Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Εξακολουθώ να έχω όμως την ίδια ερώτηση. Αξίζει, να αγοράσω Switch και όλα τα παρελκόμενα [χειριστήριο pro γιατι έχω χέρια κουπιά και καμία φορητη συσκευη δεν με βολεύει, θηκη, καρτα και ότι αλλο χρειάζεται] για ένα Breath of the Wild και ένα Tears of the Kindom , που μάλιστα πωλούνται και σε full price , όσο πας και παίρνεις ένα FF16 Day one ? Ρωτάω γιατί από την πρώτη στιγμή που είχα δει το Zelda, ήθελα να το πάρω . Απλά έβαζα φρένο γιατί πραγματικά η Nintendo δεν έχει κάτι άλλο για τα γούστα μου . 

Από τη στιγμή που μιλάμε για τόσα λεφτά γιατί το πακέτο θα βγει πολύ ακριβό εγώ προσωπικά δε θα το έκανα για δύο παιχνίδια και ας είναι τόσο καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

https://www.resetera.com/threads/rumor-a-spanish-studio-has-received-switch-2-development-kits.737673/

Απο leaker που ειχε διαρρευσει το metroid dread.

Ισπανικη είναι η mercury stream και ο leaker ειχε βγάλει το dread.... Οπότε μάλλον δουλευει εκεί η έχει κάποιο φίλο που δουλεύει εκεί 😇.λογικά πρώτα πρέπει να έχουν πάρει οι ιαπωνικές ομάδες και τώρα οι υπόλοιπες ...

Επεξ/σία από Choronzoon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμένεται να ακολουθήσουν και άλλες διαρροές. Από την στιγμή που η Ν άρχισε να διανέμει τα DK είναι κάτι που δεν θα μπορούν να το αποφύγουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2023 στις 10:10 ΠΜ, Tifa_LockHeart είπε

Εξακολουθώ να έχω όμως την ίδια ερώτηση. Αξίζει, να αγοράσω Switch και όλα τα παρελκόμενα [χειριστήριο pro γιατι έχω χέρια κουπιά και καμία φορητη συσκευη δεν με βολεύει, θηκη, καρτα και ότι αλλο χρειάζεται] για ένα Breath of the Wild και ένα Tears of the Kindom , που μάλιστα πωλούνται και σε full price , όσο πας και παίρνεις ένα FF16 Day one ? Ρωτάω γιατί από την πρώτη στιγμή που είχα δει το Zelda, ήθελα να το πάρω . Απλά έβαζα φρένο γιατί πραγματικά η Nintendo δεν έχει κάτι άλλο για τα γούστα μου . 

Πηρα switch πριν δυο χρονια και το πρωτο παιχνιδι που επαιξα ηταν το botw. Μετανιωσα μονο, που δεν το ειχα παρει νωριτερα. Ηταν απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει. Σιγουρα στο τοπ-10 μου. Βεβαια αν το θες μονο και μονο για τα δυο αυτα παιχνιδια τα λεφτα ειναι πολλα.

Και παλι αξιζει θα πω εγω. Απλα αν δεν θες να παιξεις κατι αλλο, περα απο αυτα τα δυο, αφου τα παιξεις, πας το μηχανημα για πωληση, για να μειωσεις καπως το κοστος σου. Αν δεν θες να μπεις στη διαδικασια ή να παρεις μτχ switch, ή να το πουλησεις μετα, τοτε οχι δεν αξιζει να εχεις δωσει 500,00€ για να τα παρεις ολα "κουτα" και μετα να τα εχεις να καθονται.

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Takaya Imamura, πρώην σχεδιαστή της Nintendo. 

STAR FOX AND F-ZERO’S TAKAYA IMAMURA DISCUSSES LEAVING NINTENDO AND THE FUTURE

Αν και του γίνονται πολλές ερωτήσεις σχετικά με τον Miyamoto θα σταθώ στο θέμα των παιχνιδιών. Φαίνεται ότι τελικά έχουν σημασία και οι πωλήσεις για την επιστροφή κάποιων παλιότερων σειρών/τίτλων και όχι μόνο η δικαιολογία πως απαιτούνται φρέσκιες ιδέες.

