Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stafftw είπε

https://www.eurogamer.net/pokemon-presents-livestream-set-for-27th-february 

Ξέρω δεν το περιμένατε, πέφτετε από τα σύννεφα όπως και εγώ.Για την pokemon day, 99% θα πουν και για το φετινό remake 😝 +dlc για scarlet violet. Λέτε να άλλαξει η συνταγή μετά από τοσα χρόνια;

Εγώ εύχομαι και για ανακοινώσεις Pokemon Gen 1/2 στο NSO.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η νέα κονσόλα θα ανακοινωθεί πολύ νωρίτερα για να προλάβει το λανσάρισμα του Hogwarts Legacy.

Μόλις πήρα PS5 γιατί βαρέθηκα να περιμένω 😂 και πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί αυτό το παιχνίδι να τρέξει στο τωρινό Switch και με την προϋπόθεση ότι δεν θα είναι cloud.

Οπότε πριν τις 25 Ιουλιου πιστεύω θα έχουμε εξελίξεις σημαντικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η νέα κονσόλα θα ανακοινωθεί πολύ νωρίτερα για να προλάβει το λανσάρισμα του Hogwarts Legacy.

Μόλις πήρα PS5 γιατί βαρέθηκα να περιμένω 😂 και πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί αυτό το παιχνίδι να τρέξει στο τωρινό Switch και με την προϋπόθεση ότι δεν θα είναι cloud.

Οπότε πριν τις 25 Ιουλιου πιστεύω θα έχουμε εξελίξεις σημαντικές.

Δεν έχουν έτοιμη τη νέα γενιά για το Totk και θα την έχουν για το Hogwarts; Χλωμό. Λογικά θα είναι cloud έκδοση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, skoros είπε

Λογικά θα είναι cloud έκδοση.

Δε νομίζω ότι έχουν και άλλη επιλογή βασικά.

Ας μην γελιόμαστε. Αυτήν την στιγμή το Hardware του Switch είναι χωρίς πολλά πολλά, σάπιο.

Αν και νιώθω ότι ψήνεται σιγά σιγά ο διάδοχος. Λίγο η συμφωνία με την MS, λίγο το ότι έχουν ρίξει υπερβολικά στροφές σε ότι αφορά νέες κυκλοφορίες και ανακοινώσεις δεν θα μου έκανε εντύπωση αν σκάσει ανακοίνωση εντός του 2023.

 

Επεξ/σία από BlueBlade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Hogwarts Legacy θα κυκλοφορήσει και στα ps4, xbone επομένως δεν είναι και τόσο ενδεικτικό για την περίοδο ανακοίνωσης ενός νέου συστήματος από την Ν. Έχουμε δρόμο ακόμα.

Εδώ περιμέναμε αρκετοί πως με την επερχόμενη ταινία θα ακολουθούσε και το αντίστοιχο παιχνίδι. Τελικά φημολογείται νέο πακέτο μαζί με το Odyssey και κάτι επιπλέον σχετικό με την ταινία. Ίσως καμιά θήκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Τελικά φημολογείται νέο πακέτο μαζί με το Odyssey και κάτι επιπλέον σχετικό με την ταινία. Ίσως καμιά θήκη.

Αθάνατη Nintendo …!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Δε νομίζω ότι έχουν και άλλη επιλογή βασικά.

Ας μην γελιόμαστε. Αυτήν την στιγμή το Hardware του Switch είναι χωρίς πολλά πολλά, σάπιο.

Αν και νιώθω ότι ψήνεται σιγά σιγά ο διάδοχος. Λίγο η συμφωνία με την MS, λίγο το ότι έχουν ρίξει υπερβολικά στροφές σε ότι αφορά νέες κυκλοφορίες και ανακοινώσεις δεν θα μου έκανε εντύπωση αν σκάσει ανακοίνωση εντός του 2023.

