Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Xenoblade chronicles 3 τέλος. Εντυπώσεις στο νήμα τι τελείωσα πρόσφατα. 

Με μια κουβέντα απλά εκπληκτικό. 

Παιζω το ενα. Ειμαι στην αρχη, ωραιο, αλλα ο χειρισμος ειναι λιγο περιεργος. Με δυσκολευε στις μαχες, οποτε το "γυρισα" στο casual mode και προχωράει.

Ειναι οντως αβολος ή εγω δεν εχω "πιασει" το νοημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Brazhlias said:

Παιζω το ενα. Ειμαι στην αρχη, ωραιο, αλλα ο χειρισμος ειναι λιγο περιεργος. Με δυσκολευε στις μαχες, οποτε το "γυρισα" στο casual mode και προχωράει.

Ειναι οντως αβολος ή εγω δεν εχω "πιασει" το νοημα;

Ο χειρισμός του είναι ιδαίτερος, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα δύσκολο.

Απλά αν έχεις κλασικό action RPG χειρισμό κατά νου, δεν έχει καμία σχέση.

Το positioning έχει πολύ μεγάλη σημασία και δεν είναι τόσο fluid όταν προσπαθείς να τοποθετηθείς για back ή side skill για παράδειγμα. Είναι κυρίως βασισμένο σε strategy κι όχι hack and slash γι'αυτό σου κακοφαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Charismo είπε

Ο χειρισμός του είναι ιδαίτερος, αλλά δεν θα το χαρακτήριζα δύσκολο.

Απλά αν έχεις κλασικό action RPG χειρισμό κατά νου, δεν έχει καμία σχέση.

Το positioning έχει πολύ μεγάλη σημασία και δεν είναι τόσο fluid όταν προσπαθείς να τοποθετηθείς για back ή side skill για παράδειγμα. Είναι κυρίως βασισμένο σε strategy κι όχι hack and slash γι'αυτό σου κακοφαίνεται.

Χρειαστηκα αρκετο χρονο για να το συνηθισω ειναι η αληθεια. Αυτο που δεν μπορω να συνηθισω με τιποτα, ειναι πως για να αλλαξεις επιθεση πρεπει να αφησεις το αναλογικο για να πατησεις τα βελακια απο κατω.

Πριν το βαλω στο casual οπου οι εχθροι ηταν γρηγοροτεροι και δυνατοτεροι και με την πιεση να προλαβω, τα εκανα ακομα χειροτερα. Τωρα στο casual ειναι πιο ευχαριστω, αν και πλεον οι μαχες ειναι διαδικαστικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Brazhlias said:

Παιζω το ενα. Ειμαι στην αρχη, ωραιο, αλλα ο χειρισμος ειναι λιγο περιεργος. Με δυσκολευε στις μαχες, οποτε το "γυρισα" στο casual mode και προχωράει.

Ειναι οντως αβολος ή εγω δεν εχω "πιασει" το νοημα;

Γνώμη μου είναι ότι θα το βαρεθείς στο casual, θα είναι σαν να βλέπεις ταινία. Ο χειρισμός πάνω κάτω αυτός είναι, διαλέγεις Arts με τα κουμπάκια και κινείς τον χαρακτήρα με το αναλογικό. Το έκαναν αυτό για να σου δίνει την ψευδαίσθηση του real-time, ενώ ουσιαστικά είναι με γύρους.

Τι ωραίο game το πρώτο XC. Μεγαλειώδες ρε παιδί μου, όταν το επαιξα πρώτη φορά στο Wii ένιωσα αντίστοιχο δέος με αυτό που είχα νιώσει με το SotC στο PS2, μόνο που το XC2 είναι και 50 φορές μεγαλύτερο. Δεν μπορούσα να το χωνέψω ότι χώρεσαν game των 150 ωρών με τέτοια έκταση και τέτοια πλοκή σε τέτοιο σαπάκι.

Κάνει θαύματα η Monolith.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Παιζω το ενα. Ειμαι στην αρχη, ωραιο, αλλα ο χειρισμος ειναι λιγο περιεργος. Με δυσκολευε στις μαχες, οποτε το "γυρισα" στο casual mode και προχωράει.

Ειναι οντως αβολος ή εγω δεν εχω "πιασει" το νοημα;

Μάθε το και φύγε από το casual γιατί θα βαρεθείς όπως ήδη σου είπαν. 

Το παιχνίδι είναι επί της ουσίας turn based μεγαλειοποιημενο. Με το xc1 πρώτα διαλέγεις τι επίθεση θες και έπειτα κινείσαι για να την κάνεις στην σωστή πλευρά. Δεν χρειάζεται να κινείσαι άσκοπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Χρειαστηκα αρκετο χρονο για να το συνηθισω ειναι η αληθεια. Αυτο που δεν μπορω να συνηθισω με τιποτα, ειναι πως για να αλλαξεις επιθεση πρεπει να αφησεις το αναλογικο για να πατησεις τα βελακια απο κατω.

