δεν βρίσκω ότι είναι η κατάλληλη περίοδος για αγορά Switch.

 

Χτυπάς ενα oled και μεχρι να βγει η νέα κονσόλα ισως να εχεις προλάβει να τελειώσεις BOTW και TOTK με ερωτηματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρεσκα πραγματα απο την διαμαχη της microsoft με την FTC

  • Nintendo is expected to release the successor to the Switch as early as next year
  • Xbox has also contractually agreed to provide a version of Call of Duty to Nintendo for its Switch console and its upcoming console upgrade
Επεξ/σία από dekulinkgr
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Xbox has also contractually agreed to provide a version of Call of Duty to Nintendo for its Switch console and its upcoming console upgrade

Για την Next Gen version το καταλαβαίνω.

Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει πως θα κυκλοφορήσουν COD στο τωρινό Switch. Αντικειμενικά με το hardware που έχει δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο από τα τελευταία CoD, εκτός αν είναι εντελώς έκτρωμα σε οπτικό επίπεδο.

Υποθέτω βέβαια παίζει και η επιλογή Cloud έκδοσης ώστε να παρακάμψουν αυτό το εμπόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και αν δεν κυκλοφορήσει στο τωρινό NSW και περιοριστεί μόνο στο επόμενο σύστημα πάλι είναι κέρδος για την Ν.

Πλέον είμαστε σε μια δεδομένη τροχιά όπου το επόμενο σύστημα κυκλοφορεί το 2024 και αναμένεται να εστιάσουν σε αυτό το βάρος των επόμενων μεγάλων κυκλοφοριών.

Ήδη η Ν φαίνεται να έχει κάνει κινήσεις που πιθανόν να οδηγήσουν σε καλύτερη υποστήριξη από τρίτες εταιρίες μετά την επιτυχία του NSW. Όπως η παρακάτω:

Screenshot_2023-07-13-23-52-12-976_com.twitter.android-edit.jpg.116861a0690c352f4fdf1699d4c3b6ba.jpg

Edit: "Fifa" με frostbite engine

 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Ηρθε απο προχτες μια κονσολα στα χερια μου. Χρειαζομαι προτασεις για παιχνιδια τυπου match-3, Tetris κτλ για τη μητερα μου. Απλα casual παιχνιδια δηλαδη. Υπαρχουν; Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, mansa2k said:

 

 

Βούτυρο στο ψωμί της Nintendo για νέα version του οποιουδήποτε συστήματος που θα κυκλοφορεί εκείνη την περίοδο...

Θα το βγάλουν και με κανένα Zelda/Mario sticker theme και θα ξεσκιστούν στις πωλήσεις πάλι.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, xgol said:

Καλημερα παιδια. Ηρθε απο προχτες μια κονσολα στα χερια μου. Χρειαζομαι προτασεις για παιχνιδια τυπου match-3, Tetris κτλ για τη μητερα μου. Απλα casual παιχνιδια δηλαδη. Υπαρχουν; Ευχαριστω. 

Picross ξέρει να παίζει; Έχει πολλά τέτοιου τύπου, η σειρά Picross S αφενός είναι νομίζω τοπ στο είδος, αλλά και άλλα παρόμοια όπως Pic-a-Pix Deluxe, Fill-a-Pix, Link-a-Pix με διάφορες παραλλαγές για το πώς γεμίζεις την εικόνα που πρέπει να φτιάξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cappuccino είπε

Picross ξέρει να παίζει; Έχει πολλά τέτοιου τύπου, η σειρά Picross S αφενός είναι νομίζω τοπ στο είδος, αλλά και άλλα παρόμοια όπως Pic-a-Pix Deluxe, Fill-a-Pix, Link-a-Pix με διάφορες παραλλαγές για το πώς γεμίζεις την εικόνα που πρέπει να φτιάξεις.

Επαιζε σουντοκου παλια. Θα της το αγορασω φαινεται εμδιαφερον. Σε αυτο το στυλ παιχνιδιων τι αλλο αξιολογο υπαρχει;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xgol είπε

Καλημερα παιδια. Ηρθε απο προχτες μια κονσολα στα χερια μου. Χρειαζομαι προτασεις για παιχνιδια τυπου match-3, Tetris κτλ για τη μητερα μου. Απλα casual παιχνιδια δηλαδη. Υπαρχουν; Ευχαριστω. 

Υπαρχειτο tetris effect , Dr Kawashima's Brain Training εφοσον κατεχει τα αγγλικα βεβαια και δες το Clubhouse Games: 51 Worldwide Classics(υπαρχει και demo στο eshop)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους φίλους της σειράς:

 

Αλλάζει τα μέχρι τώρα γνωστά δεδομένα σχετικά με το πως ξεκίνησε το Pikmin.

Σε άλλα νέα. Ο Zippo αναφέρει ότι το παιχνίδι Princess Peach αναπτύσσεται από τo Tokyo Studio. Όμως συνεχίζει με ενδιαφέρουσες πληροφορίες:

If you've been wondering where in the hell Nintendo's team has been for the last six or so years, EPD Tokyo is currently working on at least four different projects for Switch and it's next gen successor. EPD Tokyo have been steadily acquiring more and more talent while building and cultuvating more teams internally for the past five years, while they've been super busy working diligently on all of these projects, and we finally got to see one, even if it is just a brief tease. 

Προσωπικά δυσκολεύομαι ιδιαίτερα να πιστέψω μια τέτοια εξέλιξη ειδικά όταν πριν έξι χρόνια το συγκεκριμένο στούντιο ήταν με το ζόρι 1,5 ομάδα και αυτό με την συνδρομή του 1UP Studio που λειτουργεί ως βοηθητικό. 

Γενικότερα τα τελευταία χρόνια η Ν έχει αυξήσει το προσωπικό της αλλά δεν έχουμε ξεκάθαρη εικόνα σχετικά με το κομμάτι των ομάδων ανάπτυξης παιχνιδιών. Το μόνο που φαίνεται να επαληθεύεται είναι η ενοικίαση δύο ορόφων στο Kyoto σύμφωνα με την wiki:

Starting in May 2022, Nintendo will rent the 6th and 7th floors to be used for development(*Main Offices).

Οι ενοικιαζόμενοι όροφοι δεν περιμένουμε να αποδώσουν σύντομα αφού ως πλάνο υλοποιήθηκε σχετικά πρόσφατα. Πιθανόν να είναι μια προετοιμασία για το νέο κτήριο που ετοιμάζει η εταιρία και θα ολοκληρωθεί τέλη 2027 που εντάσσεται στο γενικότερο πλάνο της Ν για εσωτερική ανάπτυξη:

FhI8l5FacAAVZYo.jpeg.0cf5282ddd9a48e67a531621f450b968.jpeg

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...