 

Μεγάλες υπερβολές, το hardware του Switch είναι σίγουρα outdated, αλλά από ότι έχουν δείξει και οι πωλήσεις, που έχουν σπάσει κάθε ρεκόρ, και τίτλοι όπως το Xenoblade Chronicles 3, το Metroid Prime remastered, το Monster Hunter Rise, etc, οι οποίοι και έχουν πολύ ωραιά γραφικά για φορητή κονσόλα, και πολύ καλό performance, το hardware είναι αρκετά καλό για τουλάχιστον 1-2 χρονια ακόμα. 

Όλοι θα θέλαμε καλύτερα specs, αλλά άλλο το τι θέλουμε, και άλλο το τι είναι απαραίτητο. Όποιο άρθρο και video αναφέρει ότι είναι απαράιτητο το specs upgrade στο Switch είναι απλά clickbait που ικανοποιεί μία συγκερκιμένη μειονότητα, η οποία σε καμία περίπτωση δεν αντιπορσοπεύει την αγορά, όπως δείχνουν και οι πωλήσεις. 

Μας έχει κάνει specs junkies η Sony με τα cinematic adventure games της, σε φάση παραγωγές Holywood, και πολλοί ξεχνάνε ότι gameplay >>> γραφικά, και όσο η Nintendo κάνει deliver σε αυτόν τον τομέα δεν έχει τίποτα να φοβάται. 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alexwolf1991 είπε

Μεγάλες υπερβολές, το hardware του Switch είναι σίγουρα outdated, αλλά από ότι έχουν δείξει και οι πωλήσεις, που έχουν σπάσει κάθε ρεκόρ, και τίτλοι όπως το Xenoblade Chronicles 3, το Metroid Prime remastered, το Monster Hunter Rise, etc, οι οποίοι και έχουν πολύ ωραιά γραφικά για φορητή κονσόλα, και πολύ καλό performance, το hardware είναι αρκετά καλό για τουλάχιστον 1-2 χρονια ακόμα. 

Όλοι θα θέλαμε καλύτερα specs, αλλά άλλο το τι θέλουμε, και άλλο το τι είναι απαραίτητο. Όποιο άρθρο και video αναφέρει ότι είναι απαράιτητο το specs upgrade στο Switch είναι απλά clickbait που ικανοποιεί μία συγκερκιμένη μειονότητα, η οποία σε καμία περίπτωση δεν αντιπορσοπεύει την αγορά, όπως δείχνουν και οι πωλήσεις. 

Μας έχει κάνει specs junkies η Sony με τα cinematic adventure games της, σε φάση παραγωγές Holywood, και πολλοί ξεχνάνε ότι gameplay >>> γραφικά, και όσο η Nintendo κάνει deliver σε αυτόν τον τομέα δεν έχει τίποτα να φοβάται. 

Δεν είναι έτσι όπως τα περιγράφεις συμφορουμίτη και πολύ κακώς γράφονται τέτοια πράγματα σε τεχνολογικό forum.

Δεν μας έχει κάνει spec junkies η Sony. Είναι γεγονός ότι το hardware του Switch εδώ και χρόνια είναι πολύ αδύναμο, αποτέλεσμα φυσικά της υβριδικής μορφής της κονσόλας, κυρίως λόγω φορητότητας.

Αυτό στην πράξη το έχουμε δει με τις Cloud εκδόσεις παιχνιδιών στην κονσόλα(που αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσαν καθόλου), με κυκλοφορίες τρίτων που κυκλοφορούν τέρμα πετσοκομμένες απλά για να μπορούν να τρέξουν με έντονα frame drops και πάει λέγοντας.

Δεν είναι τυχαίο γιατί το Switch θεωρείται κυρίως κονσόλα για exclusives/indie παιχνίδια.

Ακόμα και τα ίδια τα exclusives τις περισσότερες φορές, έχουν συμβιβασμούς στο πώς τρέχουν(χαμηλότερη ανάλυση ή έντονα frame drops),πράγμα που έχουμε δει πχ στα Pokemon, SMT V, Hyrule Warrios,Bayonetta και πάει λέγοντας.