Επιπλέον αναφέρει πως θα είναι καλή επιλογή η Ν να δώσει κάποιες σειρές σε δυτικούς όπως αναφέρει στην περίπτωση του DKC στην Retro Studios. 

Ουσιαστικά επαληθεύονται όσα γνωρίζαμε πως η Ν δεν έχει αρκετές ομάδες για το πλήθος των ip που διαθέτει. Επίσης βασίζεται αρκετά στις χρόνιες συνεργασίες.

Ενώ είμαστε σε περίοδο μετάβασης προς ένα νέο σύστημα που θα έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις δημιουργούνται αμφιβολίες ότι έχουν προετοιμαστεί κατάλληλα. Κάτι που θα φανεί στην ροή κυκλοφοριών μακροπρόθεσμα όπως αντίστοιχα βλέπουμε στα τωρινά συστήματα. 

Κάποια στιγμή αναφέρει και το ρίσκο ενός νέου fzero. Ίσως τελικά είμαστε "τυχεροί" που επανέφεραν τα Metroid, Pikmin 4 και μάλιστα είναι εντυπωσιακή η αντίστοιχη προώθηση για τα επίπεδα της Ν.

Ακόμα και έτσι για κάποια αλλά παιχνίδια που έχουν εμπορική δυναμική δεν υπάρχουν δικαιολογίες όπως τα Luigi's Mansion (που πήρε πολλά χρόνια η επαναφορά του στο 3ds από το NGC), το Tomodachi Life (που παρά την επιτυχία του AC η εταιρία το αγνοεί) και μένει η επαναφορά του DKR ή κάτι στο στυλ του όπως έχω αναφέρει πολλάκις.

Αξιοσημείωτο είναι και το πλάνο που επέστρεψε το Metroid με το remake του 2 στο 3ds που δεν ήταν ιδιαίτερα ξεχωριστό για τα επίπεδα της σειράς αλλά δημιούργησε τις βάσεις και εκτοξεύτηκε συγκριτικά στο NSW με δυνατή προώθηση. Κάτι αντίστοιχο είδαμε και με το Prime remastered και όλα τα προηγούμενα pikmin που κυκλοφόρησαν στο NSW.

Σε άλλα θέματα σχετικά με το επόμενο σύστημα. Υπάρχει μια πατέντα της εταιρίας πριν την κυκλοφορία του NSW για scroll wheel στις σκανδάλες. Λόγω των φημών επανήλθε στην επιφάνεια. Προσωπικά την αναφέρω γιατί ελπίζω η Ν να κάνει κάτι που να δίνει καλύτερη και ταχύτερη προσβασιμότητα στα μενού. Παράδειγμα κάτι αντίστοιχο μέσω του χειριστηρίου του amico. Κατά βάση προτιμάω κάτι που να μπορεί να αντικαταστήσει τον αναλογικό μοχλό, ψηφιακό σταυρό και ταυτόχρονα μέσω περιστροφής να αποδίδει και εν μέρη τις αναλογικές σκανδάλες.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 minutes ago, Geosim79 said:

αν υποθέσουμε ότι με βάση των leaks το επόμενο σύστημα θα έχει την επεξεργαστική ισχύ ένος PS4 σε τι τιμή νομίζετε πως θα λανσαριστεί; 

Θα εξαρτηθεί από την πολιτική που θα ακολουθήσουν στο ΟLED μοντέλο, αν και εφόσον το επόμενο Switch θα έχει ΒC.

Προσωπικά εύχομαι ότι θα ρίξουν το OLED στα $299 και θα τιμολογήσουν το νέο στα $399. Αλλά επειδή τα twins έκαναν ανατιμήσεις και επειδή μιλάμε για την Ν, τότε θεωρώ πιο πιθανό το σενάριο να παίξει το παλιό στα $349 και το νέο στα $449.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με δεδομένο ότι θα κρατήσουν την υπάρχουσα υβριδική του φύση (handheld & TV mode) και ότι δε θα έχει κάποια σημαντική διαφοροποίηση πέρα από την επιπρόσθετη επεξεργαστική δύναμη (στα μέτρα του PS4), νομίζω ότι θα κυμανθεί στα 350-400.