Πριν το βαλω στο casual οπου οι εχθροι ηταν γρηγοροτεροι και δυνατοτεροι και με την πιεση να προλαβω, τα εκανα ακομα χειροτερα. Τωρα στο casual ειναι πιο ευχαριστω, αν και πλεον οι μαχες ειναι διαδικαστικες.

Θα χρειαστείς μερικές (ή και περισσότερες)ώρες για να κάνει κλικ η μάχη, αλλά αργά η γρήγορα θα κάνει. Μη το γυρίσεις σε casual 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Παιζω το ενα. Ειμαι στην αρχη, ωραιο, αλλα ο χειρισμος ειναι λιγο περιεργος. Με δυσκολευε στις μαχες, οποτε το "γυρισα" στο casual mode και προχωράει.

Ειναι οντως αβολος ή εγω δεν εχω "πιασει" το νοημα;

Δεν είναι και ότι καλύτερο , και που να δεις στο 3ds με το c stick , γενικά έχει λογική mmo η μάχη , αν δεν έχεις παίξει κάτι αντίστοιχο στην αρχή θα δυσκολευτείς ,το gameplay ορισμένων χαρακτήρων προσωπικά το έμαθα προς το τέλος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φουντωνουν οι φημες για direct αυτην την τεταρτη.Αναφορες για νεο 2d mario και remake ενος classic snes title.

Ελπιζω να ισχυει αυτο σχετικα με το 2d mario και πως εχουν αλλαξει τελειως το artstyle απο το new super mario bros series.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Ελπιζω να ισχυει αυτο σχετικα με το 2d mario και πως εχουν αλλαξει τελειως το artstyle απο το new super mario bros series.

Amen to that!

 Περίμενα να κρατήσουν τους εμπορικούς τίτλους Super Mario για το επόμενο σύστημα αλλά φαίνεται θα πρέπει να περιμένουμε περισσότερο για να καταλάβουμε καλύτερα το πλάνο που ετοιμάζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Amen to that!

 Περίμενα να κρατήσουν τους εμπορικούς τίτλους Super Mario για το επόμενο σύστημα αλλά φαίνεται θα πρέπει να περιμένουμε περισσότερο για να καταλάβουμε καλύτερα το πλάνο που ετοιμάζουν.

Tο θεμα ειναι οτι οι παλιοτερες φημες λεγανε για 2d donkey kong, οπως θυμασαι και οχι mario.Eπισης αν τελικα ειναι οντως 2d mario για ποιο λογο δεν το ειχαν κυκλοφορια μαζι με την ταινια?Χαμενα λεφτα πραγματικα.

Τωρα ισως λογου του μεγαλου install base βγαζουν τωρα 2d mario και στο επομενο συστημα θα εχουν το νεο 3d mario.Aρχικως να δουμε αν αυριο ανακοινωθει οντως direct και αν γινει τοτε ...... silksong😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Tο θεμα ειναι οτι οι παλιοτερες φημες λεγανε για 2d donkey kong, οπως θυμασαι και οχι mario.Eπισης αν τελικα ειναι οντως 2d mario για ποιο λογο δεν το ειχαν κυκλοφορια μαζι με την ταινια?Χαμενα λεφτα πραγματικα

Βασικά σε ότι έχει να κάνει με το Tokyo Studio είχαν αναφερθεί τα πάντα. Πάντως  τα 2D Mario αναπτύσσονται στο Kyoto. 

Το Tokyo που είναι υπεύθυνο για τα 3d Mario είχε αγγελίες προσωπικού παλιότερα για την ανάπτυξη 3D αλλά και 2D παιχνιδιών. Τώρα τι ισχύει και ποτέ θα κυκλοφορήσουν είναι άγνωστο.

Όσο αφορά το 2D Mario είχε αναφερθεί παλιότερα ότι ο Tezuka θέλει κάτι διαφορετικό από την new series.

Σχετικά με την ταινία παίζεται ακόμα και πρόσφατα κυκλοφόρησε σε οπτικούς δίσκους. Δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η περίοδος. Αν και φαίνεται πλέον πως η Ν στοχεύει περισσότερο στην αύξηση της αναγνώρισης του ip γενικότερα. Μην ξεχνάμε πως έβαλαν την σειρά super Mario advance πρόσφατα στην συνδρομή.

Αν δείξουν και το MP4 έχει κερδίσει ήδη τις εντυπώσεις το Direct.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Super Metroid? 🤤

Aυτο σκεφτομουν και εγω να σου πω την αληθεια.Αν αληθευει η φημη παντως who knows τι μπορει να ειναι.Ενα σωρο classic παιχνιδια εχει η κονσολα.Καποιοι αναφερουν το link to the past και το super mario rpg.Μην ξεχασουμε και το fzero αλλα ηδη υπαρχουν φημες για remastered του fzero gx.

Αν αληθευουν παντως αυτα σημερα λογικα θα ειναι η ανακοινωση του direct.

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...