Εννοείται ότι gameplay>γραφικά, αλλά η ίδια η απόδοση(ή και ο καλύτερος οπτικός τομέας) παίζει ρόλο στην εμπειρία των παιχνιδιών, αλλιώς θα είχαμε μείνει ακόμα στο Wii ....

Οπως είχε γράψει και ο @D.Luffy πιο πίσω, ας βγεί ο πραγματικός διάδοχος aka Switch 2, και εσείς που δεν σας ενδιαφέρουν όλα αυτά, μπορείτε να μείνετε στο Switch του 2017 αφού είσαστε τόσο ικανοποιημένοι για πολλά χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η κονσόλα έχει σοβαρό πρόβλημα στο performance της και πλέον βγάζει μάτι. Δεν είμαι graphic junkie, αλλά δεν εννοώ να μην τρέχουν σε ακατέβατα 60 καρέ και στην native ανάλυση τουλάχιστον τα exclusives της.

Προσωπικά θα αγόραζα το Nier: Automata στο NSw αν έτρεχε σε 720p60 σε φορητό mode, ακόμα και με το popping που εμφανίζει. Αλλά στα 30 καρέ, όχι, δεν θα κάτσω να σπάσω τα νεύρα μου, θα το αγοράσω στο SeX, σόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Δεν είναι έτσι όπως τα περιγράφεις συμφορουμίτη και πολύ κακώς γράφονται τέτοια πράγματα σε τεχνολογικό forum.

Δεν μας έχει κάνει spec junkies η Sony. Είναι γεγονός ότι το hardware του Switch εδώ και χρόνια είναι πολύ αδύναμο, αποτέλεσμα φυσικά της υβριδικής μορφής της κονσόλας, κυρίως λόγω φορητότητας.

Αυτό στην πράξη το έχουμε δει με τις Cloud εκδόσεις παιχνιδιών στην κονσόλα(που αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσαν καθόλου), με κυκλοφορίες τρίτων που κυκλοφορούν τέρμα πετσοκομμένες απλά για να μπορούν να τρέξουν με έντονα frame drops και πάει λέγοντας.

Δεν είναι τυχαίο γιατί το Switch θεωρείται κυρίως κονσόλα για exclusives/indie παιχνίδια.

Ακόμα και τα ίδια τα exclusives τις περισσότερες φορές, έχουν συμβιβασμούς στο πώς τρέχουν(χαμηλότερη ανάλυση ή έντονα frame drops),πράγμα που έχουμε δει πχ στα Pokemon, SMT V, Hyrule Warrios,Bayonetta και πάει λέγοντας.

Εννοείται ότι gameplay>γραφικά, αλλά η ίδια η απόδοση(ή και ο καλύτερος οπτικός τομέας) παίζει ρόλο στην εμπειρία των παιχνιδιών, αλλιώς θα είχαμε μείνει ακόμα στο Wii ....

Οπως είχε γράψει και ο @D.Luffy πιο πίσω, ας βγεί ο πραγματικός διάδοχος aka Switch 2, και εσείς που δεν σας ενδιαφέρουν όλα αυτά, μπορείτε να μείνετε στο Switch του 2017 αφού είσαστε τόσο ικανοποιημένοι για πολλά χρόνια.

Το ότι βγάινουν cloud εκδόσεις στο Switch σημαίνει 1 από 2 πράγματα: 1. Ο publisher δεν θέλει να επενδύσει τους απαραίτητους πόρους για native release επειδή δεν θα έχει το επιθυμητό ROI, ή 2. To game δεν μπορεί να τρέξει native στο hardware. Αυτό δεν είναι κακό, απλά δείχνει του περιορισμούς του Switch σε σχέση με πιο δυνατές κονσόλες. Το Switch δεν υπάρχει για να μπορούμε να παίξουμε όποιο παιχνιδι έχει γίνει release ever. To Switch υπάρχει για first party games, indies, και double/triple A games τουλάχιστον 5 χρόνων παλιότερους. 