Επίσης, σε σχέση με τα leaks, δε θεωρώ ότι κάποια αλλαγή στο χειριστήριο, όπως τα scroll wheels που αναφέρθηκαν, είναι σημαντικός παράγοντας για την αύξηση της τιμής. Στο μεταξύ η πατέντα έχει αναρτηθεί από το 2015, άρα εργάζονται πολλά χρόνια πάνω της και μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, μπορώ άνετα να φανταστώ εφαρμογές της που θα κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα.

Επεξ/σία από xlinger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμολόγηση του επόμενου συστήματος θα προκύψει από διάφορους παράγοντες. Ένας από αυτούς θα είναι το εύρος τιμών που θα μπορεί να απευθυνθεί το επόμενο σύστημα καλύτερα στην μάζα των καταναλωτών με βάση αυτά που θα προσφέρει. Πιθανολογώ πως η τιμολόγηση του Oled ήταν ένα τεστ και επομένως μέγιστη τιμή τα 400 ευρώ, παραπάνω θα είναι δύσκολα τα πράγματα. Ήδη βλέπουμε να περιορίζονται στις αγορές παιχνιδιών οι καταναλωτές στις τωρινές κονσόλες λόγω συνδρομών. Δηλαδή προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδα τους και δεν είναι τόσο απλοχέρηδες.

Όσο για το scroll wheel το έβαλα περισσότερο γιατί επιθυμώ μια προσέγγιση προς αυτήν την κατεύθυνση, ανεξαρτήτως πως θα υλοποιηθεί. 

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα ότι βγάλουν να δέχεται τις κασέτες του switch , ώστε να υπάρχει συμβατότητα !!!  Έτσι ναι, θα το αγόραζα. Όχι όμως να δώσω και λεφτά για κονσόλα και πολλά περισσότερα για τα παιχνίδια. Έχουμε όλοι ένα κάρο παιχνίδια , να αξιοποιηθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2023 στις 10:10 ΠΜ, Tifa_LockHeart είπε

Εξακολουθώ να έχω όμως την ίδια ερώτηση. Αξίζει, να αγοράσω Switch και όλα τα παρελκόμενα [χειριστήριο pro γιατι έχω χέρια κουπιά και καμία φορητη συσκευη δεν με βολεύει, θηκη, καρτα και ότι αλλο χρειάζεται] για ένα Breath of the Wild και ένα Tears of the Kindom , που μάλιστα πωλούνται και σε full price , όσο πας και παίρνεις ένα FF16 Day one ? Ρωτάω γιατί από την πρώτη στιγμή που είχα δει το Zelda, ήθελα να το πάρω . Απλά έβαζα φρένο γιατί πραγματικά η Nintendo δεν έχει κάτι άλλο για τα γούστα μου . 

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις και άλλα πιο mature 1st party titles για το Switch, που δεν είναι ''για παιδιά'', ας το πούμε έτσι, όπως το Astral Chain, Bayonetta, Metroid Prime, Metroid Dread, Xenoblade Chronicles 3, και Shin Megami Tensei 5.

Επίσης, υπάρχουν πολλά roguelites, όπως τα Hades και το Dead Cells, που τρέχουν πολύ καλά στο Switch, και για μένα είναι το καλύτερο experience στο Switch, γιατί είναι ο ορισμός του ''ένα run ακόμα'', που για κανέναν λόγο δεν θα ήθελα να κάτσω σε PC η κοσνόλα να τα παίξω. 

Τέλος, πολλά switch exclusives τα βρίκσεις εύκολα 35 - 50 € στην ελληνική αγορά, οπότε δεν νομίζω ότι είναι τόσο ακριβές οι τιμές...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...