Εντωμεταξύ, αναφέρεις ότι το Switch θεωρείται κονσόλα κυρίως για exclusives / indie παιχνίδια λες και αυτό είναι κάποιος περιορισμένος ρόλος, ενώ επίσης αγνοείς τελείως όλα τα 3rd party games από major publishers που είχαν γίνει release 5 - 10 χρόνια πριν και τρέχουν άψογα στο Switch. Είμαι 30 χρονών, έχω πάνω από 10 χρόνια να ασχοληθώ με gaming, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τίτλους όπως Nier Automata, Witcher 3, Persona 5, Sniper Elite 4, και Dragon Quest XI S στo Switch, και είμαι σίγουρος ότι υπάρχει πολύς κόσμος όπως και εγώ. 

Τέλος, είναι απλά λάθος ότι τα περισσότερα 1st party της Nintendo έχουν τεχνικά προβλημάτα, προβληματικά 1st party είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Το να έχει ένα παιχνίδι όπως το Breath of the Wild μερικά frame drops σε λίγα σημεία είναι τελείως ασήμαντο θέμα για την πλειοψηφία του κόσμου, δεν έχουν όλοι κονσόλες και PC με min requirement σταθερά 60 fps. 

Ξαναλέω, εννεοείται ότι θα ήθελα τεχνολογικά ανώτερο Switch και θα το αγόραζα χθες, αυτό δεν σημάινει όμως ότι είναι μία απαραίτητη κίνηση για τη Nintendo προς το παρόν, η οποία από ότι βλέπεις πουλάει δίχως αύριο. 

Επεξ/σία από alexwolf1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι οι καλές πωλήσεις τώρα σημαίνουν ότι δεν υπάρχει λόγος για αναβάθμιση. Αλλιώς η N θα είχε μείνει με το Wii μέχρι να σταματήσει να πουλάει. Δεν υπάρχει αυτή η λογική σε καμία εταιρία. Και ο μόνος λόγος που δεν είδαμε διάδοχο ακόμα και τράβηξε τόσο πολύ η ιστορία του Switch, είναι λόγω των σοβαρών προβλημάτων που έχουν φέρει στην παραγωγή κυκλωμάτων τα τελευταία δυο χρόνια με τις παγκόσμιες ελλείψεις. Ο κόσμος θέλει να παίξει κάτι τώρα και κοιτάει τι είναι διαθέσιμο να αγοράσει. Σίγουρα έχει βοηθήσει και τις πωλήσεις του Switch η περιορισμένη διαθεσιμότητα των twins. Βέβαια σιγά σιγά επανερχόμαστε.

Το HW του Switch έχει κλείσει τον κύκλο του. Νομίζω ότι το Tears of the Kingdom θα είναι το last hooray και ο τίτλος που θα καθοδηγήσει όλες τις πωλήσεις της κονσόλας για φέτος.

Μετά από αυτόν τον major τίτλο όμως, δεν περιμένουμε πολλά. Το καινούργιο Mario είναι ακόμα πολύ μακριά σύμφωνα με μια ανακοίνωση της ίδιας της Ν, το Prime 4 είναι άφαντο και πιθανώς να θέλουν να κυκλοφορήσουν πρώτα τα 2 & 3, το Luigi's Mansion 3 σχετικά πρόσφατο, το Mario Kart έχει γίνει πλέον seasonal dlc, από Kirby χορτάσαμε αρκετά και το Pikmin 4 βγαίνει καλοκαίρι.

Από μεγάλα 3rd party exclusives, Pokemon Scarlet, Shin Megami V,  Xenoblade 3 και Bayonetta 3 βγήκαν και αυτά πρόσφατα άρα δεν περιμένουμε κάτι σύντομα. Έρχεται και το Fire Emblem Engage άρα τέλος και εκεί.

Νομίζω ότι το κοντινό μέλλον είναι στο hardware. Ένα Switch 2 πλήρως συμβατό με τα παιχνίδια του Switch που θα μπορούσε να τα παίξει καλύτερα, σίγουρα θα τραβούσε και καινούργιους αλλά και παλιούς πελάτες. Μια καινούργια κονσόλα με ένα τεράστιο backlog και όλο το μέλλον μπροστά της για τίτλους που μπορούν να κάνουν την εμφάνιση τους για πρώτη φορά στην πλατφόρμα.

Επίσης η ανακοίνωση του COD στο Switch δεν νομίζω να έγινε αυθαίρετα μόνο για τις εντυπώσεις. Θα πρέπει να στηρίζεται σε μια ρεαλιστική βάση. Σε ένα hardware που θα μπορεί να τρέξει ικανοποιητικά (day one όπως ισχυρίζονται) έναν τόσο δημοφιλή τίτλο σαν το COD. Και το COD δεν είναι single player εμπειρία σε στυλ Wolfenstein, Doom και MP1 remastered. Έχει πολύ μεγάλο overhead από πίσω για το competitive online κομμάτι. Θέλει σίγουρα καλύτερο hw.

Και δεν είναι μόνο ένα πιο γρήγορο τσιπάκι. Πολλά μπορούν να βελτιωθούν και στην εργονομία της κονσόλας όσο αναφορά το handheld κομμάτι. Όπως πιο robust μοχλοί με μεγαλύτερη διαδρομή, αναλογικές σκανδάλες, haptics κλπ.

Όλα τα παραπάνω προσωπική άποψη εννοείται.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Έχει πολύ μεγάλο overhead από πίσω για το competitive online κομμάτι.

Το COD σιγουρα , αλλα παιχνίδια όμως,handheld τουλάχιστον,παίζαν αρκετα καλα πχ το Apex και competitive(εννοείται απο άποψη performance , κ οχι matchmaking κλπ)

Σιγουρα ειναι καιρός για μια αλλαγή HW,ξεκάθαρα,

αλλα η απόδοση και σε indie τίτλους(όπου και προτιμώ προσωπικά να παίζω παίζω)αλλα κ σε cloud gaming πιστεύω οτι θα διατηρήσει το nsw relevant για καμπόσο καιρό ακόμη…(μιλάμε για handheld παντα)

 

Βγει δε βγει καινουργιο..

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alexwolf1991 είπε

 

Οπως λοιπόν υπάρχει κόσμος που είναι ευχαριστημένος με τους τίτλους που αναφέρεις ή που δεν τον απασχολεί η απόδοση, έτσι υπάρχουν και πάρα πολλοί που δεν είναι ευχαριστημένοι, είτε με τα παιχνίδια 3ων που δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα και ζητάνε να βγουν, είτε με πολλά από τα παιχνίδια 3ων που έχουν κυκλοφορήσει μεν, αλλά δεν τρέχουν καλά δε.

Και δεν είναι μόνο το τσιπακι το πρόβλημα.

Η κονσόλα όπως είχε αναφερθεί και παλιότερα, πάσχει ακόμα και στο ίδιο το Wi fi που είναι αδύναμο(ευτυχώς που βγήκε το Oled με το dock για καλώδιο),και είναι και η πλατφόρμα στην οποία όλα αυτά τα χρόνια ήταν πιο έντονο το θέμα Drift.

Καλά κάνει η κονσόλα και πουλάει καλά, μιας και(πέραν της μοναδικότητας του υβριδικού) έχει μια μεγάλη αξιόλογη βιβλιοθήκη παιχνιδιών κυρίως σε exclusives(ειδικά οποιος προσπέρασε προηγούμενες κονσόλες της) για να ασχοληθεί (να είναι καλά και τα Pokemon με τις πωλήσεις που κάνουν κάθε χρόνο).

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι όλα τέλεια και ρόδινα, και ένας διάδοχος δεν χρειάζεται για τα επόμενα χρόνια ή ότι όσοι τον ζητάνε είναι σπεκο λάγνοι της Sony και όλα τα video ειναι clickbait...

Μακάρι όλα τα παιχνίδια να έτρεχαν τόσο καλά όσο τρεχουν τα ως τώρα πχ metroid, Splatoon,mario odyssey/smash bros,αλλά δεν τρέχουν. 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...